Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (15)


Recommended Posts

Salut mamicilor In sfarsit am si eu net acasa asa ca o sa ma tot vedeti pe aici, unele fete ma cunosc de pe vremea cand eram burtici si sufeream impreuna:) Ileana tu ai suferit si cand erai insarcinata da vad ca si acum imi e mila de tine da m-ai ales de BB ( cica un adult nu poate suporta durerile pe care le au BB cand le cresc dintii)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[s] tuturor sarbatoritilor de ieri si de azi. Carmen, felicitari pentu viza, inteleg ca in curand va luati zborul, sa fie cu noroc. Mnicol, gauri in urechi ii poti face la o bijuterie, sunt destule cele care au pistol, e una vis-a-vis de Unirea dar poate gasesti una mai aproape de tine. Adameasca, ma ia cu fiori numai cand ma gandesc ce ne poate astepta si pe noi, eu cu Laura nici n-am simtit cand i-au dat dintii dar se pare ca se poate sa fie si groaznic. David iar a avut spectacol in seara asta, pe urma a adormit si dupa vreo ora a inceput din nou, singurul lucru bun din toata povestea asta a fost ca a mancat vreo 250 ml de lapte pana la urma asa marait.Baga totul in gura, isi mananca sacul de dormit pana il face fleasca,face balute la greu, dar m-am tot uitat si parca nu se vede gingia imflamata. http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza mai fetelor! E venita mama la mine, de aia nu am mai intrat, ca vreau sa profit sa stau cat mai mult cu ea, ca sia asa ne vedem rar [q] E asa de bine sa ai pe cineva sa te ajute, face de mancare, sta cu Markus cand merg la dentist, coafor, cosmetica etc. [:D], face curatenie........Doamne, bine e....... Maine ma tund, ca nu se mai poate. In mom. in care am gasit un fir de par de-al meu in gura la markus, m-am hotarat!!! Si Cristi se tunde......[:D] noi intotdeauna ne-am tuns in tandem [:)] Am inceput sa merg la dentist sa imi tratez dintii, am fost deja de 2 ori, si mai trebuie sa merg......marti ma duc la ofta sa vad daca mai sunt ok ochelarii mei, poate imi iau o rama mai "sexi" [:D] In fine, parca nu-mi vine sa cred ca rezolv toate pb.......bine e cu mama!!! [cool] Markus e ok, cu exceptia faptului ca papa tot rau, ma rog, asta e.........ce ma intristeaza e ca in luna a 3-a s-a ingrasat doar cu 700 gr (aprox., ca nu am un cantar foarte precis, e o vechitura), dupa ce in primele 2 s-a ingrasat cu 1100 g/luna.......dar precis a fost de vina si perioada aia nasoala cand a vomat, apoi per. cu vaccinul, si tot asa......... In rest , e super ok, ager, nu mai sta la orizontala DELOC, numai in fund vrea, ne luptam din rasputeri sa-l mai "dam pe spate" cand e in brate.......in pat la noi nu mai pot sa-l pun pe una din pernele noastre, ca l-am gasit intr-o zi cu fata in jos, la cativa cm de margine, daca nu mergeam, cadea din pat...........o sa pun poza sa vedeti,ca l-am pozat cand l-qam gasit [:D] Simona, Markus de cand cu noul Milumil, a facut diaree.......sper sa fie ceva trecator, pana se acomodeaza......dar intr-adevar se dizolva mai bine formula asta, plus ca e prebiotic, ceea ce e bine, dupa cate stiu...... He he he! Sa va mai zic una: seful meu intreaba pe colege daca n-au povestit cu mine, cand vreau sa ma intorc la munca!!! [:D]....sincer, m-am simtit un pic flatata, ma bucur ca sunt un element " de baza" [:P], desi nu lucrez la firma decat din martie 2003........dar nu ma intorc eu curand, decat daca imi da marire de salar, pe bune!!! [:D] Btw, voi cum o sa va cautati bone pt. bebei??? deja ma preocupa rau ideea, si am ajuns la concluzia ca nu vreau o babeta, care sa ii infunde suzeta in gura si sa sae uite la telenovele, ci parca mai degraba as vrea una mai tanara, sa-l stimuleze pe copil intelectual, sa se joace cu el, sa-l faca curios etc. etc. Oare vreau prea mult??/ Ma gandesc cu groaza la asta........Willa, tu cum ai gasit bona?? Cati ani are??? Fetelor, mi-au venit bucuriile a 2-a oara, vreau sa zic ca e la fel de nasol ca prima,a trebuit sa schimb azi-dimineata toata lenjeria de pat......[q]......iau iar Alchemilla, dar parca n-are nici un efect.....am ajuns sa port ca dupa cezariana (tampon + vata)........scuzati detaliile astea, dar ma ingrozeste ideea ca asa va fi mereu de acum inainte........va dati seama ca numai sterilet imi mai lipseste [:D] Nu ma mai suport!!! Sunt grasa, nu mai vreau, am facut zilele astea niste crize de plans pe tema asta, maica-mea si Cristi tot incercau sa ma consoleze, dar NU MAI VREAU!!!! Am vorbit cu profa de gimnastica, va veni pe la mine sa stabilim un pic un program si de sapt. viitoare sau cealalta (in functie si de programul lui Cristi) MA DUC LA AEROBIC!!.......Nu mai mananc paine de vreo 2 sapt., si nu se vede nimik!!! Infometarea, metoda care la mine mergea intotdeauna, de data asta nu pare a da nici un rezultat!!! Si cand am mai citit si cate impachetari, infasusrari, masaje si electrostimulari a facut Esca pentru a arata asa bine in asa timp scurt, m-am enervat si mai tare........pai da, io ce sa fac???In nenorocita asta de Bistrita, nici macar un maseur pentru celulita nu gasesc!![bang] ......nu stiu, poate exagerez, dar eu sunt DEPRIMATA de faptul ca nu ma mai incape NICI UN PANATLON SAU FUSTA (m-am latit foarte tare in solduri) si NICI O PERECHE DE INCALTARI........si nici nu sunt sperante sa ma mai incapa vreodata.......cum sa arunc eu acuma un dulap de papuci si unul de haine!!![bang][bang] Cre ' ca o iau razna pe tema asta........ Plus ca mi s-au lasat sanii destul de tare, si am vergeturi pe ei, alta tema de plansete......[q].....si cu toata crema galenic super-meseriasa, pana acum n-am observat vreo ameliorare..........pe cuvant, eu ma duc peste cativa ani si-mi fac operatie de "ridicare" a sanilor......oare cat o costa?? [:)] In fine, poate da Dumnezeu si reusesc sa slabesc si eu, macar pana la 55 kg.......jur ca nu mai mananc mai nimic, daca ajung la greutatea aia [:D] Hai, ca am profitat ca mama face mancare si Markus doarme si m-am destrabalat......[:)] Va pup!! Numai bine la toata lumea!! Nu radeti de nebuniile din capu' meu.......
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor! Din pacate eu scriu mai rar pe aici dar in schimb sunt la zi cu cititul forumului. Scrieti intr-un ritm de groaza, deabia ma pot tine dupa voi cu cititul. Haideti sa va mai spun cate ceva si despre noi. In general baiatul meu este cuminte singura problema pe care o am cu el este ca mananca si noaptea – adica daca i-am dat sa manance la 21 se va trezi sa manance si la 1 si la 4 si la 6 si nu mi se pare ca este normal ce face el. Eu inca mai alaptez dar am incercat sa-i dau cereale(50ml) la masa de seara si dupa aceea sa il alaptez dar tot asa se trezeste. Dati-mi un sfat ce sa fac ca am ajuns la capatul rabdarii [bang][bang]. Eu stiu ca este normal sa faca o pauza noaptea intre mese de min 6 ore dar baiatul meu nu face aceasta pauza. In total pot spune ca are 8 mese intr-o zi…nu vi se par cam multe pt 4 luni cat are acum? In rest nu am de ce sa ma plang. Doarme si ziua dupa ce mananca, in jur de 1 ora dupa fiecare masa iar seara adorme singur in patut. Este un ranjit, rade la toate lumea (chiar in hohote). Ii place sa stea numai cu manutele in gurita, prinde jucariile in manute si le duce la gura, se gadila si a inceput sa-l recunoasca pe taticul cand vine acasa- este mare bucurie pe el cand il vede. Ancuta, vroiam sa te intreb ce ai facut cu bebe, ai fost cu el la radiografie? Ce ti-a spus? Dupa cate am citi eu, am inteles ca ai luxatie de sold congenitala…si eu am acelasi lucru si inca nu m-am dus cu baiatul la doctor sa-i fac control sa vad daca ma mosteneste sau nu. Din cate am citi eu se pare ca baieteii mostenesc in proportie de 2% , doar la fetite sunt riscuri mai mari. Dar asa cum ai spus si tu, ce se mai poate face la 4 luni? Mie mi-a descoperit problema cand aveam 2 luni si am stat in atele si in gips. Eu totusi sper san nu fie nimic si sa avem copilasii sanatosi. In alta ordine de idei vroiam sa va spun ca desi eu mai alaptez, cam de 2 saptamani i-am introdus si supica baiatului. Dupa ce mananca cam 100 ml de supa pasata isi completeaza masa sugand de la amandoi sanii. Ii place mult supica pe care i-o fac. In 500 ml apa ii pun morcov, telina, pastarnac, ceapa, fasole verde si putin spanac, mai adaug putina sare si cateva picaturi de ulei de masline. Dupa ce se fierb bine(ramane cam 250 ml apa) le torn in blender si le pasez. Am incercat sa-i dau si suc de fructe, ii place dar ii face aciditate la stomac asa ca am renuntat, o sa-i dau cand se va face mai mare. O sa ma opresc aici ca m-am intins cat o zi de post. Sanatate la mamci si bebici.[:D] Magda si Fabian (17.11.2003) http://community.webshots.com/user/pagurschi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza dragelor!!!! Twety, bine ai revenit mama, chiar ca sufeream la greu cand eram cu burtici! Sper sa te vedem mai des p-aci, sa ne raportezi una-alta despre printesa ta. Hai, treci la o "barfa". Pentru ca e mai mare mandra ta decat Luca sunt curioasa ce program de masa are, ce ii dai sa pape, etc. La noi dintele nr. 3 a iesit aproape de tot afara din gingie, dar dintele nr. 4 sa anunta cu "cantece" la fel de mari. Presupun eu ca in maxim o saptamana scapam de chin. Oare sa sper la un somn de noapte mai linistit???? [:D] Vikinga si Ven, felicitari pentru mamele pe care le aveti alaturi de voi! Stiu tare bine ce inseamna sa ai o mama ajutor, eu stau cu ea si tare bine e... Nu-mi mai plangeti de mila fetelor, ca m-am invatat cu nebunia asta de somn de noaptea. Mai bine inarmati-va cu rabdare ca sa stiti ce va asteapta. [:D] Liliana, sa stii ca nici la Luca nu se vedea nimc umflat cand au iesit dintii de jos, dar a fost agitat asa cum spui tu vreo 3 zile, apoi dintr-odata m-am trezit ca are 2 lopatzele. [:D] Aoleu si ce musca cu ele!!!! Ven, stai linistita cu kg in plus, eu mai am de dat jos 10!!!!!!!! Si nu ma mai vait. E drept, ca celulita am foarte putina, si ma incap si pantofii, dar ma strang putin. [:D] Si eu m-am facut lata in solduri, ce eram eu inainte, dar sa ma vedeti acum.... Magda, ai incercat sa-l mai pacalesti cu ceai noaptea? Alta solutie nu stiu, Luca si-a scos singur masa de noaptea, a avut doar 1 de la inceput, apoi a renuntat la ea cand am bagat cerealele. Ma duc ca am pus si supa la foc si tre sa-i fac si fructele sa le pape. Pupi la fete. Ileana si Luca (5 luni si 9 zile) http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ven, Ven, stai linistita, ca nu esti singura care e nemultumita de cum arata ... cred ca toate putem sa comentam. Eu nu am ramas cu multe kilograme, arat destul de decent imbracata, dar fara haine celulita e in floare, sanii s-au lasat si la mine, nu am vergeturi pe ei, dar sunt mai mici ca inainte de sarcina, si eu oricum nu am excelat la capitolul dimensiuni niciodata [bang] ... fiecare are complexele si frustrarile ei. Iar despre Esca ... hai sa fim serioase, noi avem banii ei? Isi permite fata sa mearga la ce tratamente vrea, la vreo 4-5000$ pe care ii ia de la ProTv. Ce sa ii faci, nu suntem toate asa norocoase ca ea. Cat despre masajul anticelulita ... tu ti-ai facut vreodata? Eu am incercat cand eram mai tanara (acum vreo 3 ani) si dupa ce am fost plina de vanatai pe picioare, ca nu am mai suportat nici sa port pantaloni pe mine, mi-a trecut dorinta de a mai face masaj anticelulitic. Fetelor, hai sa ne laudam si noi: cei de la Bebelusultau vor sa il puna pe Mati pe coperta catalogului pe luna martie-mai 2004. Le-am trimis mai demult o poza si se pare ca le-a placut [:D]. O sa pun in albumul de 4 luni o poza cu coperta asa cum ne-au trimis-o cei de la Bebelusultau, ca ne-au scris sa ne ceara acordul. Carmen si bb Matei Gabriel (27.10.2003) http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ven, take it easy, baby! Pai ce faci, dai in depresie postanatala? Auzi la ea, n-o incap fustele si panatalonii de dinainte? Io cu mana mea o "[poc]" pe aia care zice ca la 3 luni de la nastere a intrat in hainele de dinaintea sarcinii! Ai putina rabdare, vrei sa-ti zic ceva? Dupa prima nastere, am intrat in hainele "imaparatului" abia dupa 1,5 ani!! Si nu eram grasa, aveam in plus doar 3 kilograme, dar erau asezate pe fund si pe solduri, astfel incat nu reuseam sa-mi trag blugii pana sus...[:D], sau nu puteam sa-i inchei, sau daca ii incheiam, statea fermoarul razgaiat si nici nu puteam sa ma asez pe scaun... Vilma, Anca si Tudor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vilma, sunt buna de impuscat [:D] ... eu am intrat in pantalonii si fustele dinainte de cand am ajuns de la maternitate, am iesit sa ma tund la o saptamana dupa ce am ajuns acasa, si mi-am luat o pereche de blugi vechi ... dar, precum spuneam, si la mine se vede destula celulita, si sanii s-au lasat ...[xx(].... asa ca oricum nu am motive sa fiu mandra. Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen felicitari!!!!! E super sa ai poza bbului pe coperta! Mai ce vipos e de mititel[cool][8D][cool] Ven, stai linistita ca scapi tu de kg. Usor usor cu rabdare si cu mult sport. Pai ce, eu mai am 3-4kg in plus de la nastere si tot nu-mi vin pantalonii dinainte. Adica ii trag pe mine, reusesc sa trag si fermoarul dar cu greeeeeu si apoi ii dau repede jos ca mi se taie respiratia[grasa]. Dar stiu sigur ca o sa le slabesc si o sa-mi revin. Foarte buna idea cu aerobicul! Am afcut vre-un an de zile si imi facusem un corp de miss[ispita]. Acum m-am inscris la o scoala de dans la secita dans arabesc ca e si distractia mare cind ne imbracam in costumele alea si muncesti mama la dat din fund si din buric de mi se indoaie steriletul in mine[:D]. Eu tot nu am gasit noile pungi de milupa! Am intrebat si amica mea care lucreaza in spital si nici ea nu stia nimic. Poate mai tirziu or aparea si aici. Dar e bine ca esti multumita. Pupici:) Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...