Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Constanta (3)


Recommended Posts

Daaaaaaaaa, mi-am recuperat pomelnicul! Iata-l: Buna, mamici si burtici! Laylasa fie intr-un ceas bun botezul blondului! Si noi am avut mari emotii in ziua botezului. In dimineata aceea parca stia ca va fi o zi grea si micuta noastra nu se trezea, iar noi stateam langa ea si o priveam cu "mila" cum dormea, parca o duceam la ceva rau nu la increstinat. De fapt ne era teama ca forfota din ziua respectiva i-ar da programul ei peste cap, si atunci cine s-ar fi chinuit s-o linisteasca. Toate mamicile cred ca sunt de acord cu mine ca pentru linistea copilului faci orice.Tu, Layla, cand vei citi, va fi deja trecut botezul cu toate emotiile lui. Nu ne-ai spus ce cadou ai luat nasilor. Te asteptam sa ne spui cum a decurs totul: cum s-a comportat Daniel in cazan, daca a avut rabdare sa tina nenea popa recitalul, ... . Cornelia, despre carucior, vreau sa-ti spun ca am vazut unul in parc foarte frumos, acum nu stiu cat de rezistent este, iar proprietara mi-a spus ca l-a luat din marvimex cu 1.100.000 lei. Pai la pretul asta iti iei doua. Ce zici? Lizuca, dar de cand a aparut problema baii la voi? De la prima baie sau treptat? Pe cap cum o speli? Folosesti dusul? Se spune ca nu e bine sa folosesti dusul, ca se sperie. Cat de des o speli pe cap? Eu pe Alexia o spal o zi da si una nu, cateodata uit ca am spalat-o si seara precedenta si o spal si atunci. Noi nu avem nici o problema cu baia, sau poate deocamdata. Poate cand va fi mai mare domnisoara nu va mai dori baie rea des; cine stie!? July, spune-mi balamucul asta legat de aparitia dintilor nu este continuu? E cumva cu oscilatii, o zi buna, una rea?Nu stiu ce sa mai cred. Noaptea trecuta totul a fost ok, parca n-are nimic. Cred c-a stiut ca i-am cumparat Nurofen, nu am apucat sa-i dau. Crede-ma ca ma face sa ma gandesc sa nu aiba altceva copilul si sa dau vina pe dinti( ca nu vor sa apara, gingia este fierbinte, o simt cand o dau cu gel de dinti). Roxana, era soare pe la 9 cand ai scris tu, ca acum se cam ascunde soarele. sa stii ca eu vreau sa fie cald, numai ca atunci eram suparata mai mult pe astia de la Radet ca aveam +25grade in casa, ceea ce nu am avut nici iarna, cred ca de aia era si Alexia agitata. Ei nu vedeau ca era cald afara si dadeau in cotinuare caldura. Acum e ok, astept caldura. Ai grija tu sa nu-ti doresti prea multa caldura, ca incepand din luna mai( cand te apasa sarcina peste tot) si pana pe 14 iulie( cand tu vei naste) n-o sa-ti mai doresti sa fie curand canicula. Profita de primavara asta scurta cat mai poti. Alina, tu ce mai faci? Cum merge sarcina? Greturi, mofturi la mancare ai? Pentru eco la dr. Dascalu Georgeta te-ai hotarat? sa ne anunti cum merg lucrurile. cat despre bebici de la Far, nu prea putem, ca tu doar nu o sa vii cu bb la servici. Caty, tu ce mai faci cu regimul, sala? Fetelor, pe mama lui Vlad a mai "vazut-o" cineva? Pe unde umbla? Layla a avut dreptate can ne-a urat un sfarsit de saptamana placut. Asa va spun si eu, chiar daca azi e joi, pentru ca maine nu se stie ce timp am, poate doar sa va citesc. Si cred ca ma scuzati in cazul in care lipsesc, ca la asa pomelnic...., poate iau o nota buna, nu-ia asa? Paaa! CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu una sunt bine...Nu imi vine rau decat cand nu mananc...Dar si cand mananc.....Da, m-am hotarat...voi merge dar maine dupa amiaza...are ecograf normal sau tridimensional de ai spus ca este foarte exact? Daca nu te superi, cam ce suma trebuie sa pregatesc?(Nu as vrea sa patesc ca atunci cand am fost la ginecolog..consultatia m-a costat 300.000lei, exact cati bani aveam eu in portofel) (Eu pana acum nu am fost niciodata la ecograf, am facut doar 2 radiografii la plamani) Aaaa si voi merge si la ginecolog sa vad ce imi mai spune de bebic.... ALINA BB23 - 10 sapt.-Constanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crixia ma glumeam si eu mama....dar ce timpiti aia cu caldura. si prin alte parti am auzit asa...ce vrei, ca sa platim, nu? Chiar, Laura nu a mai semnat de mult condica....trebuie sa o chemam la ordine!!![:D] dar, cum va ziceam, azi NU va ploua!!!! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crixia, nota 10 pt. pomelnic! Lizuca, despre baie nu pot sa iti dau nici un sfat. Maria plange cand o scot. Daca as tine-o in apa toata ziua, cred ca ar fi incantata. De la 6 luni ii fac baie in cada si o clatesc cu dusul, care i se pare cea mai interesanta jucarie. Sper sa nu avem probleme nici de acum incolo. Laura a fost plecata la Bucuresti in weekend (stiu de la Oana). Poate raspunde acum totusi la "apel". Alina, nu iti trebuie trimitere. Poate doar pt. gratuitati, dar nu stiu daca intra si eco aici. Va pup! Cornelia http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Crixia,zile bune,zile rele cu dintii.Daca mananca,pisu nu miroase,caki este bun,n-o doare urechea sau burtica,este vesela atunci totul este in regula.Sunt copii si copii.Un singur sfat iti pot da:Eruptia dentara nu este asociata cu febra peste 38,diaree.In perioada eruptiei dentare copilul este predispus la infectii din cauza sistemului imunitar slabit.Ai grija la ce baga in gura!Poti alterna in serile mai nelinistite,Panadol cu Nurofen,dar sa nu devina un obicei. Lizuca,fii-mea de pe la 8 luni facea crize de isterie cand venea ora de facut baie.Am incercat toate metodele,singura care mi-a reusit fara sa-mi verse este sa ma bag impreuna cu ea sub dus.Nu in cada.Oricum,stai linistita ca nu-i singura!La varsta asta se dezvolta teama de apa.Un singur gest gresit si-apare.Noua stim sigur de la ce ni se trage.De la sampon in ochi.Si copii astia nu uita!... Va mai scriu. Va pup pe toate! July
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineatza la gagici. ce faceti? mamamamamamamammama ce vint e afaraaaaaa..noroc ca e soare si senin. nici nu ar fi prea frig, dar te pui cu nebunul??? hai sa ies eu prima la raport: am mai donat niste singe azi-dimineatza sa mai vedem ce e cu coagularea mea timpita iar dupa-amiaza avem ceva rezultate concrete. July, saru'mina inca o data. voi ce mai faceti? azi e vineri....deci in orice caz nu poate fi prea urita ziua asta, miine incepe week end-ul, nu? July, tare de tot faza cu bagatul in dus cu fetita....dar daca functioneaza....jos palaria!! Liz, ce zici? faci si tu baie odata cu printesa? pupici la toate... PS: Laura dar totusi unde esti???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Eu am fost ocupata pana la ora asta si cu ceva emotii: am avut de prezentat un raport in consiliul da conducere, si cum nu mai dadusem ochii cu ei de multisor... Dar a trecut repede si acum ma gandesc la week-end. De s-ar opri vantul asta! Alina eu am nascut in Constanta. Gasesti un subiect la nasterea pe glob scris prin august 2003. Doar ca parca nu am dat detalii ref. la spital. Am stat intr-un salon nou, care a costat 1.000.000 lei/zi, dar au fost conditii ca la hotel de 3 stele sau mai sus: singura in camera (de fapt cu bb), baie, frigider, televizor, aer conditionat, salon de primire. Un mic apartament. La dr. am dat 150 USD la dr., iar pe la asistente aimpartit prietena mea, care a stat cu mine. Iar in cele 5 zile, cat am stat am impartit bancnote de 100.000, 50.000 si 10.000 in stanga si in dreapta. Nu stiu ce sa iti mai spun. Poti sa mai intrebi, daca vrei pe MP, mail sau pe forum. Am luat carucior Graco Mirage, model mai vechi, de la Holywood Music and Film, cu 2 mil. Nu e chiar ce vroiam (micut, sa se stranga umbrela) dar e usor si manevrabil. Va pup, Cornelia http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna la toata lumea. Da bre, e un vint de te zboara din pantofi. Si toata mizeria orasului se invirtejeste prin aer. Apropo de baie, ii fac tot mai rar, ca mi-e groaza de momentul cu pricina. A inceput cam cu citeva luni in urma, de cind nu mai vrea sa stea decit in picioare la baie si, inevitabil, la clatitul "bretonului", ii intra ceva apa si in ochi. Samponul e desigur din cel tearless, dar asta n-are nici o importanta. Sigur ca m-am virit si eu cu ea in cada - a functionat doar de citeva ori,pina s-a prins ca jocul e doar preludiul, iar finalitatea e aceeasi: udatul capului. O sa incerc si cu o stropitoare, sa-i zic ca ploua, cum citeam pe undeva, dar nu-mi pun mari nadejdi nici in asta. Deja m=am obisnuit cu racnetele, nici n-o mai menajez, o spal iute-iute si o indepartez cit mai iute de la "locul faptei" ca sa taca. CUlmea e ca, altfel, ii place la nebunie sa se joace cu apa si profita de orice recipient plin ca sa-si vire minutele si sa stropeasca. Alina, eu am nascut in obstescul spital judetean (desi mi-ar fi placut la o clinica privata din Bucuresti), iar experienta mea nu a fost una traumatizanta (asa cum a patit Oana, de pilda). Mi-a facut cezariana Cornelia Savu, o doctorita admirabila, modesta si sufletista, iar suma alocata n-a depasit in total 200 de dolari. Acum inteleg ca s-a modernizat si mai abitir sectia de nou-nascuti - oricum e muuult mai curat si mai civilizat decit in restul spitalului. Ecografia la dr DAscalu era, parca, 250 de mii, dar iti dadea si o poza de banii astia. Si grija cu radiografiile astea, ca-s nocive! mami & alisia (18 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...