Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La France (3)


Recommended Posts

Multumesc Corina!!! Stiam ca acele exercitii prenatale le aflii la maternitate (sora mea a nascut anul trecut tot aici in Franta), dar am crezut ca mai sunt si altele! In privinta alaptatului, nu-mi fac probleme, pentru ca eu am alaptat-o pe Ioana 1 an de zile, iar de aceasta data deja a inceput sa-mi curga colostru. Deci am canalele desfundate si cred ca nu voi avea probleme cu alaptatul. Va pup! Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei (4 ani) si a Mariei din burtica (26 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Otilia, multumesc, am sa ma uit pe indelete pe site-ul cu alaptarea, am aruncat o privire acum sa vad de merge, ca nu toate site-urile merg de pe computerul meu. Corina, pai eu vreau sa alaptez, si daca zici ca laptele poate nu vine de la inceput, ce sa fac, sa nu ii dea cu biberonul atunci? Ai zis tu ceva, da' pot protesta,deci, sau ei fac cum vor, si-i dau lapte cu biberonul? Asa, altceva, unde gasim in zona asta,Toulouse,mobilier pt bb? Pana acum am fost in Blagnac, n-am fost in toate magazinele de acolo, deci stiu ca am vazut in Leclerc un pat, mai sunt si alte magazine tot acolo, cu mai mult mobilier, mai multe feluri de patut,dulapuri, cadite, etc ? apoi, am inteles ca e o biserica romaneasca in Toulouse, stiti ceva, o adresa, un nr de tel.? Ca sa avem botezul in perspectiva. mersi, pupici,ma grabesc sa trimit repede,ca uneori computerul asta face fite,sau adsl-ul, cand mi-e lumea mai draga, daca scriu prea mult,sau citesc, zice ca s-a intrerupt conectarea din cauza de inactivitate!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pietricica, eu nu le am cu mobilierul de bébéi, dar pot intreba colegii. Fetele, ce magazine specializate sint? Ca sa stiu ce sa caut :) BISERICA ORTHODOXA ROMANA DIN TOULOUSE -23 RUE LARADE VECERNIE SAMBATA ORA 18H30 LITURGHIE DUMINICA ORA 10H00 http://www.onlinero.com/diaspora/toulouse/toulouse_actualites.html Biserica ro e o biserica ortodoxa, intr-o casa, nu e ea prea vizibila, are o cruce pe ea si e casa normala. eu pe-asta o stiu: Eglise Orthodoxe Russe St-Nicolas, 302, av. de Grande-Bretagne, Tél. 05.61.31.92.25. Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by piatra lunii
Otilia, multumesc, am sa ma uit pe indelete pe site-ul cu alaptarea, am aruncat o privire acum sa vad de merge, ca nu toate site-urile merg de pe computerul meu. Corina, pai eu vreau sa alaptez, si daca zici ca laptele poate nu vine de la inceput, ce sa fac, sa nu ii dea cu biberonul atunci? Ai zis tu ceva, da' pot protesta,deci, sau ei fac cum vor, si-i dau lapte cu biberonul?
Pietricica, si mie mi-a venit laptele dupa 3 zile (dupa o cezariana vine mai greu) si eram innebunita! Dar la inceput, in primele zile, bebeii se multumesc cu colostru (un lichid care poate ca l-ai observat deja inca de acum), acest lichid contine multe substante nutritive si anticorpi. Daca totusi bebelul tau nu se satura (mie mi s-a intimplat in cea de-a treia noapte, nu se mai oprea din plins si am chemat asistentele plingind - incepusem si eu sa pling de necaz!) ii dai ceva lapte de complement. Mie mi-au adus lapte pentru prima virsta intr-un biberon, dar cind le-am spus ca vreau sa alaptez mi-au zis sa nu-i dau cu biberonul, ci cu o lingurita sau cu o canuta. Uite asa m-am chinuit sa o hranesc, picatura cu picatura, cu lingurita (sau cu capacul de la biberon, nici nu mai stiu!). Din fericire mi-a venit laptele chiar in ziua urmatoare si dupa aceea nu a mai fost nevoie de lingurita si nici de biberoane! [bis] Nu-ti spun ca eram stresata ca pierduse in greutate si nu ma lasau sa ies din maternitate pina nu ajungea macar la greutatea pe care o avusese la nastere, iar eu eram grabita sa ies ca pe urma nu mai aveam masina, sotul meu pleca si ramineam singura cu bebe in spital! Si mama venise... o intreaga aventura, pina la urma am reusit sa plec din spital simbata, asa cum am vrut, dupa numai 4 zile de la cezariana (normal se sta 5 dupa cezariana). Ideea este ca daca vrei sa alaptezi (ceea ce este minunat) trebuie sa fii hotarita! In rest, ce mai faceti, dragutelor, ca nu mai stiu nimic de voi? Ce ati facut WE asta? [pup] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by piatra lunii
iar vin cu o intrebare, dupa ce-am citit pe forumul cu bucataria, de o masina de paine in care faci cozonac.Ce-i aia, ati vazut asa ceva aici?(cu siguranta tre' sa fie,da' se cheama la fel?)
Da, pietricica, asa se cheama, machine à pain, am si eu una, mi-am luat-o de la Quelle (am comandat pe net) si mi-a sosit acasa, uite aici: http://www.quelle.fr/shopping/offre.asp?numero%5Foffre=4635&page=shopping%2Doffres%2Dsp% Vad ca ai noroc, sunt mai ieftine acum, in plus ai si 30% de reducere! Eu mi-am luat de capacitate mare, dar cu o singura cuva, marca Privileg. In sfirsit, modelul pe care l-am luat eu vad ca nu mai este disponibil pe site. Gasesti masini de piine la toate cataloagele de VPC (vinzare prin corespondenta) cum ar fi Quelle, La Redoute sau 3 Suisses, si bineinteles pe la magazine reale, dar eu cind eram insarcinata eram la pat si-mi faceam cumparaturile numai la distanta. Despre masina: merge bine dar n-am mai folosit-o in ultima vreme... E totusi mai comod sa cumperi o bagheta :))) PS: vad ca nu merge linkul, te duci pe www.quelle.fr si apoi dai click pe "chercher un produit" si alegi produsul "machine à pain".
[img] http://www.quelle.fr/shopping/images/visuels/e4mai860cc1c2e.jpg [/img]
~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piatra lunii, am gasit subiectul despre alaptat si voiam sa-ti spun ca alaptatul este foarte important dpdv al sistemului imunitar al copilului/anticorpi, si laptele de mama nu poate fi inlocuit cu adevarat de nici un fel da alt lapte. Daca poti alapta insemna ca ai noroc, nu trebuie nici o clipa sa te gindesti ca ti-ar fi mai usor cu preparate de farmacie sau de supermarket. Eu am avut lapte dar nu baiatul meu a fost un mare lenes si a trebuit timp de 6 luni sa folosesc o pompa, deci imi lua de doua ori mai mult timp sa golesc sanul si pe urma sa il hranesc pe puturos... Sistemul a functioanat timp de sase luni, dupa aceea nu am mai avut lapte si sincer regret ca nu a durat mai mult perioada asta. Cred ca alaptatul inafara de partea legata de sanatate are si o parte "magica", o legatura care se continua dupa perioada intrauterina, un fel de cordon ombilical invizibil. Toate lucrurile pe care le faci pentru "maria sa BB" sunt minunate dar alaptatul ramine ceva de care ai sa-ti aduci aminte cu cea mai mare placere intotdeauna, pina si muscaturile au sa ti se para minunate. Ai sa vezi tu si ai sa te minunezi.. Nu-ti fie teama, dupa ce nasti cit stai in spital au sa se ocupe cei de acolo de mincarea puiului tau iar in mod normal laptele vine inainte de a pleca acasa. daca ai sa incerci sa-i dai biberon, are sa se obisnuiasca cu sistemul si are sa-l prefere sanului. Asa ca trebuie sa aveti rabdare amindoi si sa va obisnuiti unul cu altul. Un lucru bun este sa incerci sa-ti masezi sinii in special partea pe care are sa o atace BB ..., eu am cumparat o masinuta cu niste ventuze care in principiu pregatesc sinul pentru alaptat. Spor la treaba si numai bine! FELICIA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare frantuzoaicele. N-am mai intrat de mult pe forum ca a dat boala in noi. Sotul meu a facut o angina urata si acum e pe antibiotice, fiica-mea a combinat o raceala cu o conjunctivita si in ultimele zile am razboi continuu cand vine vorba de picaturi in ochi. Ati avut de a face cu asa ceva? Cum ati reusit sa puneti picaturi in ochi unui copil de doi ani care nu sta cu nici un chip? Si cireasa de pe tort de ieri ma doare si pe mine gatul! Parca zicea cineva ca umbla un virus? Va pup pe toate si feriti-va de virusi mai ales cele insarcinate! Ati vazut ce timp frumos va fi saptamana viitoare?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pietricica, nu te supara pe mine, dar vad ca ai nevoie de putina "protectie a muncii". Ne-am oferit, eu si Chatonel sa ne intalnim o data, daca tu si Dama doriti. Eu am nascut acum 9 luni, deci am trecut prin tot ce treci tu acum si as avea o multime de chestii sa-ti spun, dar este mult prea mult de scris. Spre ex. dupa o cezariana, laptele vine la fel de repede ca dupa o nastere normala, 2-3 zile adica, dar sanii tai contin colostrum, este tot ce are nevoie bb la inceput. Sigur ca poti sa interzici celor de la maternitate sa-i dea lapte din biberon, eu am facut-o, chiar daca bb meu nu a vrut sa manance 2 zile nimic si slabea, m-am stors si am incercat cu lingurita, cu seringa,etc. Nu mai spun ca m-am certat cu o moasa ca sa nu-i dea lapte cu biberonul, asta este mentalitatea lor, doar daca clinica poarta sigla "amicii...(mu mai stiu precis acum) totul este altfel.Pupici si daca te hotarasti sa ne intalnim anunta! PT. celelalte fete, pupici si o seara placuta si o saptamana in forma!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, scuze, stiam tot timpul ca mai e ceva de zis, da' ma zapaceau intrebarile din cap si calculatorul asta care cum ziceam, crede ca daca citesc prea mult, n-am activitate. Cand ne intalnim, si unde? Banuiesc ca ziceti in Toulouse,pe mine trebuie sa ma conduca al meu sot,ca eu nu conduc,o sa ma aduca si-o sa ma lase acolo si el o sa-si gaseasca ceva de facut pana ne despartim, sau pana ii dau ora sa ne reintalnim. Noi din Toulouse cunoastem cel mai bine piata cu capitoliul- asa se cheama?- unde e si hotelul Crowne Plaza,c-am stat acolo intr-un weekend, si e si un mc donalds, si un alt hotel... si multe cafenele ca mi-au placut,e fain de stat acolo la soare. Sau in Blagnac, cel putin in Leclerc am mancat de curand intr-un restaurant dragut (ceva cu grill,pizza, si deserturi bune :)) la intrare), daca vremea e mai nasoala, sau nu numai, am putea merge si la cumparaturi,eventual, mie poate mi-ar conveni ca ar fi mai putin de condus,ca ma omoara condusul in masina, da' depinde cum va e si voua mai usor. Ce ziceti,e bine asa? Si banuiesc ca intr-un weekend,da? Pai cand ziceti- vazui la meteo ca weekendul asta nu va fi asa frumos ca zilele astea ale saptamanii, da' poate nu plua, oricum eu pot veni oricand,ca nu facem mare lucru in general, deci ziceti si voi cand va convine. Si apoi sa vedeti intrebari ce va bombardez,haha, de-o sa ziceti ca v-a trebuit! :))) glumesc. Cat despre colostru, inca n-am, da' sper sa fie totul bine. v-am pupat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...