Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum investim banii?


Recommended Posts

Am citit un topic despre cum economisim banii, dar acum ma intereseaza cum investesc banii cei care reusesc sa ii puna deoparte. Cat eram in Romania am investit banii in pensii private, pe care le sustinem si acum. Dar aici in Canada am inceput sa citesc cartile lui Kiyosaki (mai exact "Rich dad's prophecy") si am inceput sa ma indoiesc ca a fost o alegere buna investitia in stock market (pentru ca primele noastre de asigurare sunt investite in bursa de actiuni din Romania). Unul din prietenii cei mai buni ai sotului meu (un canadian, preot pensionar) si-a investit toti banii economisiti in stock market si la un moment dat o actiune de-a lui valora 100 $, iar dupa caderea bursei (noiembrie 2001) aceeasi actiune valora mai putin de 35 de centi si acum nu mai reprezinta nici atat. Deci acest om s-a trezit la peste 70 de ani ca trebuie sa traiasca din minuscula pensie de guvern si va rog sa ma credeti, traieste f.greu. Deci intrebarea este: ce facem noi cu banii economisiti. Ar trebui sa imi reziliez contractele de asigurare cand ajung la 5 ani si sa investesc in altceva? Dar in ce? Nu vreau sa ma trezesc la virsta de pensie si sa realizez ca nu am suficienti bani sa ma pot retrage. Nu vreau sa fiu o povara pentru copilul meu, care va trebui sa ma sustina, dar nici nu vreau sa ajung ca super-intendenta noastra, care la 78 de ani este nevoita sa lucreze si lucreaza din greu. Deci, doamnelor si domnilor, daca ati descoperit reteta, va rog impartasiti-o si altora. Cei care si-au facut RRSP aici in Canada, in ce sunt investiti banii vostri, puteti sa ma lamuriti si pe mine? Si cam cat cotizati pe luna pentru un astfel de fond? Multumesc! Danutza, mama lu'Alexutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Anca, eu am ales sa investesc pe piata romaneasca (prin ING Nederlanden) pentru ca nu am avut incredere in bursa americana. Si pana acum s-a dovedit ca am avut dreptate. Dar ce va fi cand valul descendent american va izbi si bursa romaneasca? Si o va face, mai devreme sau mai tarziu. Ce as putea face sa ma protejez? Deci intrebarea mea ramane aceeasi: voi cum va investiti banii? Cum ati decis sa va protejati viitorul? Danutza, mama lu'Alexutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...