Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ajutor pt Alinapant,vomita continuu,pina cind???


Recommended Posts

Eu am fost foarte norocoasa si nu am avut probleme de acest gen. Alina,buna mea prietena si nasica lui Alexandros http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Alinapant are acum 8 saptamini de sarcina si nu mai rezista...vomita intr-una,m-a sunat acum o ora si mi-a zis ca nu mai are nimic in stomac si scoate venin,nu mai are putere si e foarte descurajata! I-si doreste asa mult acest copil,mai ales dupa sarcina pierduta acum doi ani si incearca sa fie tare,dar plinge toata ziua si se simte la capatul puterilor. Pina cind dureaza aceste stari? Cind se va linisti organismul? Ea aproape ca nu maninca de frica sa nu vomite,desi vomita si fara sa manince!!! In loc sa se ingrase,slabeste si e deja asa de slaba!!! Cine poate sa-mi spuna daca a trait asa stari grele in sarcina si ce-a facut! Dr ei a zis ca nu exista medicament pt asta si intelege perfect ca e o stare "normala",dar e foarte greu pt ea si m-am gindit ca unele sfaturi de la voi i-ar ajuta! Multumesc! P.S. In poza ei de pe site inca nu exista bebe... Theodora,[copil] Alexandros,[copil] Yannis 2 ani pe 03.Aprilie.2004. [loveyou] http://community.webshots.com/user/theodorapap Si aici mica mea familie:http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am varsat f.mult in sarcina pana pe la 4 luni jumate(cand am simtit miscarile bb-ului) si la fel mi s-a spus ca nu am cu ce trata.Eram disperata pt.ca mancam f.putin si neconsistent si putinul acela seara il varsam(eu varsam numai seara). Nu puteam sa deschid frigiderul sau sa iau masa cu sotul,nu suportam sa vad mancare, ce sa mai pomenesc de gatit. Ma simteam secata de puteri, eram f.obosita si nu de putine ori am avut stari de neputinta vecine cu lesinul(s-a intamplat sa apelez la sot sa ma ajute sa ma ridic din pat) Bineinteles ca eram anemica dar doctorul m-a linistit spunandu-mi ca in primele luni nevoile copilului sunt satisfacute din putinul pe care il am. Mi s-a recomandat sa iau ceva vitamine dar am luat destul de putine in primele luni(cateva pastile) Spune-i prietenei tale sa se linisteasca, nu e ceva neobisnuit sa aiba greturi si sa verse dar vor tece ele si vor deveni simple amintiri. Si sa stii ca nu am exagerat deloc in cele scrise mai sus,pana la 4 luni jumate nu am mancat mai nimic, nici mancarurile sau fructele mele preferate nu le mai suportam, cum simteam iz de mancare imi venea sa vars. Cat despre ingrasat, are timp mai incolo, dupa ce scapa de greturi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theo, nu-i de gluma, zau! Ar trebui sa se duca la doctor, sa nu se deshidrateze! Eu sunt ok, si am acelasi due date cu Alina, oct.22. 2004. Sa nu fie o sarcina toxica. Starea ei poate sa treaca, sau poate sa o tina toata sarcina, cert este ca trebuie sa mearga la doctor. Nu poti pur si simplu sa stai si sa astepti sa treaca de la sine, spune-i sa mearga la doctor si sa bea lichide. Ii urez numai bine, si bebe sanatos. Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si eu la fel.In fiecare seara ma intrebam daca a doua zi voi putea manca ceva,pentru bebe,ca pentru mine,as fi preferat sa vars decat sa aud de mancat.Timp de mai multe saptamani am notat ce mancam zilnic,cam asa;ojumatate de banana,un fursec,apa minerala,o coaja de paine.Pana pe la 4 luni,nici nu voiam sa aud cuvantul' mancare' ,nici sa vad reclame cu mancare,nu mai vorbesc sa deschid frigiderul. Nu mi-a fost foame nici dupa,dar imi puneam in farfurie putina branza,1/2 ou,o rosie,ca sa ma fortez sa mananc ce trebuie pt.bebe.Carne sa nu fi vazut. ivonanita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Continui.La sfarsitul sarcinii imi doream sa nasc odata ca sa nu mai trebuiasca sa mananc. Am varsat,la inceput,cum spui si tu,si ce nu mamcam dar dupa 4 luni,numai la anumite alimente ;mere,varza etc si tot timpul am fost speriata pentru bebe si ma rugam de cantar sa indice ca m-am ingrasat.Bebe a fost foarte bine. ivonanita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

URGENT LA DOCTOR!!!! NU E DE GLUMA. Dupa cum se pare e o sarcina toxica si cel putin stiu ca in romania se fac internari in astfel de situatii. In spital o tin pe perfuzii, astfel ca nici nu se deshidrateaza si bb capata necesarul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar Theodora trebuie neaparat sa mearga la doctor. vomatul atit de violent si fara nici un fel de aport alimentar o poate destabiliza ff mult, din punct de vedere al hidratarii si al echilibrului electrolitic, mai ales ca oricum embrionul se hraneste din rezervele ei. asa ca....la medic si sa auzim numai de bine, tine-ne la curent!!! Roxi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ufff...parca citesc despre mine. Si mie mi-a fost rau (si mai imi este uneori), varsam si de 5-6 ori pe zi si nu puteam sa mananc nimic. Aveam impresia ca bebe nu mai are cu ce sa se hraneasca din cauza mea. Eu am vorbit cu medicul si m-a pus sa iau de 3 ori pe zi metoclopramid, cu o jumatate de ora inainte de mese si vitamine supradyn. Uneori am impresia ca-si fac efectul, alteori zic ca le iau degeaba. Doctorul de asemenea mi-a zis ca in cazul in care mi-e rau in continuare sa ma internez cateva zile sa-mi puna perfuzii. Inca n-am facut asa ceva, dar am inteles ca ajuta si asta. Sper sa treaca pt toate cat mai repede perioada asta. Pupici! Mihaela, 23 ani si puiul mic de 11 saptamani si 3 zile Dr Branescu, Polizu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o asemenea sarcina toxica. Vomam pana cand nu mai puteam, pana vomam ceva verde. Simteam ca-mi ies creierii din cap. A fost groaznic. Am fost si la medic, mi-a dat metroclopramid, dar degeaba. Medicul meu chiar mi-a recomandat sa ma internez ca sa ma bage la perfuzii ca ajunsesem de nu mancam nimic. Si colac peste pupaza mai aveam si caderi de calciu. Nu vreau sa te descurajez dar mie nu mi-a trecut cu nimic pana la 3 luni si jumatate pana a miscat bebe. Din momentul in care a miscat s-a rezolvat totul de la sine. Nu am mai vomat niciodata. Totusi sa mearga la medic prietena ta poate ii da vreun medicament care la ea sa aiba efect. Numai bine. Mirela, mamica de Andreiut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La prima sarcina mi-a fost foarte rau si vomitam mai toata ziua. Cind am ajuns la doctor si i-am spus ca urmeaza sa plec in Romania si in nici un caz nu sint in stare de functionare, m-a internet in spital pt 2-3 zile si m-a pus pe perfuzii ca sa-mi revin. Dupa aceea mi-a prescris "Diclectin", care m-au ajutat foarte mult. La a doua sarcina am invatat ca atunci cind mi-e rau trebuie sa maninc imediat chiar daca nu imi vine si parca au trecut un pic mai usor primele 3-4 luni, chiar daca vomitam o data sau de doua ori pe zi. Si acum insa i-au Diclectin, niste pastile speciale pt greata in timpul sarcinii, care nu au efecte secundare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...