Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (15)


Recommended Posts

'neatza gagici!!!! [:D] Mai intai sa raportez: e GROAZNIC la noi din cauza de dinti... Aseara am avut o repriza de plansete de o ora jumate mai rau ca la colici. [bang][bang]. Il puneam in patutz, dormea 5 min, apoi incepea sa urle sfasietor timp de 10-15 min. Apoi iar in patutz, iar urlete si tot asa pana pe la 11 jumate. I-am dat Nurofen si s-a mai linistit putin, dar a suspinat bietul toata noaptea... Mi se rupea inima de mila lui. La drept vorbind mi se pare mai nasol la dinti decat la colici, poate ca si din cauza ca e mai mare si suporta mai greu durerea, nici nu stiu... Dar sfatul meu e sa va inarmati cu rabdare mare cand o veni momentul aparitiei dintilor... In rest, toate bune, mamanca de rupe, am inceput sa-i dau supa cu carnitza de pui si a mancat ieri cu o pofta nu mai puteam de dragul lui. [:D] Dar au inceput sa apara si semnele prevestitoare aparitie dintilor: stare febrila, plansete, putina diaree... Le-om trece noi pe toate. Vorba aia, sanatosi sa fim. E drept ca sunt mai odihnita acum ca a venit si mama acasa si are cin' sa faca o mare parte din treaba. Ba chiar ieri am si dormit o ora la pranz, bucurie mare pe capul meu. [:D] Madutzu imi pare rau ca piticul a facut varicela... Julia, si mie imi pare rau ca nu ne putem intalni deocamdata... Poate mai la vara, om vedea. Cu cine te-ai vazut ieri in parc? Si de ce nu mai posteaza si Theiuta p-aci? N-are net acasa? Oricum, pupi la fete din partea mea. Mai Anca, da' somnoroasa maimutzica ai. Sa-ti traiasca si s-o tina Dzeu asa. tare ma mai enervez cand aud cat dorm unii copiii... [:D] [s] pentru toti sarbatoritii de azi! Mai, e o vreme infecta rau la Buzau. ieri a plouat intr-una si azi ningea. [bang] Pupi la fete si babici! Ileana si Luca (5 luni si 8 zile) [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumim mult de urari! La multi ani pentru toti sarbatoritii de azi si pentru toti bb-ii, sa fie sanatosi, frumosi, voinici si parintii lor la fel! Noi n-am avut iar net, multumim Julia pt ajutor, asa ma enervez cand nu pot vorbi cu voi, sau macar sa va citesc ca de multe ori am mainile ocupate cu pujutul.[bang]S-a invatat in brater, si are la 3 luni implinite iei 7.100 kg si 63 cm! Vai de capul si mainile mele, eu pana la el nu caram nici macar 2 kg de mere din piata![:D]Dar se mai intoarce roata... Stefi e mai bine, ii mai curge nasucul, face spectacol cand ma vede cu pompita, dar asta e. Din cauza rosului in gat toata saptamana trecuta a mancat putin si des, cam 120 ml de 7 ori / zi. Si acum desi nu cred ca mai are rosu in gat, e hot si mananca la fel. Daca s-ar putea in timp ce mananca sa-si bage si un pumn in gurita si sa si gangureasca cu maimutoii sau cu orice ar fi perfect. Si pentru ca nu-i iese, arunca biberonul si se joaca-si peste 2 ore urla de foame...[bang]Cum naiba sa-l invat iar la 5 mese / zi de cate 150-170ml? Noaptea doarme binisor, de pe la 10-11 pana pe la 5-6 dimi, mananca si apoi mai doarme pana pe la 8-8.30. Dar peste zi....[bang]reprize de max juma de ora, ca mosii in tranvai, si in rest trebuie sa stau cu el, sa ne jucam, sa-i arat prin casa maimutoaiele...Nu prea sta singur nici al meu Simona , tac-su spune ca asa l-am invatat, dar e usor sa-ti dai cu parerea cand toata ziua este la servici! Eu nu prea il las sa planga, mi-e mila si asta e!Doar cand intr-adevar am nervii in pioneze, il mai las putin si ma inchid in baie, ca nu suport sa-l aud, mi se rupe sufletul. Ei, suflet de mama... Carmen felicitari pentru viza! Sa dea Dumnezeu sa vi se implineasca toate visele...Noi, nu am gandit niciodata ca am vrea sa plecam din tara, dar de cand cu bb, gandim putin altfel, pentru el ar fi mult mai bine sa creasca in alta tara...Poate incercam si noi, ca aici in Romania ne chinuim de 7 ani sa ne cumparam o amarata de casa, apartament desigur, si inca nu am reusit!Desi nu pot spune ca suntem amarati, dar ....daca nu avem si noi mosteniri![bang]Ei, dar acesta este un subiect pe care nu-mi place sa-l dezvolt ca ma enervez, si n-are rost.[:D] Auziti fetelor, mai vine odata primavara asta? Ca ma lasa nervii cu vremea asta care te tine tintuit in casa! Macar afara Stefi mai doarme, si ma mai relaxez si eu, ca in rest pisi, rati, chiti si toata gasca de maimutoaie cantatoare, ca-i spuneam lu' barbat-miu ca daca ramanem fara baterii la maimutoaie suntem niste oameni morti! Ne trebuie stoc de rezerva![:D] V apupicim si ne mai auzim, Carmen si Stefan, 3 luni implinite[^] http://community.webshots.com/user/carmena092003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata![hia] Hai sa va spun cum a fost ieri dupa vaccin: - dupa cele doua ore de pauza, a papat bebenac si s-a jucat cu nasica lui mult si bine. Partea proasta a fost ca nu am putut iesi afara ca se facuse urat! [bang] Pe la 5 dupa-amiaza, a adormit si am crezut ca vreo 2-3 ore suntem liberi![:D] Dar ce credeti?? Bebeloi s-a trezit abia pe la 11 noaptea, dupa 6 ore de somn adanc!! [:D][:D] A papat putin de la san si a adormit iar. Binenteles ca la 1 era vesel, dar si infometat. Da-i papa si a adormit din nou!! Insa pe la 5 dimineata, saracutzul, era fierbinte! A facut febra de la vaccin, desi la primul nu s-a intamplat. Avea 39,84 grade C si i-am pus un novocalmin supozitor, i-am dat eferalgan si ciorapeii i-am umezit cu otet. I-a trecut destul de repede. Tot de la vaccin a facut si caca de vreo 2 ori, mai moale decat de obicei. Piciorusul nu-l mai doare si nici nu s-a inrosit. Acum ce credeti ca face? Doarme, desi mai se trezeste plangand, mai ales daca transpira. Cred ca am trecut de partea mai grea, nu-i asa? [:)] Hai sa fim sanatosi! [pup] Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/bbcloanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici! N-am mai raportat demult, dar am citit tot ce ati scris, de altfel salvez toate subiectele. Noi suntem sanatosi dar si suparati ca vremea asta tampita nu ne-a lasat azi sa iesim afara. De o saptamana bb Alex a inceput sa se intoarca de pe spate pe burta, cateodata dimineata il gasesc dormind pe burtica, desi nicioata nu-l pun seara pe burta. Si inca o chestie, cand sta pe spate se impinge cu piciorusele si isi ridica fundul, de nu ma lasa sa-i pun pampers. Se culca la ora 22 si se trezeste la 7, ceea ce ma bucura enorm ! Mai nou, vorbeste pe limba lui de nu mai tace, cateoata chiar eu ii zic , dar mai taci din gura. E un copil super bun. Se lauda mamica. Ileana am o intrebare la tine, cum ai scos masa a 2a de lapte si ai inlocuit-o cu cea de fructe ? Cand i-ai introdus si branzica, si in ce cantitate ? Cat piure de fructe i-ai dat de la inceput si pana la ce cantitate ai ajuns acum ? Si la ce ora ii dai masa a –2a ?Mersi ! La multi ani sarbatoritilor ![bis] Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi !!!! alina si bb Alex(3 luni si 2 saptamani) http://community.webshots.com/user/alinkava
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna mamici, si sa va traiasca bebeii sarbatoriti astazi, ca nici nu mai stiu ce zi este... sunt chiauna de somn, am luat-o pe urmele Ilenei, cu noptile nedormite. [|)] fetelor, am incercat tot ce stiam impotriva constipatiei: suc de mere, de portocala, de morcov crud, de strugure alb. de fapt, bem deja cca 60-70 ml amestecat din toate astea, si ceai;musetel+fenicul+anason+chimen. si NIMIC. oooooooooopaaaaaaaaa tocmai ce va ponegresc fata si am impresia ca a facut singurica! dupa zgomot asta s-a intamplat!!! am pus-o in carut sa doarma, ca a adormit la san si ea s-a trezit imediat, si o tot leganam cu o mana si ma miram ce are si cand colo... iubitica... o mai las putin sa nu vomite daca o schimb! i-am facut si noi vaccinul ieri, s-a comportat bine la, si dupa... numai pe la 5 ma suna bona disperata ca nu mai tace fata de nici o culoare (si am cea mai blanda si rabdatoare bona din lume)... apropos, nu va spun cum e sa fii la serviciu si sa vezi numarul bonei pe tel... ca stii ca daca suna s-a intamplat ceva... panaa afli ce-i, iti sta inima-n loc. in fine, i-a trecut si criza de plans, s-a mai matzait putin, dar febra n-a facut, decat 37,7. de la ce o fi fost, de la dinti, de la vaccin, stie vulturul. Ileana, citindu-ti mesajele ma mai linistesc, ca ma intrebam daca e normal sa planga de la dinti mai rau decat la colici... cum mai faci fata? bine ca ti-a venit ajutor... eu il mai rog pe al meu iubit sot sa stea cu ea, dar mi-e asa mila si de el, ca dupa ce ma culc eu, el mai lucreaza pana pe la 2-3... suntem amandoi zombi...[bang] na, ca a si adormit scumpetea mica... acu-acu apare sii dorina (bona), ma duc sa ma pregatesc de serviciu... PS Ileana, din aproape in aproape ma bate gandul ca avem niste cunostine comune... aveti cumva finuti in bucuresti pe mihaela si mircea? scuze daca te confund! Bianca si bb Iulia Maria http://community.webshots.com/user/happysaphire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Willa, da, finii nostri sunt Mihaela si Mircea. [:D] Dar ma jur ca nu stiu daca te-am vazut vreodata. [:D] Incerc sa deschid albumul tau de pe webshots, dar nu merge... Hai, lamureste-ma de unde ne stim, ca mor de coriozitate. [:D] Imi pare rau ca si voi aveti nopti nedormite... Dar trec si astea, ai sa vezi, tre sa doarma si ei ca oamenii o data si o data... De facut fac fata, ca n-am incotro, e dpret ca de cand a aterizat mama acasa mi-am mai revenit si eu, mai face ea treaba, mai sta si cu Luca si apuc si eu sa ma mai odihnesc. Na, ca pana acum ma incurajati voi pe mine si acu' am ajuns sa incurazej si eu iar la randul meu mamicile nedormite. Noi ne laudam cu aparitia dintelui no. 3!!!!!!! A spart la un colt gingia, dar e umflata si cred ca-l doare mititelul, rau de tot... Dar nu va pot descrie in ce stare de agitatie e... Nu mamanca tot la masa, parca ii e mai foame ca de obicei, urla si nici nu mai stiu daca de foame sau de durere... Pe la 12 azi i-am dat putin Nurofen iar si s-a linistit si a dormit 2 ore. Acu a papat un castronel plin ochi de legume si se joaca. Alina, masa a doua tre sa fie in jur de 10 dimineata. La noi e uneori la 9 jumate, alteori la 10 jumate, in functie de ora la care se trezeste sa pape dimineata in zori. Pai cred ca am inlocuit-o cu fructe dupa 4 luni, sigur asa am facut. Pana atunci am incercat fructele sa vedem cum le tolereaza. Si am inlocuit-o in totalitate dupa ce am inceput sa-i dau branzica. Pala la momentul branzica i-o dadeam intre mesele de lapte, adica cand nu-i era foame. Dar acum o papa cand ii e foame. Branzica pun cam o lingura cu varf. La inceput ii pasam juma de banana cu sucul de la o mandarina si mai puneam si o masura de cereale. Acum o masa de fructe e compusa din juma de banana + pulpa de la un mar + branzica + sucul de la o mandarina; sau un mar marishor + o para + branzica + sucul de la un kiwi. Ma rog, fac tot felul de combinatii si variatiuni in functie de ce am in casa. Cred ca ies in jur de 200 gr amestec. la incepu papa cam 100, apoi 150 iar acum am ajuns la 200. Cantitatile le masor ochiometric, intr-un borcanas de la ceva piure cumparat din magazin. [:D] Carmena, eu sa stii ca l-am mai lasat pe Luca sa planga cand nu vroia sa stea singur... Daca stiam ca n-are nici un motiv intemeiat de plans il lasam putin si daca vedea ca nu vin se oprea si se juca singur. Si acum face la fel. Mai mult de o ora singur la joaca nu rezisa, dar e bun si asa, nu? M-ai amuzat tare cu animalutzele cantatoare, noi avem problema cu bateriile la carusel, daca se termina am incurcat-o. [:D] [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Willa, studiat pozele voastre si parca mi-e si rusine sa spun: figura ta imi pare tare cunoscuta, dar nu pot sa te plasez undeva in timp si spatiu, nu-mi dau seama daca am mai vorbit si unde... [bang] scuze... dar refresh my memory, te rog. [:D] Azi am vrut s-o sun pe Mihaela s-o intreb, dar avea telefonul inchis... [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! E bine tare cu mama acasa la mine[bis]. Am pus 2 kg de cind a venit!!! Vai de mine..ca abia la slabisem[xx(]. Ei da se intelege ca at cind merg la ea in camera gasesc copilu' cu totosei peste sosete, cu caciulita(ca cica si asa e subtire[:D]), mai un ilicut...[bang]. Mai si nu o conving ca nu-i trebuie asa ceva! Dar nu ma pling, mai perseveram! Si normal ca mi-l tine numai in brate, dar ea zice ca nu, ca si bandita[hot], cum ma aude ca vin pe scari cum il pune jos si mai apuca sa-i mai scoata in fuga un totos sau altceva! asa cum or fi bunicii, sunt de departe cei mai buni babysiteri din lume[bibe]. I-am dat si eu suc de morcov, si s-a strimbat asa de rau de lesinam de ris de fetisoara lui[:D]. Categoric nu-i place! Si s-a mai si constipat! O sa trebuiasca sa i-l dau in amestec cu mar, poate asa o sa fie si mai incintat. Elena ce faci iubita, ce-i cu tine? Ce mai face Alvarito? Adameasco, i-am povestit si mamei de tine, de noptile tale nedormite si tare i-a fost mila de tine[flo], dar lasa ca scapi de dinti inaintea noastra. poate juniorul tau vrea sa-ti dea concediu asa prin vara sa te relaxezi si tu la strand[8D] Pupici la toate mamicile si Aldito transmite la toate printesele cite un pupic mic si un ghiocel de 8 martie! Si va cere scuze de intirziere. Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...