Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (3)


Recommended Posts

Pietricico, Eu am fost la toate cursurile de respirat, anestezie, alaptare etc. si pina la urma mi-a parut rau ca mi-am pierdut vremea, cu exceptia cursului despre alaptat, pentru ca am facut cezariana, bebe nu era bine pozitionat pentru o nastere naturala... [:(] In plus, ca tine, eu nu conduceam (cu burta aia n-aveam cum), sotul era plecat si eu am cheltuit bani in prostie pe taxiuri sau stateam la mila prietenilor sa ma duca si pe mine la cursuri, iar pe urma sa ma duca inapoi acasa! Si apoi, cind au inceput contractiile (exact in noaptea de dinaintea cezarienei!), parca nu se mai potrivea nimic din ce invatasem la cursuri!!! Durerea era prea mare si nimic nu reusea sa ma calmeze, nici nu ma mai puteam concentra la respiratie si alte bazaconii... Poate ca n-or fi bazaconii, dar de mine nu s-a prins nimic. Stiu ca e bine sa te duci, dar daca e prea complicat si nu ai cum sa te duci nu-ti face probleme, nu pierzi mare lucru. Mai bine sa stai sa te odihnesti. Eu iti recomand doar cursul despre alaptare. Nici eu nu stiu despre alta forma de anestezie decit peridurala, in cazul nasterii naturale. In cite saptamini esti? [hia] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am uitat sa-ti zic ca mie mi s-au parut chiar pitin penibile cursurile de "pregatire pentru o nastere fara dureri". Eram toate acolo si ne scremeam, respiram si alte timpenii... Daca mai fac un bebe in nici un caz nu ma mai duc la cursuri, asta e clar! M-am stresat atita in ultima parte a sarcinii... Si apoi de pe net si de prin carti stiam absolut totul despre nastere, anestezie, cezariana si chiar si despre alaptat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma Pietricico! nu te mai lua si tu dupa toti expertii astia ce femeile din 1000 de tari care nu au facut exercitii de respiratie nu au putut naste? ce stia mama mea sarmana de asa ceva? si eu? la fel ca si tine tot ziceau sa ma duc sa ma duc dar cursurile erau la Rennes iar eu stau la Mordelles la 20 de km sotul lucreaza toata ziua iar eu nu conduc ,asa ca nu m-am dus la nici o lectie de respirat ,nici de alaptat nici de niciunele si cind a fost sa fie i-mi spuneau ele cum si cind sa respir si cind sa imping ,acuma findca vorbii de "impins" de ce ti-e tie frica de anestezia asta epidurala ca altele ar vrea sa-si permita sa nasca anesteziate asa si nu pot ,eu am fost tare multumita desi inainte am citit tot ce s-ar putea citi impotriva acestui lucru! aveam eu un "dinte" impotriva ei mai ales ca am avut si un accident de masina si am ramas cu sechele la coloana vertebrala (contuzie verebrala si 2 coaste rupte)si stiam ca intre vertebre i-mi baga caterul pentru anestezie ,dar uite ca am facut-o si nu am avut nici cea mai mica durere de cap dupa aceia ,nici probleme cu coloana ,ca sa nu mai spun ca dupa 12 ore de contractii la rece cind mi-au facut anestezia am crezut ca m-am nascut pentru a doua oara si ca nu eu nasc ci sotul meu!dealtfel dupa asta eu aveam chef de ris si de spus bancuri iar pe el il treceau toate transpiratiile sarmanul!!!!!!ei bine din momentul acela nu am mai simtit ABSOLUT NIMIC iar cind bebita a venit aproape de iesire se uitau pe monitor si spuneau ele cind se apropia contrzactia si cind trebuia sa imping ,sa-ti mai spun ca medicul i-a degajat doar umerii si dupa aceia m-a pus pe mine sa-l prind de subtiorii si sa-l trag pe burtica mea! a fost fantastic ! si nu voi regreta cit voi trai ca am ales anestezia asta!iar daca mai vine si micuta surioara a lui Luca tot asa o sa vina ,nici nu vreau s aaud de altceva! Aura&Luca,2 ani! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://yamafoto.com/?ref=6538
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia si Aurelia, sunteti niste dragute! Ce m-as fi facut eu fara forumul asta! Deja ma simt mai bine acu! Drept sa spun, eu n-am fost de la inceput convinsa ca vreau sa merg la tot felul de cursuri prenatale, ca mi se parea nitel amuzant cand vedeam la tv in filme, cum zici tu, Otilia, da' acu' m-am speriat brusc, ca daca nu-mi zice nimeni ce si cum sa fac. Desi Aurelia, si eu ca tine gandeam, ce mama mea a facut atatea exercitii de respiratie si altele? Ok, da' nu ma mai stresez, si nul mai stresez nici pe bietul sot,ca l-am zapacit si pe el deja, si ce-om putea, de-om putea,om face, ce nu, sa speram ca ne-ajuta Dumnezeu si gata, ca vreau sa ma bucur de sarcina si de bb care vine, nu sa ma tot stresez de diverse chestii. Am intrat in saptamana 31. Aurelia, poate la momentul ala,o sa cer epidurala, cine stie, acum inca am o teama de orice legat de coloana vertebrala,ca deh, de acolo pleaca multe. Da' sper sa iau decizia cea mai buna si in timp atunci, cum ziceam, sa nu ma stresez de acum si cu asta. Of, ca parca vad ca acusica va povestesc cum a fost, si toate temerile astea or sa mi se para undeva departe... Carti si reviste despre sarcina, daca n-am si eu o gramada, si-n romana,si-n daneza, si.-n franceza... [pup] [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo mamico asa te vreau ,sa fii barbata cit despre anestezia aia .......ai sa vezi tu cum ai s-o ceri singurica ca sa nu mai spun ca e facuta cu atita atentie si grija ca habar nu ai cind a fost gata ,nu stiu la tine la clinica cum s-or purta cu tine dar la mine au fost super ,super ,dragute,finute ,pe perioada travaliului am avut camera mea singura cu un pat super confortabil tele si cablu si un fotoliu mare linga pentru sotul meu ,veneau doar din cind in cind sa controleze monitorul contractiilor sa-mi ofere sa merg sa fac jacuzzi s-au multe alte minuni ce aveau ei acolo pentru situatiile acestea si spuneau ca decontracta si simti mai putin durerea ,in sala de nastere m-au dus abia cind au hotarit ca am asteptat destul sic a trebuie sa nasc,asta pentru ca mai bine de 12 ore contractiile ramineau regulate iar dilatarea n-a depasit 4,,ai dreptate bucura-te de sarcina si de bebita si nu te mai stresa cu tot felul de chestii fara importanta ,pupic si noapte buna! Aura&Luca,2 ani! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://yamafoto.com/?ref=6538
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, eu am stat in Cherbourg 5 ani, deci...sint in tema. Daca tie iti convine clima e foarte bine :) ar ramine fara populatie zona daca toata lumea ar fi ca mine. Mont St. Michel e superb, e adevarat, St Malo la fel... Insa nu te-as sfatui sa faci scufundari pe-acolo, tot ce poti vedea este un peisaj marin distrus. Nu stiu daca ai auzit de Catastrofa Erika: Le 12 décembre 1999, on apprenait le naufrage du Pétrolier ERIKA face aux côtes françaises. Brisé en deux, le fioul contenu dans 3 de ses cales partait à la dérive (on ne sait pas exactement quelle quantité: entre 10000 et 15000 tonnes) Le 1er janvier 2000, les côtes de vendée, jusqu'à l'île de Ré ont été sérieusement touchées par des plaques, portant à quelques 500 km le littoral souillé. [img]http://www.chez.com/limouz/maree_noire_erika/erika_carte.htm[/img] Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matinala mai esti, chatonel, meriti o medalie! Atunci sa va astept week-end-ul viitor la Castel, ce ziceti? Pietricica, iti recomand site-ul WWW. magrossesse.com, poate asa te mai linistesti. Despre peridurala, eu zic sa nu-ti faci probleme,sansele de a avea efecte negative sunt minime si daca asculti sfatul medicului cand vine sa ti-o faca este super. Eu nu am avut peridurala ci rachianestezie pt. ca am avut cezariana in urgenta, inainte de travaliu. Eu nu stiu cum sunt contractiile care anunta nasterea sau restul...desi eram pregatita sa nasc normal, adica am urmat cursurile de respiratie si tot, teoretic si practic eram buna de nascut normal, dar bb meu a decis altfel. Nu-ti fie teama ca nu-ti vor zice cand sa impingi, moasa care mi-a facut mie cursurile spunea ca vei simtii nevoia sa impingi fara sa-ti zica alea, si sa fim serioase, daca nu-ti spun cand sa impingi, cum vor scoate bb-ul, baga mana dupa el? Fetele care ati nascut normal, ma puteti contrazice daca este altfel! Despre vopsea de oua, am lasat-o balta cu vopseaua de panzeturi si am comandar in Ro un plic rosu. Merci Otilia pt. ideile naturiste, dar eu nu am atata rabdare, mie nu-mi place sa gatesc, atunci daca petrec cat mai putin timp in bucatarie sunt super fericita si daca s-ar putea traii fara mancare ar fii magnific. Fetele,folositi careva crema Neutrogena- Visibily young? Ce parere aveti. Eu am impresia ca este super, o folosesc de vreo doua saptamani si parca tenul meu este mai...nu pot spune frumos, dar parca mai usor...nu prea incarcat. Oare este efectul placebo sau crema este chiar buna?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delphin...mie nu mi-a zis moasa sa imping... eu i-am zis ei ca eu imping (asta la prima nastere, ca la a doua... i-am zis sotului). Si moasa s-a speriat... ca cu 5 min inainte eram la 4 cm dilatatie... Pietricica, nu te speria atat. Sigur ca te vor indruma ce si cum sa faci. Pe langa www.magrossesse.com , eu iti recomand si www.magicmaman.com . Forumul de acolo e SUPER!!! Aurica, au inceput sa intre bani in cont???? Pupici, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

delphin, merci pt medalie :) Daca venim la Castel ce facem? Ca de plimbat ... merge numai daca e timp frumos. Vreun resto dragut este pe-acolo??? Adica ... (intrebare idioata [:D]) Sigur ca-s resto, dar tu le stii? Eu am fost pe-acolo acum 5 ani, la un resto dragut, dar sigur nu mai stiu cum se ajunge si nici cum il cheama. Acum ramine sa vedem si ce vrea Piatra, daca vrea si shopping, atunci ar fi de preferat sa ne vedem aici, poate la pizza la Muret (ar fi mai aproape de zonele comerciale pe unde as duce-o).... Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...