Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din Usa,poftiti la o barfa! (2)


Recommended Posts

ei, te invidiez, Simona! noi nu avem decit rezidenta canadiana. evident, ne-ar fi placut sa traim aici, insa - zic eu - cel mai bine e sa traiesti acolo unde ai cit mai multe drepturi. aici, sotul meu are viza de lucru, dar asta nu iti confera stabilitatea pe care o ai atunci cind esti rezident. oricum, ne-am inscris si noi la Loteria vizelor. u never know [^] m-am indragostit de SUA, asta e clar! ____________________________________________ oriunde ati fi, fiti uniti, dragi romani... http://community.webshots.com/user/atomskin-date
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Conchitooo,nu jtii ce pierzi!Baga ochisorul la TJ,ca n-o sa-ti para rau!Au cosmetice europene beton la pret de Walmart,chestii pt.casa la fel,de la lenjerie de pat pan la maruntisuri pt. baie/bucatarie,posete si toale numai nume de nume,lenjerie de corp,pijamalute,bijuuri...Pt. mine-i terapie curata...[:D] [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura,eu am dat-o pe veve la day care de la un an si 3 luni si nu pt.c-as fi avut nevoie,ca eu am stat acasa.Insa altfel i-ar fi fost imposibil sa ia contact cu alti copilasi (oraselul mic,cunostinte ioc,activitati pt.copii inexistente...) si-am vrut sa se mai socializeze un pic si ea.Inafara de faptul ca-n prima iarna a racit non-stop si-a stat mai mult pe-acasa,in rest nu am decat lucruri pozitive de spus despre experienta "day care".Decat s-aduc/angajez pe cineva care sa stea cu ea acasa si sa nu stiu ce si cum face,macar la day care sunt organizati,sunt sigura ca-i scoate afara/schimba/hraneste ,le citeste si fac fel de fel de activitati educative. Acum tu stii mai bine ce-ti doresti pt. copilasul tau,dar in situatia noastra asta mi s-a parut cea mai buna cale s-o desprind putin de fusta mea si s-o ajut sa intalneasca copiluti de varsta ei. Las' ca de martea viitoare ne vin si noua bunicii(yupiiiiiiiiii!) si intrerupem operatiunea day-care pt cel putin 3 luni!...[disco] [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele "americance", am si eu o rugaminte la voi, de fapt o intrebare: acum vreo 2 luni varul sotului meu, care locuieste in SUA, in Ohio (Millersburg), ne-a cumparat de pe internet un aparat foto digital, un palm Sony si alte accesorii pentru aparatul foto ... bineinteles, i le-am platit, i-am trimis banii de aici prin niste rude care mergeau in vizita. El a comandat produsele de pe internet, i-am dat noi linkurile (de la Adorama NY), deci din New York. Problema e ca acum ne-a dat un mail ca trebuie sa plateasca ceva taxe la stat de 7%. Ceea ce ar insemna vreo 200USD la suma care a fost in total. Noi stiam ca aceste taxe se platesc doar daca faci cumparaturi din acelasi stat in care locuiesti, in acest caz, Ohio. Ori, nu este cazul, produsele fiind cumparate din NY. S-a schimbat legislatia si nu stim noi? Cu toate ca e varul sotului, totusi am zis sa va intreb si pe voi ... poate stiti si ma ajutati. Multumesc anticipat [flo] [flo] [flo] Carmen si Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alinuta Cit despre produsele cosmetice: jale mare! Ca o floare era fetisoara me cind aterizai pe plaiuri americane, acum biata de ea e incercata rau! O alta durere de-a mea: cremele demachiante, care "lipseste" cu desavirsire!!!! Treburile astea de trebuie sa te speli pe fata ca sa te demachiezi imi dau mari dureri de cerebel ca sa nu mai spun ca fatzulia mea e ca un servetel dupa asa o operatiune! Alina Alina si Alexandra http://community.webshots.com/user/allex21
Alina[pk] si eu sufar de aceeasi treaba. Eu am un ten combinat sensibil si aici nu gasesc mai nimic. Ma mai duceam in Canada sa mai cumpar da' parca nici acolo nu mai gasesc, canadiencele s-au luat dupa lenesele de americance si-si dau cu produse de spalat fata[xx(], ba chiar mi-a dat prin cap sa mi le prepar eu acasa da' nici asa nu mi-a iesit. Ce produse mai folosesti acum? Mai toate firmele au inceput sa treaca pe produse de spalat fata, lapte demachiant mai este unul de la L'Oreal pentru ten matur (e bun si ala in lipsa de altceva). De obicei combin un demachiant pentru ten uscat cu toner pentru ten normal si invers. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect, Carmen, numai daca cumperi din statul in care locuiesti platesti taxe. Eu sunt o avida cumparatoare on-line, si daca firma respectiva nu are reprezentanta in statul in care locuiesti, nu se plateste taxa. De ex la Victoria's Secret platesti, pt ca are magazine in mai toate statele. Noi recent am cumparat o videocamera digitala din NY (noi stam in New Jersey) si nu am platati decat transportul. Veve, ai dreptate, dar la mine se pune problema ca ar sta 10 ore in daycare, 5 zile pe sapt, ceea ce nu ma incanta deloc. Pe cel mare l-am dat la daycare pe la 2,5 ani, tot asa pt socializare la inceput, apoi de nevoie. Vreau sa-l dau si pe Alex, dar mai incolo, asa bebelus nu ma lasa inima.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen77, hai sa-ti zic si eu, in legatura cu taxele. noi stam in statul Georgia, si am cumparat verighetele online, de la www.zales.com , care e in alt stat (parca Texas...? am uitat). anyway: la plata, ne-au oprit si noua sales tax... am sunat la ei, si ne-au spus ca asa trebuie, ca asa este cind cumperi bijuterii. acum nu stiu ce sa mai cred, ca voi nu ati comandat bijuterii... cert e ca noua ne-au oprit si sales tax, dammit! dar noi sunam la banca si se "rafuieste" banca cu smecherii astia [:D] ____________________________________________ oriunde ati fi, fiti uniti, dragi romani... http://community.webshots.com/user/atomskin-date
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...