Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intrebare pentru doamnele din Germania


Recommended Posts

Am o familie de cunoscuti in Germania (doamna medic, domnul inginer, doua fete studente, situatie materiala foarte buna) carora vreau sa le trimit un cadou, si nu stiu ce sa le cumpar. Cele care locuiesc in Germania poate ar putea sa isi dea seama de ce anume ar fi ei incantati sa primeasca din Romania. Daca ati observati ca germanilor le plac anumite lucruri tipic romanesti, va rog ajutati-ma. Daniela, mamica de Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
am observat ca le plac lucrurile facute de mana, lucru manual, adica oua vopsite si desenate in fel si chip din diverse zone ale Romaniei, goblenurile, tablourile, to ce e facut de mana.Si pt. ca tot vine Pastele poti sa le trimiti oua vopsite. Sper sa mai vina si alte fete cu idei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O icoana pictata pe lemn, un set de servetele de masa lucrate de mana, un set de ceai/cafea din ceramica...Depinde cat de mare vrei sa fie pachetul si in ce suma vrei sa te incadrezi... Am vazut si niste covoarase/tablou micute tesute la razboi foarte simpatice pe la magazinele cu artizanat. Chestiile astea sigur le plac. Monica [gravi] 21+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Daniela, Eu am luat rudelor de-aici tot felul de chestii de ceramica(vaze pt flori uscate,sfesnice),fata de masa de artizanat,fata de masa cu servetele albe,brodate manual,icoane pictate pe lemn,sfesnice si icoane de argint. Socrului i-am luat un set de 6 chestii din alea rotunde/patrate de pus sub pahare facute din lemn si o ulcica din ceramica. Sotul meu si-a luat sah de lemn,defapt vreo 3 marimi pt colectie. Noi mai avem din Ro goblenuri,fata de masa cu goblenuri mici integrate,macrameuri din alea fine,fete de masa brodate,de matase naturala sau de in topit brodate. Domnisoarelor studente le poti lua cite o ie...chiar am trimis si eu cuiva in USA si cica a avut mare succes,o cumparasem din Timisoara(a fost f scumpa).Anul asta o sa-i cumpar fetitei mele o ie si poate si mie(mai am vreo 2 si le port vara). Succes si alegere usoara! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult! La icoane pictate ma gandisem si eu dar la macrameuri nu. Cred ca o sa ma orientez la icoane pictate. Eventual o sa caut si o ie pentru ca locuiesc in zona Brezei unde este traditie in coaserea lor. Va multumesc si va pup! Daniela, mamica de Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca eu i-as duce cadou soacra-mi obiecte de artizanat, nu mi-ar mai raspunde la telefon. de icoane nici sa nu auda. Depinde deci de persoane. Informeaza-te cam ce au prin casa, si ce s-ar potrivii.Eu pe socru-meu il multumesc cu palinca si carnat de casa. Fetelor cred ca le vor place iiele, poti eventual sa adaugi si palari de paie. Observ ca mutli nemti gasesc moderna mobila din rachita impletita manual.Aici e si foarte scumpa. Sa fiti iubiti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mileuri si macrameuri nu as duce..sincer .. Cel mai bine te interesezi (desi tu ii cunosti,nu?) ce fel de oameni sunt. Daca au casa mobilata modern,aluminiu si sticla,nu prea o sa gaseasca loc pentru ceramici si dantele,oricata bunavointa ar avea. Daca au o camera rusticala sau o pivnita pt. hobby imbracata in lemn probabil ca o chestie traditionala s-ar potrivi de minune. Depinde si de ce fel de legatura au cu Ro.Daca nu au nici in clin nici in maneca, poate nu ar aprecia efortul de a le duce ceva traditional. E greu,mai ales daca-s banosi. Dar mileuri si macrameuri se gasesc aici la targurile de vechituri cata frunza si iarba.... PAREREA MEA!!! Laura si papusica din burtik (31+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...