Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Unde sunt musulmancele mele?


Recommended Posts

Cunosc sentimentul, Maryam, de fiecare data cind aud pe cineva povestind mi-aduc aminte, si-mi pare parca rau ca destinul a facut sa ne stabilim prin alte parti...Dar nu poti sa le ai pe toate-si familia aproape, si posibilitati de cistig bune, si viitor cit de cit sigur pt. copii, si sa fii in siguranta pe strada..Cel putin aici avem cite putin din toate(mai putin familiile aproape). Prima oara cind am fost in Emirate, am auzit si Azan-ul dimineata - crede-ma ca parca mi-am simtit inima-n git de emotie si, de fiecare data cind aud, am o emotie inexplicabila..Dar asta numai cind sintem in tari musulmane, aici nu se da voie, nici la Adan, nici clopote, nimic, sa nu deranjeze lumea..Daca este o tara unde sa vreau sa ma stabilesc de-a pururi, asta este UAE, e tot ce poate fi mai bun. Pacat ca sederea acolo e conditionata de cetatenie sau detinerea unei slujbe, daca ai pierdut-o, ura si la gara! Despre cetatenie, nici vorba pt. straini, fie ei si arabi, ca altfel scade standardul de viata..Ce sa-i faci, asa e acolo(dealtfel e la fel in toate tarile din Golf). Nici aici nu e rau, de ce sa zic, dar locurile alea mi-au ramas in suflet...[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ce mai faceti?Dragele ,mele din nou nu nu ma pot abtine de la subiectul cu pricina ptr ca am fost acuzate de partinire tacita cu crima si violul??[bang]noi musulmancele. Maryam pe unde mai esti?Te asteptam la povesti despre Syria.Va pup sui haideti sa vorbim .Catan si trupa de pitici. http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Catan, eu am renuntat sa mai intervin in subiectele legate de religie, pt. ca pur si simplu vorbim "limbi diferite". E ca si cum mi-as da cu parerea despre budism pe baza la ceea ce am auzit eu, netraind o clipa printre budisti...Iar postarile unora denota nu numai lipsa de informare, ci chiar o rautate transparenta, lucru deseori simtit de noi inca de pe cind traiam in RO...Dar, daca am hotarit sa le ignor postarile, nu o fac pt. ca accept tacit ceea ce spun ele, ci pt. ca aplic proverbul cu caravana care trece... Maryam, te asteptam cu impresii!!!Te rugam!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dodo ai dreptate ,uneori e mai bine sa stai departe ,oricum nu cred ca m-am facut inteleasa.Nici nu caut sa mi se dea dreptate.Trebuie sa devin nepasatoare ,sa ocolesc asa subiecte . Voi ce mai ziceti fetelor ,pe unde sinteti? Maryam te asteptam sa ne mai povestesti.Va pup cu drag Catan si trupa de pitici. http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa pe unde mai umblati?Am mai citit una ,"crimele pe motive de religie"sau "daca asa-i religia"[bang][bang]Dar eu ma intreb cine a zis ca asa-i religia?Presa de scandal?Imaginea asta la care se lucreaza de ani multi la adresa islamului da asa de multe roade.Eu ii felicit pe cei care au ajuns la asa idei,sau carora le este mai usor sa accepte un subiect scandalos ca fiind trasaturile unei religii.Asa cum am mai spus,ii multumesc lui Allah ca nu am fost o persoana cu asa gindire,si ca nici nu m-a lasat sa ajung. Zilele acestea sunt putin ocupata,da` am niste vesti [:D][:D]Nu va zic acum sa nu stric surpriza. Va pup si stati linistite,apa trece.... Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, fetelor, de ce va suparati voi pt. ceea ce gindesc altii despre voi!!! Fiti sincere, chiar credeti ca merita? Merita sa-ti macini nervii aiurea cu cineva care nu vede decit ceea ce vrea sa vada, asculta numai ce-i place sa auda?? Vedeti-va de treaba si nu le mai dati apa la moara, naduful vostru este balsam pt. ei, nu le mai faceti jocul! In fond, fiecare vom plati pt. ceea ce-am agonisit noi in viata, nu pt. ce-au agonisit altii..Fiecare are carticica lui, unde sint scrise faptele, atit cele bune, cit si cele rele...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dodo[flo][flo][flo][flo] Va pupa Catan si trupa de pitici.O sa incerc cit pot sa ma tin la distanta Aceste discutii imi lasa un gust amar . Va pupam fetele. http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde mai sinteti dragele mele?VA scrie" paria "de forum Catan.Ce mai faceti? Maryam unde sint povestile despre Syria ?Zau ca m-am obosit intr-un subiect fara rost?Delecteaza-ne cu amintirile tale frumoase Hannen ce-i cu surpriza ta?Ai grija de burtica sid e printesa Amira.VA pupam pe toate .Paria CAtan[alcool] http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cite citesc in ultimul timp,in special la teme de religie (dar si la altele)vad ca la unii iluzia superioritatii are putere mare. Trebuie sa ai mare tupeu (a se citi nesimtire)sa te unfli in pene si sa pretinzi ca tu detii adevarul absolut,stiinta in toate si ca nu exista loc si de mai bine.Ca in cunostintele tale profunde nu incape loc de corectie.Ca tu stii absolut totul si bineinteles ca toti ceilalti sunt prosti,da` prosti rau de tot. Cica traiesc intr-o lume libera ,dar oare lumea asta libera in care traiesc nu i-a invatat respectul fata de semeni? Inainte sa arunci niste vorbe aiurea ,oare nu te gindesti intai ca poate ele ranesc?Nu,nu se gindesc cei care traiesc o viata libera si moderna,nu se gindesc decit pt ca asa ii duce sufletul.De obicei se zice "asa il duce mintea",eu am preferat sa ii zic SUFLET.Sufletul a ramas ceva fara importanta in zilele noastre. Vorbeam cu cineva drag mie ,si mi-a zis ca vede in astfel de persoane ,persoane slabe.M-am gindit le vorbele acestea si am inceput sa-i dau dreptate.Omul slab care se teme ca il vei schimba,omul care nu a gasit ceea ce fiecare ar vrea sa gaseasca.Pacea,linistea ,dragostea si respectul fata de semeni,increderea ca Dumnezeu ii vede pe toti si ca EL are grija de toti. Eu le doresc tuturor pace si liniste si sa nu uite ca a accepta pe cei din jur e o mare arta,pe cind a acuza e un lucru usor.Si un alt lucru demn de tinut minte este ca fiecare da socoteala pt faptele lui. Wa Salam Aleikum. Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup...nu trec prin cea mai buna perioada a vietii si mi-as dori chiar ca nimeni dintre voi sa nu aiba parte decat de bucurii.Insa viata, religia, credinta, experienta de pana acum m-au invatat ca desi nu poti schimba destinul, poti sa treci peste rau, sa-l invingi, chiar si numai asa, teoretic...hai ca aberez... Am postat despre Syria la "Calatoriile sufletului".Pacat ca acum am ramas doar cu amintirile, m-as intoarce acolo cu drag...altfel, sa stiti ca va imbratisez cu mare drag pe toate, imi e dor sa vorbim, poate chiar sa ne povestim despre ce vreti voi.Despre opinii separate, insa, sa nu va fie cu suparare, desi e greu sa stai deoparte si sa citesti, sa asculti , sa vezi debitandu-se (probabil!)eu consider ca e pierdere de vreme si punct. Daca cineva de aici , sau de oriunde altundeva va dori cu adevarat sa stie, am sa fac tot ce-mi va sta in putinta sa fac cunoscut islamul, dar asa, ca sa accept sa fie denigrate valorile, ideile in care cred, ba mai mult sub semnul carora imi cresc copii si-mi traiesc viata, nu. Nefiind cumva adepta ideii "cine nu e cu noi e impotriva noastra" si respectand pe fiecare, n-am sa accept altceva... Cam asta! Nu uitati insa ca va admir pe toate pentru puterea pe care o simt in voisi ca va doresc sa fiti fericite, multumite si mai ales sanatoase. "ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU" maryam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...