Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Visele portita de comunicare cu cei de dincolo


Recommended Posts

Ma intreb oare aceasta e unica metoda a a celor dusi pe lumea cealalta sa mai comunice cu noi sau oare sunt doar conexiuni ale creierului pe timpul somnului, visele acestea ma tot chinuie oare chiar pot comunica in felul acesta cu noi, cei ramasi aici.Familia mea aproape in intregime nu mai este si ma tot gandesc oare sa cred in aceste vise. Sper sa-mi impartasiti din experientele voastre poate mai imi gasesc si eu linistea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
sigrid26, cred ca s-a mai discutat despre asa ceva odata pe aici, sau ce putin sa ajuns pana aici, cel putin stiu ca eu acolo am postat despre visul matusii mele. asa in mare acum: soaca ei il spusese ca vrea sa ii lase ei verigheta, in semn de multumire pt. tot ce a facut pt. ea, mai ales pe ...ultima suta de metrii, nu a ajuns s-a i-o mai dea, si timp bun o visa in continuu, spunandu-i sa meraga sa ceara verigheta. Din bun simt matusa nu s-a dus, dar ajunsese de nerecunoscut din cauza acestor vise, pana cand si-a luat inima in dinti, a cerut-o, s-a ajuns la probleme,...., si cand in sfarsit a avut-o in mana, in noaptea aceea a visat-o ultima data si i-a spus "multumesc...!" eu de cate ori il visez pe bunicul, sau un unchi la care am tinut f. mult, ampind o lumanare, fie ea si in casa, si ma gandesc le ei, si o mica rugaciune; personal cred ca un "sambure de adevar" este in aceste vise.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Buna Sigrid, Nu stiu ce sfat sa-ti dau...sa crezi in vise sa nu crezi, sa le interpretezi sau nu... Cam in aceasi situatie ma aflu si eu. Ii visez pe cei dragi, si ii visez frumos, ma intalnesc cu ei in vise saptamani la rand, apoi dispar, apoi revint .... Am vise care imi spun ce se intampla cu cei dragi, din pacate le inteleg abia dupa evenimente.... Dar cu toate aceste o jumatate din mine refuza sau cel putin incerca sa nu cred in ele, iar cealalta jumatate se mira , se intreaba, se teme... Daca vrei sa discutam pe tema aceasta trimite-mi un email pe privat. Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred in visele de genul asta, si cred ca este singura modalitate de a ne descarca sufletul catre cei dragi care nu mai sunt printre noi. In cazul meu asa este. Imi este foarte dor de mama mea, care m-a parasit cand aveam 23 de ani, simt nevoia sa-i spun, asa cum faceam si alta data, problemele si grijile mele. In foarte multe dimineti ma trezesc usurata, parca am discutata cu ea , nu imi amintesc exact visul dar retin fragmente din discutie sau franturi de imagini cu chipul ei, care-mi zambeste in semn de " o sa fie bine, vei vedea". Ceea ce m-a facut sa cred a fost cu totul uluitor pentru mine. In noptile dinaitea unor zile foarte grele, cum au fost licenta, ziua casatoriei sau ziua cand am nascut(am avut nastere indusa) - am avut vise marcante, in care discutie nu a fost, dar in schimb, au fost imagini de neuitat si gesturi clare. La trezire nu imi aduceam absolut deloc aminte daca visasem ceva, dar in cursul zilei sau dupa greul zilei imi aparea in minte ca un blit visul si apoi faceam legatura. Cred ca cei dragi care ne-au iubit din tot sufletul au grija de noi oriunde s-ar afla si incearca sa comunice cu noi. Ceea ce imi pare bizar este faptul ca niciodata nu realizez ca in vis discut cu cineva care vine din alta parte, ca daca as sti, cum sunt o fire curioasa as intreba ce si cum e pe acolo. Asa ca discutia este mai mult intr-un singur sens. Nu conteaza asta, eu ma trezesc usurata stiind ca acolo sus cineva ma iubeste. CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Sigrid26! Tot ce avem noi mai scump pe lumea asta(ii include si pe cei care nu mai sunt cu noi) este dragostea! Nu are nevoie de definitie si nici de distante pentru a o face cunoscuta celor alesi! Eu iti pot spune ce as face in locul tau: as fi multumit si impacat ca cineva mai are grija de mine(indiferent de unde vine chemarea). Nimic nu-i mai scump decat grija parinteasca(chiar daca vine mai tarziu). Apropo! Te-ai intrebat in cate dimensiuni existam noi in acelasi timp? Conditia esentiala este sa fim niste fiinte umane, sa ne pese cu adevarat de noi si de cei de langa noi! Nimic nu se compara cu nevoia adevarata de a cunoaste ce se intampla cu "Cel de lanaga noi". Tu esti o fericita si inca nu eralizezi asta, dar o vei face curand. Cu stima, Nick
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a intamplat sa o visez - ffff rar - pe strabunica mea pe care nici macar nu am cunoscut-o din pacate. A murit cu cateva luni inainte sa ma nasc eu. Eu de obicei dau de pomana a doua zi ptr persoana visata. Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca tu esti ortodoxa, in orice caz, Sfintii Parinti ne indeamna sa nu dam crezare viselor, sau sa nu cautam sa le explicam, pt ca riscul e mare. Nu avem discernamant si putem fi inselati usor. Nu poti sa stii daca ti-a vorbit ruda ta sau a fost o inselare a diavolului. Oricum, daca faci milostenie pt mortii tai e un lucru foarte bun, indiferent daca ii visezi sau nu. Sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Eu cred in vise , mai ales ca la mine in familie si mama si unchiul eu au avut vise prevestitoare si cam ciudate . Eu am visat-o pe mama dupa ce a murit ca imi cerea sa am grija de tata, si dupa aceea de obicei, de cate ori o visam mi se intampla ceva rau , parca venea sa ma previna ..si am exemple sa va dau ...Am visat-o o inainte sa plec cu prietenul meu la munte si i-am zis prietenului sa avem grija dar el a zis ca sunt eu nebuna si am avut accident .Prietenul meu nu m-a crezut si la o luna dupa accidentul de masina iar am visat-o si iar i-am zis sa avem grija si in ziua respectiva iubitul meu a lesinat si si-a spart barba ...s-a lovit la cap...deci eu cred ca cei car nu mai sunt printre noi incearca sa ne spuna si sa ne atentioneze ..asa ca multa grija ! anamaria "Fii indulgent cu altii si sever cu tine."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor multumesc ca imi impartasiti din experientele voastre, pentru ca eu nu stiu ce sa mai cred.Pe scurt povestea este ca necazurile mele s-au tinut lant, adica acum 5 ani a murit mama mea la 48 de ani, si acum se implineste un an de cand sora mea de 32 de ani a murit lasand in urma un baietel de 9 anisori.Intrebarea mea era daca sa cred in aceste vise pt ca mama si sora mea imi apar in vis foarte nefericite,cel mai recent vis a fost cu surioara mea care plingea f rau si imi spunea ca vrea sa se intoarca, ii este foarte dor de baietel si ca a vorbit acolo peste tot si nu se poate si ar face orice sa se intoarca[q][q].Pe mama la fel am visat-o nefericita mereu se plimba cu mine si imi spunea ca nu vrea sa o inmormantam,offff Concluzia este ca ma tot framant, daca aceste vise sunt adevarate de ce oare persoanele atat de dragi mie nu isi pot gasi linistea nici acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de ceea ce ti s-a intimplat, dar...ar trebui sa iti pui toata increderea in Dumnezeu cel viu si sa nu te ingrijorezi de nimic, nici macar de vise. Mi-a luat ceva timp pina am reusit sa capat lumina si intelegere in acest domeniu deoarece visele mi se parea ca imi domina viata sau ziua care urma unui anumit vis. Importanta viselor a existat in vechime. Din Biblie am aflat ca Dumnezeu comunica prin vise cu oamenii. Erau asa numitele vise profetice. Insa dupa venirea lui Isus Hristos a renuntat la aceasta cale, deoarece Isus este <<Calea, adevarul si viata>>, deci poti comunica prin Isus cu Dumnezeu Tatal prin rugaciune. Iti redau citeva pasaje care cred ca vorbesc de la sine despre faptul ca mortii nu stiu nimic, nu ne transmit nimic iar speranta noastra este ca Isus a inviat asa cum Scriptura a scris: “Daca vi se zice insa: „Intrebati pe cei ce cheama mortii si pe cei ce spun viitorul, cari soptesc si bolborosesc," raspundeti: „Nu va intreba oare un popor pe Dumnezeul sau? Va intreba el pe cei morti pentru cei vii? “ ( Isaia 1:8) “ Si daca Duhul Celui ce a inviat pe Isus dintre cei morti locuieste in voi, Cel ce a inviat pe Hristos Isus din morti, va invia si trupurile voastre muritoare, din pricina Duhului Sau, care locuieste in voi. “ ( Epistola catre Romani 1:8) “ Iar daca se propovaduieste ca Hristos a inviat din morti, cum zic unii dintre voi ca nu este o inviere a mortilor? Daca nu este o inviere a mortilor, nici Hristos n-a inviat. Si daca n-a inviat Hristos, atunci propovaduirea noastra este zadarnica, si zadarnica este si credinta voastra. Ba inca noi suntem descoperiti si ca martori mincinosi ai lui Dumnezeu, fiindca am marturisit despre Dumnezeu ca El a inviat pe Hristos, cand nu L-a inviat, daca este adevarat ca mortii nu invie. Caci, daca nu invie mortii, nici Hristos n-a inviat. Si daca n-a inviat Hristos, credinta voastra este zadarnica, voi sunteti inca in pacatele voastre, si, prin urmare, si cei ce au adormit in Hristos sunt pierduti. Daca numai pentru viata aceasta ne-am pus nadejdea in Hristos, atunci suntem cei mai nenorociti dintre toti oamenii! Dar acum, Hristos a inviat din morti, parga celor adormiti. Caci daca moartea a venit prin om, tot prin om a venit si invierea mortilor. Si dupa cum toti mor in Adam, tot asa, toti vor invia in Hristos, dar fiecare la randul cetei lui. Hristos este cel dintai rod; apoi, la venirea Lui, cei ce sunt ai lui Hristos. In urma, va veni sfarsitul, cand El va da Imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapanire si orice putere. Caci trebuie ca El sa imparateasca pana va pune pe toti vrajmasii sub picioarele Sale. Vrajmasul cel din urma care va fi nimicit, va fi moartea. “ (Intiia epistola catre Corinteni 15:26) “ Binecuvantat sa fie Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Isus Hristos, care, dupa indurarea Sa cea mare, ne-a nascut din nou, prin invierea lui Isus Hristos din morti, la o nadejde vie “ (Intiia Epistola a apostolului Petru) Paste fericit ! [paste]
quote:
Originally posted by sigrid26
Fetelor multumesc ca imi impartasiti din experientele voastre, pentru ca eu nu stiu ce sa mai cred.Pe scurt povestea este ca necazurile mele s-au tinut lant, adica acum 5 ani a murit mama mea la 48 de ani, si acum se implineste un an de cand sora mea de 32 de ani a murit lasand in urma un baietel de 9 anisori.Intrebarea mea era daca sa cred in aceste vise pt ca mama si sora mea imi apar in vis foarte nefericite,cel mai recent vis a fost cu surioara mea care plingea f rau si imi spunea ca vrea sa se intoarca, ii este foarte dor de baietel si ca a vorbit acolo peste tot si nu se poate si ar face orice sa se intoarca[q][q].Pe mama la fel am visat-o nefericita mereu se plimba cu mine si imi spunea ca nu vrea sa o inmormantam,offff Concluzia este ca ma tot framant, daca aceste vise sunt adevarate de ce oare persoanele atat de dragi mie nu isi pot gasi linistea nici acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...