Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La France (3)


Recommended Posts

Pace, pace, intre doua... opsss. hai ca ma opresc aici. nu se supara nimeni. Da??? Otilia, hai inchide si sub asta si deschide altul, fara polemica, fara suparare. Uitati ca a venit primavara!!! Si eu trebuie sa tund iarba din gradina... Otilia, vreun sfat de unde sa-mi iau tondeuse??? Bisous la frantuzimea romana (din IdF, Cannes, Bretaina si de unde mai sunteti) Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc, Otilia, pentru raspunsul tau care, insa, nu m-a convins. Cine ma cunoaste stie ca nu sunt o fire belicoasa. Dar... Cand in ianuarie Oana a alnsat subiectul "romani din Cannes" ea inceput asa: "Salut! Sunt nou venita in acest forum si as vrea sa cunosc romani care locuiesc in Cannes sau prin apropiere pentru a deveni prieteni si eventual a ne intalni". Asa s-a intamplat ca am ajuns la 12 pagini de discutii mai mult sau mai putin sterile in 2 luni. Ne-am intalnit o data si probabil ca duminica viitoare o sa ne vedem din nou. Nu mi-ai raspuns de ce abia acum, dupa 2 luni si jumatate, ai inchis acest subiect. Nu mi-ai explicat de ce trebuia sa postez in alta parte coordonatele patinoarului din Nice. Faptul ca am postat la "cannes" nu m-a impiedicat sa postez la "france" ori de cate roi am simtit ca am ceva de spus. E valabil Si pentru celelalte doua fete din "echipa". E valabil si pentru alte fete care au venit la "cannes" si care au primit raspunsuri... De unde rezulta ca n-a facut nimeni nici o bisericuta. Citatul din "ferma animalelor" imi place foarte tare, spune multe si constat cu amaraciune inca o data ca e valabil. De ce Corina a povestit la "Cannes" ce-a facut in week-end? Pentru ca nimeni altcineva n-a intrebat-o, sau mi se pare? O sa ne mutam toti in "france" cu placere. Dar cand o sa-mi ceara Alina sau Oana nr de tel al coaforului meu, imi garanteaza moderatorul ca n-o sa-mi spuna "pentru discutii particulare, folositi PM"? Sunt de aceeasi parere cu oLo. S-o luam de la zero fara idei preconcepute. Pe curand, numai bine, Lulu « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Luminita, Ma bucur ca ai revenit la sentimente mai bune si ca te-ai hotarit sa intri in France. [flo]
quote:
Originally posted by lu.more
Dar... Cand in ianuarie Oana a alnsat subiectul "romani din Cannes" ea inceput asa: "Salut! Sunt nou venita in acest forum si as vrea sa cunosc romani care locuiesc in Cannes sau prin apropiere pentru a deveni prieteni si eventual a ne intalni".
Ai omis insa sa citezi si continuarea:
quote:
Asta pentru ca sunt de 3 ani in Franta cu prietenul meu si nu ne-am facut nici un prieten cu care sa iesim, sa discutam... Ceea ce pentru noi e foarte greu avand in vedere faptul ca, in tara, nu puteam trai fara prieteni. Astept mesaje si de la alti membrii, carora le face placere sa discute si cu noi, indiferent de tara, oras...Va pupam!Oana-Cannes
Prima ei dorinta, de a-si face prieteni si de a se intilni a fost rezolvata in primele 4 pagini... Restul a devenit ceva confuz unde fetele din toata Franta veneau si puneau mesaje ratacite cu retete culinare, sfaturi pentru obtinerea de acte, meteo, programul TV, floricele si la multi ani-uri, fara nici o legatura particulara cu Cannes-ul. Eu iti garantez ca nu-ti sterge nimeni mesajele nici depre coiffeur-ul din Cannes, nici despre patinoar sau altceva (in cela doua parti de Cannes cite mesaje de genul asta ai postat? Doua? Trei?) Mie imi face placere sa citesc chiar si astfel de mesaje. Si eu am dat adrese din Toulouse la "France", acestea nu consider ca sunt mesaje private. Pot interesa orice cititor, chiar daca nu e inscris si nu scrie nimic pe forum. Cind te adresezi unei SINGURE persoane ar trebui folosit PM-ul, si asta daca mesajul respectiv e sigur ca nu intereseaza pe nimeni altcineva. Ca de exemplu: "Oana??? Ti-am trimis un mail!" "Am citit! Merçi! " A-propos, se scrie merci :))) Eu de la bun inceput am fost surprinsa de subiectul care se limita STRICT la Cannes, cind un subiect cu Franta intreaga nici nu exista. Citez de pe pagina a sasea a subiectului Cannes:
quote:
Mai fetelor, dar de ce faceti club aparte si vreti numai români din Cannes??? Eu una nu-s din Cannes! Ia sa deschid eu un subekt in care sa ne stringem din toata Franta, fete si baieti :))) Ce ziceti?
Nimeni nu a zis nimic. De ce am inchis subiectul dupa doua luni? La inceput am facut niste aluzii discrete (vezi citatul de mai sus), dar nimeni nu a parut sa inteleaga. Intentionam ca dupa 10 pagini sa inchid primul subiect si sa va sugerez din nou ca ar fi mai frumos sa continuati la Franta, daca vreti, dar ati fost prea rapide si ati deschis partea a doua mai devreme decit prevazut. Apoi m-am sfatuit si cu ceilalti moderatori (nu imi permit sa iau decizii de una singura) si de aceea l-am inchis mai tirziu. Si la subiectul cu Franta fetele se intilnesc, la Paris, la Toulouse etc. Ca se ne intilnim nu ne trebuie subiecte separate... Si acum, vorba lui oLo, pace, pace... Sper ca discutia asta "pe linga" sa se incheie aici. Nu are rost sa deschidem partea a patra acum doar ca sa o luam de la zero. Cred ca putem trece peste aceste discutii cu intelepciune, daca nu o sa stergem toate mesajele care deviaza subiectul initial. ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca de o saptamana si ceva nu am mai scris aici, si imi promisesem sa nu o mai fac, dar acum nu mai ma pot abtine. Si asta pt ca, cum a zis si Luminita, se fac multe lucruri pe aici fara sa se tina cont si de parerea noastra si de sufletul pe care l-am pus noi in unele subiecte... Chiar daca va fi sters acest mesaj (m-am obisnuit deja), voi spune si eu ce am pe suflet. Draga Otilia, ei bine, am continuat sa vorbim pe acel subiect pentru ca aici m-ai asteptat tu mereu cu raspunsuri ironice: cand mi-a murit strabunica, ai avut grija sa fii diferita de toti ceilalti, sa-mi spui ca sa ma bucur, ca am cunoscut-o, caci tu n-ai avut parte nici de bunici, cad s-au sters acele mesaje ale ionicai, ai te-am intrebat frumos :"de ce"! Si mi-ai raspus ca este intox ceea ce s-a facut, si ca se fac lucruri si pentru stelute...Inseamna ca si ce a pus Aurelia aici, pe subiectul "La France" despre Cristi, tot intox era, si trebuia sters! (scuze, Aurelia, nu te supara, ca nu am nimic cu tine, din contra, tu meriti sa fii iubita, pentru sufletul care il ai, fata de "altii"), caci si Ionica, ca si Aurelia scriau de niste copii care au nevoie de noi, sa ne strangem toate, sa ajutam...Si mi s-a mai intamplat sa imi raspunzi "frumos"... Vei spune sigur ca acest msj trebuia trimis pe PM, si il vei sterge, dar nu ma intereseaza, ca il voi pastra si cand alte fete de aici care ma iubesc asa cum sunt eu ma vor intreba de ce nu mai intru sa vb cu ele, le voi trimite acest mesaj ca explicatie... Si apropos de faptul ca eram doar trei din Cannes ( cu Corinus patru), vreau sa adaug ca mi s-a raspuns o data pe acest forum, ca intr-un subiect deschis trebuie sa fie cel putin mai mult de doua persoane. Si aici il citez pe joxy, care e tot moderator:"Un forum presupune discutia a mai mult de 2 persoane." (http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19484). Si, daca acolo vorbeam ce vorbeam, am intrat si aici si am vorbit si cu voi toate. Imi pare rau ca, dupa ce am spus de o gramada de ori ca, pe acest forum m-am simtit ca intr-o familie, am pus suflet in relatiile cu cei de aici, mereu am cautat sa nu raspund la provocari, si in contradictoriu, pentru ca nimeni nu merita sa fie tratat cu rautate, sa ajung sa renunt de a mai intra aici, pentru ca au avut grija altii sa nu ma simt bine-venita. Dumnezeu m-a invatat sa iert, asa voi face, dar durerea nu o poti sterge cu buretele...Iti multumesc, Otilia, ca ai ce ai vrut ai reusti, sa ma excluzi subtil dintre voi! Si de ce, numai tu stii! Chiar daca ma veti exclude, poate de pe acest forum pentru ceea ce am scris aici, macar stiu ca sufletul meu s-a eliberat de greul care il tinea de mai mult de o saptamana in el. Va pup si va iubesc pe toti! oana-cannes "Si maine mai este o zi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Otilia, de obicei nu prea intervin in disutii numai daca am ceva de zis dar acuma chiar ca mi se pune capsa! Mi se pare ca abuzezi de rolul tau de moderator si incalci dreptul de libera exprimare! Eu ma simteam bine cu romanii mei din Cannes, puteam sa imi spun rapid ofuurile mele de "canoista" si sa primesc raspunsuri pe masura, ca sincer nu prea ma intereseaza toata vorbaria voastra de mamici cu bb si pamperi si tot felul de pe subiectul Romani din France! Sper sa nu fiu prost inteleasa,ca doar o sa imi vina si mie vremea! Insa cu ce drept nu ne lasi tu sa avem un subiect pe ce tema vrem, adica daca vrem sa cream un subiect Romani din Honolulu e problema noastra! Alina PS Oana, cred ca m-ai inteles gresit, eu aveam nr de tel de 13,5 cts/min si niciodata nu am tel cu 7cts!Pupici! alinus_bb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, piatra lunii, intr-adevar e 13,5 cts/min, am facut o confuzie imensa...Tot din cauza gandurilor negre! Deci, nr de tel care il folositi voi (nu cel de la Alina) este cel mai ieftin. Va pup Si va doresc sa fiti intotdeauna bine primite pe acest forum, nu dezamagite! Daca vreodata vreti sa vb cu mine, cereti adresa de mail la fete! Cu durere in suflet, eu acum ma retrag de aici! oana-cannes "Si maine mai este o zi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, dragoste cu sila nu se poate! (asa spunea soacra mea cand m-am maritat)[:D] Acuma fie-ti mila de ultima fraiera de pe glob (eu!) si explica-mi si mie cum e cu telefonul ala ieftin. Ca eu ca proasta de doi ani platesc la francetelecom in jur de 150 euro la fiecare factura. Ba am mai fost si mandra cand m-au anuntat ca trec la nu stiu ce tarif optional si platesc 28 c/m. Iar dincolo vad ca e la jumatate cu 12 c/m. Cum procedezi? Suni de pe fix de acasa? Si ce anume formezi? Mai formezi prefixe ? Scoate-ma te rog din intuneric ![flo] Apropos! Pentru cine intereseaza, ati aflat ca pe 25 martie se desfasoara la Paris Congresul cadrelor romane care au studiat sau lucreaza in Franta? Din pacate eu nu pot participa dar eram curioasa sa stiu pe cineva care merge si sa aflu cum a fost.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bunnn! adica RAUUUU!!! Iaca de ce sunt cum sunt romanii din Franta. Nu ma refer la voi fetelor. Ma refer asa... in general. Pentru ca sunt suparaciosi si fac tabere separate. In loc sa revenim la normal, punem paie pe foc. Oana, nu mi-o lua in nume de rau, dar eu nu pot sa pricep nici in ruptul capului [batcap] de ce ar vrea Otilia sa de excluda dintre noi??? Otilia , nu-ti place numele de Oana sau ce? Daca vreti sa discutati contradictoriu, exista chiar pe acest forum, un loc numit Zona Zoster. Si acolo fratilor (si surorilor) discutati cat vrea muschii vostrii. Io sigur nu intru sa ma uit ce ziceti ;) Gata m-am suparat si io si-mi fac subect separat: Romanii din Orlesti :D Iaca-asa. Si sa nu prind pe careva ca intra acolo ca ma supar foc si para! [alcool]. Hai s-o lasam balta cu [duel], ca zau ca-i pacat. Mai bine hai sa discutam de unde facem rost de cozonaci, de vopsea de oua, cum invatam copii sa diferentieze é de è si de ê, cum sa tricotam ciorapi, cum se face un tartiflette [pofta] si mai ales... depre copii :) Si va rog, mai multa indulgenta... ca sunt blonda [afro] Pupici, Mihaela (no si acuma, sa fluturam steagul pacii [EU], sa inchidem subj asta, si trecem la unul nou...Va astept la Orlesti [pup] )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum citesc ce scriu fetele din Japonia, Germania asa mi.e drag sa va citesc si pe voi. Nu va inteleg incrincenarea si sincera sa fiu noua, fetelor de la Germania, nu ne-ar fi trecut prin cap sa facem Fetele din München desi acolo is cele mai multe dintre fete. Celelalte ne-am fi simtit excluse! Si e nepoliticos. Ganditi-va ca sunteti intr-o casa gazda in care trebuie sa respectati anumite reguli. Pe multi dintre noi nu ne intereseaza amanunte de genul "Azi am mincat X. Oare ce mai fac diseara" (la modul asta, nu vb de retete, de idei,de sfaturi etc) Nu ne interseaza nici mesajele de genul "nu mi-a raspuns nimeni. Sunt singura pe aici?" Ganditi-va ca ingreunam traficul cu info absolut inutile si cind ne-o trebui ceva ceva stam o ora pina gasim. De ce credeti ca nu merge cautarea?! Pai la un singur cuvint introdus la cautare vin mii de rezultate, unele cu totul si cu totul fanteziste. Fara suparare fetele dar exista messenger pt mesaje instant, exista chatul de aici. Forumul NU este "un fel de chat" asa cum se intimpla in multe dintre subiecte. Ma scuzati ca m-am bagat dar mie chiar imi face placere as citesc subiecte de genul "viata in Franta, Grecia, Canada" etc. Si nu, nu am facut-o in calitate de moderator. Oana din Cannes imi pare rau ca te retragi. Eu, personal, cred ca exagerezi cu ultimele postari dar fiecare face cum crede si cum simte ca este mai bine pt el insusi. Ce Dumnezeu fetelor in lok sa ne povestiti cum e pe la muzee, cum e Parisul pe care-l stim ca pe culmea elegantei ...cum sunt renumitele frantuzoaice cu nasu_n vint si parfumate, imbracate-n Chanel si alte minunatii ne faceti sa fugim de subiect :( PARERE PERSONALA! "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...