Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce fel de oameni??!!!


Recommended Posts

Korinna, daca nu exista nici un adapost de caini la tine in oras, ai putea macar sa faci o poza cu ei si sa vorbesti cu cineva de la un magazin unde se vinde mancare de animale, sa te lase sa lipesti acolo poza. Sau la fel cu cabinetele veterinare din zona ta, caci in general acolo vin oameni care au animalute si poate mai stiu la randul lor alte persoane care isi doresc asemenea catelusi. Iar cine a otravit-o pe catelusa, se vede ca nu are inima! Nu pot intelege cum poate cineva sa faca asa ceva!!!!! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da..sunt intr-adevar foarte mici.Eu as fi vrut din toata inima sa-i iau..dar eu am deja un bb mik de 9 luni,inca un copil de 7 ani..si inca un catel pechinez.Va dati seama ce ar fi la mine in casa Iar asta nu ar fi fost problema...ci aceea ca sunt prea mici..sau au fost..nu am mai avut inima sa trec sa ma uit...sincer va zuic ca am plans toata ziua ca maicamea zicea ca sa nu ma mai consum atata ca nu eu am omorat-o pe maica-sa...insa stiind ca sunt inca vii...si ca or sa moara..ca doar asteapta sa moara..m-a facut sa ma consum ore in sir..unde sa-i duc?ce sa le fac??? In Galati nu exista adaposturi pentru catei.Cine sa ia 7-8 catei fara ochi???OFffff Ticalos e ala care i-a condamnat asa pe toti la moarte.Nu e singurul caz de catei otraviti la mine in zona...Au mai otravit si alte cateluse..tocmai ca sa moarara si cateii..Ce gandire barbara... Noaptea ma trezeam si ma gandeam ca ei sufera de frig..ca poate au murit..credeti-ma ca am avut un we orobil...si erau asa mici si grasuti..ma uitam ca dormeau fericiti unul in latul..gresuti...si voinicei...chitzaiau in somn si asteptau sa vina mamica lor............ Ea era f aproape..insa moarta...oFFFF Doamne Dumnezeule! KORINNA [zana] mamika x 2 http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Korina, daca puteti va rog aveti grija de ei macar o luna sa-i puneti undeva intr-o spalatorie de bloc, copiii mai mai din zona ar putea avea grija de ei ,problema mare este sa nu cumva ei sa fi supt de mama lor si aunci ar putea avea aceasi soarta, Doamne ce nenorociti. daca erai din Bucuresti puteam face ceva. Am sa incerc la Vier Photen poate au ceva cabinete acolo. Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost martora la nenumarate intamplari de genul asta si stiu din experienta ca te marcheaza si iti pot produce o mare suferinta. Am incercat sa ma implic de mai multe ori, numai ca e foarte greu sa gasesti o solutie de fiecare data. Acum cativa ani stateam intr-un bloc in spatele caruia erau multi caini, iar o catea fatase 7-8 pui. Le duceam mereu lapte, mancare si oase pt ea. Cateaua era destul de rea din cauza puilor, latra si nu prea lasa multa lume sa se apropie. Intr-o zi nu stiu cu ce a suparat-o pe femeia de serviciu de la bloc, ca a luat o matura cu coada si a dat cu ea pe sub rulota sub care stateau puii. Si culmea, nu a nimerit-o pe catea, ci pe unul din pui. Doua zile si doua nopti am auzit niste scancete si urlete infioratoare de sub rulota, am mers sa vad si mi-am dat seama ca e un pui acolo, dar nu puteam ajunge la el, pt ca era la peste 1 metru si nu ajungeam. Nu realizam in ce stare e puiul si de ce plange atat de tare. Dupa doua zile, cand efectiv nu am mai suportat sa-l aud, mi-am dat seama ca e ceva serios si m-am gandit cum sa fac sa-l scot de acolo. Si am facut rost de un teu din ala cu care se spala candva pe jos si l-am scos pe pui de acolo. Nu va pot descrie in ce stare era. Deshidratat, cred ca de la accident nu mai mancase si nu mai bause nimic, cu un abdomen imens si cu picioarele din stanga rupte. Il secerase femeia aia cu coada de la matura. Doamne, mi-am zis, ce sa fac?! L-am pus in masina si am plecat cu el la un cabinet veterinar. I-au facut radiografie si au vazut ca aveau picioarele din stanga fracturate, dar se vedea si cu ochiul liber! Mi-au dat ceva pt deparazitare si mi-au zis sa-i dau calciu si vitamine. Puiul cred ca avea 5-6 saptamani. Am plecat de acolo cu el la Facultatea de Medicina Veterinara, unde mi s-a spus ca o injectie letala ar fi solutia. Am plecat furioasa pe toata lumea si am oprit la o farmacie de unde am luat polivitamine, vit C fiole, calciu, vit A+D2, l-am dus la parintii mei la curte si am inceput sa-i dam zi de zi medicamente. Plus lapte la greu si mancare cat putea manca. I-am dat si medicamentul pt deparazitat si nu va spun ce a iesit... Dupa 3-4 zile am vazut ca a inceput sa se ridice, dar piciorul din stanga fata era curbat spre exterior, ca la foca. Atunci m-am gandit ca trebuie sa i-l indrept cumva, ca sa nu se sudeze asa. Am luat un tub de ebonita, tatal meu l-a taiat in lung, l-a incalzit si l-a desfacut cat mai mult, l-a indoit la capete si i-am facut din el o atela pe care am prins-o pe toata lungimea cu leucoplast. Am incercat sa i-o asez in asa fel incat sa fie perfect simetrica cu piciorul drept. Si stupoare, a inceput sa mearga sustinandu-se in acel picior cu atela. Si inca ce bine, intr-o saptamana alerga. Piciorul stanga spate a inceput sa se refaca, nu-l punea jos, dar simteam ca nu-l mai balangane ca inainte. Am plecat la mare si dupa inca vreo 10 zile, cand m-am intors, i-am scos atela si... cainele era perfect. Alerga si mai alearga si in ziua de azi in toata curtea si e foarte fericit. E imens, tatal lui era caine lup si ii seamana foarte bine. Si e foarte atasat si bland cu noi si foarte neprietenos cu strainii. Nu ma intrebati cat ma iubeste! Desi ne vedem tot mai rar, e innebunit de fericire cand merg acolo. Sa va spun si povestea celorlalti catei: mama lor a fost otravita la scurt timp dupa ce eu l-am luat pe el, iar fratii lui au murit unul cate unul. Copiii s-au "jucat" cu unii din ei, aruncandu-i pe toboganul de la ghena, altii au fost sfarsit sub rotile masinilor, altii pur si simplu au disparut. Catelul meu a fost poate singurul norocos. Picioarele rupte au fost norocul lui, ma gandesc. De ce exista asemenea oameni?! Sau de ce se numesc oameni?! Ce e si mai grav: isi educa si copiii la fel...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saracii catzelusi ce mila imi e de ei.[q][q]Poate tatusi so gasi cineva sa ii salveze.Barbatul ala e un animal si o sa primeasca exact ce merita pentru sufletul sau hain.Imi aduc aminte ca aici in Jap[japan] unul [asia]a batut un ciine cu crosa de la golf si a fost vazut de o vecina care a anuntat politia iar individul arestat.Cind am vazut reportajul la tv m-am ingrozit de violenta cu care a lovit ciinele,bietul animal a murit la scurt timp avind capul facut praf[q][q] cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele:eu ma numar printre cei care au o mare slabiciune pentru caini.Si noi ,deoarece ne-am mutat la casa am vrut sa-mi iau un caine de paza.Nu vroiam ceva super,de rasa...vroiam doar un suflet langa mine(in plus de cei 3 membrii ai familiei)care sa ma iubeasca,sa ma asculta si sa ma apere!Asa ca intr-o zi,am mluat ziarul si era un articol cu un adapost de caini!Puteai sa adopti caini de la adapost!Mi-a venit ideea sa fac acest lucru.In ziua respectiva m-am dus la adapost si am vazut sumedenia de caini aflati acolo.Se vedea ca erau ingrijiti bine,deoarece earu zvelti,binefacuti...dar erau ai nimanui.M-am atasat de o actelusa,pe care ulterior am luat-o acasa,botezand-o Tessa!Imi era asa de mila de sufletele ramase acolo.De asemenea mai era un catelus Jeff(vreau sa dem ca sunt multi oameni milosi in Oradea)care a doua zi fusese adoptat!M-am bucurat asa de mult de alegerea facuta!!La adapost erau f. bine ingrijiti,vaccinuri facute la zi,carnet de sanatate..etc!Asa a venit printre noi Tessa care acum e mare(corcitura de ciobanesc german),are 8 luni!!! Cat despre adapost de caini in Galati :am cautat cu google si nu am gasit [q][q][q][q][q] am agsit in schimb cel putin 100 de art in ziar depsre caini otraviti!Ce le place asa de mult oamenilor sa necajeasca fiintele??? Sa stiti ca exista o lege care interzice CLAR maltratarea ... uciderea animalelor. Aceasta este:Supunerea unui animal la cruzimi va fi pedepsita cu amenzi cuprinse intre 10 si 20 milioane lei, conform unui proiect de lege realizat de Ministerul Agriculturii. Surse din minister au declarat ca, in conformitate cu prevederile acestui proiect, supunerea unui animal la rele tratamente se va pedepsi cu amenzi cuprinse intre trei si sase milioane lei, iar dresarea prin mijloace care provoaca rani, dureri, suferinte inutile sau teama cu sume cuprinse intre doua si patru milioane lei. Detinatorii de animale au obligatia de a avea un comportament lipsit de brutalitate fata de acestea, de a asigura conditiile elementare necesare scopului pentru care sunt crescute, precum si de a nu le parasi sau izgoni. Proprietarii au obligatia de a asigura un adapost corespunzator, hrana si apa suficienta, posibilitatea de miscare, ingrijire si atentie. Ei nu au voie sa aplice acestora rele tratamente /comportament brutal, neglijarea repetata, maltratarea si supunerea animalelor la eforturi inutile etc/, sau lovire, schingiure etc. Prin cruzime fata de animale se intelege omorarea animalelor, practicarea tirului pe animale domestice sau captive, organizarea de lupte, folosirea de animale vii pentru dresajul cainilor, folosirea animalelor pentru expozitii, filme sau alte activitati similare, daca acestea le provoaca suferinte fizice sau psihice, abandonarea unui animal a carui existenta depinde de ingrijirea omului, doparea animalelor. Transportatorii au obligatia de a cara animale in conditii corespunzatoare in functie de specie, sex, varsta, categorie de productie, pentru a evita ranirea sau epuizarea fizica a acestora. Conditiile privind transportul animalelor se vor stabili prin ordin al ministrului Agriculturii. Taierea mamiferelor trebuie efectuata cu respectarea prevederilor legale in vigoare, cu exceptia cazurilor in care animalul trebuie ucis imediat, din cauza unor accidente sau boli. In cazul in care proprietarul unui animal este pedepsit de trei ori in doi ani pentru rele tratamente sau cruzime se aplica si masura confiscarii animalului. legea se va aplica la noi in tara doar daca va fi voatat!!! miru&nana=>fetele mele frumoase
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Korinna,eu tot din Galati sunt.Asa am auzit eu acum vreo trei ani,ca cica ar fi si la noi adapost de catei.Asta pe cind umblam cu catelul meu pe la dr.si la dresaj.Acum sincer nu mai stiu nimic,nici zona ,nici daca a fost sigur sau am visat eu[B)] Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...