Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

...Tiganie, rai / Rai care erai...


Recommended Posts

Criterii valorice?... Hm... Mi-e greu sa le expun... fac parte din mine, intim... structural (ce-mi place cuvantul asta). Nu le impun nimanui, nu le cred infailibile... si nu gasesc nimanui o vina ca nu le indeplineste. Ba, chiar, timpul, viata, conjunctura, varsta au adaugat sau au sters anumite criterii, iar pe altele le-au modelat. De exemplu, nu-mi plac anarhistii, pentru ca nu ii inteleg. Si sunt reticenta fata de oamenii care par a nu avea dileme ci numai certitudini. Q
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri. Ma vad nevoita sa recunosc: am deschis acest subiect din motive egoiste... sa ma ajute sa ma clarific pe mine despre mine. Sa vad ce este dincolo de pojghita de educatie, mostenire culturala, memorie colectiva si alte influente exterioare. De aceea, fiecare dintre raspunsuri a fost o tema de meditatie. Totusi, n-am sa fac nici un comentariu, pentru ca atunci cand v-am invitat la acest dialog, (desi eram constienta ca este un subiect pe muchie de cutit), mi-am promis ca voi incerca sa accept si (sau) sa inteleg toate punctele de vedere exprimate, fara sa le judec prin prisma propriilor mele prejudecati. Ca pe un prim exercitiu de toleranta... Va multumesc, Q
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

q, esti una dintre putinele persoane de pe forum careia indraznesc sa ii spun sa ma mai lase in pace cu autoanaliza psihanalizoasa [:D][flo] si sa vorbim despre tigani, pur si simplu..un subiect care pe mine m-a incantat..fiindca morala lor, traditia lor, cultura lor imi pare intensa si vie, lipsita de puritanismul din alte culturi, care mie imi ridica parul maciuca..toleranta inseamna dragoste de oameni..sa ii iei asa cum sunt, sa ii privesti, sa ii asculti.. stiu ca este pe forum o reprezentanta..ziarist..mai exact, din cate am inteles eu, o ziarista in formare..poate da tarcoale subiectului.. trei intamplari, mai degraba faze cu tigani... azi, coboram cu vioara lui Stef in spate..dintr-o masina fitzoasa coboara un tigan destul de tanar, cu o fetita de vreo trei, patru anisori de mana..ma ajung din urma si aud: "ai scos ceva euroi cu treaba aia?", si-mi arata vioara din spate cu un gest al capului "inca nu, ii raspund" "pai cum, numa asa, sportiva? slaba afacere" :) acum vreo doua saptamani coboram dealul tot inspre Stefan. In fata mea, un tigan pare sa ia ceva de jos, cu un gest de presdigitator si o fata uimita de ce a gasit. Imi arata verigheta groasa "ia uite, domnisoara, ce am gasit.Nu te intereseza?" Eu, grabita si amintindu-mi de povesti despre verighete fasle cumparate pe strada, ii arat inelarul stang "mi-am dat deja zielele" :) anul trecut, in spital cu Stefan, avea pneumonie. Spitalul era plin de copii de tigani, unii abandonati, altii primind vizite la sfarsit de saptamana. Facusera tuberculoza, din cauza saraciei sau a necunoasterii. Erau cazati la alt etaj, dar cei vindecati, inca sub supraveghere, puteau intra in contact cu restul lumii. Nu doar copii de tigan erau, dar astia facusera o gasca. Dintre parintii care-si ingrijeau odraslele, numai eu imi lasam copilul sa se joace cu ei, asa ca era singurul capsor blod printre tuciurii. Se strangeau roata in jurul nostru cand ieseam in curte si findca se tot luau la bataie, eu organizasem luptele, sa nu poata lupta mai multi contra unuia singur. Stef participa si el si se lua la tranta dupa aceleasi reguli. Invatati cu cersitul, ii luasera jocul, masinute, creioane colorate. Printre tigani era o fetita de 12-13 ani. O codana blonda, rotunjoara, cu tenul foare alb, luminat parca de o lampa intrinseca, caldura singelui de copil. Cel putin o data pe zi veneau la ea mama, matusi, prietene, tiganci cu poale multe si colorate, sa-i tina de urat, sa ii aduca mancare: branza dulce de vaci, de mi-am putut explica si eu cumva albeata dintilor ei. Am intrebat-o de scoala. Nu facea si nu o interesa sa faca. Isteata si simpatica, mofturoasa, iubita de ai ei. Care sunt contactele voastre cu ei? D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E delicat subiectul. Cred ca e greu sa fii altfel. Dar de ce sa te incapatanezi sa fii altfel? Daca vrei sa faci parte din joc, trebuie sa respecti regulile jocului, altfel esti dat la o parte. Asa fac si copiii mici cand joaca sotron, frunza, v-ati ascunselea... Inainte de a intra in joc, inveti regulile jocului. Daca nu iti plac sau nu vrei sa le inveti, stai pe margine sau, daca esti capos, te bagi peste ceilalti si le strici jocul si atunci ei se aliaza impotriva ta, sa ii lasi in pace sa se joace. Asa se joaca puradeii, la fel se intampla si in societate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord, toleranta vine dragoste, dar o dragoste pasiva, ii privesti, ii asculti, apoi ii lasi in pace cu problemele lor, cu necazurile si neajunsurile lor, iar tu iti vezi de ale tale. Efortul de a-i integra presupune, de asemenea dragoste, vreau sa te invat limba mea, sa te invat sa citesti, ca sa poti comunica cu mine, sa poti sa iti rezolvi problemele in societatea in care traim. Daca te las in plata domnului, vom fi mereu in 2 lumi diferite si ne vom saluta doar in treacat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casandra, si de ce ei a joace jocul nostru?..fiindca suntem mai multi?..mai tari?..mai destepti?..suntem detinatorii adevaratelor valori?..al adevarului?..de ce mereu ceilalti au trebuit sa joace jocul rasei albe?..cu orice pret.. pana la urma cred ca nu au incotro si jocul nostru o sa il joace..eu doream sa povestim despre ei fiindca mi se parea ca in felul asta simtim, intuim unde gresim..daca gresim..ies la iveala petele de pe creier..eu cred in intuitie.. am o carte cu marturii documentare despre tiganii din Romania..se refera la perioada care cuprinde cele doua razboaie mondiale..am sa va scriu eventual, cate ceva din documentele adunate in carte..in seara asta pentru q si pentru voi toate o poveste care va va incanta..este legenda de la care poporul isi deriva originea NASTEREA CIUMAFAIEI Intr-o tara indepartata traia odata un om intelept care stia foarte multe farmece, dar pe care nu le facea decat pentru fapte bune. Venea la el oameni din lumea intreaga si ii solicita ajutorul. Odata, cand se aflau la el mai multi oameni, unul l-a intrebat pe omul intelept de ce nu se casatoreste, pentru ca copiii lui sa-i poata mosteni arta. Inteleptul a raspuns: <<pentru ca nu cred ca pot gasi o sotie care sa nu faca ceva impotriva vointei mele si, cum trebuie sa blestem pe oricine va face ceva contra vointei mele, mai bine renunt la casatorie.>> Cei de fata insa, insistand prea mult, inteleptul a spus atunci: <<care din fecioarele de fata doreste sa devina sotia mea?>> O fata frumoasa paseste inainte si spune: <<Eu cred ca nu voi face niciodata nimic contra vointei tale>>. Astfel aceasta fata a devenit sotia inteleptului si au trait fericiti, intrucat sotia lui nu-i iesea niciodata din dorinti. Ei au avut si copii, fapt pentru care inteleptul era foarte bucuros, gandindu-se ca dupa moartea lui va avea cine sa-i mosteneasca arta. Intr-una din nopti, inteleptul venind foarte tarziu acasa de la bolnavii pe care ii ingrijea , a spus nevestei lui sa-l scoale inainte de a rasari soarele, pentru ca trebuie sa mearga la niste bolnavi. Femeie, vazand pe barbatul ei ca doarme asa bine dimineata si cum stia ca s-a culcat asa tarziu, nu l-a sculat, iar cand soarele se ridicase sus si inteleptul s-a trezit din somn, conform conditiune dinainte de casatorie, si-a blestemat nevasta pentru ca a iesit din vointa sa, prefacand-o intr-o planta ocolita de animale si oameni si care in fructul sau sa contina seminte cati copii a avut femeia, iar copiii sa umble in lumea intreaga purtand planta dupa ei, care sa fie silita se le serveasca si la bine si la rau. Dupa acest blestem inteleptul a disparut, iar femeia a devenit o ciumafaie, pe care copiii o purtau cu sine pretutindeni. D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Definiþie: Toleranþa reprezintã capacitatea sau practica de a recunoaºte ºi a respecta convingerile ºi practicile altora. Lista comportamentelor observabile: Acþiuni recomandabile: 1. Ascultarea 2. Realizarea contactului vizual 3. Formularea comentariilor, chiar dacã acestea contrazic opiniile formulate, pentru a semnala cã problema a fost înþeleasã;comentariile se fac pe un ton neutru, pentru a-l încuraja pe vorbitor sã continue Acþiuni nerecomandabile: 1. Interpretarea 2. Formularea comentariilor negative 3. Atitudinea rãu-voitoare 4. Întreruperea discuþiei 5. Evitarea contactului vizual Bibliografie: The American heritage dictionary (2nd College ed.).(1988). New York: Houghton, Mifflin. Ortansa-de[copil][copil]X mamica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...