Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sotul e D.I.Y.-ul familiei! Ajutor!


Recommended Posts

scarmanusa, imi pare rau sa aud ca ai (aveti) probleme. Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau, doar sa nu pui asa de mult la suflet faptul ca el isi ajuta familia. Inteleg ca te deranjeaza, dar... ce poti face???? E, totusi, familia lui. Si daca i-a obisnuit asa si nici acum nu da inapoi sa le faca servicii, inseamna ca el asa se simte bine. Cred ca cel mai bine ar fi sa te focalizezi pe tine si pe universul tau, sa te ocupi de o cariera, sa-ti faci o lume a ta si el sa nu mai fie centrul tau de gravitatie. Fii mai putin posesiva :) Poate ca vei avea rezultate asa si din partea lui, dar, in mod sigur, tu vei avea mai putin de suferit in modul asta. Bafta! Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ah, fetelor, Daca ar fi unul dintre barbatii fumeilor care apeleaza la sotul meu in postura in care e el, cred ca n-ar accepta nici o secunda magaria asta. ce sa va mai spun, ca mai nou am senzatia ca el cu matusa-sa organizeaza nunta verisoarei din vara a sta, matusa fiind casnica, sotul ei mare prof univ, prea ocupat pentru chestiuni atata de triviale precum casatoria lu' fiica-sa, las' ca al meu sot poate sa faca multe, adica le poate face pe toate, si serviciu in ture, si de sarit pentru toti, mai putin un lucru, pe nevasta-sa (alias eu) fericita. Am hotarat sa nu-mi mai pese ce face el, sa ma concentrez asupra universului care se cheama Carmen. Crystinne, problema e aceeasi si nu se rezolva, le-am facut pe toate, dar asa cum ma povatuia o prietena intelepata, daca unu' vrea sa se incece, te trage si pe tine dupa el daca sari sa-l salvezi. Am renuntat sa-l salvez (sau mai bine zis sa ne salvam). Chanonelule, din partea mea pana pica lat sa se tot duca de acum inainte, ca si eu am sa-mi rezerv dreptul sa fac un pic pe interesanta (doar toate fac la fel aici), sa ma ia si pe mine o migrena sau o durere de stomac cand e de mers undeva la ceva "ogligatii" de familie, ca stiu ca nici eu nu l-am ogligat nicicand sa faca nimic pentru familia mea. Intr-un cuvant ne traim viata, ce naiba, ca doar e asa de scurta, de ce sa ne-o petrecem facand riduri de la 26 de ani. Va pup si va multumesc, scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Carmen,situatia ta(voastra) nu e deloc roz,iar noi nu te putem ajuta decat cu sfaturi,totul depinde numai de tine.Spui ca ai discutat cu sotul tau despre asta..l-ai facut sa inteleaga faptul ca relatia voastra se afla in impas?Ia-l frumos la o discutie si insira-i toate nemultumirile si frustrarile tale.Intreaba-l daca e multumit si cere-i sa isi imagineze viitorul casniciei voastre si raspunde tot tu in acelasi timp:.La fel de plafonat?Aceleasi probleme de zi cu zi si aceleasi frustrari intime?Nu suna deloc a casnicie..si deloc a relatie la care tu la 26 de ani sa visezi. Si eu am avut aceleasi probleme intime(ma refer la pb sexuale) cu prietenul meu,dar le-am rezolvat prin simplul fapt ca mi-am luat in sfarsit inima in dinti si l-am facut sa isi dea seama de vinovatia lui.Daca nu vei discuta cu el despre tot ce te framanta,va tinde sa se distanteze de tine,crezand ca totul e ok,niciodata nu stii ce poate fi in mintea cuiva si ce il supara. Trucul cu incurajarea poate sa dea rezultate,dar nu va rezolva problemele din pat.. Si imi permit sa iti dau si eu totusi o idee,contrar celor spuse sus:incearca,pentru o perioada,sa iti vezi de treburile tale,nu il mai baga in seama,nu ii raspunde la tot ce te intreaba,treci pe langa el ca si cum nu ar fi acolo,poarta-te ca si cum ar fi invizibil.In acelasi timp,acorda mai multa atentie infatisarii tale,schimba look-ul,poarta haine decoltate..tot tacamul,stii despre ce vorbesc.Ii vei atata orgoliul masculin si il vei face sa isi dea seama de ce pierde. Usor de zis..stiu..dar tu esti singura care mai poate aduce la suprafata relatia.Iti doresc sa ai puterea sa treci peste toate si sa iei deciziile potrivite.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in situatii de genul asta, cand nici discutiile interminabile, nici trucurile nu ajuta, eu as recurge la ultimatum. nu poti sa te retragi din casnicie in camera ta, viata ta, preocuparile tale...atunci ce rost mai are mariajul? pune-i intrebarea asta si anunta-l ca rabdarea ta a ajuns la limita. spune-i franc in fata ca daca nu isi face timp pentru familie si nu reconsidera implicarea sa in fericirea caminului, vei avea de luat o decizie care il exclude. nu pastra tacerea! e viata ta in joc si a copilasului vostru! nu conteaza numai ce vrea el, ce viata e asta? de ce s-a mai insurat daca e trup si suflet pentru veri si verisoare, matusi si bunicute neajutorate? nu zice nimeni sa nu-si ajute familia, dar pe cine lasa in loc in familia proprie si personala? pe voi cine va ajuta totusi? vorbeste cu matusa aia cu nunta, spune-i clar, raspicat si calm ca aveti probleme in casnicie si ca ai nevoie de sotul tau. fara suparare. va trebui sa te inteleaga, doar are un sot exact ca al tau, absent pana si de la pregatirile de nunta ale fiicei. pe tine, in schimb, cine te ajuta in lipsa lui? e ceva subred in subconstientul lui de cauta asa de indarjit sa ajute si rudele de gradul paispe, numai pe-alea de gradul unu, nu....propune-i solutii concrete, nu i te plange si-atat, nu-l lasa pe el sa decida cum rezolva sau nu situatia voastra. fa-i o lista imaginara cu solutii si spune-i ca daca nu alege una sau nu iti comunica in clar si concret alta, nu mai are de ales. vei alege tu si pentru el. nu te consola cu singuratatea in doi, uite pe site cate povesti fericite in casnicie ca dovada ca se poate!! nu dispera si fii tare, ia situatia in mana si rezolv-o TU. succes maxim! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...