Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (15)


Recommended Posts

allyaimi pare nespus de rau de tine si ALex ca sunteti bolnaviori .... , eu am fost la doctor cu baiatul adica la urgente pe data de 6 cind am vazut cum bebe tuseste si se ineca dar l-au controlat si au spus sa mergem acasa cu bebe ca nu are nimic si ca este sanatos tun,,la care dupa 4 zile ma suna si imi spune ca bb are Pneumonie ceea ce a fost o mare greseala, ca Alvarica daca a fost saracutul ciopirtit peste tot de la 30 de minute de la nastere , cind i sa facut razele la plamini sau vazut ceva firisioare pe acolo (eu nu am vzaut nimic ma uitam cit de aproape sa vad daca se vede dar nimic)dar nimic de a face cu Pneumonia,,a fost putin racit si sa sti ca si eu i-am facut ce ii faci tu lui Alex adica am venit cu el acasa si iam facut o baita calda i-am dat putinel tylenon cu toate ca nu mi-a facut febra niciodata am zis sa o previn dupa iam dat un mare biberon de 180 ml de laptic si somn de voie si pe zi ce trece nu mai tuseste deloc plus ca am inceput sa ii dau cu lingurita suculet de mere si este inebunit cind aude masina de facut suculet incepe sa sara de unde este si arunca tetina din gurita si nu ai incotro cu el decit sa ii dai suculetul ca este vai de mine daca nu , si il mai pacalesc eu putin cu tetina si stie ca nu este suculetul si mama mama ce se mai pune pe jelit[:D],,deci acum bebe Alvarica este bine doar ce mai are sunt putin mucisiori ceea ce eu il defund tot cu Little Noses si il desfund seara inainte de nanica si dimineata cind se trezeste (rar nopatea ca se mai infunda cu toate ca iam luat aparat cu aburi tot infundat imi era dar acum si-a revenit)..despre Alex eu zic sa ii faci un control la git sa nu aibe asa cum ai spus si tu ceva mascat !..si inca odata despre tine imi pare nespus de rau ca esti bolnavioara dar sigur o sa te faci bine si eu ma rog pentru voi si va urez multa sanatate ! Mamicutelor ,imi pare nespus de rau ca aveti probleme cu lapticul pentru bebelusi . Acum sa va spun si voua[:-)))] ....dupa atite luni de suferinte si fara pic de timp pentru mine Al sotul meu sa gindit ca este timpul sa ma rasfete si pe mine putin , asa ca dupa balamucul cu baiatul ca ar avea pneumonie bla bla am venit acasa super fericita ca este bine si Al ma luat pe sus si ma bagat in masina(bebe Alvarica cu bunicuta lui ) si ma dus la restaurant japonika(mincarica mea preferata fara sushi)si dupa o masa super buna cu raci si scoici ma dus la pedichiura -manechiura (plus extra masaj) care ma relaxat complet(chiar am scris pe forum pe la un subiect ca eu imi fac singura ped-manechiura dar nu am timp) asa ca ma incintat foarte mult ..dupa a vrut a mergem la un salon de vopsit si tuns si ia-m spus NUNU ca imi este dor de bebe Alvarica asa ca o sa mergem cu alta ocazie si l-am pacalit si am venit acasa si i-am salvat buzunarul de 160$ cit a cerut aia sa ma vopseasca si sa ma tunda ,,,si am venit acasa bebelica doarme si am intrat in baie si mmi-am pus o vopsea in cap ( gri inchis) si am luat foarfeca si m-am tuns ca pe o capra breaza ce am fost si dupa am plins toata noaptea asa ca m-am aranjat ... si cind m-am trezit am vrut sa pling iar dar bebelicul meu sa trezit primul cu guggguuu guuuuug si ma facut sa uit ca am parul ca nebuna in cap...[:-)))]si nici ca ma duc sa dau 160 la tuns il las sa creasca si tot e am sa ma tund....[:)] VEN, nu am reusit sa vad poza cu tine tunsa dar dupa cum spun fetele se pare ca iti sta bine tunsa , eu nu o sa pun poze ca va tavaliti de ris [soc]... Alvarica este un mare zvapaiat si un mare golan , atit am de spus despre acesta fiinta umana care este sufletelul meu si lumina ochilor mei si il iubesc cu toata inima ... multa sanatate tuturor ! [mamica]Elena [bonjovi]Alvaro [copil]Alvaro-Daniel http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am o intrebare la fetele care sunt prin SUA ,se vede ca nu numai eu sunt nemultumita de comportamentul nurserelor si pediatrilor de aici,bineantzeles nu toti,copilul meu are ceva pe piele,parca e exema nu stiu ce e ,in zona daiperului ...si nu mai stiu cu ce sa o tratez caci doctorita imi tot spune ca e rash diaper,dar ar fi trecut de cand o tot dau cu ointment si zinc oxid,si cu musetzel ,si cu permaganat de potasiu pun un cristal in apa de baie,si tot nu trece e rosu si pare-se ca-l irita...cred ca o sa-mi schimb medicul ca nu se mai poate tot sa aud permanent...Its normal! Va rog ajutati-ma Ally & Samuel http://community.webshots.com/user/ssacerchez
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ELLIE draga, uite de exemplu pediatrul meu e tare dragut si stie si multe, insa nu pot da de el! adica doar prin email, in rest telefoanele ce le am nu imi fac legatura cu el decat daca e urgenta, bineinteles ca vorbesc si cu el, dar daca ei considera ca e cazul. Iar ei au zis ca Alex nu are decat o raceala si mi-au recomandat picaturi saline, umidificarea atmosferei si dus caldut la copil, atat! deci minimalismul acesta al lor ma enerveaza parca vor sa se intoarca la simplu si natura si gata....[bang][:D] In legatura cu ce a aparut pe piele la bebelusul tau incearca urmatoarele (si al meu face tot felul de aparitii din astea pe piele): foloseste pt baita Gentle Naturals Eczema Baby Wash (de la Baby Orajel), fa-i si baite simple numai cu ceai de musetel. Odata pe saptamana ii poti face o baita cu jumatate de plic de praf de la Aveeno pt dry, iritated, chafed, diaper rash, itching, poson ivy blisters-la asta ai grija sa nu-i ajunga la bebe pe par si in ochi si in gurita, in rest nu folosesti nici sampon, nici sapun de corp, nimic- lasa-l sa stea cu fundicul mult timp la aer, incearca chiar sa schimbi scutecele (marca) -tu ce folosesti?. Eu am cumparat de la Bath & Body Shop ulei pur fara nimic, de almond, poti incerca si de jojoba, eu ii fac zilnic masaj si ii pun si in apa o picatura. Schimba-i des scutecul si il spala cu apa si sapunel de bebe si apoi usuca-l bine si abia apoi da-l cu creme cu oxid de zinc la mine a mers f bine cea de la Johnson's, incearca servetelele umede Gentle Naturals (eu le-am gasit la Sam's Club), s-ar putea ca si cele pe care le folosesti curent sa nu fie bune, adica sa-l irite. Daca nici asa nu merge dupa vreo 2-3 saptamani, atunci poate ca e altceva decat diaper rash sau eczema sau trebuie sa mai incerci si alte metode. pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, dragelor mamicilor! zilele astea am tot intrat pe forum, v-am citit, si, vand sa raspund, s-a intamplat cate ceva, asa ca... la treaba![biz] Ileana, 5 DINTISORI? mama, dar cegrabit e baiatul tau sa roada![:D] sa dea Dumnezeu sa scapati cat mai repede de dureri, in ritmul asta... Ellie, bine ai venit! nu stiu daca pe la voi gasesti crema de galbenele! desi ar trebui, ca si noi cumparam una nemteasca. eu nu folosesc pt fata decat crema asta, pt tot: iritatii, bubite, scutec, masaj. Maria are o piele extrem de sensiibila, la o saptamana mi-a facut inghinal niste basici mari de plangeam eu cand o schimbam. am scapat cu o crema pt arsi (ceva american, dar nu ma intreba ce, ca am vazut doar tubul la doctorita si mi-a dat din el intr-o cutie) + crema de galbenele. i-au mai aparut apoi diverrse bubite, pana pe la vreo 2 luni cel mult cred, si galbenelele ne-au salvat de fiecare data. este adevarat ca iritatiile sunt ceva normal (d-ra noastra spune f bine ca la urma urmei pielea copilu;ui tb sa se "colonizeze", ca si a noastra, si abia atunci nu va mai face iritatii usor), dar de ce sa-l lasi pe copil sa sufere dc exista remedii? in rest, asa cum te-a sfatuit si allya, spala copilul cat de des poti la fundulet, in loc sa-l stergi cu servetele (oricum, nu va mai dura mult de-acuma si nu veti mai face iritatii, te poti intoarce la servetele), lasa-l fara pampers, incearca sa schimbi marca de scutece, ia-le un pic mai mari ca sa nu mai fie atat de strans... in rest, sa-ti traiasca puiutzul, e un dulcel![foto] mai, fetelor, si eu care ma plangeam de doctorii nostri...[haibat] aveti dreptate, ar trebui macar sa-i controleze, si sa va prescrie ceva care sa-i ajute pe micutzi : 1. sa respire mai bine, pt ca altfel nu mananca bine si sunt matzaiti; 2. sa elimine mucii, ca altfel se aduna in plamani sau stomacel sau mai stiu eu pe unde! nu vreti sa stiti ce pumni de muci scotea gagica mea pe gura dupa o sapt. de ambroxol cand a fost racita cu aceleasi simptome, doar nas infundat si fornait! si ne-a zis d-ra ca f bine ca-i scoate ca asta-i problema cu bebeii, nu stiu sa-i elimine! la voi nu se gaseste ser fiziologic? ca asta are salinitatea exact cea a corpului nostru din cate stiu, si nu-i irita. eu asa ii desfund nasucul: 1 ml intr-o nara, altul in cealalta, si hop. pe burtica, sa dam afara ce curge. urmeaza apoi toaleta cu pompita (care nu trebuie folosita niciodata pe nasucul uscat!) si betisoarele, rotind usor dinspre inauntru spre inafara. a, cand a fost racita ii mai faceam un pic masaj pe pieptut si spatut cu wick, dar parca e de la 3 luni in sus... Bianca si bb Iulia Maria http://community.webshots.com/user/happysaphire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

WILLA draga, pai la noi este solutia salina care este ser fiziologic de fapt, insa la bebelusul meu i s-a iritat nasucul de la ea pt ca ii provoca o secretie marita de mucisori, prin asta intelegand exagerata si degeaba ii tot dadeam inainte cu pompitza, plus ca nu ii statea nasucul curat mai multe de un sfert de ora...[:D] si atunci am trecut la urmatoarele: umidificat nasucul cu ser fiziologic (asta ca sa curat tot), curatat bine, facut aburi in casa de tei si musetel cu un pic de ginger (ghimbir), curatat again si apoi picaturi de nas speciale pt bebelusi care ii tin nasucul desfundat pt 4-5 ore (asa a dormit super linistit), asta a mers pt bebelusul meu si uleiul de eucalipt pus pe hainute pe umeri sa nu il bage in gura cred ca iara l-a ajutat. In rest ma enerveaza ca ne-am racit bocna si noi...[:D] ELLIE Ideea cu galbenelele e f buna, ca dealtfel tot ce a zis Willa! cred ca aicea ii zice Calendula am vazut la unele supermarketuri (Giant Eagle la unul unde au raion de produse naturiste, nutrienti, etc) si la Health Food Store, nu stiu ce se gaseste la voi in zona, dar este eu am vazut. Cea mai buna ar fi o alifie: unsoare cu galbenele, ceva simplu, asa cum fac in Romania... pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ELENA draga sa stii ca nu esti singura care a bagat in par tunzatoarea....asa am facut si eu dupa ce ultima data am lasat pt tuns (de ziua mea) 120$[bang], am zis ca eu altul ma tund singura si am bagat masina de tuns... am purtat 3 saptamani caciula peste tot si am plans de numa....Asa as merge si eu la un coafor dar e atat de scump! mai bine ii iau la copil ceva de banii astia![xx(] Si cand ma gandesc ca in Romania imi faceam permanent tot la 3 saptamani si mergeam la cosmetica si manichiura....si eram si slaba de 52 kg si tanara si frumoasa...ufffff[bang], acuma pe langa ca is cat vaca, nici sa ma tund nu pot....o sa incerc intr-un loc unde zic ca un tuns e 20$, si le zic ca eu nu le dau mai mult, ca nu am cerut mai mult decat un tuns..., asta dupa ce ma tund sa vad ce imi fac...ca au afisat pretul...[:D] va pupic, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

allya [:D]sa sti ca eu si azi am mai bagat putin foarfeca in par ca nu am avut de face[soc] , bebelica al meu ma speriat azi cu un somn non-stop ce baga in el ,,,a dormit de la 10 pina la 3pm deci 5 ore !!!![asia] sa trezit l-am schimbat a papat 200 ml laptic si iar somn de voie si acum doarme ...dar secretul este ca aseara a stat treaz toata nopatea si sa cautat de picioruse[:D]si de la ora 4 eu sunt in picioare cu gatitul , curatenie, spalat , calcat ....si acum imi beau eu cafeluta deci la 5:25 pm normal in fata calculatoruluic a altfel nu intra cafeluta in burtica !!!![bis]... Deci o sa ma duc miine pe la magazine sa ma uit dupa o caciula ca am ajuns sa imi pling de mila [mariaj]...dar pe caldura asta oare sa imi caut caciula sau batic !!![:0][:p]... Multa sanatate ! [mamica]Elena [bonjovi]Alvaro [copil]Alvaro-Daniel http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...