Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un inceput in Italia


Recommended Posts

Salutare fetelor! Nu stiu ce se intampla ca nu reusesc sa trimit mesajul postat. Imi tot da eroare. Sper sa reusesc macar de data asta.Am scris si aseara si nu a aparut mesajul vad. Da fetelor, problema a fost discutata la modul cel mai serios cu rudele mele de acolo. Le-am explicat ca daca va fii sa fim nevoiti sa stam la ei vrem sa ne lase sa platim gazda, ptr ca sa ne simtim bine noi. Deci astea si multe altele au fost discutate. Dar uite ca serviciu inca nu s-a gasit. dar ma gandeam...ce parere aveti daca sa zic ca pana la urma m-as duce numai eu acolo la acel restaurant de care va spuneam..si intre timp se gaseste ceva?!? Daca am cazare si masa..si mai ales ca sunt ff aproape de matusa mea, la 5 minute...ar fi un mic inceput.. Voi ce ma sfatuiti? Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cioc! Cioc! Cioc! E voie? Fetelor am si eu o intrebare. Ce companii de transport de incredere cunoasteti care ajung pana in zona Terni (sau cat mai aproape, Roma, etc) Si daca aveti si date de contact va pup [flo]. In internet eu am gasit numai Eurolines.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crystinne, mai este Atlassib care face Ro-It/It-ro, si Double T Ognivia. Ptr ca sa vezi exact pe unde are curse Atlassibul uitat-te pe atlassib.ro Or mai fii si alte firme dar de astea stiu eu. Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crystinne,Atlasibul e cel mai bun,sigur si au multe autobuze,fa cum a zis clopotzel,atlassib.ro,sau nr. tel. 360764278 ,asta e un celular sau nr de tel .fix 039 02 33604155 ,la terni au zis ca nu merg,dar ajung la Foggia, Salerno,deci prin apropiere ciao,sper sa iti fie de folos rade,ca maine poate sa fie si mai rau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cici,stai linistita,ajunge dupa cum cred eu pe la amiaza,o sa fie cam plictisitor sa astepte dar merge la M D,si ii mai trece timpul,spune-i sa nu intre in vorba cu nimeni,sa stea linistita si sa astepte,sa isi grijeasca lucrurile,nu stiu cum e treaba cu nr. de tel. dar te pot asigura ca platiti amindoua si inca destul de mult asa ca mai bine mesaje, tariful cred ca din tara iti stiu spune mai bine. rade,ca maine poate sa fie si mai rau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao ,fetele!Simona ,nu stiu de faza cu yahoo photos ,oricum am impresia ca le vede toata lumea ,este? Amorena ,poate ne vom cunoaste ,cine stie? Mariaangeli que ,te salut si tot nu mi-ai zis...sunt mari copiii tai? Si apropo de ce se discuta (Clopotzel te salut!)...fratele meu vrea si el aici ,la munca ;noi acum stam singuri ,cu contract pe numele nostru ,deci e o.k ,ca sa zic asa ,n-ar fi probl.de casa ,dar n-am munca pt.el ,iar eu nu-l aduc pana nu-i gasesc de munca;el are impresia ca nu vreau sa-l ajut ,mai bine sa traiasca cu impresia asta ,decat sa vina aici si sa stea degeaba ,sa-si dea cu pumnii-n cap ;ceea ce vreau eu sa spun e asta:din Romania ,se vede altfel Italia ,se crede ca-i de munca ,(i-adevarat ca romanii care s-ntorc in tara dupa cativa ani ,sunt realizati dar nimeni nu se intreaba "oare cat s-o fi chinuit omul ala?")Nu-ti da nimeni daca nu te strecori ,nu te ajuta nimeni daca nu ai pe cineva ,e foarte greu la inceput! Deci ,parerea mea ,pt.cine vrea sa vina aici ,mare atentie ,daca e de munca si de dormit ,e o.k daca nu ,vine la risc.. Gata ,va salut si numai bine! rodika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo] Multumesc fetelor ptr raspunsuri. Am incercat sa gasesc preturile pe pagina Atlassib-ului dar au tot numai asta nu am gasit. M-am mirat ca voi ziceti ca este cea mai sigura companie; citeam la un alt subiect ca nu ar fi prea de incredere compania asta. Dar cine stie, fiecare cu experientele proprii. Multumesc mult inca o data. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna feteleor, Eu nu pot sa va ajut cu informatii in legatura cu venitul in Italia;eu am venit aici acum trei ani dupa ce m-am casatorit in Romania cu sotul meu care e italian .Eu locuiesc in Milano (zona San Siro)si am un baietel de 1 an si 7 luni care se cheama Teodor. Va scriu de la servici in pausa de pranz... Voi frecventati comunitati de romani,sau mergeti la biserica romana? Eu am incercat dar nu am legat cu nimeni ;nu stiu de ce dar mi se pare ca sunt toti invidiosi pentru ca eu sunt in regula cu actele si ca par fara probleme;am si eu probleme si cu actele si cu italieni cum cred ca au toti romanii de aici;m-am saturat sa aud glumele (inclusiv ale sefilor mei)despre noi romancele ca ne maritam cu italienii pentru permesso di sogiorno sau altele.Nu stiu daca si voua vi se intampla asa. Adevarul e ca marea majoritate a romanilor de aici te fac sa-ti fie jena sa spui de unde vi. Acum sa schimbam subiectul: voi de unde sunteti din Romania;eu sunt din Slatina. BUN SFARSIT DE SAPTAMANA! ADINA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine-ai venit Aditeo si sa iti traiasca baietelul si sa te bucuri de el! Eu una nu am lucrat in Italia. Sunt doar de jumatate de an si sunt [gravi]in 5 luni cu BB-lina mea. Ce sa iti zic, cu glume le italienilor nu am cum sa ma confrunt pt ca sotul meu e roman si el si pt ca nu prea am tangente, daca nu lucrez, cu acest popor superiecstranemaipomenit [B)]! Apropo, tu ce lucrezi? Ti-ai gasit repede de lucru? Eu am cautat vreo 4 luni, de fapt inca mai caut, dar in afara de promisiuni si de complimente pt studii (aici e foarte rar sa intalnesti oameni cu studii superioare si au mai mult de 50%analfabetism), NIKA...[:(!] o perioada m-am consumat si m-am enervat, dupa care am ramas gravida, adica mai bine zis mi-am dat seama ca vine BB-lina si am zis ca mai bine, poate asa a dat Doamne Doamne!!! Pe la agentiile de munca sunt functionari cu studii medii care fie nu te baga in seama, si iti uita cv-ul cine stie in ce cotlon, fie ca nu prea stiu cu ce se mananca experienta si scoala ta (o fatuca de vreo 20 de ani imi spunea ca ar trebui sa imi echivalez diploma de rel. ec. internat. aici in Italia, de parca Italia ar avea rel. comerciale internat. cu provinciile sale[:0] ). Deci eu am ramas cu promisiunile...[q] si in consecinta mie mi se par neseriosi! Romanii de aici... vast subiect... Noi suntem cateva familii care ne cunoastem bine din tara. Sotii au fost colegi de serv catva ani buni inainte de a veni, deci ne stim si de romani, si de italienizati ca sa zic asa[:D]. Pot spune ca si prietenii astia ne mai ofera cate o surpriza[:0] dar nu se compara cu ce imi aud urechile sau ce citesc pe te miri unde sau intalnesc la romani cunoscuti intamplator[:0]... asa ca eu zic adevarul, sa nu am pacat: nu intrui in vorba cu orice vorbitor de romana[:I]. Apropo de asta, am citit pe un forum care vorbea despre emigrare parerea unuia ca in Italia se aduna toate scursorile (de romani)[:0]: m-am enervat[:(!][q] si ma crezi ca nu am putut posta nimic[:I] pt ca, din pacate, in Italia au avut grija romanii sa se dea in stamba [:I]. Cu toate aste nu am incetat vreodata sa zic ca sunt romanca, sa fiu mandra de asta, sa le povestesc de Romania etc... in fond sunt oameni si oameni peste tot! Cum zicea cineva pe un alt topic, putem fi mandrii ca suntem ceva mai destupati decat occidentalii si mai educati, si asta cu tot cu cei 50 de ani de comunism (a se citi stergere de memorie si indobitocire colectiva)peste care am trecut[^] Cea mai umilitoare situatie a fost la Questura cand am auzit o romanca cerand informatii referitoare la reintregire la ghiseu. Informatiile respective tineau de Romania (ce acte trebuie sa aiba parintii pt Ambasada, cat dureaza pana se face pasaportul, unde se pune apostila pe certificate etc.). Eram in spatele ei, m-am oferit sa ajut si am vorbit cu sotul ei (eu imi scosesem de o saptamana viza de reintregire). Am apucat sa spun ca si eu sunt romanca, iar el, italian, mi-a raspuns : bine si ce vrei de la noi? Va dati seama ca nu as fi dat informatiile ale pe bani. Motivul principal pt care m-am oferit era ca pe formularul cu actele necesare pt viza pe care il elibereaza Ambasada este "omis" ca pe langa apostila MAE e nevoie si de legalizare la Min de Just, motiv intemeiat sa nu iti primeasca actele [:(!]. Eu de scarba celor care "rezolva" in Bucuresti totul pe 100 pana la 250 euro, mi le-am facut singura si a durat totul o zi. Eu zic ca a meritat! Vroiam doar sa mai ajut un roman![:(!] Iar m-am intins, dar am vrut sa zic si io...[8D] Amorena, draga, am primit si te voi suna! Rodika, in Yahoo photo nu e ca ti le vede oricine. Exista mai multe optiuni: poti sa trimiti link-ul unui singur album pe e-mail, pe yahoo messenger, sa trimiti link-ul general (cu toate albumele), sau poti cu copy/paste sa pui link-urile unde vrei! Draga mea, avem ceva in comun: si cumnatul meu vrea aici si are impresia ca noi nu vrem sa il ajutam, de ai naibii ce suntem [^]. Sotul meu are ceva promisiuni cu contract in regula si abia asteptam sa se rezolve, ca sa vada si el cu ochisorii lui (nu cu ai celor care ii baga in cap prostii) ce bine si frumos este!!![V] Ideea e ca tot poti face mai mult decat in tara, dar, vorba ta, nimeni nu intreaba si cum ti-a fost sau cum iti este! Rodika, mai incearca unde poti sa editezi pagina personala pe desprecopii, pt ca daca sunt pana in 30 kb poti sa le pui aici. V-am pupat! ca am un debit... [zz] Simona_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OOOOOO, am ramas in urma cu stirile,bine ai venit Aditeo; Simo,ma da ai avut un Offf,pe suflet ce nu ti-a cazut bine,ca s-a vorbit rau de romani ,italiani, sa iti spun sincer nici mie dar ce poti face ,iar pe de alta parte cand merg in gara centrala din Milano,le dau si eu dreptate celor care vorbesc de "bine" Rodika,baietii mei au 10 si 11 ani sint frumosi,cuminti si cateodata imi vine sa-i " Maninc in bataie " de ce minuni mai fac,ultimul exemplu:ieri s-a stricar aspiratorul ala mic de bucatarie,cu autorizatia mea l-au desfacut au luat motorasul si s-au apucat sa construiasca o masina,problema e ca nu au mai avut timp si acum pana se intorc ei de la scoala am un colt din casa unde e plin cu :foste bucati de aspirator,cabluri,suruburi,un fierastrau,cleste ,cutit....... o minunatie,iar daca nu-s rea nu gata 3 zile,ca sa nu mai zic ca mai vor un motoras ca vor sa faca masina cu tractiune dubla... Aditeo,stai linistita ,nu cauta relatii cu romani ,mai ales la biserica romaneasca (asta e un sfat) nu ai nici o sansa ,am fost si eu de cateva ori pe acolo dar nu gasesti 2 la leu ,cum zice bunica, Fetelor apropo de adus neamurile sa va mai zic una din seria :Ars. Parlit,de neamuri jumulit, anul trecut a venit in vizita fratele mai mic al sotului 23 ani (pierduti),e un baiat frumos ,destept,merge la facultate,dar nu aude decat ce vrea ,specific ,sotul de fiecaredata cand mergem in tara relateaza familiei viata de aici ,dar ori le spui lor ori peretilor ,e egal,te mai i-au si de fraier ca alti ziceau ca ce bine e in Italia... asa ca vine aici cumnatul in iulie,cu bilet platit de noi,sta la noi ,sotul zice hai sa iti caut ceva de lucru sa faci un ban in vacanta,incepe si cauta ,aici nu imi place ca e praf,asta vrea sa lucru si sambata ,pana acolo e departe ,gasim la un moment era deja sfarsitul luni,pe unul care are nevoie pt. luna august la un manej ,ii dadea :casa ,masa ,o zi libera pe sapt. si 800 €,(specific ca sotul e crescut la tara) si stiti ce a raspuns :ca el nu a invatat la facultate , ca sa curete la cai,ca daca ii dau 1500€\lunar se duce la lucru.[bang]Asa ca s-a intors in tara ,ca sa il tina soacra din pensia de taran a socrului.(si din ce trimite sotul)(tot mai putin ca sa enervat Angela ) Va las ca merg sa imi recuperez copii de la scoala,pa rade,ca maine poate sa fie si mai rau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...