Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (15)


Recommended Posts

Buna fetelor!N-am mai scris de mult timp, dar v-am citit in fiecare zi. Eu ii dau o zi doua, o zi trei picaturi de vigantol. Dar parca nu sunt multumita cum se inchide fontanela. Mai vedem ce zice si dr. la urmatorul control.Nu mai merge tasta "enter". Ce ciudat!O sa scriu asa in continuare, ca la clasa I. Eu plec maine la mama in vizita cu pitica. Abia astept sa vad cum reactioneaza. Sper ca bine. Sa nu-mi faca vreun circ pe acolo. Va pupic. Ma duc sa fac bagajelul. Sper sa nu uit ceva importnat. Mi-am facut si lista (ce nu fac eu niciodata, dar de cand cu bb...). Ne mai vorbim saptamana cealalta. Poate reusesc insa sa intru pe net pe undeva. Mai vedem. Pupici pe obrajori la toti puisorii. http://community.webshots.com/user/mnicol77 Manuela si Letitia-Elena (21.11.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ven categoric nu e asa ambalajul la milupa ce folosesc eu. Cel putin pina acum. Eu inteleg sa difere scrisul, e normal, da' cutia arata total diferit. Cutia e cu niste cercuri albastre deschis/ bleo si fara ursuleti sau alte chestii. Merg acum iar la magazin sa vad daca au nou si-ti scriu de acasa ca acum sunt la hotel. Si nu am cutia sa vad daca e cu prebiotice. Cutia veche era asa cum ti-am descris-o eu? Cind a fost Cristi in Germania? De curind? Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am facut si noi vaccinul,doar aseara a facut pitica putin febra(38,2)si in rest totul este bine pina acum,nu a plins,nu a avut nimic,doar a dormit mai mult ca de obicei.La ea fontanela sa inchis bine,eu ii dau doar 2 picaturi de vigantol pe zi.Mi a zis ca a crescut f bine si sa incep diversificarea doar daca vreau,dar eu nu vreau ca am lapte destul,doar din cind in cind ii mai dau cite ceva nou sa guste. Bine ai venit Ellie. La multi ani pt sarbatoritii de azi. Va pupam si va dorim wk placut. Julia23 http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na c-am patit-o si eu [bang] Mi s-a blocat calculatorul si a trebuit sa-l resetez, asa ca am pierdut tot ce-am scris... Pai da, ca ascultam si muzica online, mai chatuiam cu fostii colegi, citeam mailul si va scriam si voua. Bietul calculator n-a mai rezistat si mi-a tras clapa ! Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci, sa reluam ... Vikinga, ti-am mai scris, nu cred ca tu trebuie sa-ti faci probleme cu laptele. Macar voi sa scapati de chin. La voi cred era de la bun inceput Milumil nemtesc, ca doar nu era sa importe nemtii Milumil frantuzesc [:D] Nici nu cred ca e vorba de o formula veche si una noua, ci doar ca romanii importau inainte din Franta, iar acum din Germania. Laptele nemtesc e foarte bun, poate chiar mai bun ca cel frantuzesc, chestia e ca la bb-ii nostri nu le prieste SCHIMBAREA, indiferent cu ce ar fi fost schimbat lapticul. Dana, ai dreptate, daca i-ar fi dat in maternitate un lapte de toata jena, si eu l-as fi schimbat acasa, mai ales ca dupa citeva zile de maternitate nu poti sa zici ca s-au obisnuit copilasii cu laptele, si oricum la inceput aveau colici (cel putin Codrin a avut), deci mai rau n-aveai cum sa le faci. Dar acum, dupa 3 luni de baut un lapte, e mai nasol sa schimbi. E ca si cum ai face o "diversificare". Adica atita timp m-am ferit sa schimb tocmai ca sa evit problemele de acest gen, si acum ma obliga desteptii de importatori. Sympa, tocmai ca nu e constipat, ci dimpotriva. Pina acum facea kk galben auriu, adica normal dupa ceea ce am citit in carte, iar acum face verde si f moale. In carte zice ca daca e verde, inseamna ca minca ori prea putin, ori prea mult, ori ceva nu-i pica bine la stomac. Si cum eu ii dau exact aceleasi cantitati ca inainte, e clar ca nu-i pica ceva bine. Inca... , sper sa se obisnuiasca mai repede cu noua formula, ca nu prea are de ales. Ven, daca vrei sa le scrii : delia.popa@superfood.ro Eu aici am scris si mi-au raspuns f repede. Ellie, bine ai venit ! Sa stii ca nu ti se vad pozele. Adresa buna trebuie sa inceapa cu http://community.webshots.com/user/ Ileana, felicitari ! Mey, dar tare dintzosi mai sinteti [bis] Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, am reaparut si noi.... ELENA nu imi vine sa cred ce tampiti! mai, eu nu stiu cum pot sa iti recomande ce sa faci cu bebe prin telefon... La fel au facut si cu Alex si e inca racit! nu tuseste nu are febra, insa intrucat eu am luat raceala de la el, sunt sigura ca are ceva in gat si si poate fi mai rau, eu am facut o laringita tare urata! si astia imi zic sa-i fac aburi in casa si sa stau linistita! mai sunt incredibili! imi pare tare tare rau! Doamne ajuta-l pe puiutul tau sa se faca bine![bang] Am citit pe un forum american ca pe un bebe l-au lasat fara sa-l vada vreo 3 saptamani sa boleasca si apoi maica-sa disperata l-a dus la urgenta si a cerut sa-i faca un test pt virusul RSV respiratory sinctial virus si copilul avea asa ceva! si asta e f grav! tare ma enerveaza sistemul medical american...uffffffffff! MADUTZU imi pare tare rau de bebelusul tau ca a facut varicela! Doamne ajuta-i si lui! sper sa ii treaca cat mai repede!, pacat ca astia fac vaccinul pt varicela abia pe la un an sau doi, nu stiu exact. CARMEN felicitari pt viza si pt coperta! o sa fie f bine si mai ales pt Matei ca mergeti in Canada, unde eu cred ca e mai fain si mai bine ca in US! nu o sa fie usor si nu toate sunt pe cum iti imaginezi dar e mai bine ca in Romania dupa parerea mea si copilul va fi f bine.[bis] mai, Alex a slabit si mai mult desi suge mult (cred ca pt ca s-a imbolnavit) si in consecinta i-am dat cereale cu vitamine si fier o lingurita cu lapte de mami si ii plac tare mult! mananca tare frumos din lingurita, nu scuipa deci nu facem prea multa mizerie, da trebuie sa-l tin de manute ca altfel imi smulge lingurita, eu am inceput cu orzul... si deja digera destul de bine din constatarile mele in urma studierii kk-ului... deci pana acuma am papat orz cu lapte de mami, suc de mar si suc de morcovi. Dupa ce incerc 4 zile fiecare cereala, o sa-i dau si piure de yams si apoi de alte legume tot cate 5 zile si apoi o sa trec la fructe. Am cumparat un borcanel cu yams organic de la Gerber Tender Harvest cand o s-i dau, LAURA o sa iti zic cum i-a placut. ii dau si vitamine, dar astea au un gust oribil. le papa el in scarba dar mie mi-a venit sa vomez cand le-am gustat, pffff ce scarboase is... Eu nu mai iau medicamente pt tiroida si tot mi-au iesit analizele bine....(ei cred ca io bag in continuare pilule) asa ca pe ALex nu-l afecteaza laptele meu in nici un fel negativ si acuma am la lapte de numa cred ca are un san cel putin jumate de kil, am ajuns la numarul 5 la sutien (D pe aicea) ca zici ca mi-am pus silicoane sa concurez cu Pamela Anderson..... parca vad eu cum se fac sanii mei prastie dupa alaptat...poate ca imi va surade un implant..[:D] da in Romania ca aicea costa 7000$ cel putin... cat despre greutate si frumusete, de aia nici nu-mi mai fac poze ca mi se face rau cand ma vad, mai ales ca aratam tare bine inainte...[xx(] VIKINGA super faza cu steriletu si dansu din buric! mai nu v-am citit decat pe jumate, o sa incerc sa recuperez! va pupic, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ELENA ma bucur ca totusi e totul bine, dar imi mentin parerea despre sistemul medical american... pai eu daca faceam numai dupa cum mi-au zis ei la telefon saracul Alex era rau. Eu i-am dat si tylenol desi nu avea febra dar ca si antiinflamator, i-am dat ceai de musetel. L-am alaptat f mult, i-am pus la inceput picaturi saline (nu au aut efect si il iritau tare la nasuc) si atunci i-am cumparat de la farmacie picaturi de nas Little Noses cu fenilepinefrinaHCl conc pt copii si astea ii desfunda nasucul pt 4-5 ore, i-am dat si vitamine cu Vit C si i-am introdus si cerealele care au si ele vitamine, i-am facut aburi in casa cu ceai de musetel si tei si cu ulei esential de eucalipt si i-am facut baita cu Johnson's cu eucalipt, mentol si camfor. Am noroc ca sta cumintel si nu prea plange daca folosesc pompita, oricum eu incerc sa o fac cat de cat delicat dar si eficient. Ce ma ingrijoreaza este sa nu aiba ceva mascat, ca in gat nu reusesc sa ma uit la el si astia nu vor sa-l controleze! pt ca eu ma simt tare nasol, da lui pare sa-i treaca mai repede si sa fi facut o forma mai usoara ca mine, dar intrucat "pare", sunt nervoasa ca nici nu pot da de pediatru si tot cu niste asistente discut...o sa-i scriu un e-mail... ILEANA felicitari pt atatia dinti! e uimitor! va pupic, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine-ai revenit Allya..ne-au lipsit mesajele tale. SimonaR...nu te ingrijora pentru kk verde. Chiar ieri am intrebat-o pe doctora mea si-a zis ca e normal. Si fetele ziceau la fel pe-aici. de-acum incepe sa-i lucreze bila si de-aia. Si eu eram la fel de ingrijorata ca si tine ca facea numai galgen inainte. http://community.webshots.com/user/sympa200 http://community.webshots.com/user/sympa2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, Ven, in sfirsit am gasit si eu cutiile noi..[bang]. Deci si aici e schimbarea asta cu prebiotice.. Eu nu cumpar de prin farmacii sau markete laptele pt ca mi-l aduce amica mea din spital, cite 6 cutii cind am nevoie. Mai cumpar ocazional cite o cutie cind ajunge comanda facuta de ea mai tirziu, asa ca nu am cautat eu bine si probabil unde m-oi fi dus eu sapt trecuta, aveau inca din stocul vechi. Eram f interesata de problema asta, pt ca nu e de glumit deloc. Si mi se parea nedrept ca laptele praf din Ro milupa, nan, humana sau ce o fi el sa fie alta calitate decit cel din vest! Adica mai fac ei kkturi la sampoane si alte chestii pt noi dar mi se parea exceptional sa-si bata joc de LAPTEL PT BEBELUSI!!!! Oricare ar fi el. Pt ca preturile sunt cam la fel din cite am vazut. Si ma ingrijora lucrul asta, mai ales ca am auzit de la fetele care au fost in Ro ca pampersii nu aveau aceeasi calitate. Ei bine, azi am batut toate magazinele si farmaciile mari si le-am gasit pe amindoua, adica si cutii vechi(apropo, cutia e bleo dar nu cu cerculete cum am zis prima data, cu un singur cerc si cu niste chestii, oricum f simpla in comparatie cu actuala), si cutiile noi care arata similar cu ce am vazut in poza de la Ven. Deci nu e o magarie pe piata romaneasca ci au capiat astia de la milupa[bang]. Acum stau si ma gindesc daca nu ar fi mai bine sa-mi fac un stoc din vechile cutii cit inca le mai gasesc! Oare pina cind trebuie sa pape milua 1, ca poate cind o trece pe milupa2 o sa fie mai marisor si o sa suporte ma bine? Daca voi sunteti asa nemultumite, cred ca ar fi mai bine. Bine ai revenit Allya! Mai Ven am uitat sa-ti spun ca-mi place tare mult cum iti sta cu parul mai scurt! pe bune, te prinde excelent! Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...