Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sotul e D.I.Y.-ul familiei! Ajutor!


Recommended Posts

Dragele mele, Pe langa problema capitala a casniciei mele care tot in coada de peste a ramas (acum nu ma opresc asupra ei, dar in treacat fie spus e legata de viata noastra intima) au inceput sa-mi atrag aatentia, sau mai bine zis au inceput sa capete dimensiuni magistrale pentru mine lucruri ce in conditii normale ar putea trece drept fleacuri. Anume, ma scoate din minti faptul ca sotul meu este D.I.Y-ul familiei (adica el raspunde la apelul de "ajutor" al tuturor membrilor familiei). Toti au fost obisnuiti ca el sa fie singur si fara obligatiii fata de nimeni pana la varsta de 34 de ani cand s-a casatorit asa ca de fiecare data cand e vorba de strans un surub, reparat un TV si alte chestii, toti il suna pe el. Ce ma isterizeaza cel mai tare este ca se ocupa si de treburile unei matusi care sta in America cu familia si cele 3 fete si care vin aici doar in vacanta de vara. Vreau sa spun ca el are cheia casei lor, desi mai are o nepoata exact peste drum de ei, mai are 2 frati si 2 surori aici care sunt pensionari si care nu au nimic de facut toata ziua, si totusi, cand e vorba de mers si platit asigurarile pentru masina, chemat mecanic si verificat masina, dus masina la aeroport cand vin ei, plus altele care survin pe parcursul unui an, in contextul in care una dintre verisoarele lui este o catea si s-a purtat ca atare cu mine chiar in seara nuntii noastre, credeti-ma ca nu mai suport. Repet, nu m-ar deranja toate astea daca am fi noi in stare sa ne reparam mariajul, sa ne vedem de problemele noastre intai si apoi sa le rezolvam pe ale altora. Si normal ca nici unul dintre rudele lui nu-si inchipuie ca poate si noi avem probleme sau pur si simplu sotiei nu-i convine (ca de acum trebuie sa raspunda si-n fata mea) ca el sa faca exact ce facea pana acum cand era singur. M-am saturat pana peste cap si vreau sa-i dezcurajez sa dea fuga repede la noi de fiecare data cand se clatina un cui sau e un surub de strans. Va rog sfatuiti-ma cum sa procedez, ce tratageme sa aplic. Nu-mi spuneti vorbeste cu el, ca am vorbit deja dar el este genul "giver", nu poate zice nu, iar cu ce-mi scoate ochii este ca s-ar putea sa aiba nevoie de serviciile lor (ma refer la aia din State, servicii de genul cumpara prin Internet un laptop, il livreaza la adresa din State, iar ei il aduc cand vin sau alte chestii de astea). Fetelor, ma bazez pe voi, ca de ajung la limita aia de care mi-e frica mie nu stiu ce o sa iasa. scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Scarmanus, te rog, ai grija de tine. Este greu, stiu din proprie experienta, dar incerca sa fi un pic mai egoista. Gandeste-te mai mult la tine si nu le da satisfactie. Nu-i lasa sa te chinuiasca. Situatia ta seamana f bine cu a mea, parca ai fi sora mea de suferinta, doar ca tu ai fost mai curajoasa si ai cerut sfaturi. Sa zicem ca eu am o sora si un frate, dar tot nu m-au putut ajuta. Dupa experienta mea, cand am incercat sa discut, sa-i explic, parca mai rau s-a opus. A devenit dintr-o data Gica contra, fara sa aiba vre-un motiv, doar ca sa ma supere. Acum, eu nu mai incerc sa-l schimb pe el, incerc sa-i arat ca nu-mi pasa de el si mai am si soacra si cumnata (diabolice femei). Parca nu mai face atatea lucruri contra mea, sau am reusit eu sa ma detasez. Stiu ca astepti o rezolvare si raspunsul meu de fapt pune degetul pe rana, dar te rog eu nu le da satisfactie (pt ca inteleg ca sunt tot felul de matusi si verisoare rele). La mine a functionat aceasta atitudine a mea. Si el a obosit sa fie servitorul lor. Cat timp eu ii spuneam ca este servitor mai rau facea, acum pt ca pe mine nu ma mai deranjeaza (de fapt nu-i mai arat lui asta) dintr-o data este obosit si stie sa spuna la telefon ca are alta treaba. Incearca si asa, poate va functiona si la tine. Despre problema intima, hmmm, nici eu nu am gasit nici o solutie. Uneori aveam impresia ca pleaca si chiar se bucura ca este solicitat de ceilalti ca sa scape de mine. Iti urez w-end placut si multa putere sa treci peste aceste necazuri. Te inteleg f mult "Soarta este scuza celor slabi si opera celor puternici"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scarmanus draga ce bine te inteleg, dat fiind ca si al meu barbatel e calul de bataie in familia lui, in special cu socrii. Si mai mult de atat, soacra-mea cand vede ca el face ceva si acasa la noi zice ceva de genul "Vai saracul, cand mai apuca sa faca si asta"(prin asta sugerand ca eu ar trebui sa fac) dar ca merge la ea si ii repara ba telefonul, ba aerul conditionat, ba Video-ul nu stiu ce are, aia e normal dar ca taie gazonul in fata casei noastre aia e prea mult. Si sincer nu stiu nici eu cum sa abordez problema cu el pt ca stiu ca daca-l presez nu voi reusi iar cu frumosul sau sugestii subtile n-am reusit. Asa ca astept si eu sugestiile fetelor. Acum socrii mei sunt plecati pt o luna in Italia. Si ce bine e!! Il am si eu pe al meu sot mai mult pe acasa. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incearca un truc: incurajeaza-l in toate sarcinile pe care le are de indeplinit. Daca le va indeplini prompt vei vedea ca aceste vor curge din ce in ce mai multe. Sugereaza-i sa se ocupe mai intai de treburile altora si apoi de ale lui. Vei vedea ca in timp va fi el enervat de toata aceasta situatie si va spune singur AJUNGE!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mimsi draga, marturisesc ca mi-ai dat o idee geniala, am sa-l incurajez calduros sa sara in ajutorul tuturor, dar atunci banuiesc ca nu o sa se mire prea tare daca intr-o buna zi nu ma mai gaseste acasa cand se intoarce, nu? Asta ma indreptateste, Vivi si Adela, sa spun si uite asa a inceput lungul voiaj al singuratatii in doi, fiindca mi se pare ca avem existente paralele in casnicia asta. Cred ca trebuie sa ma hotarasc daca in conditiile astea pot sa duc crucea ce mi s-a dat sau nu, caci incep sa am sentimentul tot mai acut ca situatia noastra intima nu se va imbunatati niciodata si ca sentimentele mele incep sa se piarda. Daca mai aveti sfaturi mai scrieti-mi. scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scarmanus..sfaturi nu am sa.ti dau ca n.am fost in situatia ta(referitor la neamuri)..dar e mult mai importanta relatia cu sotul tau si sentimentele..care se destrama.Tin minte bine un mesaj al tau referitor la .intimitaturi(sau lipsa lor)si ma gandeam ca s.a rezolvat in vreun fel din moment ce n.ai mai zis nimic..imi pare rau sa aud ca nu e asa,red ca ai aplicat toate sfaturile primite deja... nu am ce sfaturi sa.ti dau dar sunt alaturi de tine si sper sa auzim de bine. anca http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand ii iubim gasim mereu motive de dragoste in tot ceea ce fac, in tot ceea ce inseamna ei. Sau gasim intelegere cand nu ne place ceva la ei, avem atata indulgenta. Cand nu-i iubim destul ORICE poate deveni un defect. Felul in care mesteca, se imbraca, miros, se misca, gandesc, ca ii ajuta pe cei din jur, ca stau prea mult cu noi sau prea putin. D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Descantec, sa inteleg ca daca vezi (recunosti) defectele partenerului inseamna ca nu il iubesti? Of, deci eu nu am iubit niciodata, intotdeauna am stiut care le-au fost partile negative... [xx(] Laura si papusica din burtik (31+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by descintec
Cand ii iubim gasim mereu motive de dragoste in tot ceea ce fac, in tot ceea ce inseamna ei. Sau gasim intelegere cand nu ne place ceva la ei, avem atata indulgenta. Cand nu-i iubim destul ORICE poate deveni un defect. Felul in care mesteca, se imbraca, miros, se misca, gandesc, ca ii ajuta pe cei din jur, ca stau prea mult cu noi sau prea putin. D.
Lauricoo, si eu incerc sa iubesc cu ochii deschisi :) D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scarmanus, imi pare rau sa aud ca inca exista probleme in relatia voastra.Din cate imi amintesc eu nu esti casatorita de mult timp asa ca sper ca nu vei renunta sa lupti. Cu rudele nu am solutii ci doar idei.Si asa cum spun si fetele poate contrariul la ce se asteapta el devine o solutie.Asa ca poate chiar tu il ajuti sa "sara" in ajutorul familiei.Poate devii tu "prietenoasa" si chiar il sugerezi matusei, verisoarei, lui X,Y, atunci cand au nevoie, sa ceara ajutorul sotului tau ca el ca de obicei le va acorda sprijinul.Ori se prind de ironia ta ori il ataca mai mult pana il exaspereaza. Sau poate il inciti sau "aranjezi" o discutie aprinsa cu privire la aceasta tema, in care sa-ti exprimi subtil dezacordul (nu cu reprosuri si strigate si fara sa-l pui pe el in situatii penibile), atunci cand sunt rudele prin apropiere sau macar una sa auda. Ori ele se simt, ori fac mai rau, dar poate merita sa incerci. Imi imaginez ca asta ar fi un tratament bun ptr rude. Cat despre cealalta problema, cu intimitatile , hmm... nu stiu nici eu exact ce ai putea face. Nu mai tin minte exact dar parca spuneai candva ca o femeie poate apela la anumite trucuri ca sa obtina ce vrea de la un barbat. Daca nu merge cu o discutie sincera atunci poate ai dreptate merge cu trucuri. La noi, dupa discutiile sincere observ schimbari dar dupa scurt timp dispar.Atunci trec la fapte. Si desigur dupa discutie nu se va intampla nimic... Dar constientizeaza si el ca este o problema numai ca discutiile ,oricat de dulci ar incerca sa apara, tot il irita ca un repros.Asa ca o las mai moale si apelez la alte artificii. De regula citesc glume pe net si ii mai spun si lui cate una care are o anumita tinta. S-ar putea sa ma joc cu focul dar nici eu nu mai stiu ce as putea sa fac. I-am tot citit glume de genul:cu acordul lui nu ar fi rau sa mai aducem pe cineva in "menajul" nostru care sa suplineasca lipsa ; sau i-am citit subiectele de aici "cum ajunge o femeie sa-si ia lumea in cap", sau il mai intreb ce crede el despre vreun subiect asemanator dintr-una film sau articol, etc. Sincera sa fiu inca nu stiu ce se intampla in creierasul lui, dar eu sper ca se trage un semnal de alarma. Offf... usor nu este, dar nu renunta. Cauta-ti satisfactii si in alta directie, parca ti-ai gasit si un serviciu bun, poate si timpul va rezolva ceva. Multa bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...