Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La France (3)


Recommended Posts

Aha ,ha![:D]acum ma face sa rid revolta ta dar cind am trecut si eu prin toate astea ma facea sa pling ,mai ales testul cu bautul glucozei pentru a ti se ridica glicemia !!!!!!!mama ce naspa a fost i-mi venea sa-i string de git pe aia de la laborator!!!!![neand]apoi cu anestezistul a trecut repede ca era unul de culoare si tare coulllll!in schimb la nastere cit am asteptat sa am dilatatia necesara ma tot controlau din 15 in 15 minute si puneau alea manusile alea uscate de te ustura si pe creer!!!![bang][bang][bang]cind puneau degetul inauntru!!asta m-a revoltat cel mai tare mi se parea la mintea copilului sa puna si ele un lubrifiant pe degetul ala ce-l bagau inaintru ca tare ma mai durea ,parca bagau o ramura de copac![zid] Aura&Luca,2 ani! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://yamafoto.com/?ref=6538
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pietricica, calm,calm,faci rau la bb! In Franta este mai importanta starea de sanatate a bb decat a mamei, dar sincer eu am fost multumita de toate analizele pe care mi le-au facut. Asa eram asigurata ca in cazul in care bb are ceva se vor ocupa imediat de el. Pt. toxo nu inghiti nimic, in schimb testul glicemic, de anul trecut este obligatoriu pt. toate femeile insarcinate, indiferent daca sunt suspecte de diabet gravidic, iti da sa inghiti glucoza, se gaseste la farmacie, se dizolva in apa. Am vazut topul maternitarilor si sincera sa fiu nu prea mi-a placut ce scrie la clinica ta, ramane sa-ti formezi si tu o parere. Si eu am vrut sa nasc la Toulouse, dar doctora mea m-a sfatuit sa nasc intr-un spital mai mic, nu aglomerat, au mai bine grija de tine. La nastere sa nu te miri daca nasti cu moasa, asa se practica aici, doar in caz de complicatii cheama doctorul. Daca vrei sa alaptezi bb, formeaza-ti tu o parere a ta, caci ce-ti vor auzii urechile!!! De necrezut! Franta este tare in urma cu alaptatul maternal, acum incearca sa recupereze, iar unele moase sunt total pe dinafara. Incearca sa vezi pe langa oraselul tau daca nu cumva este vreun spital mai micut, sau vreo clinica mai mica si mai putin renumita. Nici o grija, daca bb are ceva il vor transporta la Toulouse. Sper sa ne intalnim inainte sa nasti si sa putem vorbii mai pe larg. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pietricica stai cuminte ca trece si asta[:D] Uite eu am venit in Franta cand eram deja in 8 luni de sarcina. Asa ca pot sa-ti fac comparatia cu Romania si ai sa te consideri fericita ca nasti aici. Am avut un chist mic pe uter (care s-a resorbit dupa nastere) si d-ra din Romania la fiecare control nu intelegea "cum sta domnule copilul asta?". Ea lua chistul drept piciorul copilului. Apoi, in urma unui efort mi s-a deschis colul. Si ma duceam in fiecare saptamana la control de ma saturasem. Si sa nu-ti inchipui ca avea mana usoara! M-a obligat sa stau la pat si sa fac tot felul de tratamente cu pastile si injectii. Analizele facute imi ieseau toate proaste si am inghitit la fier de ma tem si acuma de magneti[:D] Iar cand am venit aici, doctorul la care m-am dus mi-a spus ca nu e nici un pericol, doar sa nu fac efort prea mare. Nu mi-a mai dat nici un fier si nici altceva. Am facut cateva analize de sange (printre care si toxoplasmoza, ca nu eram imuna) si atat. Asa ca draga mea, curaj, o sa treaca, si ai sa vezi ce copil frumos si sanatos ai sa ai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, daca tot s-a ajuns la subiectul asta, am si eu o intrebare. Inca nu-s gravida, adica astept saptamina viitoare sa fac testul [:D]. Voiam sa va intreb pe voi, (cineva zicea aici ca in Franta ii preocupa mai mult sanatatea bebelusului), ce teste stiati voi ca se fac in Franta pentru depistarea eventualelor anomalii genetice? Noi avem niste prieteni de familie care au un copil cu ceva boala genetica,baiatul ala va depinde de cineva toata viata lui, si tipa (mama copilului) imi zicea ca nici macar nu e ereditar, ci s-au combinat aiurea niste gene, si ca daca i-ar fi facut nu stiu ce teste in timpul sarcinii, s-ar fi descoperit boala.... Cu bine, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Singurul test care se face pentru boli genetice,este cel pentru trizomie(sau sindromul Dawn),si se face intre saptamina 17-20 de sarcina,daca nu ma inseala memoria. In fiecare luna am facut controlul la ginecolog ,cu controlul vaginal,plus testele de singe,toxoplasmoza si pentru ca am rh negativ. Testul cu glicemia provocata l-am facut si eu,eu mincam zahar cu lingura in ultimele luni de sarcina,asa ca tare mi-a placut!!Imi venea sa mai cer un pahar!!!( acum numai cind ma gindesc si mi se face rau).Din fericire nu aveam nimic. La anestezist am fost si eu,toata lumea merge in caz ca e nevoie. Cam atit,daca mai aveti intrebari ,va astept. Pupici Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ce m-as face fara voi? Hai ca mi-am mai revenit nitel,da' tot nu pricep cum totusi danezii aia traiesc si fac copii fara atatea controale si teste . Si iara nu pricep de ce trebe sa fac neaparat testul de diabet, daca nici macar n-au vreo suspiciune- da' o sa ma obisnuiesc cu ideea ,ca ce-am a face, si sper sa nu mi se faca rau de la bautura aia, ca uite chiar zilele trecute am cumparat o ciocolata care mi s-a parut prea dulce si mi-a fost rau toata ziua. Si azi la fel,am mancat ceva dulce, si acu iar nu ma simt pre bine, adica mi se face greata, am si stomacul sensibil de fel, nu degeaba mi se face rau in masina numa' cand ma uit la ea si stiu ca trebe sa mergem nu stiu unde. Delphin, eu am inteles ca n-am unde naste decat ori in Toulouse, ori in Mauntauban, si amandoua is orase mari, macar clinica asta din Toulouse cica e privata si se ocupa numai de asta, e ca o fabrica de facut bb. Ce sa zic, acu poate oi ramane aici, si daca om mai vrea si bb 2, sa ne reorientam, o sa ma mai interesez sa vad de chiar nu exista altceva pe-aproape. Corina, tu zici ca testele de sange, si astea, se fac in fiecare luna?! Sau numai toxoplasmoza? Georgiana, mie mi-a dat sa iau fier,si magne b6 si b 12 si nu mai stiu ce, da' sincer, nu stiu daca am chef sa iau, ca in Dk mi-a sugerat sa iau numai fier, plus ca eu is cam cu naturiste, si desi credeam ca Franta cu homeopatia ei, are destule de-astea,cand am fost la farmacie sa vad de fier, mi-au zis ca au numai tablete, si eu cautam un sirop de plante nemtesc,Krauterblut, pe care il gaseam in Dk, si fara conservanti, si usor de luat,si fara sa-ti distrugi stomacul cu pastile. Asa ca mi-am luat pastilele alea,mari si cu conservanti in ele :)), si ma uit la ele,ca nu-mi vine sa le iau. Ca eu evit conservantii astia cat pot, si in mancare, mereu ma uit de cumpar ceva,la ingredienti, si de nu-mi convine,sa mor de pofta, nu mai iau. Asa faceam si inainte, acu mai abitir. Aurelia, asa deci, sa ma astept si la mai rau, hm? :))) hai va pup, mai revin cand da iar nebunia peste mine :))) a, m-a mirat cand m-a intrebat de numele meu de fata, si ca aici te "urmareste" numele asta toata viata, ce chestie. Plus birocratie, ca la noi in Ro-mai putin, dar fata de Dk, suficienta. mama, ce viata linistita au unii,zau asa, nordicii aia. toate bune, seara placuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, daca vrei sa alaptezi(daca vrei sa-i dai san, caci aici alaptatul este la general, biberon tot alaptat este daca stai sramb si gandesti drept, ca francezii). Pt. toxo se dace in fiecare luna analiza la sange.Daca iei Fe sa ai grija ca, constipa si faci kk negru, sa nu te ingrijorezi.Eu luam o data la 2-3 zile. Vei mai face ceva analize de sange si in ultimele saptamani, 2-3, de sarcina. Cu epidurala, peridurala aici, mai bine mergi la anestezist si daca atunci nu o vrei, poti renunta. Eu zic sa te gandesti ca este spre binele lui bb si sa ...lasi sa treaca! O seara buna si tie! Si la restul lumii![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost tare multumita de peridurala. N-am simtit decat contractiile de la inceput si apoi nimic. Si nu vad de ce as fi suferit in dureri daca puteam sa fiu calma. Consider ca am avut sansa sa nasc in Franta si sa beneficiez de atatea descoperiri medicale. Cat despre alaptat am facut-o pana la 9 luni ca dupa ai domnisoara mea avea dinti si gasea foarte amuzant sa ma muste.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai un doctor bun,Corina, poti sa ceri sa faci si altele. Nu mai tin minte exact, dar in afara de trizomie, se mai face unul, care a devenit tot obligatoriu de curand. Eu aveam si am super incredere in doctora mea si faceam ce-mi spunea, toate analizele pe care le prescria.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...