Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (15)


Recommended Posts

Buna fetelor am reusit sa citesc ce ati scris pana acum cam pe sarite da am inteles, eu intru in vechile haine din prima zi, eu am facut cezariana si am purtat centura cam doua saptamani ca nu mi se parea ca nu pot sa respir fara si cred ca si asta m-a ajutat foarte mult. Eu nici in sarcina nu am avut probleme cu greutatea si nici acum. Printesa mea are acum 5 luni si o sapt. si este foarte cuminte adica seara o culc la 8.30 si nu ne deranjam una pe alta pana a doua zi la 8.30[:D]. Am observat ca ii place mai mult supa decat marul dar mananca bine si una si alta, acum are si zile mai bune si mai rele ca vin dintii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
pana recuperez eu ce ati povestit voi sa va spun una buna: lui Luca i-au mai iesit trei doi dinti zilele astea, deci avem in total 5 DINTISORI!!!!!!. Trei au iesit de tot si 2 abia au impuns gingia, asa, cat varful acului. va dati seama ce chinuri pe capul lui, dar si al nostru... http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si acuma sa povestim si noi. Deci am fost azi la dr, asa in vizita de curtoazie. [:D] V-am zis ca am mai descoperit si al cincilea dintisor, e o nebunie la noi. L-am si cantarit, a ajuns la 8.600 kg, a luat 400 gr in 2 saptamani. Parca e cam mult... Nici nu mai stiu ce sa zic... Carmen, eu stiu din mai multe surse ca nu e bine sa-i dai copilului mai mult de juma de banana mare, deci cam una mica. Si daca nu-i mai ajunge masa de fructe pune-i branzica in loc de cereale, o sa vezi ca-i ajunge, asa am patit si eu. Si mai dilueaza piureul de fructe cu sucul de la o mandarina, sau de la o juma de portocala mai mare. In ceea ce priveste dintii sa stii ca si mie mama mi-a zis ca nu stie cand au iestit ai mei, si la tati cica a fost la fel, s-a gasit fi-miu sa fie mai motzat. [:D] SimonaBB, sa stii ca si eu i-am dat lui Luca o luna 5 pic de Vigantol pe zi ca era cam mare fontanela, dar dupa o luna am revenit la 2 picaturi pe zi. Adriana, sucul de fructe poti sa-l dai cu biberonul, dar nu inante de masa niciodata, intre 2 mese principale de lapte, undeva pe la 9-10-11 dimineata. Cand treci la piureul de fructe poti sa-i scoti definiv o masa. Sucul i l-am dat cu biberonul, ca nu am avut rabdare cu lingurita, dar piureul de fructe il papa la lingurita. La inceput am adaugat in piure cereale, dar dupa 4 luni jumate, aproape 5 am pus branzica. Elena, imi pare rau ca ai trecut iar printr-o perioada urata, dar bine ca e totul ok si nu are Alvaro probleme mari. Luca a mai si racit, colac peste pupaza, adica are nasul cam infundat. Dupa ce ca urla toata ziua de nu mai stiu cand i-e foame, cand i-e somn, cand il doare, acum il mai supara si mucisorii...[bang] Of, ce zile urate am avut, nu va mai spun de nopti... dar sper ca se vor termina odata... Acum, dupa ce al aparut si al treilea dinte de jos tre sa apara imediat si perechea lui, deci daca o tinem in ritmul asta pana la 6 luni avem 6 dinti... [bang] Bucurati-va de perioada asta linistita fetelor.... Hai sa nu va intristez prea tare. Imi mai trece oboseala cand ma uit in gura lui si nu mai e asa stirb, si cand rade se vad 3 lopetzi mari de dinti si 2 coltishori mai mici. Si nu va mai spun ce mushca. [:D][:D] Acu iar e program de urlat, i-am mai dat si cu Calgel, dar e apa de polaie. Uf, ce bine ca vine weekendu' si mai e si tati acasa. Tweety, calciu nu am luat decat o luna, ceva efervescent, ca le primisem nu stiu de unde si am zis sa le iau. Nu am luat prenatale, nimic... Doar multe legume si fructe. etc. Nu cred ca are vreo importanta asta. Citeam undeva ca aparitia dintilor e determinata genetic. La noi nici eu si nici sotul nu au iesit dintii mai devreme de 8 luni, probabil ba vreun bunic a fost dintzos. [:D] Pupici si somn usor! http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor sint suparata rau [bang] Pe desteptii astia care s-au gindit sa schimbe Milumilul ... Eu stiam de la un pediatru bun ca cel mai bun lapte e Nan, ca doar Nestle a inventat notiunea de lapte praf (asa zicea dr., eu sincer nu ma pricep). Asa ca am vrut sa-i dau Nan copilului. Dar in maternitate au inceput cu Milumil si mai multi medici au zis ca nu-i bine sa schimbi laptele copilului ca o sa aiba probleme cu colici, etc. Asa ca mi-am zis eu: hai, treaca de la mine, continuam cu ce-am inceput (desi ma minca undeva sa trec pe Nan [}:)]). Si uite ca acum, vrind nevrind tot s-a intimplat schimbarea laptelui. Problema e ca mi-a urlat azi Codrin de durere de burtica de n-am stiut ce sa-i mai fac. Ieri nu a facut kk, iar azi a facut in timpul mesei de la ora 5 seara. Moale de tot si verde [bang]. Iar dupa nici doua ore a inceput circul, pina la urma m-am prins ca ii e foame !!! El nu minca asa des nici la o luna, nu stiu ce a avut acum. Abia a stat la baita, si apoi cind i-am bagat bibe in gura s-a halosit de zici ca n-a mai vazut mincare de trei zile. Si cit credeti ca a papat ? 50 ml dupa care a atipit... probabil de oboseala de la urlat. In fine, s-a trezit, a mincat si restul dar f agitat, a mai facut o balega moale si verde (ce bine ca tocmai facuse baita [bang]), dupa care s-a linistit si a adormit in brate la mine pe burta. Sa vad cit il tine, ca de cind i-am schimbat laptele, se trezeste noaptea tot de durere de burta. Ven, voi cum mai stati cu kk ? Tot diaree ? De ce naiba nu gindesc romanii nostri inainte de a face schimbari din astea ? Puteau si ei sa bage o perioada in paralel ambele tipuri de lapte, sa aleaga omul ce-i trebuie, nu sa ne forteze sa facem experimente pe burtile copilasilor nostri. Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voiam si eu sa incep cu sucul de mere de saptamina viitoare, dar daca tot asa o tine Codrin cu burtica, ce sa mai incep [bang] ? Cred ca ar fi mai bine sa astept inainte sa-si revina, nu ? Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg bine .. de la noul Milumil i se trage? Sau ai trecut pe Nan? Noi folosim Nan de la nastere si nu am avut nici o problema, in afara de faptul ca face kk verde si a mai fost si constipat ... dar asta nu cred ca tine pana la urma numai de laptele praf ... pana si copiii alaptati exclusiv la san se constipa ... exemplu e Andreea lui Sympa, si mai stiu si alte cazuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani!!!pentru Andrei..sa fii cuminte si sa se bucure mami ta de tine.. Bine-ai revenit Elena.....of ce ma bucur ca e bine puiul tau..am scris o gramada inainte de-a citi ce-ai scris tu dupa...tocmai am sters...ca nu mai e cazul sa-ti scriu.Bravo...ai trecut si tu prin atatea...cum naiba pot fi atat de neatenti doctorii si infirmierele astea. Bine ca nu te-ai apucat sa-i dai si medicamentele... Simona R...si lui Andrea ii cresc foarte repede...si sunt atat de tari.Vai de fetele noastre cand isi infige unghiutele in ele.Si parca stie ca numai dupa nas sau fata noastra umbla.pe cat ii erau de moi cand am nascut-o ca i le rupeam numai daca i le atingeam putin..nici nu-mi trebuia unghiera in prima luna, pe atat de dure ii sunt acum. SimonaBB, eu ii dau VIT D cate un ml.pe zi. Nu stiu exact ca cate picaturi vin. Carmen, felicitari pentru vedeta ta. De-abia astept sa veniti aici. Acum, hai sa va spun si ce-am mai facut noi.Ne-au venit pasapoartele in sfarsit.ne-am cumparat biletele pentru Romania..si-acum nu ne mai ramane decat sa asteptam data plecarii. O s aplecam pe 8 iunie. Asa ca o sa avem ceva timp sa povestim Carmen..pana ce plec in Romania. hai ca plange Andrea...va povestesc putin mai tarziu... http://community.webshots.com/user/sympa200 http://community.webshots.com/user/sympa2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Simona ma pui pe ginduri cu laptele asta nou..Eu tot milupa folosesc si nu am probleme. Si sa stii ca si eu am tras de limba pe oricine mi-a iesit in cale care lapte ar fi mai bun, dar toti mi-au zis ca toate astea nemtesti sunt bune, sa nu-mi fac griji. Si am vazut copiii crescuti cu milupa si sunt foarte bine si nu am auzit ca ar avea probleme. Asa ca nu te mai gindi ca ai facut rau ca n-ai inceput cu nan-ul. e ok. acum chiar eu nu inteleg de ce o fi schimbat timpitii astia laptele in Ro!? Pai daca e asa cum scrie pe site-ul lor, oare de ce nu l-au schimbat si pe aici?! Si dupa cum a explicat ven mai de mult, milupa ce am eu arata ca si consistenta si punga cu milupa cum ati avut inainte in Ro. Asta nou cum arata, e pudra sau asa mai granule? Bai ce ma enerveaza cind aud asa ceva!!! Chiar ma preocupa problema asta. Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Ileana pentru dintisori...cine o sa doarma oare bine atunci cand o le creasca dintisorii la bebeii nostri??Bine ca mama ta e acolo si iti este putin mai usor. Nu te ingrijora Simona..s-ar putea sa fie doar trecatoare constipatia. Nici acum eu nu pot sa-mi explic cele 2 saptamani de constipatie a lui Andrea. Eu o alaptez exclusiv..(aproape, i-am dat doar de vreo 4 ori suc de morcov si azi am inceput cu cereale), eu am mancat la fel si ea s-a constipat.De ce? Nu stiu. Dupa 2 saptamani totul a revenit la normal(face de 6-7ori pe zi), acum face asa mai verde , ca inainte era galben. noi azi am fost la doctor..si nu prea ne laudam.Am luat doar 300grame intr-o luna si aproape jumatate. Doctora mi-a zis sa stau linistita ca ea a luat foarte bine inainte si acum incepe sa puna mai greu pe ea. In plus, a inceput sa se miste foarte mult deci depune mai mult efort si e normal.Are 7.100 si 67cm.i-a facut si vaccinul de 4 luni azi...am pus-o la san cat a intepat-o si a fost mai putin dureros. Pana acum nu a facut temperatura, sper nici sa nu faca.Asa a fost si dupa primul vaccin. preventiv i-am pus si eu lamaie...mersi Ileana de sfat. De azi am intrat pe cereale.Dar ce-i mai plac!!! Eu i le-am dat cu lingurita..dar cred ca e fascinata de lingurita, si de aia nici nu-si da seama ca eu o pacalesc cu mancarica. Hai ca merg si eu s apregatesc ceva de haleala, ca indata vine sotul meu acasa... Pupici si toate cele bune.. Andrea, 25.10.2003 http://community.webshots.com/user/sympa200 http://community.webshots.com/user/sympa2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...