Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o mamica suparata


Recommended Posts

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by alinuta
Theodora, parca te vad cu puii tai pe canapea, la televizor, ei cuibariti linga tine, tu iubindu-i pe amindoi! Si cind te gindesti ca ai 2, si cresc, si sint atitea de facut intr-o casa... Cind am inceput sa citesc raspunsul postat de tine, eram curioasa sa vad cum decurge la tine o zi, imaginindu-mi ca urmeaza un sir luuuung de "cite am de facut". Dar la tine toate par atit de simple, atita iubire se citeste in rindurile tale, incit ce e greu trece parca mai usor cind vezi zimbet pe fetisoarele lor. Alina
Multumesc,Alina pentru frumoasele cuvinte!!! Asta a fost ideea mea! Am vrut sa transmit optimism si sa va arat ca lucrurile nu sint chiar asa de grele chiar daca uneori asa par!!! Mamicilor,ginditi-va cind erati gravide!!! Ce netarmurita fericire va inconjura! Cu cita bucurie asteptati sa vina bebe! E aici,acum si are nevoie de tine! Nu e usor dar e asa de frumos! Si nimic nu e mai frumos si mai gingas decit sa-l vezi sa creasca,decit sa vezi rodul dragostei tale cum infloreste!!! Sa devina din bebe,OM!!! Asta e cea mai mare realizare si desi mama nu e singura in acest rol,ea are cea mai mare parte!!! Draga mea,Geanica,sa stii ca sint alaturi de tine si eu simt de multe ori ca si tine,dar dragostea pentru puii mei ma ajuta,asa cum sint sigura,te va ajuta si pe tine! Sper sa va vad in curind un nou mesaj postat de tine cu titlul O MAMICA FERICITA!!! Numai bine! Theodora,[copil] Alexandros,[copil] Yannis 2 ani pe 03.Aprilie.2004. [loveyou] http://community.webshots.com/user/theodorapap Si aici mica mea familie:http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebe meu are doar o luna dar nu ma pot plange nici ca ma plictisesc nici ca is super ocupata.Este foarte cuminte, il mai doare burtica de la colicei ,dar pot sa-mi fac singura treburile si sa am grija si de el si de mine.Chiar daca e frig, l-am 'infofolit' bine si fuga cu el afara.La noi 'problema' este c-asa mult ii place afara ca atunci cand mai vreau sa casc ochii in magazin incepe sa chitaie(ii place mai mult afara decat in magazine[:D]) si fuga iesim..si imediat adoarme.Ok, si cand am cumparaturi de facut intru fuga vaj vaj cu carutul, cumpar ce trebuie si deja la casa orac orac-gata sefu iesim[:D] dar ma distreaza, nu mi se pare o corvoada.. Copilului ii este necesara o plimbare, si tie chiar.Te invioreaza si pe tine, il calmeaza si pe el(daca este agitat). In casa atata timp cat doarme incearca si pe langa rutina casei sa citesti, sa faci rebus -daca-ti place- sa te uiti la un film, o emisiune ceva-exact ceea ce ti-au sugerat si fetele.Mie una nu mi se pare imposibila meseria de mama si gandeste-te cate satifactii si multumiri iti poate aduce minunea purtata in burtica. O viata frumoasa[flo] si toate bune . 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi si Bubu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate am simtit macar un moment sentimentul de plafonare. Zi merci ca esti singura, ca mai rau e cand te freaca la ridiche o multime de persoane si babe. Pe capul meu stateau toata ziua ba mama, ba soacra, ba vecina, ba suna telefonul ca la gara[bruta]Veneau peste mine cand faceam dus, cand ii dadeam sa suga cand dormeam. Luni intregi n-am auzit nici macar odata de la cineva: tu ce mai faci? cum te mai simti? Daca venea cineva la noi, ma impingea din usa si se napustea in casa sa-l vada pe pitic, chiar daca aveam treaba, chiar daca dormea. Am scos telefonul din priza, le-am spus vreau liniste sa nu mai vina toata ziua, ca n-am nevoie de ajutor decat cand il cer, etc, ba chiar n-am mai raspuns la usa. Rezultatul: certuri enervante si figuri. Adica m-am simtit tot timpul de parca eu imi facusem treaba, facusem copilul si de-acum puteam sa mor, ca fluturii de matase.[q] Noroc cu barbatu-meu care m-a incurajat tot timpul si cu care am decis ca mai bine incep serviciul decat sa se strice relatiile din familie. Am zis ca o fi depresia aia post partum, dar nici dupa 6 luni lucrurile nu mergeau spre bine. Asa ca am inceput serviciul. Le-am zis: stati cu ala micu. Raspuns: S-au imbolnavit subit toate rudele care imi stateau pe cap. Am angajat o dadaca f buna si sunt f multumita. V-am plictisit de tot, cred. Sa nu mi-o luati in nume de rau, imi iubesc mult copilul, dar si eu trebuie sa am nervii sanatosi ca sa-l putem creste, nu? Astrid si micul Harald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theodora a scris minunat! La fel simteam si simt si eu. Cat am stat cu Clara acasa, n-am avut nici o clipa de plictiseala, iar daca reuseam sa prind si ceva timp liber, cand ea dormea, citeam, aveam grija de mine, cosmetica, gimnastica, mai trageam si cate un puiut de somn, ca sa-mi revigorez puterile. De iesit, ieseam zilnic chair si cand erau -10 grade C. Din pacate nu am putut sta cu ea decat pana la 11 luni, daca as fi avut posibilitatea as fi stat fara sa preget pana la cel putin 2 ani. Cat am stat cu ea acasa, doar eu si ea, si seara cu tati, a fost o perioada absolut minunata. Acum cand mai am cate o zi libera si pot sta cu ea de dimineata pana seara ne distram extraordinar impreuna si gustam fiecare clipa, indiferent ce facem. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 6 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde foarte mult si de cit de energic este copilul si cita atentie necesita. Am stat cu Paul acasa 11 luni in concediu de maternitate si, desi nu pot sa spun ca nu am apreciat aceasta perioada, sincer este ca am fost foarte obosita mai tot timpul si nu am trait cu maxima bucurie fiecare zi. Cind el dormea incercam sa dorm si eu ca sa-mi recuperez toate noptile nedormite...deci timp liber pentru mine nu am avut prea mult. Adormea greu, se trezea repede, etc. Deci, sa nu credeti ca toti copiii sint linistiti si stau pe canapea o ora-doua in fiecare zi sa se uite la TV. Pina la 1 an, Paul daca statea 5 min linistit in fata televizorului era un miracol. Era in continua miscare, interesat de absolut tot ce e in jurul lui. :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Geanina, Eu iti sugerez sa iti gasesti pe cineva sa stea cu copilul din cand in cand, sau poate chiar in fiecare zi. Iasr tu sa faci ALTCEVA. Complet. Sa uiti pentru orele acelea ca esti mamica, sa uiti de grija de fiecare moment pentru copilul tau. Sa inceric sa nu discuti despre puiul tau, sa te gandesti la tine, sa faci ceva ce iti place. Bafta! Boga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ce simti si tu Geanina si celelalte care sinteti in aceiasi situatie. Doctorul m-a pus la pat pentru ca caram 3 in burtica si sotul meu a luat sfatul medicului asa de serios ca nu aveam voie nici sa stau in picioare sa imi fac un sandwich. El facea totul in casa si pentru mine, ma suna de la lucru numai ca sa ma intrebe daca stateam jos. Aveam o plictiseala in mine de-mi venea sa ma urc pe pereti, din pacate nu eram fizic in stare s-o fac. Am pus pe mine vreo 110kg cu sarcina (si in primele patru luni dupa nastere am pierdut 130 kg!). Lucrurile insa s-au schimbat dupa ce m-am intors la servici pentru am in mine un sentiment de vinovatie permanent ca nu sint acasa cu copiii in timpul zilei. Pentru cele care lucrati, ce faceti cu sentimentele astea? Pentru Geanina, gasesti-ti o alta mamica care e in aceiasi situatie si fiecare pe rind luati cite o pauza in timp ce cealalta are grija de amindoi copiii. Doar o idee. Good luck!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...