Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un inceput in Italia


Recommended Posts

Babuta draga, noua ne-a zis saptamana trecuta ca e fetita. Din cauza asta ii si spunem BB-tica, pt ca pana acum ii spuneam BB[alcool] Dar, eu am inteles ca nu e 100% asa ca..., oricum noi ne bucuram orice ar fi, sanatos/sanatoasa sa fie[il] Asa am auzit si eu ca e bine in spital, dar as fi vrut sa aflu amanunte: daca se poate cere epidurala (o voi intreba oricum pe doctorita mea la urmatoarea vizita), cam cat se sta in spital, daca iti arata cum sa alaptezi, chestii din acestea mai delicate... Va multumesc tuturor celor care pot sa imi spuna cate ceva despre perioada sarcinii, nastere, maternitate, spital, legi etc... [pup] Simona_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Creat
  • Ultimul răspuns
sa fie sanatoasa BB-tica, a nascut acum o luna o prietena ,italiana , a facut cezariana ,duminica si joi a venit acasa,din cate imi zicea ea,nu a stat in camera cu fetita (dar sant spitale unde ai BB in camera cu tine),te ajuta cu alaptatul,scimbatul,apropo de schimbat,trebuie sa duci tu hainele BB-ului,daca intrebi te ajuta ca sant putine mamici cu BB in spital ,prietena asta era singura italiana,printre 5 straine oricum am sa mai intreb,bacini pt,tine si BB-tica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao fetelor,ma bucur nespus de tare ca incepem si noi sa vorbim despre viata in Italia. Simona,felicitari si sarcina cat mai usoara!!!!!!!!!Draga mea,eu tocmai am citit intr-o revista italiana,mai precis "Anna",ca se vorbeste in Parlamentul italian de nasterea cu anestezie epidurala gratuita pe viitor,pentru ca acum se foloseste aceasta metoda in unele spitale din Italia,dar se pare ca costul acesteia poate sa ajunga pana la 1500 euro.Sunt foarte multe femei care nu cunosc aceasta metoda si de aceea doresc cezariana.De exemplu la Clinica Mangiagalli din Milano se foloseste aceasta metoda.Eu,sa iti spun sincer as vrea sa recurg la aceasta metoda in viitor,cand va da Dumnezeu sa raman gravida pentru ca mi se pare cea mai buna. Pupici, Amorena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multam de incurajari si aveti dreptate, suntem nepoate de daci!!!... io cam de pe acolo ma trag, din leaganul populatiei resedintei dace: Hunedoara.[:D] Voi de unde sunteti din tara? Si apoi, ... mai am cateva luni pana la confruntarea cu nasterea. Cica nasc la sf lui septembrie![:D] Clopotzel: unde esti mama? Da-ne de stire ca suntem tare in ceata![dual] Simona_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca sa te informezi mai bine este un sit italian care e asemanator cu mami.ro ,inscriete si cere informatii,citeste cat de mult , www.mammaepapa.it ,sper sa iti placa si sa iti fie de folos,mai bine ca mine ca am cam uitat cum e sa nasti sa tii un BB in brate ,si toate celelalte. Eu sant de loc din Turda -jud.Cluj, am doi baieti de 10 si 11 ani care sant tare frumosi (pai se putea altfel) si sant in Italia de 7 ani,chiar daca nu e frumos ce zic ,am uitat multe din locurile natale,(magazine,numele strazilor,numele unor persoane),sa fie de vina batranetea?(32 ani) Ma ,noooo...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti traiasca baieteii si sa ii vezi mari si sanatosi! Pai nu e ca am fi asa de departe in tara. Si nasa mea e tot din Turda de loc, o femeie nemaipomenita![flo] Multumesc pentru trimiterea la site-ul in italiana.[olala] Pai de sapte ani, cred si eu ca te-ai integrat! Cat despre baietii tai, cred ca sunt aici ca acasa si presupun ca isi amintesc ff putine lucruri din Romania. Macar sa si le aminteasca pe cele bune si frumoase!!! Simona_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...