Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu stewardesa, Romania-Canada


Recommended Posts

Doamnele mele (se accepta raspunsuri si de la domni, fara discriminare :)), am o mare rugaminte. Trebuie sa decid pina cel mai tirziu miine seara daca am sau nu nervi sa il las pe Atomix sa vina din Bucuresti la Montreal, cu CSA-ul, insotit doar de stewardesa. Voi v-ati plimbat copiii de cinci ani "cu stewardesa"? Cum a fost? Ce v-au povestit? In general, pare ok ce mi s-a spus de la compania aeriana, cica le pun un ecuson de "minor neinsotit", ii grupeaza pe citi or fi in situatia data si ii plimba in grup de colo colo. Mi s-a mai spus ca la Praga ii baga intr-o incapere speciala, sub supravegherea unui adult, de unde iar ii iau in gasca si ii urca in avion. In teorie, as zice, posibilitatea ca un copil sa se piarda prin Praga - unde si aeroportul e f. mic, e nula. Dar in practica? Cunoscindu-l pe Radu, care va avea atunci cinci ani si vreo trei luni, un copil prin natura lui ultra-independent si extrem de curios (v-am spus oare ca ma gindesc f. serios sa-i leg un balon de mina cind merg la cumparaturi ca sa fiu sigura ca il pot repera in multime?) ma tem ca daca nu sta cineva cu ochii pe el non-stop o sa il caut cu politia ceha... Ar mai fi doar de zis ca noi am mai fost in Ro, suporta destul de bine drumul, dar mai da cite-o tura in avion, vrea sa mearga la pilot in cabina, in aeroportul de escala se fitiie dintr-un loc in altul si pune o mie de intrebari... De, plod de citiva ani, nu statuie! Raspundeti-mi, va rog, ca deja sint citeva saptamini de cind tot intorc pe fata si pe dos istoria asta cu venitul copilului fara cineva cunoscut si nu reusesc sa ajung la o concluzie... Multumesc, multumesc, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut! Eu nu am folosit varianta asta, nu am copii,dar am vazut prin preumblarile mele copii care erau in situatia asta. Acum doi ani plecam din Oradea cu microbuzul spre Budapesta de unde trebuia sa iau avionul spre Tunisia. La microbuz era si o bunica cu o fetita care la Budapesta trebuia sa ia avionul spre Paris iar de acolo spre New York. Singura. Parintii urmau sa o astepte la New York. Fetita avea la vremea aia ceva mai mult de 5 ani, vreo 7 poate. Dar tot copil e. In orice caz nu parea nimeni (in afara de mine) impresionat de situatia asta, toti vedeau ca pe ceva normal. Si cred ca trebuie sa te linistesti si tu si sa apelezi cu incredere, eu zic ca daca asemenea servicii sunt oferite, ei sunt siguri de securitatea lor, doar nu se pot juca cu un copil, nu e o valiza. Si nu o fi Atomix CEL MAI curios si neastamparat copil ever,nu? In plus el e foarte inteligent,cred ca intelege daca i se spune ca e cazul sa fie cuminte. Succes! PS. Sper sa vina mamicile cu exp. sa spuna cum e! Laura si papusica din burtik (31+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea nu-ti mai fa atatea probleme. din cate am vazut sunt mai bine tratati ca adultii. dehhh la cati am vazut prin pelegrinarile mele. si aeroportul din Praga nu-i atat de mare sa se piarda in necunoscut. sunt oameni care prin meseria lor au grija de ei. totul e sa-l educi de acasa sa asculte de persoana care il are in grija ca altfel...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si nepotul meu a plecat anul trecut cu avionul in grija unei stewardese, drumul lui a fost mai scurt, italia, avea atunci 7 ani, mi-a spus ca d-na a fost foarte draguta si a stat cu ochii pe el "ca pe butelie" . I-au pus un ecuson in piept, intr-adevar... Toate cele bune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu o trimit pe fiica-mea de la 6 ani 'neinsotita', nu a fost absolut nici o problema, noi a trebuit sa stam pe aeroport pana a decolat avionul, la sosire i-au predat-o maica-mii (care a trebuit sa le arate buletinul). ea a fost incantata, au fost dragute stewardesele, am inteles ca i-au dat si loc bun pe avion, au dragalit-o, sunt convinsa ca fiind multe femei se vor ocupa de el (deh, instinctul matern), au fost foarte atente si cu mancarea... acum 2 ani mi-a adus si 2 broaste testoase si cica le-a frecat tot drumul sa-i aduca apa fiarta si racita (ca i se varsase din cutia in care le tinea), ea le-a spus ca o doare stomacul, alea intrebau daca vrea si o feliuta de lamaie?![:D][:D] nu, nu ca nu-mi place lamaia...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, baietelul meu a fost acum 4 ani in Romania, singur. Avea 9 ani e drept ,la vremea aia, dar erau o multime de copilasi in acel avion (neinsotiti), au fost foarte bine tratati, mai rau a fost de mine, care in noaptea aia n-am inchis un ochi (pina nu m-au sunat ai mei sa-mi spuna c-a ajuns cu bine- deja in capul meu se desfasurau scenarii de groaza[bang]- paranoia, adica). In concluzie, excursia o sa-i placa, o sa-i dea sentimentul ca e baietel mare, mami are incredere in el (ce-i in sufletul tau- stiu!) si totul va fi OK. Va pupam! Simona si copiii Sorin-13 ani, Alice-3 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simina si eu am o prietena care si-a trimis copilul in Romania cu stewardesa si a fost foarte multumita. Copilul avea 5 ani atunci. SE pare ca se ocupa de ei si nu cred ca va fi vreo problema. Mult succes in luarea deciziei! Dana [gravi]si Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...