Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Unde sunt musulmancele mele?


Recommended Posts

Draga nemo,am sa-ti raspund si eu.Familia mea nu a avut absolut nimic de zis sau de comentat in legatura cu religia sotului meu sau cu faptul ca eu dupa o anumita perioada am decis sa-mi schimb religia. Tatal meu i-a zis prima data sotului meu asa:"Daca eu nu te respect pe tine si religia ta,inseamna ca nu ma respect in primul rind pe mine, ca om." Familia mea stie cite ceva despre islam,asa ca vizitele nu sunt nici o problema.Din respect mama mea nu gateste niciodata ceea ce sotul meu sau eu nu mancam.Interdictia cea mare fiind porcul.Pur si simplu nu se gateste porc. Cit despre turcoaica despre care vorbesti,te cred.Este adevarat ,nu este numai o femeie sau numai un barbat in situatia aceasta.Dar sunt si ei oameni ca fiecare altul,carora nu prea le pasa de religie.In toate religiile cred ca sunt.Nu le pasa,sau nu stiu nimic despre religia lor,suna poate neadevarat dar sunt si persoane care habar nu au.Fiecare insa face ce face numai pt el insusi. Numai bine. Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
M-am intors, mi-e tare dor de voi,asa ca va astept cu drag sa va impartasesc ceea ce am trait in Syria, departe si atat de aproape de casa...A fost ca si cum as fi trait mereu acolo, iar despartirea a fost mai grea decat plecarea...n-am crezut ca undeva , altundeva , unde n-ai fost decat imaginar poate fi acasa...poate fi atat de...cunoscut, de familiar... Va imbratisez cu mare drag pe toate si va doresc NUMAI BINE!!! cE MAI E NOU PE AICI? "ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU" maryam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum vezi nimic nou.Te-am asteptat ,nu puteam continua fara tine[:D] Abia astept sa aud peripetiile din Syria,of imi provoci o stare de melancolie,stii tu ce am eu in minte si in inima la ora asta. Acum singurul lucru care ne poate ajuta sa luam o decizie este ESTAKARA.Sotul meu nu o sa intreprinda nimic fara un raspuns clar .Sper sa-l avem curind. Te pup si te astept la povesti.[bis] Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maryam bine ai revenit .Si eu mi-s prezenta aici.Asteptam impresii despre Syria .Postasem cu putin timp in urma un subiect despre Liban ,ptr fete daca doriti sa priviti privelisti de vis din Liban ,avem albumul amintiri ,amintiri si Liban ,Liban. Ne-a fost dor de tine si chiar nu stiam nimic de tine.Ma bucur mult ca avem vesti.Va pup pe toate si haideti la povesti.[pup] Fetele dupa cum am citit bine am vazut din nou un subiect despre contradicitiile religioase ,ca deobicei religia musulmana este considerata ca cea asmutitoare la razboaie si crime.[V][bang]Este regretabil.As putea sa adaug ,dar de mortii de la Sabra si Chatila din Liban a auzit cineva ?Tot in spiritul religiei ,dar mozaice...(scopul scuza mijloacele)Sper sa avem atmosfera cit mai calda si sa putem sa ne continuam discutiile fara interventii rautacioase.Hai ca iar m-am lungit .Cu drag Catan si trupa de pitici. http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salam! Draga Catan,da am citit si oricit de mult as vrea ,nu am sa intervin nici macar cu un singur cuvint.Cred ca ai observat si tu ca nu se merita.Daca incerci sa le explici ceva iti sar in cap zicind ca ai creierul spalat.Sincer la unele opinii m-am infuriat,apoi mi-a venit sa rid.Nu am de ce sa explic nimanui nimic,mai ales ca sunt unii care isi fac griji pt.noi[:D][:D] Exemple de crime facute de toate natiile si religiile nu conteaza,am mai zis eu e mult mai usor sa vezi "gunoiul din ochiul altuia decit birna din al tau" Cel mai mult deranjeaza ca sunt persoane care efectiv habar nu au dar vorbesc[bang][bang]Auzi cica este ceva obisnuit pt femeile musulmane.Nu-ti ramane decit sa te intrebi de unde stiu aceste informatii daca niciodata nu au trait intr-o comunitate sau tara musulmana. Dar sa-ti zic o faza ,aseara i-am zis sotului meu si cumnatului faza asta cu turcul .Are rost sa-ti zic ce dezamagiti au fost?[:(][:(] Dar nu-i nimic,lasa asa ,fiecare crede ce si cum vrea .Ar trebui sa invatam sa nu ne pese. Maryam te asteptam la povesti[pup] Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin si eu in toiul noptii[:D].Hannen ai dreptate ,nu se merita sa intervii in asa discutii (a se observa atentie celor care apartin religiei musulmane).De parca sotii nostri ar fi barbari[:D]Am ris chiar asa cum tu ai zis Nicole. Ce mai ziceti voi fetele?Hannen ai grija de burtica si de papusica(de pe acum cred ca o sa vin in petit ptr nazdravanul meu[bicla] Maryam povesteste-ne despre Syria.Cit ai stat acolo?Cum ai vazut oamenii ?Eu cred ca sint la fel ca libanezii ,f prietenosi si ospitalieri .Va pup cu drag Catan si trupa de pitici. http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna.Revin .Nu m-am putut abtine [mariaj][flo]si am intervenit din nou in subiectul ucisa ptr onoarea familiei ,ma mincau buricele degetelor[:D]Chiar am fost uimita de atitea aberatii care s-au spus.[bis] Pe unde ati fugit fetele?Hai nu ma lasati singurica..... Dodo[flo]f frumos ce ai exprimat in acel topic ptr cei care cauta [duel] va pup pe toate http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele v-am citit si la subiectul cu pricina. Eu am zis ca nu ma bag si nici nu o sa o fac.Doar cine stie ce sa iasa[bang]sa nu ma pot abtine.In fine!Incercati ignorul,stiti ce bine este?[:D][bis][bis] Sa va zic ce-am facut ieri.Eram prin oras cu o prietena si ma suna sotul ca el se duce in alt oras la o moschee cu un cuplu de japonezi.Eu ,capra "vin si eu "ii zic.Buuun,ma pescuieste pe mine si Amira din oras,mergem la moschee,acolo se intilneste cu un prieten care ne duce la el acasa(de fap stabilisera sa se intilneasca,noi nu stiam unde e moscheea ,tipul ala ne-a dus) Sotia lui japoneza.Mai fetelor ,ce femeie[bis][bis][bis][bis] Am ramas mascaaa,cum vorbea ,cit de multe stia .Fusese crestina,de 10 ani a trecut la islam.Avea femeia aia o pace in suflet,in privire ,in vorbe.O ascultam fascinate si eu tipa cealalta si sotul meu ,toata lumea .Dura era faza cind vroia sotul ei sa zica ceva,ea prinsa in discutii aprinse i-o reteza"mate"adica "asteapta". Vorbea si el saracul cu fata mai mult spre barbati . Fusese la Mecca de n ori,ne-am procopsit cu ceva rochii lungi ,hijab si cu apa de la ZAMZAM.Nu stiu daca ati baut dar este de nedescris. Este ca o matase!!!![bis][bis] Ii povesteam ce si cum ne vede lumea,la ce discutii asistam zilnic.Mi-a zis sa nu ne mai bagam,ca in fata lui Allah suntem ca toti care improasca cu noroi.Sa ne vedem de casa ,de familii ,ca totul este atit de murdar si urit afara,si ca sunt fel si fel de oameni dar numai in casele noastre e pace,e ca un vis,e totul frumos,e diferit de orice altceva.Ca daca ar vrea Allah ar opri gurile rele,EL poate face orice ,dar nu o face pt ca asa supune EL oamenii la niste teste.Sa vada ce vor face,ce vor zice,sa se afunde si mai mult in pacat ,in bezna. Purta jihab,o perioada purtase numai rochiile astea traditionale(nu stiu cum le zice)acum renuntase nu am fost atenta cind a zis de ce,cert este ca la batic nu va renunta.Zicea ca s-a coborit la un nivel inferior cind a renuntat la rochile ei preferate,dar ca suporta inca o perioada.Are multe visuri ,sa construiasca moschei sa le lase japonezilor,si multe altele zice ea"islam no tamme ni"-pt islam. Ne-am intors acasa pe la 11:30.Sotul meu nu mai tacea,a fost foarte placut impresionat de ei . A uitam,aveau patru copii.Trei baieti intre 8-2 ani si o fetita de o luna. Ma gindesc cu melancolie,ce bine mi-ar parea de-am fi mai aproape,sa ne putem intilni cit mai des.Mi-a fost de mare ajutor. Voi ce mai faceti??Eu va pup si va astept la povesti . Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Traind cateva sapt. printre musulmani, indiscutabil ca vad altfel lucrurile , poate mi-as dori sa fie si aici ca acolo, sa merg pe strada si sa n-aud nici o vorba de duh , sa nu ma "ajute" nimeni "politicos" cu gesturi "tandre", sa nu-mi auda urechile si sa nu-mi vada ochii ceea ce aud si vad si traiesc aici...sigur ca asta nu e totul, dar e mult mai mult decat aici.Numai pentru faptul ca mergand mai tot timpul in vizite si plimbari si auzeam Azan , iar oamenii uitau chiar si pentru cateva minute de orice rau, indrepatandu-se la salat, numai si pentru asta si m-as intoarce acolo. Nicaieri nu-i atat de bine incat raul sa nu existe , dar parca acolo oamenii au mai putin inradacinate obiceiurile proaste asa cum o au aici...si nu exista perfectiune in ceea ce ne priveste,dar traind acolo, putin ce-i drept m-am simtit mai aproape de bine...si pentru mine, ce sa zic , m-am simtit chiar mai bine ca in tarisoara mea. "ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU" maryam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu despre ce vorbesti,inteleg perfect.Aceasta atmosfera a fost motivul pt care am ajuns in punctul in care ma aflu acum.Am mai povestit,uimirea mea la auzul Azanului,cum oamenii ieseau din caldura asternuturilor cu noaptea in cap si se pregateau de salat. Vinerea,totul raminea pustiu.Masini pe strazi,magazine.Toata lumea era la salat. Majoritatea dintre noi stiu despre ce este vorba.[bis][bis][bis] Va pup si treceti la povesti[:D],unde sunteti "ascunse"? Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...