Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

vergeturile


Recommended Posts

dragele mele am nascut de 1 an si jum. si nu mai scap de vergeturi,m-am cam saturat sa vad pe sani ,pe solduri,pe burta vergeturi.voi ati reusit sa scapati de ele?cum?ce sa fac?daca nu de tot macar un picut .....va multumesc si va pupacesc dulce[biz] lacramioara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pai e cam nasol daca te-ai saturat!Ideea era sa te obisnuiesti cu ele;alea-s medaliile noastre de mame-eroine![:D]Solutii?Tratament laser sau bisturiu...ai si de unde alege![bang] PS Uite si-o discutie mai veche pe aceasta tema: http://desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11891 [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai c-am mai gasit ceva,poate te-ajuta mai mult: "Ce sunt vergeturile? Vergeturile sunt dungi(striuri) pe suprafata pielii, de culoare alb-sidefie pana la roz violacee. La atingere dau impresia unei rupturi, a unei pierderi de substanta. Daca intindem pielea respectiva observam ca in zonele afectatea apare subtire, ca o foita de ceapa, la vergeturile proaspete tesuturile de dedesubt apar vizibile prin piele dand culoarea roz violacee. Apar cu preponderenta pe partea superioara a bratelor, pe piept, langa axile, subaxilar- pe muschiul dorsal. Pot apare si pe picioare, pe burta sau in alte zone. Vergeturile pot aparea atat la femei cat si la barbati, la oameni slabi si la oameni grasi deopotriva. Vergeturile te pot face sa te simti murdar sau cumva defect si iti pot afecta viata sociala. De ce apar vergeturile? Vergeturile reprezinta pierderi in masa conjunctiva a tesutului dermal. Aceste rupturi au loc in special in zone care cresc in dimensiuni, dar acest lucru nu este obligatoriu. Par deci a fi cauzate de intinderi ale pielii. Dar pielea este destul de elastica, si sunt zone ale corpului care se intind foarte mult faca a aparea insa vergeturi in acele zone. Cauza cea mai plauzibila este constituita de fapt de mai multe cauze: densitate mai mica de tesut conjunctiv in piele(datorat deshidratarii, proastei alimentatii, lipsa unor nutrienti esentiali) si o hipersecretie a glandelor corticosuprarenale, ce produc hormoni de stres, in special glucocorticoizi(cortizon si cortizol). De fapt acesti hormoni reprezinta cauza principala, ei avand un efect catabolic- de descompunere- a tesutului conjunctiv(colagen si elastina). Acesti hormoni se secreta tot in functie de geneticul fiecarui individ, avand anumiti factori declansatori: stress, probleme renale, administrarea de hormoni anabolizanti, hipoglicemie, efort fizic intens, alimentatie necorespunzatoare etc. Totodata ei pot fi administrati ca medicatie in diferite boli, in special in astm si afectiuni ale articulatiilor, ca antiinflamatorii. Cum poate fi prevenita aparitia lor? Aparitia lor se poate preveni prin: 1. evitarea supraantrenamenului si stressului excesiv 2. evitarea folosirii streoizilor 3. evitarea unor ingrasari si slabiri bruste 4. folosirea unor creme cu rolul de a imbunatati concentratia de colagen si elastina din piele, de a hidrata pielea, de a o hrani 5. o alimentatie corecta, cu toate vitaminele si mineralele necesare cresterii Totusi trebuie sa fim constienti ca vergeturile au cauze majore genetice si hormonale si oricum vor aparea daca suntem predisopusi la ele. Metodele de mai sus pot preveni insa aparitia vergeturilor mari si pe arii extinse. Metode de tratare Avand in vedere problemele de estetica ridicate de vergeturi, s-au cautat multe solutii pentru indepartarea lor odata aparute. Din pacate foarte putine se dovedesc si eficiente. Printre ele se numara: 1. Operatia estetica. Se elimina partile de piele afectate, si se "lipesc" partile ramase sanatoase. Metoda aceasta este eficienta pe suprafete mici si nu face nimic sa previn aparitia de noi vergeturi 2. Tratamentul cu laser. Are efect doar asupra vergeturilor rosii. Se distruge practic tesutul cu raza laser, acesta refacandu-se intr-o forma mai apropiata de normal. Problema este ca sunt necesare mai multe sedinte succesive pentru a avea rezultate notabile. 3. Ultrasunetele, se pare ca ajuta la refacerea intr-o oarecare masura a fibrelor conjunctive din piele. 4. Razale ultraviolete. Expunerea la razele ultraviolete grabeste cicatrizarea- albirea, si in acelasi timp uniformizeaza culoarea pielii, facandu-le mai putin vizibile. 5. Diferite creme si lotiuni. Acestea isi propun prin aplicare locala refacerea intr-o oarecare masura a tesutului conjunctiv. Contin de obicei: alantoina(presupusa a mari formarea de colagen si elastina), acid glicolic(inlatura celulele moarte si transporta in profunzime alte substante active), vitamine(in special E), proteine naturale, colagen, elastina, substante hidratante, aloe vera, acizi alfa-hidroxy(eficienti in concentratii de 8-12%), retin A(grabeste albirea vergeturilor rosii, 1% concentratie)." (http://www.getfit.ro/vergeturile.php) [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate Veve in legatura in cu vergeturile.... Lacri, e o problema destul de mare dacaa deja te-ai saturat de ele!![:D][:D][:D] Eu sunt gravida in 38 saptamani si sunt si eu plina de vergeturi si m-am interesat sa vad cum pot sa le elimin dupa nastere...acelasi lucru pot spune si eu ce a zis Veve... Tratamentul pentru tratarea vergeturilor este foarte scump sau mi se pare mie foarte scump, de cel cu laser am auzit ca e in jur de 1000 euro...[bang][bang][bang] Asa eu voi ramane cu aceste "medalii" !!!! Pupici! [dual][dual][dual] http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma ingrijoreaza. Sunt in saptamana 32 si am vazut ca incep sa apara pe sold,in partea de jos.Pe burta inca nu.. dar abia acum incepe sa creasca... Pana acum am descoperit vreo 3 bucati,fiecare a cca. 1,5-2 cm lungime. Deci sunt predispusa...Nu stiu ce sa fac, as face orice sa le previn dar nu prea pot... Ma dau cu ulei de migdale si de jojoba de la inceputul sarcinii.Folosescalternativ la ele si crema Nutrilift Loreal, chiar nu stiu cum as putea sa previn aparitia. Am luat pana acum cca. 9 kg,deci nu exagerat, si totusi au aparut :((((( . DIn cate stiu eu de ele nu se scapa vecii-vecilor asa ca... Nasol... [:(!] Laura si papusica din burtik (31+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aduc un copy-paste despre vergeturi, l-am scris si la mamici de iulie-august: Va las reteta pe care am incercat-o eu impotriva vergeturilor: - 100 ml glicerina pura - 100 ml alcool etilic 70 grade Se amesteca cele 2 solutii in parti egale 1:1. Le puteti cumpara de la orice farmacie fara a necesita o reteta pt eliberarea lor. Se aplica seara dupa dus si un masaj local cu manusa speciala sau burete natural. Atentie! masajul sa se faca cat mai lent pt a evita iritatia locala a pilelii. Aplicati pe pielea uscata si curata solutia de mai sus, agitand inainte de fiecare utilizare. Lasa-ti zona neacoperita timp de 1-2 ore si stergeti cu un prosop pt a nu pata hainele sau lenjeria(a nu se indeparta cu apa). Folositi-o zilnic timp de cateva luni. Este indicata mai ales vergeturilor aparute in perioada sarcinii. Rezultatele se observa dupa primele 2 luni, asa ca rabdare rabdare rabdare... Eu am intrat in farmacie cu intentia sa cumpar o crema contra vergeturilor, cea mai scumpa, numai sa fie buna. Farmacista, o D-na in varsta si draguta m-a sfatuit sa nu arunc cu banii si sa incerc aceasta varianta ieftina si veche. Zis si facut, dupa cca 2 luni vergeturile mele au disparut aproape in totalitate. Nu mi-a garantat un rezultat 100% si uite ca a functionat. Acum au reaparut si tot la acea metoda voi apela. Inca ceva, cumparati cantitate mai mare, nu totdeauna veti gasi in farmacie si e pacat sa intrerupeti pt cateva zile. Sanatate burtici si mamici Ana 18 saptamani "Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie". Ana Burtch
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...