Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Unde sunt musulmancele mele?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cunoscatori sau nu, dornici de adevar sau nu, indoctrinati sau din dorinta de a ajunge cu mintea si cu inima la adevar si la cunoastere, oamenii de pretutindeni, de acum si de la inceput au fost, sunt si vor fi atat de diferiti...ce-i cu voi de nu intelegeti asta? Am tot citit interventiile voastre si ma doare sufletul sa va vad asa de naive...haideti sa nu incercam sa dam explicatii, fiecare pur si simplu traieste cum vrea, nimeni, dar absolut nimeni n-are dreptul sa critice sau sa vorbeasca despre ceva ce nu cunoaste sau mai ales de ce nu-i apartine... In avalansa (prost inteleasa , de altfel)a libertatii poate ca s-au uitat principii de viata,de moralitate...dar cui ii pasa? De la Kain si Abel lumea a ramas practic neschimbata in rautate, sau nu , poate ca a evoluat in aceasta directie... Am vazut cum lucrurile au degenerat de atatea ori in discutii inutile si aici si in alta parte, am asistat cu parere de rau la ceea ce s-a intamplat si la subiectul postat anterior asa ca pentru asta va indemn la toleranta si la iertare, doar scrie in Koran"oare poti tu sa-i faci pe surzi sa auda si pe orbi sa auda?" ...si chiar in timpul cand Isus a trait si a infaptuit minuni vizibile , rautatea si necredinta au ravasit omenirea...deci ce pretentii sa mai ai acum cand ceea ce traim zi de zi sunt vremuri apocaliptice(sau aproape!!!) Eu am gasit in voi iubire si sprijin, am gasit prietenie si credinta, statornicie si intelepciune... Haideti sa vorbim de ale noastre, oare nu-i pacat sa mergi pe un drum care oricum nu duce nicaieri? Eu va astept si mi-e dor de voi... "ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU" maryam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A Salam Wa Aleikum. Iubita aici suntem,nu am fugit nicaieri.Te-am asteptat,dar am inteles ca sunt unele subiecte in care este mai bine sa nu te amesteci. Sincer eu te inteleg.Si eu am obosit putin,dar mergem mai departe. Te pup dulceeeee si abia astept sa vorbim. [pup][flo][flo][flo] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe-aici sintem, pe cimpia muncii...Fie ca e la patron, fie ca e la barbat(zic unele[:D]), tot pe cimpia muncii e!!!Am sa incerc pe viitor sa ignor subiectele "fierbinti" referitoare la religii, chiar daca asa dau nas unora sa improaste in necunostinta lor cu noroi ceea ce pt. mine este balsam al sufletului, mai bine imi vad de treaba si ma fac ca nu vad provocarile lor..Pt. ca unii oameni mai rau se oftica atunci cind sint ignorati, incercind sa dai explicatii nu faci decit sa le dai apa la moara. Si la urma -urmei ce rost are sa-ti pui sufletul in ceea ce postezi, daca unii iau drept laturi bune de dat la porci[bang]posturile scrise cu intentia de a explica unele treburi necunoscute lumii nemusulmane, urechile lor sint oricum astupate si ochii lor vad numai ceea ce le place sa vada! Atitudinea ta de a sta deoparte m-a intrigat putin, dupa care mi-am dat seama ca ai mare dreptate, lasa pe fiecare sa raiasca cum vrea, n-o sa schimbam noi acum lumea si prejudecatile ei!!! In rest sintem bine-mersi, mergem la serviciu, unele (sic!), conducem masina (sic!), avem o profesie (sic!), sintem la rang de cinste in familie (sic!) si lista poate continua...[cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, fara sa critic nimic din alegerile voastre, eu as vrea sa inteleg un singur lucru, daca se poate. Asa cum stiu eu, in urma unui eventual divort, in tarile musulmane, tatal e cel care primeste custodia copilului. Am observat ca unele dintre voi nu traiti in tari musulmane, deci nu va priveste acest aspect, dar pe restul dintre voi, va intreb:atunci cand ati facut pasul acesta, v-ati gandit ca si daca exista o sansa la 1 milion sa divortati, in eventualitatea in care divortul se produce, va pierdeti copilul? Si daca da, cum de v-ati hotarat, totusi, sa mergeti mai departe? Repet, intrebarea este din pura curiozitate, nu vreau sa starnesc nimic. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ancuta,chiar daca tu zici ca intrebarea este pusa din pura curiozitate,eu zic ca vad deja samanta de scndal la intrebarea ta.Lasa-le pe fete sa vorbeasca despre ce vor ele,e dreptul lor si daca vrei sa le intrebi ceva fa-o pe PM.No offence![flo] Maryam bine ai revenit,nu te-am mai vazut postind de multisor! Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc pentru ce ai scris...chiar asa!!! Nu , n-am lipsit de loc, poate ca nu ne-am intersectat, oricum iti spun cu drag, bine te-am gasit... A!chiar vreau sa va spun, am sa plec o perioada din tara, deci [q]n-am sa va mai "vad", stiu de acum ca-mi va fi dor de voi, asa ca in ultimele zile care au ramas am sa caut sa-mi incarc "bagajul", ca sa va am mereu cu mine...
quote:
Originally posted by valentinag
Ancuta,chiar daca tu zici ca intrebarea este pusa din pura curiozitate,eu zic ca vad deja samanta de scndal la intrebarea ta.Lasa-le pe fete sa vorbeasca despre ce vor ele,e dreptul lor si daca vrei sa le intrebi ceva fa-o pe PM.No offence![flo] Maryam bine ai revenit,nu te-am mai vazut postind de multisor! Valentina
"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU" maryam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o curiozitate: Inteleg ca mai toate sinteti convertite, deci parintii vostri, daca sint in viata, sint de alta religie (crestina, probabil). Cum a evoluat relatia voastra cu ei? Cum au reactionat cind v-ati schimbat religia? Sa inteleg ca acum nu mai mincati la masa lor si nici nu mai aveti sarbatori comune? Dar cu vechii prieteni (daca ati avut), cum a fost? Multumesc Nemo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha ha, Nemo, m-ai binedispus teribil pt. week-end-ul asta![:D] Pai cum, crezi tu ca daca avem alta religie, nu mai avem parinti, familie??? Ce-are religia cu familia- ce, "dilueaza" cumva relatia parinte-copil??[:D] Pt. ei tot copiii lor sintem si ei sint tot parintii nostri!! Bineinteles ca poate in sinea lor au fost indoiti de alegerea facuta, dar in fata nu mi-au interzis sau reprosat niciodata , intotdeauna au avut incredere in profunzimea optiunilor mele, ei stiu ca nu sint omul pe care-l duce cineva cu presul cu usurinta, chiar daca uneori am avut pareri divergente in alte probleme, in materie de religie ne-am respectat intotdeauna optiunile. Iar in ce priveste sarbatorile, fii linistit ca mergeam la ei, desi pt. noi reprezenta doar o reuniune de familie, nu avea insemnatate religioasa, ba mai invitam si prieteni de-ai nostri, care veneau mereu cu placere si au fost primiti cu placere de ai mei, ba chiar au grija de ei si acum, ii suna, ii viziteaza, noi fiind departe tare... Ce te face sa crezi ca religia poate distruge familia???Eu nu am luat niciodata aceasta eventualitate in considerare, tocmai pt ca religia mea acorda un respect deosebit parintilor, chiar daca sint de alta religie, atita timp cit cred in acelasi Dumnezeu Unic sint considerati credinciosi, la fel ca si mine. Sper ca te-am lamurit cit de cit..Desi mi se pare curioasa intrebarea ta, chiar m-a amuzat, pe bune..[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

> Iar in ce priveste sarbatorile, fii linistit ca mergeam la ei, desi pt. noi reprezenta doar o reuniune de familie, nu avea insemnatate religioasa Asa e si pentru mine. Intrebam fiindca la voi exista diverse restrictii alimentare care fac ca multe mincaruri romanesti sa fie interzise. E drept ca eu am vazut cu ochii mei o turcoaica care minca carne de porc, bea alcool (nu mult, dar bea) si purta short si fuste mini (in short si haine "revelatoare" am vazut si destule iranience), dar presupun ca ele sint mai ca mine, adica nu asa de convinse cum inteleg ca sinteti voi. Povestea una dintre voi ca e o problema sa mearga pe undeva din cauza mincarii si ma gindeam ca mai nimic din ce maninca parintii vostri (mai ales de Craciun :-) ) nu e acceptabil pentru voi. Si sotia mea are mici probleme cind merge la ai mei, ca ea tine posturile ortodoxe, ceea ce la mine in familie, desi sintem tot ortodocsi, nu s-a mai facut din generatia strabunicilor. La fel si acasa, acum e postul Pastelui si isi gateste separat, eu si copilasul nu postim. Nemo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...