Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La France (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by piatra lunii
A, Delphin, ce anume parere sa-mi formez despre alaptat, adica daca vreau s-o fac, sau cum s-o fac, sau ce trebuie sa fac, sau ce anume? Astept si aici pareri atunci, daca ziceti ca si de asta trebe sa ma interesez!
Draga pietricica, Eu sunt o campioana a alaptatului: o mai alaptez inca pe Adélie (are 20 de luni) si nici nu stiu cum sa ma opresc... Alaptatul este o experienta extraordinara! Sa vezi cum bebelusul tau creste datorita lapticului tau de mama! In plus prin alaptat se spune ca le dam bebeilor anticorpi, ca devin mai rezistenti etc. Iti recomand sa faci un tur pe "La Leche League": http://www.lllfrance.org/ Vei gasi foarte multe articole si informatii utile, precum si n° de telefon unde poti suna si pune ce intrebari vrei tu :))) La inceput e ceva mai greu (pina vine laptele), eu am avut apoi ceva probleme (mici rani care usturau rau-rau) pentru ca bebe era mic si nu stia sa suga corect, ma ranea cu gingiutele, dar o data trecut acest prag a mers ca pe roate! Pupici si succes! ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite si in departamentul tau: 31 Toulouse centre Sissi - 05 61 91 85 42 Régine - 05 62 18 80 11 Sonia - 05 61 07 13 83 Toulouse rive gauche Chantal - 05 61 42 96 95 Danielle - 05 62 16 06 35 Réunions mensuelles à Toulouse * le2ème vendredi du mois à 14 h 30 à la Salle Polyvalente du Pont des Demoiselles Place Mendès France, 3ème étage * 4ème jeudi du mois à 14 h 30 Maison de Quartier 19, rue Claude Forbin autres réunions * Bambins ( à partir de 6 mois du bébé) : 3ème mardi du mois à 10 h 30, suivi d'un pique-nique Maison de Quartier 19, rue Claude Forbin * pour parents de jumeaux : tous les 2 mois, contacter les animatrices Poti sa o suni pe oricare dintre animatrice. [flo] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru ca esti [gravi], du-te la pagina asta: http://www.lllfrance.org/pages/menuliste.html Si alegi tema "pendant la grossesse" si apoi alegi un subiect si un articol. BESOIN DE PLUS D'INFORMATIONS ? http://www.lllfrance.org/pages/cadre_information.htm * Prendre contact avec votre animatrice locale : - par téléphone : notre réseau d'animatrices - la rencontrer : les réunions dans votre région * Contacter une animatrice par e-mail: contact@lllfrance.org * Se procurer un livre sur l'allaitement ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piatra Lunii, bine ai venit in tara birocratiei ! Esti tu plina de nervi acuma pe francezi, dar totusi, sa stii ca au servicii medicale bune. Iar bebelusii ies ca pe banda rulanta aici! In schimb francezii sint sovini. Sa nu te astepti sa cada pe spate cind vad ca engleza ta e buna. Si recunosc cu placere ca sint nuli in limbi straine. E drept ca la Toulouse au si un accent specific, nu prea seamana cu ce ai invatat la scoala. Cind m-am casatorit a trebuit, desigur, sa aduc certificatul de nastere tradus. Tipa de la Primarie care a facut actele a fost foarte surprinsa sa vada ca numele mamei si al tatalui era acelasi, m-a intrebat daca sint din aceeasi familie ! Si nu putea sa intealeaga ca in România, oadata ce te-ai casatorit, numele de fata nu mai conteaza. In timpul sarcinii, eu n-a trebuit sa beau vreo substanta prea dulce. In schimb nu aveam imunitate la toxoplasmoza si faceam analizele in fiecare luna. Eram sub observatia unui medic ginecolog, de aceea, la fiecare vizita lunara aveam parte de control vaginal. Cum zicea si Olo, ma simteam linistita, stiam ca nu e colul deschis. Daca n-ai imunitate la toxoplasmoza evita sa manici carne in res(taurantele frantuzesti, nu e niciodata suficient de prajita, chiar daca le zici "Très bien cuit" tot ti-o aduc un pic rosie. Nu mai stiu in ce saptamina de sarcina esti, dar incearca sa te inscrii pt cursurile de pregatire pt nastere. Mie mi-a folosit sa pot vorbi cu alte viitoare mamici. Cursurile sint rambursate integral de catre Securitatea Sociala. In cazul meu aveau loc la clinica unde am nascut si am avut o sedinta unde ni s-au prezentat salile de nastere si de pre-travaliu. Ni s-a explicat cum sa alaptam, cum sa respiram, ce e forcepsul, ce e cezariana, peridurala, etc. Pt alaptat, sint din nou la unison cu celelalte fete: in Franta e la moda sa NU alaptezi (desi, se zice ca exista o usoara ameliorare a situatiei). Eu n-am sunat la Leche League pt ca am avut forumul de la DC unde am gasit raspuns la intrebarile si grijile mele. Emoison, noroc la test! Si eu stiu ca nu se fac teste genetice inainte, doar daca exista probleme in familie si sint maladii care nu se pot trata dupa nastere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

piatra lunii, spunea-i mai sus ca doctorii ti-au dat fier ,vitamina B6 si B12. Daca consumi fier fara acele vitamine se pare ca nu se v-a simti nimic deoarece; una din vitaminele sus numite este un catalizator iar cealalta este un fixator! Asa mi-a spus si mie doctorul meu! deci daca ti-a spus sa le ei ,este bine sa-i asculti ca stiu ei ce zic!! pupici si toate cele bune! P.S. fetelor sunteti atat de rapide la scris ca de fiecare data cand intru gasesc subiect de 10 Pagini inchis. Am mai observat ca cele mai multe "floricele in piept" le are comunitatea "voastra" a mea mai putin spus fiindca eu nu mai sunt in franta ,doar pt. 3 ani pe urma vin si eu la voi direct!! Toate cele bune "vive la france"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Nu am mai scris de mult timp la rubrica asta, dar v-am citit in fiecare zi. Am o intrebare pentru oLo: Care sunt exercitile prenatale pe care trebuie sa le urmezi pentru a avea o nastere usoara (stiu ca tu, al doilea copil, l-ai nascut acasa si foarte usor)? Te intreb asta pentru ca eu la prima nastere m-am rupt destul de rau si nu as mai vrea sa trec prin chestia asta!!! Te pup si-ti multumesc anticipat! Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei (4 ani) si a Mariei din burtica (26 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exercitiile prenatale se fac la toate maternitatile,si in general este o sage femme cea care le tine.Intreaba la maternitatea unde o sa nasti.Eu am fost la toate cursurile si informarile care se tineau la maternitate,ia afara de cea despre cezariana( am zis ca nu am nevoie),si culmea ca am ajuns la cezariana in urgenta.Cel mai bine e sa te duci la toate!!! In privinta alaptatului,aveti grija la maternitate,mie mi-a venit laptele dupa trei zile,dar fata mea nu a vrut sa suga ,îi dadusera pina atunci cu biberonul!!si de ,din biberon curge mai usor!!!Daca puteti,nu le lasati sa îi dea lapte cu biberonul,eventual cu lingurita,daca vreti sa alaptati. Pupici si nastere usoara Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...