Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o mamica suparata


Recommended Posts

buna fetelor!ma bucur ca pot face cunostiinta cu voi pe acest site minunat.eu sunt geanina,o mamica de 28 de ani si cu un bebe de 9 luni care mamica se afla intr_o stare vecina cu nebunia asa ca va scriu in speranta ca poate mai gasesc pe cineva care sa imi dea un sfat si care a mai fost in aceeasi situatie.deci...care e problema?nu mai suport sa stau in casa tot timpul.mai ales ca este frig si nu pot iesi cu bebe afara,simt ca innebunesc...m-am saturat sa fac in fiecare zi acelasi lucru nu prea mai am unde sa ma duc cu bebe dupa mine si toata ziulica o petrec cu el,ne jucam,vorbim,mancam,dormim,adica doarme si eu simt ca uneori nu mai pot.sotul meu e un tatic model dar lucreaza foarte mult si nu prea sta cu noi asa ca poate mai aveti voi vreo idee cum pot iesi din starea asta.de mentionat ca nici calare pe net nu pot sa stau toata ziulica,din cauza piticului.va pup pe toate si astept...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna geanina, si bine ai venit nu stiu - eu inca nu sunt mamica, si poate raspunsul meu e mai neispirat - cred ca cel mai bine este sa inviti prietene pe la tine, sa incerci o carte buna, cat bebe doarme, sau ceva exercitii de gimnastica, fac foarte bine la psihic oricum cat de curand se instaleaza primavara, iar pana atunci, fa si tu iesiri scurte de inviorare, oricum si bebe trebuie sa ia putin aer, nu? hai ca le faci tu fata, nu? Sperantza nu moare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fa-ti prietene cu copii de virsta bb-ului tau si vizitati-va. Asa si copilul are companie, dar si tu poti sa schimbi "impresii" cu alte mamici. Cu bb oricum trebuie sa iesi cite putin afara, asa ca profita din plin atunci: "casca" ochii pe la vitrine, daca nu ai "curaj" sa si intri, sau plimba-te intr-un parc. Cind e sotul acasa, lasa-l pe el cite o juma de ora seara cu bb si atunci ai iar putin timp pt tine.....Stiu ca e greu.....dar, asa cum se spunea si mai sus, incet-incet vine PRIMAVARA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost in aceesi situatie cu tine(si suntem si vom fi si de-acum incolo). Sotul meu este foarte multa vreme plecat, asa ca eu sunt singura cu copiii. Si sunt si 2!!! Pana sa incep serviciul, mi-am petrecut tot timpul cu ei. Dar a fost atunci una din perioadele frumoase ale vietii mele: m-am organizat in asa fel incat sa fac si treaba, sa am grija si de ei si sa ma relaxez, adica sa citesc mult, sa ma uit la filme, sa mai stau pe net... Incearca sa-ti organizezi timpul astfel incat sa ai si tu timp de tine. Sa mai rasfoiesti o revista, sa mai citesti... Nu dispera! Eu am fost tare nefericita cand am inceput serviciul. Si sunt si acum, pentru ca nu pot sa petrec toata ziua cu copiii mei! Profita de perioada asta! Si nu dispera, pentru ca majoritatea de aici suntem in aceeasi situatie. Angi si gemenii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am sa pun probabil o intrebare tampita: cat e de frig de nu poti iesi din casa???? Eu am 2 copii, unul de 2 ani si unul de nici 3 luni, si ies aproape zilnic cu ei din casa. Cred ca as muri de foame daca n-as iesi, ca imi fac si cumparaturile in acelasi timp. Pana la -4 grade am iesit cu amandoi. Acum as iesi si cand e si mai frig, dar atunci cand au fost -10 grade abia venisem cu bb de la maternitate, acum e mare:)) Asa ca eu zic sa-ti infofolesti bebelu' bine si sa iesi la aer. Mergi la cumparaturi, la mall sau ce ai tu pe-aproape, stai linistita si analizeaza toate ofertele si ce mai vezi tu pe-acolo, poate te mai intalnesti si cu cineva cunoscut... Parerea mea, desigur. Alta solutie, ce ti-au spus si fetele: mergi in vizite, primeste vizite, daca e totusi prea frig. Hai, inca un pic ca vine si primavara aia multasteptata, trebuie sa vina! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite sa va spun si eu cum decurge o zi si fiecare zi din viata mea... Ma scol in fiecare zi la ora sase. Arunc o privire,furisata in imbratisarea intunericului,la gemeni! Dorm! Alexandros e inconjurat de nenumaratele jucarii de plus,Yannis are in brate perna lui preferata! Ce frumos incepe ziua mea! Ma simt binecuvintata! Dumnezeu mi-a trimis pe viata doi ingeri sa ma pazeasca si sa-i pazesc! Arunc o privire si la "copilul" cel mare Nici nu si-a dat seama ca m-am trezit...sforaie Ma duc in bucatarie si pun cafeaua in filtru pregatit de seara! Cafeaua curge incet-incet.Ma apuc sa pregatesc biberoanele cu lapte.Nu termin bine si aud tipatul gingas al lui Alexandros:"gakaaaa",adica gala,adica lapte!!! Alerg,i-mi da un pupic ca sa am puteri si astazi si multumit i-si ia laptele! Incepe sa-i vorbeasca maimutoiului,si-l striga pe KAKI,adica pe Yannis! Nu poate sa bea laptele singur! De cele mai multe ori,Yannis e dezinteresat si-si continua somnul,alteori striga si el "gaka" si mami alearga ca sa-si ia al doilea pupic! Deja ma simt puternica sa continui noua zi! Beau laptele si continua somnul pentru alte doua ore. In linistea casei,i-mi beau cafeaua si vad emisiunile informative de dimineata,uneori intru pe net,alteori stu pur si simplu in intuneric si ascult muzica in surdina! Ma pregatesc pentru noua zi,nu va fi usoara,dar sigur plina de surprize! Ce vor inventa azi? Ce cuvinte noi vor spune? Cite cazaturi vor lua? Cite imbratisari si pupicuri voi capata de la copiii mei generosi? La 8.00-8.30 se trezesc,se dau jos singuri din pat si alearga catre mami! Prima imbratisare a zilei e asa de dulce! Stam imbratisati pe canapea cel putin o ora si vedem programe pentru copii.La 10.00 mincam si daca e o zi frumoasa,mergem impreuna la cumparaturi. La prinz sint deja epuizata si-mi doresc sa vina noaptea ca sa-i pun la culcare Din fericire am o pauza de cel mult 3 ore,timp in care ei dorm si eu incarc putin bateriile: Calc,gatesc,spal vase,fac placinte,checuri si alte minuni Asta e odihna mea de dupa amiaza! Se trezesc la ora sase si stam iar imbratisati o jumate de ora ca sa ne trezim...si incepe iar alergatul! Fur cam o ora in fiecare seara si ii pun la ei in camera si intru pe net sa va mai spun ce facem... La ora 21.00 bem lapticul si pina la 22.00 stam imbratisati si ne uitam la comedii grecesti. APOI SE STINGE LUMINA...si o alta zi s-a sfirsit! Alta e gata sa inceapa! Dimineata cind ma trezesc mi-e asa de dor de ei,abia astept sa se trezeasca... Uneori simt ca viata mea e o rutina,dar nu ma pling...creez! Creez doi oameni si nu e lucru simplu! Si pe mine cineva m-a creat si s-a sacrificat pentru mine! Nu fii trista! E doar o perioada trecatoare! Si apoi vine primavaraaaaa [flo] Numai bine! _____________ Theodora,[copil] Alexandros,[copil] Yannis 2 ani pe 03.Aprilie.2004. [loveyou] http://community.webshots.com/user/theodorapap Si aici mica mea familie:http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]Si eu am crezut ca o sa am aceeasi problema, si la mine nu a venit inca bobicuta....[:X] La 3 luni m-au pus doctorii la pat, fara a face prea mult efort, riscand sa pierd sarcina. Intre dureri si statul in pat incerc sa-mi gasesc ceva de lucru, in primul rand citesc tot ce-mi cade in mana, iar internetul e prietenul meu[berica] intre timp ne-am mutat si la alt apartament asa ca am avut cu ce sa-mi omor timpul Camera bobicii e aproape gata, am citit cam tot de prin casa, m-am imprietenit cu bibliotecarul..si am vazut atatea filme cat sa-mi ajunga pe urmatorii 10 ani nu stiu cum te plangi tu BB ca eu tot as mai avea nevoie de timp, si stau numai acasa si abea astept bobica sa pot sa ies afara sa ne plimbam ca am anchilozat in casa, dar mai e un picut....[gravi]si scapam de burti..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theodora, parca te vad cu puii tai pe canapea, la televizor, ei cuibariti linga tine, tu iubindu-i pe amindoi! Si cind te gindesti ca ai 2, si cresc, si sint atitea de facut intr-o casa... Cind am inceput sa citesc raspunsul postat de tine, eram curioasa sa vad cum decurge la tine o zi, imaginindu-mi ca urmeaza un sir luuuung de "cite am de facut". Dar la tine toate par atit de simple, atita iubire se citeste in rindurile tale, incit ce e greu trece parca mai usor cind vezi zimbet pe fetisoarele lor. Iarta-ma Geanina, subiectul era al tau, dar nu m-am putut abtine de la a o complimenta putin pe Theodora. Si eu sint cam in aceeasi situatie ca a ta, singura toata ziua cu gargarita, tati la servici, vine seara. Si la fel ca si tine de multe ori ma simt deprimata, obosita nu mai zic, dar mi-am dat seama ca cu cit ma gindesc si ma complac mai mult in situatia asta, cu atit imi va fi mai greu s-o depasesc. Si departe de casa, de familie, de prieteni, e si mai greu. Dar incet-incet, iesind la plimbare cu Alexandra, am intrat in vorba cu alte mamici. Azi un "hello", maine un cuvint doua in plus, pina ce conversatiile au prins contur. De vizitat inca nu ne vizitam, aici e mai dificil dar nu imposibil de legat prietenii, mai ales daca nu esti de-al lor. Asta nu inseamna ca nu avem prieteni, ba chiar romani sint, dar fiindca locuiesc ceva mai departe de noi ne vedem de obicei la sfirsit de saptamina. Asa cum deja ti-a fost sugerat, mergi in vizite, primeste vizite, chiar daca nu sint mame cu copilasi de virsta bebelusului tau, e mare lucru sa schimbi o vorba cu cineva. Poate iti pare banal sau fara sens ce spun, dar daca ai fi in locul meu ai intelege. Pe mine plimbarile ma deconecteaza, chiar daca stiu de-acum traseele si cu ochii inchisi, si n-am nici prea multe magazine in apropiere sa mai dau cite-o raita. Timpul zboara atit de repede, trebuie doar sa ai rabdare, in curind vine alta virsta, si-o sa vezi ca "atmosfera" se schimba mereu. daca gasesti o picatura in plus de timp liber, rasfoieste o revista, uita-te la un film chiar daca il vezi pe bucati, sau intra pe [dc]si vorbeste cu fetele, sint atitea de discutat... Hai, fruntea sus, si nu te lasa doborita de rutina! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
am sa pun probabil o intrebare tampita: cat e de frig de nu poti iesi din casa???? Eu am 2 copii, unul de 2 ani si unul de nici 3 luni, si ies aproape zilnic cu ei din casa. Cred ca as muri de foame daca n-as iesi, ca imi fac si cumparaturile in acelasi timp. Pana la -4 grade am iesit cu amandoi. Acum as iesi si cand e si mai frig, dar atunci cand au fost -10 grade abia venisem cu bb de la maternitate, acum e mare:)) Asa ca eu zic sa-ti infofolesti bebelu' bine si sa iesi la aer. Mergi la cumparaturi, la mall sau ce ai tu pe-aproape, stai linistita si analizeaza toate ofertele si ce mai vezi tu pe-acolo, poate te mai intalnesti si cu cineva cunoscut... Parerea mea, desigur. Alta solutie, ce ti-au spus si fetele: mergi in vizite, primeste vizite, daca e totusi prea frig. Hai, inca un pic ca vine si primavara aia multasteptata, trebuie sa vina! Cristina
Chiar asa, cat e de frig e?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in vorba, desi inca nu stiu prin ce treci da' o a aflu cat de curand!! Infofoleste bine bb-ul si du-te de te plimba! Asa spune mama mea cel putin! Ma gandesc ca intre munca de imbracat a bb-lui si, plimbatul si dezbracatul bb-ului mai trece ceva timp si ai o preocupare. Plus ca mai iei si tu o gura de aer! Si ma mai gandesc la ceva da' nu stiu daca ai cum, ai putea sa-l lasi cu cineva pentru o ora si sa te duci singura sa te zgaiesti prin vitrine! E totusi un bb mare, poate gasesti pe cineva in care sa ai incredere! Am o prietena foarte buna care imi tot povesteste cum cumnata ei cand prindea pe cineva prin casa pe la ei, ii punea copilul in brate si disparea jumatate de ora. Si mai tot timpul rade de cum o sa-i pun si eu copilul in brate ca sa ma duc sa ma plimb prin supermarket de capul meu... Si mai ales nu incepe sa te simti vinovata, unii dintre noi se adapteaza mai greu!! Succes! [pup] Maria - 30+ saptamani - baietzel [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...