Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un inceput in Italia


Recommended Posts

Buna fetelor,eu sunt din Deva-Hunedoara.Ce interesant,suntem "vecine",chiar si in Romania. Mariaangeli,sa-ti traiasca baietii,sa fie sanatosi,frumosi si sa ai noroc de ei.Tu,ai deja ceva "vechime" in Italia.Ce poti sa ne spui,te-ai acomodat bine? Pupici, Amorena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Creat
  • Ultimul răspuns
da,m-am acomodat bine,acum am inceput sa gandesc ca ei si uneori nu imi place,dar nu pot sa mai traiesc fara pasta,mincarea din alte parti ale lumii nu e asa buna ca cea italiana,daca stau 3 zile fara p pasta fac urat,in celelalte chesti sint inca romanca (per fortuna), M-am uitat pe profilul lui Clopotel si ultimul mesaj pe care l-a trimis e din 27 -04 cred ca e in Italia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place foarte mult pasta,imi place si pizza enorm,in schimb nu ma impac deloc cu orezul,cu asta nu am fost deloc prietena niciodata. Sper si eu ca,Clopozel sa fi ajuns in Italia si mai presus de toate sa fi reusit sa-si gaseasca servici,sa fie totul in regula asa cum si-a dorit.Poate pana la urma o sa ne scrie cateva randuri sa stim ce mai face,unde este si cum ii mai merge.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona te pup dulce si nastere usoara!Eu am un baietel(8 luni)nascut aici.A fost suuuuuper usor!Am nascut normal fara nici o anestezie;recunosc,am facut efort pe perioada sarcinii ,poate si de-asta am nascut usor;asistenta a fost de treaba,ma incuraja si-mi vorbea frumos(conteaza in momentele alea)s-au purtat dragut cu mine,de fapt nici nu le-am deranjat prea mult caci am nascut imediat ce-am ajuns la spital,pe 13sept.iar pe 15 eram acasa.Mancarea foarte buna;prima zi le-am spus ca nu mi-e foame(de unde,ma gandeam ca platim la iesirea din spital)aveam niste sandwich-uri de acasa,am zis ca le mananc pe alea...Am aflat mai tarziu ca nu platesti nimic...Oricum,nu exista spaga,eu imi luasem vata,tampoane,dar iti dau ei,iar la iesirea din spital ne-a facut pachetel(o revista ,pampers si nu mai stiu ce caci sotul meu n-a mai avut rabdare s-o astepte pe doctora sa-mi aduca pachetul)am plecat fara . Iar daca n-ai acte,(poate ai aflat deja)dupa ce nasti,beneficiezi de permis de sedere pe o perioada de 6 luni,dupa care puteti face reantregire familiala(daca sotul are acte)direct aici,fara sa mai mergi in tara. Gata,hai c-am vb.o gramada,te pup si ne mai auzim!A....cand nasti? rodika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rodica, iti multumesc muult, muuult de tot pentru raspuns. Esti foarte draguta! L-ai avut pe BB cu tine in camera? Cate mamici sunt in camera? Cum se monitorizeaza travaliul? Te invata cum sa il ingrijesti pe BB? Asista la alaptat si iti spun ce gresesti? Ai nascut cu moasa sau cu doctor? Voi naste cam pe la sfarsitul lui septembrie si este fetita! Sa-ti traiasca flacaul si va bucurati de el!!! Inca o data iti multumesc, si daca ai timp te rog sa imi raspunzi. Unde esti in Italia? Simona_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te pup!Am nascut cu o asistenta(cea care era de garda in noaptea aceea).Cum am ajuns la spital m-au supus unor controale(bataile inimii b.b-ului,contractiile)in urma carora a iesit ca nu voi naste in noaptea respectiva,dar la fix o jumatate de ora nasteam... Deci:dupa ce-am nascut,au cantarit si au curatat copilul,si imediat l-au pus la sanul meu,iar el a inceput sa suga.Apoi eu m-am dus in salon(pe picioarele mele!)iar copilul l-au dus in alta sala,unde erau mai multi bebei.Iar dimineata urmatoare mi s-a facut un dooor de copil,imi venea sa plang,aveam o stare...asteptam cu sufletul la gura sa mi-l aduca,in fine...l-au adus si mi l-au pus ele din nou la san dar in acelasi timp imi explicau cum sa-l asez mai bine,ca el sa suga.Mi-l lasau cam o ora,apoi il aduceau dupa 3-4 ore.Si parerea mea este,ca-i mai bine asa,in felul asta te odihnesti si tu cat esti singura.Oricum,intr-o noapte mi l-a lasat si a facut un showww,toata noaptea a zbierat caci nu prindea bine sfarcul si micutul nu reusea sa suga...mi-era o mila... La iesirea din spital ne-au dat o agenda (in care se vor nota greutatea,circ.craniana,la fiecare vizita pediatrica)iar in acea agenda era notat si un nr.de tel. unde trebuia sa sun in caz ca am probleme cu alaptatul,mi-au explicat tot,iar la sfarsit m-au intrebat daca am inteles,erau dispuse sa mai repete...foarte dragute. Ne-au invatat sa schimbam copiii:au chemat noile mamici intr-o sala,si au schimbat un copil in fata noastra,apoi au chemat o mamica,oricare,sa faca acelasi lucru:m-am dus eu,vroiam sa vad daca fac bine;si am reusit! Hainute trebuie sa aduci tu de acasa:eu am luat vreo 6 body,si tot atatea costumase intregi.Se uita italienceleee(colegele de camera)cum e imbracat copilul...sau ma rog,poate mi s-a intamplat mie..Eram patru i camera. Gata,daca mai vrei sa sti ceva,sunt la dispozitia ta(dupa 10 seara,cand adoarme piticu')eu ti-am scris cu lux de amanunte,stiu cum e,vrei sa sti cat mai multe.Te pup! La Torino suntem noi(e full de romani aici);eu am nascut tot in sept.pe 13,sa speram ca anul asta nu va mai fi asa zapuseala,ca anul trecut plangeam de cald ce-mi era...cu burta mare,abia ma miscam.Gata,te las,ciao! rodika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao fetele,ce mai faceti? Simona,cum te simti? Rodika,sa iti traiasca nazdravanul,sa fie sanatos si frumos. Mariaangeli,tu ce mai faci,ai dreptate ca ar cam trebui sa dam sfoara in tara,poate ca se mai strang ceva "italience". Daca vreti mai putem sa mai discutam si noi intre noi,de ex.ce pasiuni avem,cu ce ne mai ocupam pe acasa.Mie imi place foarte,foarte mult sa cos goblen,apoi imi place foarte mult sa citesc.Imi place si sa fac de mancare,dar nu pot sa spun ca face parte dintre pasiunile mele. Mai cautati si voi ceva subiecte de discutie. Va pup si va astept, Amorena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt ocupata cu bebeul tot timpul,de fapt e pasiunea mea;si netul seara...atatn-am mai citit o carte de nu mai tin minte cand !A...acolo unde sunteti voi,exista discoteci in care se asculta muzica ro?pentru romani?aici sunt vreo 3,iar sotul meu e d.j.sambata seara intr-una din ele...ca sa schimbam "subectu'" Va salut! rodika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...