Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din Usa,poftiti la o barfa! (3)


Recommended Posts

eu dupa ce a nascut sotia mi-am luat 6 saptamini sick platite, pentru ca aveam acumulate o groaza. si cei de la companie nu au comentat, dar m-am inteles cu ei ca in caz ca este ceva critic sa ma sune si in 8 minute sunt la servici. Lucrind in computere am reusit sa rezolv marea majoritate a problemelor de acasa. Zilele de boala sunt benefici ale companiilor si este bine sa le folositi, multe dintre compani au policy si nu accepta sa se treaca de pe un an pe altul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
MN nu stiu cat de mare e compania unde lucrezi tu, dar daca are peste 50 de angajati puteai sa-ti iei paternity leave care se incadreaza la Family Leave Act, 12 saptamani, dar neplatite si probabil nu ti-ar fii convenit, cum de altfel nici mie sa fiu sincera. Eu am luat cele 12 sapt, dar la noi compania plateste integral salarul, cum de altfel mi-au platit si short term disability (100% salarul)trei luni inainte de nastere (am avut complicatii cu sarcina).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma mir de Target - pe la noi se deschid inca magazine noi de Target. Ma duc uneori acolo dimineata in drum spre lucru si nu ma pot abtine sa nu le fac cite un compliment cit de perfecte si de pus la punct sint toate. Probabil ca depinde si de zona. Este si un Walmart chiar peste strada de Target, dar ma ia cu dureri de cap de cite ori ma duc acolo si trebuie sa imi caut cite ceva, nu sint puse unde trebuie niciodata. Compania mea lucreaza si cu Target si cu Walmart si le stiu obiceiurile ca si clienti - Walmart e atit de mare (si Sam's Club e sub aceasi companie ca si Walmart) incit isi permite sa vinda ceva mai ieftin si conteaza pe cei pe care nu-i intereseaza cum arata marfa. Eu sint felul de persoana care nu ating o cutie care a fost desfacuta, sint super-anti-microbi si mi-e frica intotdeauna pe ce pun mina (imi aminteste de serialul asta nou de pe USA numit "Monk" daca l-ati vazut careva). Cam asta e motivul pentru care nu imi place Walmartul si chiar si Burlington-ul. Poate nu e in avantajul buzunarului meu, dar nu ma pot debarasa de fixul asta cu locurile si magazinele murdare.[baie]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi programul e f. flexibil de fapt, ca nu lucram la companie ci la universitate. Seful meu mi-a spus sa nu imi fac probleme "I am not counting hours", dar oricum, zice el asa, dar astia stau pana seara la 7. E adevarat ca ei vin dupa ora 9, in timp ce eu vin la 7 dim. Eu oricum plec mai devreme, dar sa ma apuc sa tot lipsesc in prostie nu cred ca da bine, desi nu cred ca ma da afara. Ce mai tura-vura, nu e bine sa lipsesc prea mult, mai ales ca la postdoci contractul se tot re-semneaza la un an. Ieri am facut "shifts" cu sotul meu, el a stat cu Bogdan pana la 12.30 si a muncit pana la 10.30 pm, eu am fost la munca de la 7 dim la 12.30. Problema este ca la 7am nu ma vede nimeni, dar la pranz cand plec toata lumea ma vede. Ma rog... Nici mie nu imi place ideea cu anuntul, nu stiu cum sa fac sa gasesc babysitter. Cred ca tb. sa intreb la daycare mamici, desi nu stiu dupa ce coltz sa le pandesc, ca pana acum nu vazui nici o mamica. Gasesc eu pana la urma ceva. Numai bine, Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxi, In loc sa pandeshti mamaici, de ce nu ii spui educatoarei problema, ea poate transmite mai departe, de regula sunt f. de ajutor. Poate potzi posta nishte anunzturi pe la universitatzi, studentzii au mereu nevoie de bani si cei care se "antreneaza" pt. social workers sau ceva legat de copii sunt sigura ca ar aprecia ceva extra-money, in plus sunt shi f. entuziashti shi dornici sa aplice in practica toate teoriile invatztae..si cred ca au vechime in babysittering pt, ca o fac de f. tineri. Sau chiar cu anuntzul in ziar, dar cere referintze, ei sunt f. serioshi in privintza asta, mai ales ca le e destul de frica de procese. (cum ei se dau in judecata pt. orice, pt. dat o referintza falsa se gandesc de tz ori pana sa calce stramb.) La tine la universitate nu ofera day care? Asta ca o ultima idee ce mi-a venit... Delia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, chiar asa intreab-o pe teachera, ea le vede pe mamici in fiecare zi, sunt convinsa ca o sa te puna in legatura cu cineva pana la urma. Nu stiu stiu ce sa zic de studenti, io am vazut multe in tara asta si am incredere in foarte putina lume, fac totul cu mare grija, mai ales cand e vorba de copiii mei. Referinte poti cere de la cineva pe care o cunosti nu de la necunoscuti, cat de impacata ai fii sa ceri referinte de la un strain despre alt strain? E problema mare in tara asta ingrijitul unui copil, si eu simt sabia deasupra capului, dar cel putin pt inca 8 luni am pe cine sa pun mana, la figurat vorbind, dupa aia nu stiu ce va fii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa te intreb cum reactioneaza Rares la gandul ca va avea un fratior? Al meu era peste masura de incantat ca mami are in burtica un bebe care pe deasupra va fii si baietel (ca fetitele sunt plictisitoare, zice el acuma). Mereu imi mangaia burta, iar seara dupa ce-l puneam in pat se ridica si mi-o pupa si zicea "te iubesc si il iubesc si pe baby" (si acuma zice la fel). De cate ori se misca bebe ii puneam mana sa simta si el, si era foarte fericit. Mereu l-am dus cu mine la cumparaturi pt bebe, si bineinteles ii cumparam si lui un premiu. Apoi dupa ce s-a nascut Alex l-am implicat in tot ce faceam pt el, atat cat il tinea, ca se plictisea repede. Nu cred ca toti copiii sunt la fel, dar Calin l-a iubit din start pe Alex, si acum de cate ori vine de la scoala primul popas il face la el sa-l pupe pe obrajor, si seara vrea sa-l tina in brate. Nu zic ca n-a fost gelos la inceput si imi spunea foarte ranit "de mine nici nu mai ai timp", dar l-am luat deoparte, mai mult seara cand stau in pat cu el putin si povestim (avem noi ritualul nostru), si i-am explicat ca nu-l iubesc mai putin chiar daca il avem pe Alex, dar el are nevoie de mai m ult ajutor pt ca nu poate face nimic singur. Apoi de cate ori facea ceva pt bebe sau pt mine, il laudam si ziceam ca nici nu puteam face lucrul respectiv fara el. Of, as putea sa umplu zece pagini despre el, e un frate mare foarte bun si iubitor. Cel mic simte si el asta, pt ca fara expectie ii rade de cate ori il vede si devine agitat. Il asculta cu ochii fixati pe el. Acuma ma duc si eu acasa, la puii mei pe care abia astept sa-i strang in brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti fa probleme Dana ca fiecare are fixurile lui[:D].In ce priveste Wallmartul si Targetul,intr-adevar diferenta e mare, nu numai in ce priveste curatenia.La Wallmart de exemplu nu stiu daca a-ti observat angajatii sunt tare neciopliti.De craciun am pus un brad in layaway si cand m-am dus sa-l ridic,dupa o ora de stat si fara sa fiu bagata in seama, am inceput sa fac o criza de nervi[:D],mai ales ca eram si cu bb-ul dupa mine.Am cerut sa vb cu supervisor-ul lor care,dupa ce isi cere scuze imi spune ca sunt in training.I-am sugerat atunci sa le invete si cateva maniere ca nu le-ar strica.Sau faptul ca din 30 de case sunt deschise numai 4 la o ora de varf.Si sa nu mai amintesc ca daca cauti ceva anume si ceri ajutorul unui angajat sunt mai habarnisti decat tine.Din pacate inca imi fac cumparaturile mai des la Wallmart decat la Target,pe motiv ca W e la doi pasi de mine, pe cand T e la juma de ora de mers cu masina. Pupici! mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, pai e bine dc. mai ai asigurate 8 luni. Pana atunci gasesti tu ceva, fie o convingi pe mama sa se intoarca pentru inca vreo 6 luni, fie gasesti alta solutie, chiar si daycare-ul la un an e mai bun decat la 4 luni sa zicem. Eu am vorbit azi cu sotul meu, printr-o mare minune:)) Printr-o mare minune, pentru ca de cand facem shifts (el il duce pe Bogdan la cresa, eu il iau), nu ne mai vedem decat vinerea:)) Ca noi dormim cand vine el si el doarme cand ma trezesc eu. Dar azi m-am intalnit cu el la o cafea la pranz si am apucat sa ne si sfatuim legat de babysitter. El spune sa nu imi bat capul ca sta el cand o fi cazul si mai stau si eu, asa ca niciunul nu va lipsi f. mult si nu are rost sa dam anunturi si cine stie pe cine sa gasim. Intre timp eu oricum dadusem un anuntz pe e-mail, catre studentii internationali, m-am gandit ca poate unii doctoranzi straini au venit cu sotiile care nu au drept de munca si venit, asa ca poate ar vrea vreuna cate un ban din cand in cand. Acum sa vad dc. ma suna cineva oricum, as sta mai linistita totusi sa stiu ca la o adica pot suna pe cineva. Nimeni nu spune cum au iesit mucenicii? Sau nu v-ati batut capul? Eu sunt cam in intarziere e 9 Martie seara si acum ii fierb. Va pup, Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...