Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[quote]Originally posted by chatonel
bihhh, ma gindesc ca puteai sa le inviti sa vina aici, decit sa le inchizi usa-n nas, Corina. Nu e frumos :( Chatonel,eu nu sint vinovata cu nimic!!! In alta ordine de idei,haideti fetelor sa ne impacam,e pacat sa ne certam ,zau asa!!! Elena,daca mama imi trimite vopsea de oua din Romania,poate iti trimit si tie un plic!! Pupici la toate frantuzoaicele mele dragi Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Aurelia
Iaca si eu,am tot umblat dupa una dupa alta ,ba munca la negru sa mai echilibrez un pic gaura din cont ,ba pe la banca sa deschid un alt cont pentru Cristi ,ba pe la primarie sa mai marit cite o rominca in franta!!!
Aura, [cool] M-ai facut sa [:-)))][:-)))][:-)))] Esti activa, nu gluma!!! [bis] Mie-mi place sa cred ca aici in Franta suntem niste fete destepte, prietenoase si... unite, nu niste suparacioase! [:(] Cine intelege si e de acord cu mine ramine, cine nu, "tant pis". Fetelor, eu o sa incerc sa vopsesc ouale de Pasti cu foi de ceapa rosie si... ma mai gindesc cu ce altceva. [EU] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, o frantuzoaica mi-a sugerat sa folosesc vopsea pt. panzeturi, voi ce credeti? Si sunt de acord sa lasam toate toanele si sa continuam ca si cum nimic nu ar fi fost. Cand am pus celelalte mesaje eram tare suparata, imi era ciuda ca nici aici nu ne putem intelege, suntem o mana intr-o tara straina si inloc sa fim unite si sa ne ajutam reciproc daca se poate... Chatonel, va-ti hotarat cumva pt. acest sfarsit de saptamana? Daca nu, saptamana cealalta, in week-end te invit la Castel, defapt va invit,daca va face placere. Vom fii intre fete si al meu pici.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merçi, Corina, pentru vopsea. Si eu ma gindeam sa le vopsesc cu foi de ceapa si o sa-mi rog sotul sa nu tunda iarba, ca plec la vinatoare de frunze ciudate...Fetelor mai cu vechime, nici o sansa sa gasim vopsea de oua pe la Aldi sau Lidl? Delphin, ma gindeam si eu sa folosesc vopsea de haine, da'n-am vazut aici decit vopsea ce se pune in masina de spalat (si nu prea-mi vine sa pun ouale acolo, chiar daca-s fierte...:), si apoi, tu crezi ca nu e toxica? Stii ca se mai crapa coaja oualor la vopsit... Cu bine, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by delphin
Fetele, o frantuzoaica mi-a sugerat sa folosesc vopsea pt. panzeturi, voi ce credeti?
Delphin, nu stiu, sa nu fie toxica vopseaua aia de pinzeturi... Stiu ca e pentru coaja [:D], dar se mai infiltreaza si-n ou, cred... Frantujii astia nu prea le au cu vopsitul. In primul an cind am vrut sa vopsesc oua barbatu-meu mi-a cumparat niste aquarele pentru copii... [batcap] Rezultatul a fost, am putea spune... cam nesatisfacator! Uitati aici niste sfaturi de vopsit oua: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22922 Invata sa vopsesti ouale cu plante: ROSU - suc de sfecla cruda; - se fierb cantitati egale de coaja de crusin si frunze de soc intr-o cantitate tripla de apa timp de o ora, la sfarsit se adauga un pic de otet si se strecoara; - coji de ceapa rosie se fierb cu multa apa. Dupa ce le-ai fiert le mai lasi 4-5 ore; - afine, zmeura si sfecla rosie; - coaja de mar paduret cu zeama de varza sau piatra acra; GALBEN - coji de portocale, lamai, de morcov, seminte de telina si chimion care dau culoarea galben pai; - sofranul da galben intens; - coji de ceapa, coji de nuca si musetel; VERDE - fiertura de urzici sau de spanac; - pt. un verde intens tine urzicile 12 ore in apa apoi introdu ouale si fierbe-le; ALBASTRU - flori de viorele fara peduncul se fierb in apa timp de o ora; - mure; - strugure; Cu cat plantele se fierb mai mult cu atat culoarea se inchide. Eu am sa incerc... poate. [paste] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ascultati aci un sfat de la o baba batrina!!!!voi cele din zona Parisului nu trebuie sa va plingeti ca sint niste stradute cu comercianti sirbi ,iugoslavi si alte nationalitatii in zona Castelului de Apa nu stiu exact pe unde vine intreb pe site-ul celalalt al INTELECTUALILOR din Paris si va spun ,au aia acolo de toate exact ca la mama acasa ,gasiti si varza murata in foi si brinza telemea si Kaiser si vopsea de oua si ce vrea sufletelul vostru ,iar pentru noi astea mai oropsite asa de prin Vascautii din Deal ce sa va spun !!anul trecut mie mi-a trimis o fata inimoasa si buna Laura din Germania un plic si findca nu mi-a ajuns pentru toate le-am mai facut si cu.......carioca au iesit de milioane ,mai ceva ca alea de la Sapinta ,pacat ca nu mai am poze i le-am trimis lu maicamea acasa ! Aura&Luca,2 ani! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://yamafoto.com/?ref=6538
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut si eu din Nantes (44). Si eu va citesc de multa vreme, dar inca nu am indraznit sa scriu. Cred ca pe Chatonel o cunosc de pe un alt forum, ea a incercat sa ma ajute când am avut o problema cu certificatul de nastere. Chiar asa, mersi!!!! Si mai recunosc câteva nume de pe alte forumuri. De sunat, sun si eu cu www.telerabais.com cam de un an. Si nu am avut niciodata probleme cu factura, adica nu am platit mai mult decât am sunat. Si eu recomand din suflet sa sunati cu telerabais.Cam atât deocamdata. Va urez o zi buna. Sibylle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...