Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din Usa,poftiti la o barfa! (3)


Recommended Posts

Veve, io zic ca Pantene e cel mai tare, cel putin asa mi s-a parut, ala il folosesc de ani de zile, si am incercat la sampoane de mi-au iesit peri albi. Mai e T-Gel, dar e cam dur, si zice ca se foloseste doar de cateva ori pe saptamana, si ala-i bun, e cu gudron. Acuma am Nivea, de pe web site-ul eurobeautymart. Mai e unul bun, da'-mi scapa numele, il am acasa vi-l spun maine. Eu fac anul asta in iulie 18 ani de cand sunt aici, din Ro am plecat de fapt de vreo 19 ani, dar am asteptat pt viza aproape 1 an, ca si atunci ca si acuma era un anumit numar de vize pt fiecare tara (de origine).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ruxij, eu am un "fix" cu trimisul in Ro, stiu ca e "fix", da' n-am ce face. Nu sunt impacata cu gandul sa fie copiii asa departe de mine, desi iti dai seama ca ai mei sunt cei maid e incredere. Ma gandeam la anul sa incerc chestia asta peste vara, asa vreo patru saptamani, ca daca-i m ai mult garantat bolunzesc de grija. Am platit eu si $800-900 pe luna pt daycare (pt cel mare), nu banii sunt problema, ci sa am pe cineva de incredere, si care sa mai si faca ceva in casa, ca eu n-am timp de gatit si curatenie (la curatenie am femeie). Americanca nu iau din capul locului, oricum sotul meu are alergie la ei, eu mai inghit, dar el si moare cand aude de ei, desi el a vrut sa vina aici, nu ei l-au chemat, dar asta-i alta poveste. De aceea am vrut pe cineva din Ro. Ai mei vin nu-i nici o chestie, numai ca au si ei rostul lor, si desi au trait aici atatia ani acuma nu le mai place, se plictisesc. Bine ai venit MN, esti plin de informatii, ca o femeie, tre' ca te-a dus nevasta de ti-au sarit fulgii, sau poate chiar iti place ca al sotul meu sa umbli prin magazine. Vreau sa adaug doar ca Lord & Taylor e scump de-ti trece cheful. Mai e si Burlington Coat Factory care-i rezonabil, www.burlingtoncoatfactory.com, au si sectie pt bebe si copii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate Laura cu burlington....sunt foarte frumoase hainele...chiar ieri am fost acolo sa vad ce mai are....avea ieri foarte mari seluri...si hainele de copii sunt super...eu am mers sa ii i-au unui nascut al prietenei mele ceva hainute. mona78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uai de mine, fetele, ce viteza aveti... [:D] cum citesc un mesaj, dau refresh si mai apare un mesaj! [^] nick-ul meu de pe messenger este public, il vedeti la profilul meu, insa nu stau prea mult online seara. daca ma prindeti, trageti-ma de minecuta, da' sa stiti ca io am o limbarita big time, numai cind maninc si am gura plina se mai strecoara si altul cu o vorba... ____________________________________________ oriunde ati fi, fiti uniti, dragi romani... http://community.webshots.com/user/atomskin-date
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, am fost cu sotia prin magazine ca sa fiu sigur ca nu cheltuieste prea mult...kidding :)) Carolyne, nu vreau sa iti fac pofta, dar rosile/ ardei/ castraveti/ fasolea aveau gust ca si cele din tara. Ridichile nu s-au facut si sau iutit. Nu am stiut cite rasaduri sa luam si am ajuns sa avem legume peste tot...unde primavara au fost flori...toamna au fost rosi..Am hranit o armata intreaga incepind cu vecini si prieteni nostri. Sper ca si anul acesta sa iasa. Legat de viza la parinti, in general cei de la granita/aeroport se uita pe biletul de intoarcere si daca este de 6 luni ii da 6 luni. Poate ca este bine ca si parinti sa invete unde sa se uite si in caz ca nu le pune se pot intoarce inapoi sa le arate la aia ca au bilet pe 6 luni. Ai nostri amindoua perechi de parinti au primit pe 10 ani. Si asa am reusit sa aducem o perreche si dupa aceea cea de-a doua. Din august nu stiu ce o sa facem. Sper ca si ai tai sa obtina viza. Stiu cazuri in care au spus la ambasada ca vor sa vina sa isi ajute fata ca tocmai a nascut si nu au vrut sa ii dea viza. Motivul ca vine sa lucreze aici. Vezi americani privesc altfel relatia parinte-copil. Este o societate unde banul este in fata...Am vrut doar sa te fac atenta si la aspectul acesta. Nu stiu ce este mai bine sa zica la ambasada. Legat de asigurare, va trebui sa vezi si sa faci ceva research. Probabil ca cea pe care o stii tu in luna 8 are deja asigurare platita prin compania la care lucreaza ea sau sotul. Eu o sa iti dau telefonul la cea care a nascut la Cook County. La toti cei care au venti cu loteria si au trecut pe la noi i-am sfatuit sa adune informatii de la mai multi si ei sa decida. Important este sa nu strici multi bani la inceput, pentru ca un job este greu de gasit in zilele acestea. In genreal poti gasi la fiecare magazin o portiune mica pentru bb, cel mai renumit (nu in totdeauna ieftin) este Babies'r Us http://www.babiesrus.com/ . Eu sugerez ca o data ajunsa aici si ai o adresa sa te inscrii la site-ui cu specific de bb. Iti trimit o groaza de cupoane, Sotia este cea care sa abonat peste tot si am primit o groaza de formula (lapte praf) si cupoane.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aid O, acuma am citit de Zales al tau. Mami toti cei care au magaine in statul in care locuiesti te taxeaza sales tax-ul de rigoare, chiar daca iti trimite produsul din Texas. Io stiu ca Zales e peste tot, asa ca indiferent daca cumperi on-line sau in persoana platesti taxa statului in care locuiesti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu viza pentru parinti...mn are dreptate:americanii privesc altfel relatia parinte-copil si-ntr-adevar daca bunicii spun ca vin sa stea cu nepoteii,automat cei de la ambasada se gandesc la babysitting si plata "la negru" si-ti taie craca...Ai mei au fost ieri la ambasada pt.viza si-au luat pe 10 ani(mama mai fusese acum 3 ani,iar tata e pensionar si-n general nu-s probleme);insa n-au pomenit absolut nimic despre bebelusul pe care-l asteptam pe 1 aprilie!Au zis doar ca nu ne-am vazut demult si ca vin sa petrecem Pastele impreuna.A intrebat-o pe mama ce-a facut 3 luni in State data trecuta(si-a zis ca si-a vizitat verisoara-care-i facuse chemarea atunci si pe noi,dar iar n-a pomenit nimic de copil)si daca-i comvine sa stea aici 3 luni,luandu-si concediu fara plata in Ro.Atat!Si marti ii am aici pt.3 luni!Yupiiiiiiiiiiiii![alcool]...de fericire mei![:D] [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau doar sa mentionez un lucru despre Burlington Coat Factory. Regula lor e ca nu iti da banii inapoi daca vrei sa returnezi ceva. Doar un merchadise credit. Mie imi plac mai mult magazinele prietenoase, daca nu-mi place ceva sa mi-l ia inapoi, ca doar sint banii mei. Unde mai pui ca unele lucruri sint de calitate proasta si daca se intimpla sa vad un defect numai dupa ce ajung acasa, ce truda mea ma fac cu produsul? De aceea imi place Ulta pentru cosmetice. Poti sa duci inapoi orice chiar si dupa ce l-ai desfacut si incercat. Asta e bine pentru cele pe piata pentru cosmetice bune. Le incerci pe toate pina iti iese una buna si nu pierzi banii. Plus ca Ulta are o varietate bune de produse, ai unde alege si nu sint la preturi colosale (desi au si top of the line "prestige" cosmetics daca vreti.) Si daca tot veni vorba de shopping - cui ii place Target-ul la culme ca si mie? Inclusiv pentru haine pentru adulti si copii. Au preturi la cleareance sa cazi pe jos mai ales pentru copii care trec prin haine ca prin cereal - o data si gata. Care l-ati in jur, incercati. Are cam aceleasi preturi ca si walmart, dar nu trebuie sa culegi lucrurile de pe jos ca la walmart, sint toate aranjate si curate. Nici nu e de mirare, e de fapt aceiasi companie ca si Marshall Fields (Dutson's). Sper ca am ajutat cu ceva. Dana si [baietel][fetita][baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...