Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ten deshidratat


Recommended Posts

Buna fetelor. Am o mare problema: tenul deshidratat. Si nu este de la frig, deoarece povestea asta tine de vreo cateva luni buna, inainte de a incepe frigul. Inainte avem tenul mixt, dar de vreo 5-6 luni a inceput sa se usuce, sa se exfolieze...Parca am matreata pe fata[bang]... E nasol, fiindca nu ma pot machia, nu ma pot da cu nimic. Folosesc si am folosit o gramada de creme dar nici una nu a fost cu efect. Plus ca in clipa in care ma dau cu crema (nu neaparat de fiecare data), ma inrosesc si incepe sa ma manance. Presupun ca asta e o alergie... In orice caz, va rog...daca stiti vreun tratament (naturist sau nu) pentru deshidratarea asta...E penibil sa te intalnesti cu cineva si sa iti spune: "vai, da' ce ai patit? Ti se ia pielea de pe fata"[bang][bang][bang]. Va multumesc tare mult! Poate am vreo sansa sa ma fac frumoasa pana la 8 Martie[zana]...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna ,acelasi lucru l-am patit eu dupa ce am ramas insarcinata.Cu toate ca inainte aveam un ten mixt m-am trezit cu ditamai cojile pe fata .Am incercat si cu creme abrazive si cu bai de abur dar nu a mers nimic pana cand nu am luat o crema greceasca hidratanta Exelixis de la Body shop.De cand o flosesc nu mai am asfel de probleme.Nu stiu exact ce contine dar imi este foarte buna. Sper ca ce ti-am spus sa iti fie de folos oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incearca de la Vichy crema Nutrilogie 2, e pentru piele foarte uscata si extraordinar de buna. Si eu am pielea uscata in timpul iernii cu orice crema m-as da am senzatia ca "ma stringe", asta e singura care mi-a mers. E cam scumputza dar merita banii. Oricum intreaba si farmacista cind cumperi, poate iti da si esantioane ca sa le incerci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Andreuta
Buna fetelor. Am o mare problema: tenul deshidratat. Si nu este de la frig, deoarece povestea asta tine de vreo cateva luni buna, inainte de a incepe frigul. Inainte avem tenul mixt, dar de vreo 5-6 luni a inceput sa se usuce, sa se exfolieze...Parca am matreata pe fata[bang]... E nasol, fiindca nu ma pot machia, nu ma pot da cu nimic. Folosesc si am folosit o gramada de creme dar nici una nu a fost cu efect. Plus ca in clipa in care ma dau cu crema (nu neaparat de fiecare data), ma inrosesc si incepe sa ma manance. Presupun ca asta e o alergie... In orice caz, va rog...daca stiti vreun tratament (naturist sau nu) pentru deshidratarea asta...E penibil sa te intalnesti cu cineva si sa iti spune: "vai, da' ce ai patit? Ti se ia pielea de pe fata"[bang][bang][bang]. Va multumesc tare mult! Poate am vreo sansa sa ma fac frumoasa pana la 8 Martie[zana]...
Acelasi lucru mi se intampla mie.Am ramas surprinsa sa constat ca mai este cineva ca mine.Credeam ca nu mai eu sint batuta de soarta.Eu am asa de cand am facut varsat de vant acum 3 ani.Nu ma pot da cu nici o crema, desi pielea mi se usuca,ca ma fac rosie toata de zici ca m-a batut cineva cu urzica, si ma si maninca[q].Nu mai zic de fond de ten, pudra sau altele.Nici demachiant nu prea suport.Acum sint rosie iar , ca am avut curajul sa folosesc demachiant si lotiune tonica.[bang][bang][bang] Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Plus ca in clipa in care ma dau cu crema (nu neaparat de fiecare data), ma inrosesc si incepe sa ma manance. Presupun ca asta e o alergie... Nu ma pot da cu nici o crema, desi pielea mi se usuca,ca ma fac rosie toata de zici ca m-a batut cineva cu urzica, si ma si maninca
Fetelor, nu zic ca asta va merge si in cazul vostru, pentru ca fiecare persoana e diferita, dar macar pot sa va impartasesc si experienta mea. Din ce imi povestiti voi, asta e o reactie alergica. La un moment dat am avut si eu reactii destul de rele la majoritatea cremelor, si pe deasupra eu am si ten acneic... Eu am folosit ca tratament cremele TOLERANCE EXTREME de la Avène. Acestea nu sint creme de hidratare, desi intr-adevar hidrateaza pielea, sint un fel de TRATAMENT. Dupa acest tratament se poate trece treptat la alte creme hipoalergice, care pot sau nu sa fie din aceeasi gama Avène, in functie de tipul de ten al fiecareia. Dar hai sa va vorbesc de acest tratament. Daca imi aduc bine aminte, pentru ca asta a fost acum 2 ani, eu l-am facut de doua ori la rind, inainte sa revin la creme normale. In gama TOLERANCE EXTREME exista 2 produse care se folosesc impreuna, demachiantul si crema hidratanta. Ambele sint sub forma de cutii, si fiecare are cite 7 de tubulete. Fiecare tubulet (de demachiant, respectiv de crema) se foloseste 3 zile, dupa care se arunca chiar daca mai are crema (din motive de sterilitate, sa nu se oxideze, etc). Deci in total cele 7 + 7 tubulete sint folosite timp de 21 de zile cit dureaza tratamentul. La nevoie se poate relua. Pe timpul tratamentului am avut un ten foarte fain, dar m-a si uscat la buzunar!!! A, si sa nu uit, mai e si o apa cu care sa te speli pe fata dupa ce te demachiezi, in loc de lotiune tonica. Unde am ajuns, sa cumparam si apa!! Dar hai ca atita am vorbit pe site despre cremele Avène ca intra lumea la banuieli, ca am si alte motive ascunse de le fac asa publicitate. Din pacate astea si cele de la Lutsine pt ten acneic au fost singurele care au dat rezultat la mine, ca altfel am toate sansele sa arat ca un drac. Va doresc mult succes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...