Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

...Tiganie, rai / Rai care erai...


Recommended Posts

quote:
Originally posted by qsar
quote:
Originally posted by descintec
q, esti una dintre putinele persoane de pe forum careia indraznesc sa ii spun sa ma mai lase in pace cu autoanaliza psihanalizoasa [:D] [flo] D.
Adeca... n-are voie omu' (io in cazul de fata) sa faca o introspectiune usor depresiva si cam demoralizanta... ca vine repede cineva si jeap-jeap... "trezeste-te! treci la subiect!" Multumesc. [8**]
uite ca dupa postarea lui puffy trec eu la introspectiunea usor depresiva si cam demoralizanta [:D]..ca jeap-jeap mi-a tras fata doua palme, sa ma trezesc.. puffy, eu cred ca obiceiul asta vine de la indieni..nu-s antropolog, o spun doar "dupa ureche"..eu ma framant, imi bat capul, citesc si urmaresc de vreo doua luni incoace ce se intampla cu femeile din India..si uite ca sub nasul meu e aceeasi treaba.. puffy, familia ta..e una care traieste in tiganime?..daca nu, de cand?..si cum a ajuns sa se separe?..se declara tigani sau romani?.. am sa iti spun de ce te intreb..din cauza rasismului, unele rase ,etnii nu au, cel putin la un moment istoric dat, sanse egale cu "stapanii"..si apare uneori fenomenul "dezertarii"..oamenii nu isi mai recunosc originea..asa capata alt statut si sanse egale cu cei care sed la masa..azi am terminat o carte excelenta exact pe tema asta..Pata umana, Philip Roth..un negru care, spre deosebire de fratele lui care alege sa lupte pentru drepturile negrilor, se declara, printr-un concurs al imprejurarilor, evreu..cartea pune in discutie multe alte teme, dar asta e filonul pe care se construieste D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul răspuns
ce inseamna "fam ta traieste in tiganime???"eu in primul rand sunt roman.ma declar roman, de etnie sunt tigan,sau rrom sau cum iti place sa spui.nu ne-am separat.pur si simplu traim intre oameni si ne comportam ca atare.nu exista o comunitate a romilor separata dpdv teritoriala.ce inseamna sa te separi de fapT?si tu in mod sigur ai vecini tigani de care habar nu ai ca sunt tigani.nu este o mandrie,dar nici o rusine.nimeni din cei care ma cunosc nu vor sa accepte faptul ca as avea macar de-a face cu etnia rromilor, cu atat mai putin ca sunt una dintre ei.asta inseamna ca nu imi scrie in frunte, nu port fuste lungi si nici bani in par. puffy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by descintec
Si eu cred ca educatia e unul din drepturile cele mai sacre ale individului. ............... vad ca incet cadem la invoiala: falia dintre noi si ei trebuie micsorata, trebuie sa dispara..si asta se poate face prin cunoastere..e cea mai mare greseala sa marginalizezi un grup social..actiunea naste reactiune..forta cu care il respingi va cauza o forta direct proportionala care sa iti paspunda.. vorbeati de principiul "cel mai puternic supravietuieste"?..hmm..asta daca ne consideram doar animale..ca oameni, decimam persoanele cu handicap?..pe cele in suferinta?..din pacate trebuie sa recunosc ca da Tiganii, ca si evreii, au fost dusi in lagarele de exterminare ale nazistilor si au suportat acelasi regim: gazati, cobai pentru medici nebuni. Fiindca nu au educatia si puterea evreilor, prea putin au vorbit despre asta. Ramania se inscrie glorios pe lista prin deportatea tiganilor in Transnistria. Am citit scrisori de-ale tiganilor care spuneau ca si-au facut datoria fata de tara in primul razboi mondial si cereau ca, macar pentru asta sa li se permita sa ramana. Se angajau solemn sa isi plateasca toate darie catre stat si sa-si faca mai departe datoria fata de Patrie si Tron ori de cate ori vor fi chemati. Cine sa ii asculte? Condtiile in care au fost deportati, foame crunta si boli ca tifosul, malaria i-au macelarit. Unii au reusit sa evadeze si sa se intoarca in tara. Au fost prinsi si trimisi inapoi. Nu spun ca noi, personal, trebuie sa dam seama pentru aceste atrocitati. Dar trebui sa stim si niciodata sa nu mai spunem ca nu a vrut nimeni sa-i stearga de pe fata pamantului. "Cad in genunchi la picioarele Excelentei voastre, cu ochii in lacrimi, rugandu-va sa binevoiti a dispne ca sotul meu....fiul meu sa fie reintors acasa" D.
[flo] descantec... eu cred in oamani...si vreau sa sper ca vom intelege intr-un final ca merita sa investim in copii nostri minoritari sau majoritari si sa-i legam intre ei cu fir de vis si sperante. Prozaica...cum sunt... vad educatia ca singura posibilitate. Cu orice pret, orice copil trebuie sa se duca la scoala, trebuie sa poata decida pentru el care-i drumul de urmat. Si trebuie favorizat copilul care fara aceasta educatie s-ar intoarce impotriva societatii. Asa amarat cum e invatamantul romanesc..e mai bun decat nimic. Si daca flacaruia din tine te ajuta...poti citi si mintea prinde aripi. Aripi care cresc din amintirile, din copilaria ta si poate ajungi cu ele in valtoarea majoritatii, poate te intorci spre ai tai.... dar poate te trimit spre tarmuri noi. O majoritate nu ar trebui decat sa vrea sa ofere tot ce are ea mai bun... si sa dea drumul tiganilor si nu numai, sa-si aleaga acel loc in care vor sa ajunga ca etnie care sa fie dupa inima lor si care sa nu-i plaseze in afara legilor. Da... nu noi, ci ei trebuie sa hotarasca ce vor sa pastreze din toate traditiile care ne fascineaza si sperie totodata. Intr-un final....nu cred ca sunt idealista. Cu cat oamenii au realizat cine sunt si unde vor sa ajunga si sa arate ca ce vor e firesc... cu atat au reusit. Cine credea in femei acum cateva generatii? Si cate nu s-au schimbat. Strabunicile si chiar si unele bunici erau casatorite de familie la 14-15 anisori... cat despre virginitate, chestia cu cearceaful patat s-a purtat pana tarziu si la alte etnii..(E drept ca nu stiu cum verificau![flo])... Si inca vad aievea cositele albe impletite cununa ale strabunicii... Sub basma le tinea si ma mangaia pe cap spunandu-mi:"... Ehhh eu sunt batrana si asa am apucar ca femeie despletita e mare rusine...dar tu, copila, invata, sa ai rostul tau si cuvantul tau in lumea asta." E o carte pe care am citit-o adesea decand mi-am parasit tara. Ileana Vulpescu, Arta conversatiei.... si spunea acolo un personaj, o fiica de tarani: ca dupa atatea generatii, neamul meu (i.e. romanesc) a ajuns prin mine sa gandeasca. Nu ea gandea.. ci un neam gandea prin ea. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga puffy, intai o sa iti spun cat de rau imi pare pentru puiutul tau..nespus de rau..iti doresc putere sa te refaci si un copil dragalas, cat mai repede, in brate [flo]
quote:
Originally posted by puffy
ce inseamna "fam ta traieste in tiganime???"eu in primul rand sunt roman.ma declar roman, de etnie sunt tigan,sau rrom sau cum iti place sa spui.nu ne-am separat.pur si simplu traim intre oameni si ne comportam ca atare.nu exista o comunitate a romilor separata dpdv teritoriala.
in cluj exista cartiere unde traiesc..si cred ca nu numai in cluj..chiar lanag Cluj, prima comuna inspre Zalau, e Baciu..acolo sunt tiganii aurari, cu casele lor uriase..poarta fuste multe si droaia de copii agatate de ele..nu par sa aiba vreo problema ca sunt tigani
quote:
Originally posted by puffy
ce inseamna sa te separi de fapT?si tu in mod sigur ai vecini tigani de care habar nu ai ca sunt tigani.nu este o mandrie,dar nici o rusine.
da, educatia e fundamentala ca sa redea demintatea..dar nu ajunge..e nevoie si de alta cunoastre..istorie, traditie..altfel devenim mimetici, ne integram si atat..ne manaca globalizarea, fratilor, spre disperarea mea [:D]
quote:
Originally posted by puffy
nimeni din cei care ma cunosc nu vor sa accepte faptul ca as avea macar de-a face cu etnia rromilor, cu atat mai putin ca sunt una dintre ei.asta inseamna ca nu imi scrie in frunte, nu port fuste lungi si nici bani in par. puffy
puffy, dar sint tare frumoase tigancile cu fustele lor colorate si bani in par..de ce sa nu porti?..macar din cand in cand..apropo, pale romane stii?..daca stiti vreuna de pe aici, ziceti si la baba doua cuvinte, manca-v-as D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Puffy are dreptate Descintec sint tare frumoase tigancile cu fuste si cu codite...acu' citiva ani vedeam deseori pe bd. 1mai un grup de tigani ele erau blonde cu pielea alba, cu fuste rosii inflorate codite cu banuti si basmale, iar ei, tiganii, erau inalti cu mustati mari negre cu palarii din acelea cu boruri largi tot negre si cu niste camasi albe ca zapada...erau tare frumosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by descintec Care sunt contactele voastre cu ei? D.
Pai prima data a fost cind bunica mea a hotarit sa boteze o fetita tiganca, venise mama ei la ea la poarta sa o ajute ca are copil mic , plinge si nu stie ce sa-i mai faca. Lucrau zilieri la o ferma de linga Bucuresti, pe vremea lui Ceausescu. Asa ca bunica si cu mine, am botezat fetita. Atunci am fost pentru prima data intr-o satra de tigani. Am fost bine primite. Nu am sa uit mindria si bucuria din ochiii lor, le faceam o onoare. In fiecare an venea cu cea mica " la nasa" sa primeasca cadouri. Sunt ceva ani, vre-o 18, parca, cind am avut iar tangente cu ei. Adica, eu , ma trezesc, pe post de profesoara, la 4 clase de tigani. Predam fizica si chimie. Erau, aceste clase formate numai cu elevi tigani ( si eu tot tigani le spun). Nu spun ca nu mi-a fost teama cind am pasit in acele clase , ingrozita deja de ceilalti profesori, care nu spuneau decit, cit de necivilizati sunt, recalcitranti, greu de stapinit. In plus, nu era mare diferenta de virsta intre mine si ei, o tinara domnisoara, o buna prada pentru ei. Nu ma gindeam decit cum sa ma impun, si sa-mi fac treaba. A fost greu la inceput, dar am si azi satisfactia ca am reusit sa fiu ascultata de ei, sa-i invat, si sa fiu respectata. Si azi, sunt unii care ma saluta respectuos cind ma vad( "Saru'mina, domnisoara profesoara!), lucru care nu se intimpla cu fostii elevi romani. Poate ca azi si noi, si ei nu mai sunt cei de atunci. Petruta & bb Mihai [copil] http://community.webshots.com/user/gabrielmil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa incep...? Imi petreceam vacantele de vara intr-un sat linga Craiova, de unde se trege arheologul Nicolaescu-Plopsor...sat plin de tigani...bunicii nu mi-au spus niciodata 'nu te duce sa te joci cu ei!'. Imi povesteau...boierul 'Barbosu'(asa i se spunea arheologului) i-a adus sa-i munceasca paminturile, le-a dat loc de satra, apoi s-au schimbat timpurile, ei s-au intins prin tot satul, uite ala al lui cutare fura, ala al lui cutarica munceste cu ziua ca are copii de crescut...asa imi aduc aminte despre discutiile cu bunica. Asta-vara am stat cu fie-mea trei luni 'la tzara', peste drum locuiesc tigani cu un baietel cam de aceeasi virsta cu Oti.Doamne, ce se bucurau cind se vedeau(astia mici), ce chiuiau unul la altul...tigancusa(tare imi place diminutivul asta!) era si ea un copil...habar nu avea ca micutul trebuie sa bea ceai de menta cind e deranjat la burtica, nu iaurt si apa!I-am explicat, i-am aratat...seara a venit sotul ei si mi-a batut la poarta cu o plasa de caise ' ia si mata, faci un gem!' Cind am nascut, in salonul vecin era o tiganca, avea vesnic vizitatori, cite 7-8 odata, vorbeau tare, fumau, trageau o dusca de bucurie ...nimeni nu le spunea nimic.Am sesizat un doctor...'astia au bani, platesc, daca le faci observatie te si pocnesc!' a fost raspunsul... Oameni printre oameni... Eu asa gindesc si simt. DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

loooool ...asta cu purtatul fustelor cateodata....nu ma prinde nici macar fiind vb de fuste normale.cred ca voi cand vb de tigani va si imagniati fustele si cositele.nu e cazul.numai anumiti tigani au portul acela specific lor. eu fac parte dintre tigani de matase(romanizati),fiind nepoata lui madalin va dati seama cam cum ne imbracam. de felul meu port pantaloni.nu cred ca am 2 fuste.ca sa va faceti o idee referitoare la ce imbrac de obicei, probabil ca dupa ce ma mai linistesc o sa pun niste poze de la nunta pe forum.sa ma vedeti mireasa in pantaloni[alcool]. m=am declarat la recensamant tiganca dak asta ma intrebati.si in general nu am nici o jena referitoare la asta. puffy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt Puffy cu mare drag un crampei din viata unui om adevarat, maestrul ION VOICU : "Cum a petit-o marele violonist pe fiica de boier FLORIN CONDURATEANU Una dintre cele mai faimoase perechi, in care inima ei a batut dupa acelasi tictac al iubirii cu inima lui, si asta timp de zeci de ani, a insemnat casnicia maestrului Ion Voicu cu sotia. S-au inteles perfect, in familia lor nu s-a auzit aici un glas rastit, nici sotul, nici sotia n-au cunoscut vreun gest egoist. Marele violonist provenea dintr-o renumita familie de lautari, care ocupa o pozitie de necontestat in istoria lautariei din Romania. Tatal marelui violonist Ion Voicu, Stefan, a fost de altfel tambalagiul celebrului Grigoras Dinicu. Sotia, mama lui Madalin Voicu, provenea dintr-o cunoscuta familie de boieri, amestec de spite boieresti din familia Comsa, descendenta a lui Mircea cel Batran, si din familia Cantacuzino. S-au lipit inimile fiicei de boier si a deja apreciatului artist Ion Voicu, asa ca solistul a venit s-o peteasca pe fata cu sange boieresc. Dar nu i-a prea suras norocul viitorului violonist cand a cerut mana boieroaicei. Cand a tras de sfoara clopotelului de la casa viitorilor socri, caci nu era vorba de o banala sonerie, sfoara s-a rupt si i-a cazut clopotelul in cap. Intimidat, Ion Voicu s-a fastacit in hol si a lovit cu cotul un vas scump chinezesc, care s-a transformat in cioburi. Si necazul nu s-a terminat aici, stangacia emotiva a violonistului a rasturnat ceasca cu cafea, lichidul fierbinte patandu-i hainele. Si colac peste pupaza, la plecare, in curte, catelul l-a apucat pe artist de pantaloni si i-a zdrentuit un crac. Nu au vazut idila cu ochi buni parintii boieroaicei, dar pana la urma iubirea gingasa a triumfat si Ion Voicu s-a casatorit cu urmasa Cantacuzinilor si Comsilor. L-a menajat doamna Voicu pe marele nostru violonist, l-a ingrijit ca pe un copil, ii era impresar, exigent director care-l trimitea sa exerseze la ore fixe, nimeni nu sufla cand maestrul se odihnea, copiii au fost crescuti in adulatia la adresa tatalui si indemnati sa urmeze la randul lor drumul artei. Doamna Voicu conducea chiar masina cu mana ei ca sa nu-l supuna oboselii pe marele Voicu. INEDIT Se intorceau parintii lui Madalin Voicu de la Viena, unde Ion Voicu entuziasmase asistenta cu un concert de vioara. Doamna Voicu se afla la volan, cand in tara a facut plinul la masina. Dupa ce a terminat cu alimentarea masinii, baiatul de la benzinarie i-a spus doamnei Voicu, care rasucise cheia in contact, avandu-l pe artistul roman pe locul de langa sofer: “Drum bun, dar inainte, doamna, dati jos cioara aia din fata!”. S-a facut foc si para maestrul Ion Voicu auzind neobrazarea benzinarului. L-a suduit, insa baiatul de la Peco s-a dezvinovatit: “Cum era sa va jignesc, eu m-am referit la cioara pe care ati lovit-o in mers cu masina si a ramas lipita de radiator.” http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=717& "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...