Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

spondilita anchilozanta


Recommended Posts

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Din cite stiu eu este o boala degenerativa, mediata imunologic,care afecteaza articulatiile intervertebrale in special cervical si lombar(forma axiala)dar poate implica art. coloanei + alte articulatii(forma mixta) Mecanismul sau de actiune:pe fondul unor traumatisme articulare, infectii, frig, umezeala, organismul declanseaza un raspuns imun "exagerat" la unul dintre factorii endogeni pe care pina la un moment dat l-a considerat normal.Apare un proces inflamator+ liza(dizolvarea) articulatiilor,proces degenerativ , astfel incit tendinta este ca masa osoasa sa adere, articulatiile devin rigide(anchilozeaza)si dureroase. Tratamente ...exista,dar nu foarte eficiente, tocmai pt. ca nu se cunosc cu exactitate cauzele,de evoluat evolueaza cum vrea.Totusi pot sa-ti spun 3 directii pe care ar putea sa mearga o shema de tratament 1)Sulfalazina-incearca stoparea evolutiei degenerative 2)Hormonii glucocorticoizi(vezi.Prednisolon)au efect antiinflamator, antialergic si imunodepresiv ( pt. ca interfera mecanismele imune, in special cele mediate celular). In etapele tardive ale inflamatiei, prin scaderea numarului de fibroblasti si a proliferarii tesutului conjunctiv, interfera fenomenele de regenerare.Pentru ca pot determina osteoporoza si boala in sine oricum duce spre asa ceva,administrarea corticoizilor trebuie facuta cu urmatoarele amendamente ***in combinatie cu antiinflamatoare nesteroidiene ***pe cit este posibil, in infiltratii locale si nu pe cale orala sau intravenoasa ***doza mai mare intr-o prima priza, apoi concentratii mai scazute 3)Compusi medicamentosi pe baza de kondroitin sulfat-care refac cartilagiile. Trebuie evitat fumatul,miscare(asta cit mai mult!!!!) , regim nu in mod special, din moment ce pt. fiecare persoana in parte altceva declanseaza mecanismul de respingere imunologica.Cam atit e de facut, eu de operatie nu stiu- nici nu as vedea cu ce ar putea sa ajute-mai bine vorbesti cu un medic(BUN!!!). Multa sanatate si numai bine, Danny mama & Vladutz fiul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de danilie
am mai scris dar poate stie cineva vreun tratament sau daca a auzit ca se opereaza .va multumesc mult dani
Poate te ajuta informatiile de aici http://www.evenimentul.ro/local/article/32347,32,baseArticle.html Multa sanatate ! "Cand nu mai suntem copii, am murit de mult." Constantin Brancusi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(ce o scriu eu se refera la puctul de vedere al unui fizioterapist si nu al unui medic) o boala degenerativa, cauze necunoscute, posibil raspuns eronat al sistemului imunitar. pacientii sunt tratati cu antiinflamatorii si in general sunt trimisi pt. recuparerare(rehabilitation) inainte de monemntul in care coloana vertebrala devine deformata si tzeapana(stiffened). tratamentul de la recuperare are ca scop sa construiasca putere maxima in extensorii coloanei vertebrale cu scopul de a preveni deformitatatzi de flexiune. fizioterapia poate imbunatati expansiunea cavitatii toracice(cantitatea in plus de aer poate oferi un strat protector de aer). pacientii, pe langa tratamentul medicamentos, trebuie invatati cum sa se aplece(corect), sa care si sa ridice. partea cu ridicatul, caratul si ridicatul implica tehnici speciale. daca te intereseaza pot sa tzi le scriu.(chiar am invatzta zilele astea la scoala, daca pare ciudat ce scriu este pt ca am invatzta numai in engleza unii termeni si m-am straduit sa ii traduc dupa umilele-mi puteri). Delia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...