Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

...Tiganie, rai / Rai care erai...


Recommended Posts

quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by descintec Casandra, si de ce ei a joace jocul nostru?..fiindca suntem mai multi?..mai tari?..mai destepti?..suntem detinatorii adevaratelor valori?..al adevarului?..de ce mereu ceilalti au trebuit sa joace jocul rasei albe?..cu orice pret.. -------------------------------------------------------------------------------- D. , foarte frumoasa legenda, dar nu imi pot aminti care planta e ciumafaia intrebarile astea mi le pun si eu, mare lucru nu putem face cu raspunsurile caci istoria civilizatiei umane este una a selectiei naturale si a dreptului celui mai tare. inteleg perfect punctul de vedere al integratorilor, este apanajul cuceritorului, mi-as dori ca Ro sa intre in UE, nu? cine nu isi doreste? dar, pe de alta parte, stau si ma intreb cate comori si resurse de regenerare umana se pierd in nivelarea asta totusi? lumea arata ca un copac caruia i se taie mladitele crescute mai la umbra, si deci mai lenese in a da frunze dupa standarde. sigur, america nu ar fi fost ceea ce este astazi fara colonistii albi...si totusi, unde ar fi putut ajunge daca era inca locuita majoritar de nativii masacrati intre timp? asa si cu rromii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul răspuns
hai fetele, care aveti intrebari ma simt cea mai in masura sa va lamuresc.recunosc ca sunt tiganca.sau rrom.sau cum vreti voi sa numiti pe cei asemeni mie.si care e diferenta.aceeleasi doua maini, doua picioare.nu am de gand sa intru in polemica cu voi.vreau sa fiu sincera cu voi si sa spun ca pe acei ce sunt altfel(sparg,fura...etc , samd )nici eu nu ii suport.de fapt ii urasc mai mult decat oricine.dar astea le fac si romani si tigani.hai sa fim realisti.important e sa fi OM.caracterul e important, si valorile pe care tu ti le impui tie.sunt tiganca dar nu am absolut nici un obicei altfel voua, am si eu facultate, muncesc, (sunt casatorita cu un roman).si dak vreti povestiri referitoare la tigani, la obiceiuri va pot spune eu unele pe care le-am auzit acum in spital si care mi-au facut parul maciuca.dar am si exemple referitoare la romani.de ex, var-miu e casatorit cu o romanca,pe care a luat-o la 14 ani.si ....sora mea...tiganca fiind are 22 de ani si e necasatorita.so...nu numai tigani se casatoresc devreme.asta asa ca un mic exemplu.ptr alte intrebari sau nelamuriri va stau la dispozitie. puffy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

puffy, ai mare dreptate, OM sa fii, culoarea pielii sau alte date biografice chiar nu conteaza. problema pe care o dezbatem noi aici este alta: ca nu pentru toti conteaza omenia [bang] incercam sa intelegem de ce vor unii (multi) sa ii schimbe pe ceilalti, in loc sa se schimbe pe ei insisi. sau, pana la urma, de ce e asa mare nevoie sa se schimbe cineva? nu putem trai asa cum suntem? ----- Infernul este Celalalt-Sartre.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"intrebarile astea mi le pun si eu, mare lucru nu putem face cu raspunsurile caci istoria civilizatiei umane este una a selectiei naturale si a dreptului celui mai tare." ...pana la urma recunosti ca acesta este un proces normal,natural... "inteleg perfect punctul de vedere al integratorilor, este apanajul cuceritorului, mi-as dori ca Ro sa intre in UE, nu? cine nu isi doreste? dar, pe de alta parte, stau si ma intreb cate comori si resurse de regenerare umana se pierd in nivelarea asta totusi?" ...din contra,mi se pare ca o data cu "integrarea" romilor in societatea romaneasca,cu accesul la educatie -comorile de care vorbesti ies mult mai usor la suprafata.O fetitza de tigan isteata va ramane o fetita de tigani isteata in mediul ei,se va casatori la 13-14 ani,va face o droaie de copii,respectand in felul acesta traditia si cam atat.In schimb,o fetitza de tigani isteata care se va duce la scoala,va invata sa-si foloseasca istetimea in folosul ei si-al celorlalti.Tu pe care din ele o preferi? "lumea arata ca un copac caruia i se taie mladitele crescute mai la umbra, si deci mai lenese in a da frunze dupa standarde" ..suntem la ora de poezie?:-) ." sigur, america nu ar fi fost ceea ce este astazi fara colonistii albi...si totusi, unde ar fi putut ajunge daca era inca locuita majoritar de nativii masacrati intre timp? asa si cu rromii..." ...nu stiu unde ar fi ajuns america ...si nu cred ca e acelasi lucru ca si cu rromii...ca rromii nu sunt originari din Romania.Si in plus,nimeni nu vorbeste aici de masacrarea lor. Ortansa-de[copil][copil]X mamica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ortansa ...pana la urma recunosti ca acesta este un proces normal,natural...
n-am negat niciodata ca e un proces. am indoieli in legatura cu naturaletea lui. :)
quote:
...din contra,mi se pare ca o data cu "integrarea" romilor in societatea romaneasca,cu accesul la educatie -comorile de care vorbesti ies mult mai usor la suprafata.O fetitza de tigan isteata va ramane o fetita de tigani isteata in mediul ei,se va casatori la 13-14 ani,va face o droaie de copii,respectand in felul acesta traditia si cam atat.In schimb,o fetitza de tigani isteata care se va duce la scoala,va invata sa-si foloseasca istetimea in folosul ei si-al celorlalti.Tu pe care din ele o preferi?
am mari rezerve in legatura cu educatia pe care o poate oferi ACUM si cea oferita in ultimii 50 de ani de societatea romaneasca. apoi, am probleme iarasi referitor la modul in care imi ceri sa optez. vezi? de ce trebuie sa aleg eu? preferinta mea conteaza asa de mult? nici noua nu ne convine cand aleg altii pentru noi, de ce am face-o, la randul nostru? istetimea lucreaza in folos propriu atunci cand e vorba de vointa proprie, cand dorinta vine din interior, altfel revenim pe vremea pensioanelor cand femeiele albe, de familie buna, erau fortate sa isi canalizeze istetimea numai in folosul barbatului alb, civilizat. nici circul facut la nunta fetei de rege rrom nu este o optiune tocmai educativa, ce zici? in plus, casatoria timpurie nu este TOT ce caracterizeaza etnia cu pricina, sper ca imi dai dreptate, ia citeste legenda ciumafaiei :)
quote:
..suntem la ora de poezie?:-)
handicap din nastere, sorry. sper sa ai puterea sa il tolerezi, eu nu il schimb nici daca vine baroana Nicholson calare pe embargou. :)
quote:
...nu stiu unde ar fi ajuns america ...si nu cred ca e acelasi lucru ca si cu rromii...ca rromii nu sunt originari din Romania.Si in plus,nimeni nu vorbeste aici de masacrarea lor.
faceam o paralela referitor la dreptul celui mai tare de a civiliza. iar tiganii au fost masacrati, sunt mesaje postate pe prima pagina cu date viabile. AICI poate ca nu vorbeste nimeni inca, dar in Ro se vorbeste...sau se gandeste in felul asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by Ortansa ...pana la urma recunosti ca acesta este un proces normal,natural...
n-am negat niciodata ca e un proces. am indoieli in legatura cu naturaletea lui. :) ...tu spuneai ceva de selectia naturala...
quote:
...din contra,mi se pare ca o data cu "integrarea" romilor in societatea romaneasca,cu accesul la educatie -comorile de care vorbesti ies mult mai usor la suprafata.O fetitza de tigan isteata va ramane o fetita de tigani isteata in mediul ei,se va casatori la 13-14 ani,va face o droaie de copii,respectand in felul acesta traditia si cam atat.In schimb,o fetitza de tigani isteata care se va duce la scoala,va invata sa-si foloseasca istetimea in folosul ei si-al celorlalti.Tu pe care din ele o preferi?
am mari rezerve in legatura cu educatia pe care o poate oferi ACUM si cea oferita in ultimii 50 de ani de societatea romaneasca. nu prea inteleg...rezerve in ceea ce priveste educatia in general?Pai asta-i alta tema de discutie...In schimb cred ca stii ca printre drepturile internationale ale omului se numara si dreptul la invatamant...Tiganii sunt tot oameni,nu? apoi, am probleme iarasi referitor la modul in care imi ceri sa optez. vezi? de ce trebuie sa aleg eu? preferinta mea conteaza asa de mult? nici noua nu ne convine cand aleg altii pentru noi, de ce am face-o, la randul nostru? ...ok,prefa-te ca nu te-am intrebat:-) istetimea lucreaza in folos propriu atunci cand e vorba de vointa proprie, cand dorinta vine din interior, altfel revenim pe vremea pensioanelor cand femeiele albe, de familie buna, erau fortate sa isi canalizeze istetimea numai in folosul barbatului alb, civilizat. ...adica o fetitza isteata de tigan plin de prejudecati(ca au si ei o droaie,nu te mira)va reusi prin vointa proprie sa se duca la scoala impotriva dorintei tatalui?Eu nu zic ca trebuie luati cu japca:-) la scoala,dar cred ca pot fi invatati despre posibilitatile ce li se deschid urmand o scoala,si apoi lasati sa aleaga...exista programe speciale in privinta asta...(nu fac parte din ele,desi poate ca par) nici circul facut la nunta fetei de rege rrom nu este o optiune tocmai educativa, ce zici? ...pai tocmai... in plus, casatoria timpurie nu este TOT ce caracterizeaza etnia cu pricina, sper ca imi dai dreptate, ia citeste legenda ciumafaiei :) ...eu am dat un exemplu.cel mai la indemana:-).Si in plus,:-)casatoria timpurie nu este ceea ce caracterizeaza etnia rroma(de acord),in schimb circul de la nunta regelui...o fi ea caracterizanta???:-)
quote:
..suntem la ora de poezie?:-)
handicap din nastere, sorry. sper sa ai puterea sa il tolerezi, eu nu il schimb nici daca vine baroana Nicholson calare pe embargou. :) ...nu numai ca il tolerez,chiar il iubesc.Handicapul vreu sa zic.Insa poezia e una,realitatea...alta:-)Ca asa pot sa fac si eu poezioare idilice cu tigani frumosi,pleznind de sanatate,cinstiti,curati,cantand frumos din alauta:-),scormonind cu vatraiul in jarul deasupra caruia bolboroseste un ciaun vartos de mamaliga.....etcetc:-))))))
quote:
...nu stiu unde ar fi ajuns america ...si nu cred ca e acelasi lucru ca si cu rromii...ca rromii nu sunt originari din Romania.Si in plus,nimeni nu vorbeste aici de masacrarea lor.
faceam o paralela referitor la dreptul celui mai tare de a civiliza. iar tiganii au fost masacrati, sunt mesaje postate pe prima pagina cu date viabile. AICI poate ca nu vorbeste nimeni inca, dar in Ro se vorbeste...sau se gandeste in felul asta. Stiu ca au fost masacrati tiganii(citii mesajul,nu din alta parte:-))...eu spuneam ca nimeni(cel putin eu asa cred)nu isi doreste asa ceva ACUM.Ori,eu am impresia ca puneti semnul egal intre integrare,educare,civilizare si...masacru:-(
P.S-ai vazut ce verde a la green piis pusei? Ortansa-de[copil][copil]X mamica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ortansa Insa poezia e una,realitatea...alta:-)Ca asa pot sa fac si eu poezioare idilice cu tigani frumosi,pleznind de sanatate,cinstiti,curati,cantand frumos din alauta:-),scormonind cu vatraiul in jarul deasupra caruia bolboroseste un ciaun vartos de mamaliga.....etcetc:-))))))
ai pierdut enorm daca ai ratat o asa intamplare reala :)) n-am spus nicaieri ca rromii sunt perfecti, plini de calitati, ca traditiile lor sunt impecabile si ca merita lasati sa si le continue departe de lumea dezlantuita. nu am militat pentru ne-implicare, ci pentru intelegere, penru o altfel de atitudine, nu cea superior-civilizatoare, ca si ei tot oameni sunt, nu animale! nu uita ca nici doua generatii in urma, romanii tot la 13-14 ani se maritau si faceau copii ;) am trecut in revista tot pe prima pagina cateva din reperele lor in contributia la viata sociala romaneasca, daca asta inseamna ca refuz unei fetite de 11 ani dreptul la istetime, atunci inseamna ca am grave probleme de comunicare si mai bine ma duc sa mi le rezolv. mai, sper sa nu induci in masele cititoare ideea ca eu si D. suntem impotriva educatiei! n-ar fi corect. vorbeam despre altceva, nu mai reiau acuma, ca plec.
quote:
S-ai vazut ce verde a la green piis pusei?
am vazut, dar tu ai mai vazut dupa aia ce ai scris cu bazdaganiile alea de micro-litere? ca eu mi-am luat lupa cu mine :)) [/quote]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

------------------------------------------------ Originally posted by descintec Casandra, si de ce ei a joace jocul nostru?..fiindca suntem mai multi?..mai tari?..mai destepti?..suntem detinatorii adevaratelor valori?..al adevarului?..de ce mereu ceilalti au trebuit sa joace jocul rasei albe?..cu orice pret.. ---------------------------------------------------------------- Eu nu cred in superioritatea rasei albe, nu consider ca albii sunt cei mai cei... Dar cred ca toti cetatenii unei tari, oricare ar fi ea, si orice culoare ar avea respectivii, trebuie sa respecte legile tarii. Acum, daca ne referim la Romania, scoala primara si generala este obligatorie. Daca statul isi doreste ca cetatenii lui sa aiba un minim de scolarizare si a stabilit cat este suficient pentru un individ ca sa se integreze in sistem, eu daca vreau sa traiesc in Romania, printre romani, atunci imi dau copii la scoala, in interesul copiilor, in primul rand. Daca e sa traiasca in Romania, atunci trebuie sa faca ce fac si ceilalti romani. Stiu ca indemnul acesta este biblic: "when you are in Rome, do what romans do". Eu nu zic sa desfiinteze portul tiganilor, sa li se distruga traditia, credintele, nu, nu spun asta. Doar sa le poarte cu demnitate. La o tiganca nu e deranjant ca are nu stiu cate fuste sau parul in codite, asta e treaba ei cum se imbraca. E deranjant daca nu se spala si miroase, daca te umple de paduchi daca ii stai prin preajma, daca incearca sa sterpeleasca ceva si sa isi bage sub fuste. Cu asta nu sunt de acord. Si cat timpul statul nu face nimic sa ii invete cum sa se poarte, cat timp nu au acces la educatie, atunci nici macar nu pot spune ca e vina ei, ci ca statul e de vina ca nu ofera programe de ajutorare si educare. Am citit intr-o postare anterioara ca tiganii erau robi pana in veacul XIX. Pentru asta imi este rusine. Imi este rusine ca nu au fost tratati ca egalii romanilor, imi este rusine ca statul nu a investit in scolarizarea copiilor de rromi, ca familiile au fost despartite, ca au fost marginalizati. Dar acum pot avea sanse egale, si pentru asta trebuie sa poata trece peste toata istoria asta nefericita si sa mearga inainte. Si romanii au fost secole de-a randul chinuiti de turci, dar asta nu inseamna ca acum trebuie sa ii uram si sa ne incrancenam impotriva lor. Diferenta e ca tiganii nu au tara lor. Dar nu romanii au venit peste tigani, ci tiganii au venit in Romania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In cateva clipe va fi miezul noptii... ceasul la care se dau descantecele pe apa, la valtoare... si se dezleaga vrajile. Si-n noptile din luna martie, puterea vrajitoarelor si a descantatoarelor este mai puternica. Cel putin asa stiu eu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...