Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum slabim (12)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
De mucenici pina astazi am trecut cu bine. Adica nu am mincat deloc. dar daca il mai vad pe "fostul logodnic" ca hapleste (adica maninca precum Haplea) farfurie dupa farfurie [mariaj], nu cred ca mai rezist. O sa-i spun sa nu se mai sacrifice si sa manince si pentru mine ca-i dau o "gura" de ajutor, saracu' de el! Ca sunt asa de buuuuuuni! Anamaria si bb Andutzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai, ma, ca ne restabilizam. Aveam nevoie de o portie de descretit fruntea ca tocmai am venit de la cursul de greaca unde mi-a trantit profa' o fraza de era sa pic de pe scaun. Las' ca trece si asta, slava domnului ca mai sunt si oameni educati pe lume. Chatonel, in literatura de specialitate se spune ca trebuie sa-ti acorzi atata timp pentru stabilizarea greutatii cat ti-ai acordat pentru slabit. Eu am observat pe propria piele ca are un creier al lui corpul meu, de exemplu, de cand m-am apucat de aerobic acasa parca intepenise cantarul, ma o mai si luase in sus, desi la centimetri se vedea ca eu slabesc de fapt. Am dedus ca mi se "aseaza" corpul, se "strange" dupa noua greutate, iar ce tragea la cantar era de fapt masa musculara care, hai sa indraznesc a zice ca creste in detrimentul grasimii. De azi iar a inceput sa coboare acul,ceea ce inseamna ca organismul a detectat schimbarea in rutina dietei mele si abia acum reactioneaza in consecinta, adica slabeste, dupa o perioada in care era pe "rosu", adica semnala schimbarea si facea rezerve. Asa se explica toate pragurile in care desi suntem cuminti si ne tinem de treaba, cantarul ne e vrajmas. Nu va lasati ca trece, aveti numai rabdare. O, Chatonel, stabilizarea despre care-mi vorbea nutritionista mea suna cam asa: la o dieta de 1.000 calorii pe zi se adauga 400 si se mananca 1.4000 de calorii in primele 2 saptamani si apoi se adauga alte 400, adica 1.800 inca 2 saptamani. Ratia de 1.800 calorii zilnice se pastreaza tot restul vietii, cel putin la greutatea si efortul fizic (aproape nul) pe care-l fac. Ei, am raspuns bine?[:D] scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

avem si medici pe-aici care ne supravegheaza sau sinteml de capul nostru? Scarmanusa, tu mergi la dietetician in mod regulat? Eu nu am fost niciodata... sa ma duc? adica... se merita? Sau imi va spune tot ce stiu si eu, adica nu tre' sa maninci aia si ailalta, sa faci sport, sa nu bei alcool etc? Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chatonel, sunt convinsa ca ai avea rezultate super daca ai putea renunta la paine. Si in ce priveste mentinerea, si pe mine m-a chinuit aceeasi intrebare cand am hotarat (pentru a nustiu cata oara) sa slabesc. Mai ales ca tinusem in primavara trecuta dieta daneza si slabisem 6 kg si eram extrem de incantata. Dar n-a durat decat vreo 2 saptamani incantarea mea. Caci in 2 saptamani le-am pus la loc iar in urmatoarele 2 am mai adaugat inca 6 kg. Total 12 kg. Apoi am auzit aici despre regimul montignac si nu am rezistat prea mult fara sa-mi cumpar cartea. Iar monty zice asa: regimul are doua faze: Faza I in care se slabeste si Faza II care este faza de mentinere ccare se tine toata viata. Cand am auzit asa am zis: Ma lasi? Macar sa slabesc eu cat mi-am propus si apoi vad eu cum sta treaba cu faza aia a doua. Dar totusi am vazut ca Faza II nu este atat de stricta ca prima, urmeaza intr-adevar aceleasi reguli de baza dar este mult mai permisiva, de aceea si stagnez pentru ca eu acum tin un fel de faza a doua, si chiar m-am si ingrasat pentru ca timp de vreo doua saptamani nu am mai tinut-o nici pe asta, intorcandu-ma aproape de tot la felul meu anterior de a manca. Ceea ce pot eu sa-ti zic este ca daca te-ai hotarat sa tii montignac ai fi foarte castigata daca ai putea sa-ti cumperi cartea. Scarmanus, felicitari inca o data pentru determinare si consecventa! [flo] Eu va doresc la toate sa aveti spor la slabit! [pup] Andreea http://community.webshots.com/user/androix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, cam ce spune Chatonel ma framanta si pe mine. Am pus o intrebare acum cateva zile si nu mi-a raspuns nimeni. Si nu stiu daca e din cauza ca n-ati vazut-o sau nu stie nimeni raspunsul. Asa ca am sa risc inca o data si intreb: stie cineva daca exista riscuri pentru sanatate tinand disociatul? Cat timp se poate tine regimul fara atentat la sanatatea proprie? Nu de alta, dar eu chiar slabesc si as vrea sa continui. Ce ziceti, imi raspunde cineva?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by georgianab
Dragele mele, cam ce spune Chatonel ma framanta si pe mine. Am pus o intrebare acum cateva zile si nu mi-a raspuns nimeni. Si nu stiu daca e din cauza ca n-ati vazut-o sau nu stie nimeni raspunsul. Asa ca am sa risc inca o data si intreb: stie cineva daca exista riscuri pentru sanatate tinand disociatul? Cat timp se poate tine regimul fara atentat la sanatatea proprie? Nu de alta, dar eu chiar slabesc si as vrea sa continui. Ce ziceti, imi raspunde cineva?
Georgiana, am aflat ca trebuie tinut maxim doua saptamani pe luna. Nu stiam treaba asta, recent am aflat, dar eu asa am tinut, pentru ca n-am vrut sa-mi fortez organismul (simteam eu ca nu mai pot). Am inceput disociatul acum un an, cu pauza vara, cand am trecut puternic pe salate si fripturi la gratar, iar acum ma laud cu un minus de 14 kg. In noiembrie mi-am facut analizele si mi-au iesit perfecte, pana si colesterolul, cu care aveam mereu probleme, desi nu mancam gras, e acum in limite normale. Pentru linistea ta sufleteasca, vorbeste cu un medic. Eu n-am facut-o, pentru ca eram prea disperata de cum aratam. Bafta la slabit! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Am citit tot ce a-ti scris, nu am raspuns pentru ca nu avem ce scrie. Eu am tinut 2 sapt. de disociat in februarie si am dat jos 3 kg. Pana acum nu le-am pus la loc pentru ca am renuntat la a mai rontai in timpul serviciului, am renuntat la mesele de la ora 9-10 seara [mariaj](ultima masa fiind acum la 17-18), am renuntat la paine si dulciuri. Nu va inchipuiti ca nu mai rontai o bucatica de ciocolata, dar nu ca inainte in cantitati industriale. In curand reiau disociatul. Mai am de dat jos vreo 6-7 kg. Spor la slabit [pup] Silvana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...