Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un inceput in Italia


Recommended Posts

Buna iubitelor,ma bucur ca ati inceput sa mai vorbiti si voi ca vad ca fetele de prin alte parti sunt cu mult inaintea noastra. Mariangeli,ai scris bine datele mele.Scumpa mea,cele 3 luni de stat in Romania se vor termina la sfarsitul lui Iulie,pentru ca eu abia in 25 Aprilie m-am intors in Romania.Draga mea,ma intrebi de ce nu ma marit odata,este o poveste mai lunguta.Daca vrei o sa ti-o povestesc pe PM,chiar as vrea sa iti mai cer si niste sfaturi.Cand esti dispusa sa ma citesti putin te rog sa ma anunti.Mariangeli sau Adina,unde este biserica ortodoxa la Milano?Ce puteti sa imi spuneti,este destul de mare comunitatea romanilor in zona Milano-ului?Voi mergeti de obicei la acea biserica?Mariangeli spuneai ca ar fii chiar si un magazin cu specific romanesc la Milano in sensul ca se gasesc produse specific romanesti,cum ar fii slanina.......mai stiu eu ce?Acesta in ce zona este?Hai, ca acum va innebunesc cu intrebarile,dar,viitorul meu sot,desi e italian nu cunoaste toate aceste amanunte. ciao,si o multime de pupici, Amorena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Aditeo , bunicii mei sunt in Oltenia ;Zatreni .In iulie mergem acasa si ma opresc intai la ei ,nu i-am mai vazut de 3 ani. Fetelor azi mi-am depus actele pt.ricongiungimento ,sunt bucuroasa ,tre s-astept acum sa-mi dea si permisul ;oricum in tara voi pleca cu ricevuta ,dar nu importa rodika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by rodika
Fetelor azi mi-am depus actele pt.ricongiungimento ,sunt bucuroasa ,tre s-astept acum sa-mi dea si permisul ;oricum in tara voi pleca cu ricevuta ,dar nu importa rodika
Fii atenta , eu am auzit ca nu este recomandat deloc sa pleci fara permesso doar cu ricevuta. Poti sa te uiti pe forumul de pe www.stranieriinitalia.it si vei gasi mai multe informatii. Camelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da ,stiu ,sunt probleme la noi dar se rezolva cu spaga ;in decembrie am fost tot cu ricevuta ,iar atunci depusesem actele pt.permis de sedere (ala pe 6 luni dupa ce nasti)si tot s-a rezolvat (250 euro spaga am dat)iti dai seama cati bani fac aia la vama? Fetelor "la multi ani si pupici copiilor vostri ,sa creasca sanatosi si frumosi ,sa fiti mandre de ei si sa va aduca numai bucurii" rodika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Biserica romanilor este in via Edmondo D'Amicis 4,nu ma duc la biserica decat f.rar, sant romani de toate felurile pe acolo,gasesti de toate categoriile,am fost odata la un botez si cand am mers la restaurant popa a inceput ca trebuie sa contribuim sa se mai construiasca o biserica romaneasca,adica cerea bani la toti dupa ce in ziua aia a facut 9 botezuri la 100 € unul,plus alte chestii. Magazinul de produse rom. este in ppiazza Ovidiu,e deschis si duminica se cheama Maramures(cred ca ai inteles de ce ),au in general doar prod.de carne made in Romania rade,ca maine poate sa fie si mai rau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by rodika
Da ,stiu ,sunt probleme la noi dar se rezolva cu spaga ;in decembrie am fost tot cu ricevuta ,iar atunci depusesem actele pt.permis de sedere (ala pe 6 luni dupa ce nasti)si tot s-a rezolvat (250 euro spaga am dat)iti dai seama cati bani fac aia la vama? Fetelor "la multi ani si pupici copiilor vostri ,sa creasca sanatosi si frumosi ,sa fiti mandre de ei si sa va aduca numai bucurii" rodika
Dar nu-ti convine sa te intorci ca turist? Fara sa mai dai spaga la vamesi? Nu stiu daca se poate dar ar fi o treaba buna zic eu. Camelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica sa schimb pasap.acolo,zici tu? Nu -mi convine ,alti bani (ca sa mi-l dea repede)...Asta e ,in tara tre sa ma duc ,nu mai am rabdare s-astept permisul,s-au intamplat multe in lipsa mea acolo...tre sa ma duc. Te salut rodika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by rodika
Adica sa schimb pasap.acolo,zici tu? Nu -mi convine ,alti bani (ca sa mi-l dea repede)...Asta e ,in tara tre sa ma duc ,nu mai am rabdare s-astept permisul,s-au intamplat multe in lipsa mea acolo...tre sa ma duc. Te salut rodika
Nu sa schimbi pasaportul ( ar fi o nebunie pt ca ar trebui sa o iei de la capat si cu permesso ). Ma gandeam ca ai putea , cand te intorci in Italia, sa faci ca cei care vin pentru turism ( pentru 3 luni ). Adica sa ai asigurare medicala, 500 euro sa le arati s.a.m.d. Eu la varianta asta ma gandeam. Te inteleg ca nu mai rabdare , am auzit ca sunt foaaaarte inceti in a da permisele ( am auzit ceva de 6 luni si chiar mai mult). Si eu vreau sa merg acasa ( nu am mai fost de anul trecut de la Paste ) dar nu stiu daca o se reusesc... ma gandesc ca e drumul prea lung pt bb ( Daniele are doar 7 luni ). Bacio Camelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao fetele!!!!! Mariangeli,iti multumesc pentru raspunsuri[flo][flo][flo] Dragele mele,acum as vrea sa va mai intreb ceva,noi am tot venit din Italia cu masina,si ne-am intors inapoi pe la vama Nadlac,deci pe ruta cu Ungaria-Austria-Italia.Saptamana viitoare,il astept pe viitorul meu sotior sa vina la mine,dar mi-a spus astazi la telefon ca ar vrea sa incerce si cealalta varianta de drum,deci cea cu Iugoslavia.Voi ce stiti?Cum este mai bine?Stiu ca este varianta mai scurta decat cea cu Ungaria,dar din cate stiu eu nu se prea foloseste in ultimul timp.Voi,ce puteti sa imi spuneti? Pupici, Amorena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amorena am fost o data pe acolo si mi-a placut la nebunie. Intr-adevar e ruta cea mai scurta si mai ieftina dar la timp tot acolo iesi caci nici Croatia si nici Slovenia nu au autostrazi. Peisajul in schimb e superbbbb, Croatia e tarisoara mea de suflet. E mult mai relaxant ca pe autostrada privesti doar inainte si dai batai, pe partea cealalta e mai diversificat. Singura problema ar fi mai multe vami de trecut, dar cum el face deja parte din UE e ok. Ah, nu stiu exact daca au intrat in UE[bang] Nimeni nu e perfect ! Diana .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...