Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Varsat de vant


Recommended Posts

Buna dimineata! M-a anuntat o colega ca a facut varsat de vant. Am sunat-o pe mama care nu isi mai aminteste exact daca l-am facut sau nu :o( Miercuri fac 12 saptamani de la UM, stie cineva care sunt implicatiile? Pe medicul meu nu-l gasesc pana diseara... Multumesc frumos. Sanatate tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fereste-te, este destul de periculos pentru o gravida! Adica pentru bb! Dar pana sa-i erupa, te-ai mai vazut cu persoana respectiva? Nu vreau sa te sperii, dar stiu pe cineva care a fost nevoita sa faca microcezarianape la 5-6 luni din aceasta cauza. Paza buna trece primejdia grea! CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte periculoasa pentru o gravida. Ceea ce iti pot spune cu certitudine este ca persoana bolnava devine contagioasa dupa eruptie si nu in perioada de incubatie care este de doua saptamani.Intr-adevar daca nu faci boala in doua saptamani ai scapat. Iti tin pumnii. [pup] Andreea http://community.webshots.com/user/androix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] Doxi, eu am chiar acum varsat de vant, asa ca am si ceva informatii proaspete. Perioada de incubatie e de 14-21 de zile, deci poate fi si mai lunga de doua saptamani. Sfatul meu este sa iti sa-ti un test de sange pentru anticorpi contra varicelei. Poate totusi ai facut si esti deja imuna. Cel mai riscant in sarcina e sa faci varsat de vant intre a 13-a si a 20-a saptamana, pot sa apara niste complicatii urate. Eu n-am avut cat am fost mica si am acum, la aproape 29 de ani. Inca mai sper ca baietelul meu de 1 an si 3 luni sa nu se fi molipsit de la mine, n-am avut de-ales si am stat tot timpul cu el, asa ca are mari sanse, e o boala foarte contagioasa (totusi nu e obligatoriu s-o faca, poate scapa). Ai grija cat poti sa nu intri in contact cu cineva bolnav, evita aglomeratiile si fa-ti un test pentru anticorpi. Iti tin pumnii! Sanatate! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e DOXI daca nu ai venit in contact cu ea cand avea bubitele atunci nu faci boala. E bine sa-ti faci analiza de sange ca sa vezi daca ai anticorpii varicelei. BAFTA! daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici: http://community.webshots.com/user/penciu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doxi, acelasi lucru l-am patit si eu vineri, cand seful meu, care are biroul in aceasi incapere cu mine si care sa simtea rau de doua zile a mers la medic si a aflat ca are varsat de vant,care este acelasi lucru cu varicela. Incearca sa-ti amintesti daca ai facut, este cel cu bube mari, la care daca te scarpini iti raman semne. Eu l-am sunat pe medicul meu, care mi-a zis ca nu este periculos decat in primele doua luni, ceeea ce nu mai este cazul tau. Daca nu l-ai facut, nu e obligatoriu sa te contamineze si pe tine, totul depinde de imunitatea ta, la boli in general. Daca totusi contaminezi tulpina este posibil sa nu evolueze pana nasti sau sa evolueze sub forma de zona zoster. Fa-ti testul de anticorpi pentru tulpina de varicela, daca vrei sa te linistesti. Alina+Bradut(23sapt)- DPN 12 iulie - Dr. Nayel -CFR2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am sunat la Babes, Medicover, CMU si Medsana: nu fac testul antivaricela, la Cantacuzino mi-a spus o doamna ca nu stie, sa mai sun. Poate sa-mi spuna cineva unde se face acest test in Bucuresti? Medicul meu mi-a spus ca e periculos sa faci boala in primele 12 saptamani si in ultimele 2. Sanatate tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...