Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce pareri aveti?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
George, ai dreptate. Pe de alta parte, omul ala n-a facut-o intentionat. N-a vrut, a fost o greseala. Si daca procedam "dinte pentru dinte", atunci o sa fie un haos universal. Si cei 3 copii ai elvetianului care au ramas fara tata? Uf, viatza de asha de ciudata uneori... Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am urmarit acum 2-3 luni un documentar pe un post german, foarte bine amanuntit pe tema acelui accident aviatic. Si vina nu e a computerelor ci a controlorilor de trafic. In momentul cind 2 avioane se indreapta spre acelasi punct, exista un dispozitiv care le atentioneaza cu citeva min inainte si acelasi dispozitiv comanda unui avion sa isi schimbe traiectoria in jos si celuilalt in sus. Lucru ce s-a intimplat si in acel caz. Daca s-ar fi ascultat comanda "calculatorului" aceasta tragedie nu s-ar fi intimplat. In acel moment, controlorul de trafic care ar fi trebuit sa fie acolo era plecat intr-o mica pauza, asa ca cel ucis de rus, era colegul celui plecat de la locul de munca. Ei bine, auzind alarma sonora care atentiona ca cele 2 avione sunt in punct critic, el a intervenit si in graba adat comanda gresita contrazicind comanda data de "computer". Ce e mai rau, e ca avioanele incepusera sa isi ia traiectoria de "unul in jos unul in sus", dar in acelasi moment vine indicatia acelui controlor de trafic care ii zice celui care avea intentia sa mearga in jos sa zboare in sus!!! Am urmarit acel documentar si nici o clipa nu am gindit ca acel om mai este in liberate sau si mai rau ca inca mai isi ocupa acelsai loc de munca!!! INADMISIBIL! Iar despre ce a facut rusul, ce pot zice, urmarind zi de zi ancheta, poate omu' a sperat intr-o dreptate facuta in acesti aproape 2 ani si nu a vazut ca justitia sa faca sa plateasca pe cel vinovat. Poate ca a considerat ca daca nimeni nu face dreptate, at singura sansa e sa-si faca singur. Daca ar fi fost asa un psihopat nu ar fi asteptat sa se faca dreptate in mod legal, l-at fi omorit de pe atunci. Asa ca, desi nu-l aprob, il inteleg....Eu nu stiu sincer ce as fi facut in locul lui..Poate la fel.. PS:am inteles ca de la acel accident, exista un nou regulamnet conf caruia cind 2 avione se gasesc in aceeasi situatie sa asculte numai de computer, iar ceea ce spune controlorul de trafic sa fie ca o confirmare numai, in caz de cele doua comenzi se contrazic, pilotul va asculta de computer. Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E foarte dureros. Au murit atatea suflete. Ahh, caile Domnului sunt asa de greu de inteles. De multe ori ne intrebam de ce ingaduie D-zeu sa se intample asemenea tragedii? Si ne punem atatea intrebari si ne framantam mereu. Suferim in astfel de situatii si ne este destul de greu sa intelegem ce este in sufletul omului care-si pierde familia, pe cei dragi,daca noua nu ni s-a intamplat asa ceva. In viata omul da ceea ce e mai bun din el,ajuta, iubeste dar se poate intampla ca la un moment dat sa primeasca o lovitura. Ce face omul atunci? Unii oameni aleg razbunarea, altii invata ce inseamna iertarea. Dar eu oare ce asi face? Sincer nu cunosc raspunsul. Dar il rog pe D-zeu sa ma intareasca in duh si il rog pe D-zeu sa va intareasca pe voi toti, dragi prieteni ca orice s-ar intampla sa avem cu totii pacea si linistea sufleteasca pe care numai D-zeu ni le poate da fiecaruia dintre noi. ``El va judeca lumea cu dreptate, si popoarele cu nepartinire``. [mamica] Cami si bebeul David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este absolut ingrozitor.Dupa o astfel de lovitura, nu stiu cum ai maiputea face distinctia intre bine si rau. N-a rezolvat nimic razbunandu-se, dar uneori si cele mai nebunesti solutii ti se par indeajuns de bune , doar ca sa-ti potolesti focul din suflet. Si nu pricep de ce contrololul de trafic mai lucra. Nu a fost acuzat? Probabil ca si rusul, dupa toata tragedia, cand a mai vazut ca acel om este si in libertate si isi mai vede si netulburat de slujba si de familie, si-a pierdut mintile nu alta! Pacat insa si de familia controlorului care nu avea nici ea nici o vina! Din pacate fiecare reactionam la durere cum putem chiar dacafacem lucruri necugetate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...