Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum tratati vergeturile?


Recommended Posts

Buna fetele! Cum ati abordat sau abordati vergeturile? Eu din saptamana 16 si pana in prezent, 32, am dat cu fel de fel de creme special create pentru asa ceva.... si tot au aparut!![bang] Dau si dimineata si seara... si la 2-3 zile mai vad o dungulitza![V] Mai dispar astea dupa? [duel] Dati-mi un sfat daca puteti... va roooogg![gravi] Pupici![pup] Nally
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vergeturile apar indiferent daca folosesti sau nu crema. Nu este posibila evitarea lor, dar atenuarea. Dupa nastere, pot sa dispara daca iti revii la silueta dinainte de a ramine insracinata si daca faci sport. Dar se poate deasemenea sa nu dispara:( Parerea mea este ca, daca arati bine, atunci nu conteaza niste vergeturi acolo:))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt destul de greu de tratat dupa nastere, prin metode costisitoare cu ar fi laserul. Din cate stiu eu, cel mai bine este sa previi, dar tu spui ca deja folosesti creme. Atunci, te intreb eu : Cate kg ai luat in ultima perioada? Daca ai avut o crestere brusca in greutate nu ai cum sa eviti aparitia lor, pielea se intinde la maxim si atunci... . Si eu am folosit creme, dar datorita "furiei laptelui" mi-au aparut pe sani. Sanii nu s-au schimbat in timpul sarcinii foarte mult, ci imediat dupa nastere, cand s-au umplut cu lapte... au cedat. Incearca sa controlezi cresterea ponderala, mai ales acum pe ultima suta de metri; exclude pe cat posibil sarea, consuma fructe( vitamina C are un efect benefic asupra pielii), lactate, renunta la dulciuri( caci acestea se pun si nu se mai dau jos). CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, si eu folosesc crema antivergeturi pentru femei gravide de la Galenic de prin saptamana 24. Pana acum nu mi-au aparut vergeturi (sper ca nici de acum inainte). Cred ca trebuie sa te hidratezi bine, sa bei multe lichide (recomandat apa plata vreo 2-3 l / zi); sa ai grija sa nu te ingasi prea mult- sa nu mananci prea multe dulciuri, fainoase. Deja tu esti intr-o saptamana avansata de la care nu vei mai lua prea multe kg. Acum pielea este mai intinsa, s-ar putea sa apara mai multe vergeturi dupa ce slabim - dar nu obligatoriu daca slabirea se face treptat, hidratandu-ne bine in continuare. DPN 9 iunie 2004 (baiat)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt o fericita mamica fara vergeturi dupa bebe. Desi sunt predispusa la ele. Ca studenta am facut hepatita, m-am ingrasat si facusem la vergeturi pe copanele.... si evident acelea s-au albit si ramas. Dar in timpul sarcinii am consultat la un moment dat o doctorita in .fr care vazand ce am pe piciare mi-a spus sa fiu atenta daca nu vreau sa am si pe burtica si pe sani si am ascultat-o. Regulile erau: 1. bea foarte multe lichide. 2.incearca sa pui kilogramele regulat adica nu ceda la pofte si evita dulciurile, grasimile, fainoasele dulcege (checuri...). Ideal ar fi max 2 kilograme pe luna, din luna a patra. 2. dusurile trebuie sa fie mereu caldute-recisoare, eventual terminate cu un dus la 37 de grade peste zonele sensibile. Ca sa nu racesti fa foarte cald in baie. Eventual daca poti un dus care face putin masaj, adica are jeturi intermitente ar fi recomandat de asemenea. 3. de doua ori pe zi si neaparat dupa orice dus hidrateaza-ti pielea. Ea mi-a recomandat de la Biotherm crema biovergeturi. Dar la un moment dat am fost in pana si am utilizant o crema hidratanta l'oreal parca cu elastyl. 4. maseaza usor crema : cu miscari circulare de la buric spre exterior pe burtica; in spirala ascendenta pe coapse; circular, cu doua maini pe sani si pe laterala sanilor pana la subrat. Desi scumpa, crema de la Biotherm mie mi-a redus mult si vergeturile vechi. Cum a zis Crixia apoi vin la rand sanii. Hidratarea pielii in timpul sarcinii si apoi hidratarea lor cu o simpla crema nivea/ l'oreal doar cu vitamina e si atat ca sa nu pape bebe crema. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus Multumind doctorului de familie pe acesta cale care mi-a facut sarcina mai usoara. inainte sa raman[gravi]am avut probleme cu un picior, care in timpul sar cini mi-a agravat tare circulatia la celalt picior, si eram in pericol sa fac si vergeturi si chiar varicela;din pacate nu puteam face sport, una era piciorul bolnav inca in convalescenta si a doua ca sarcina era cu risc doctorul mi-a recomandat niste ciorapi speciali, facuti in America, care se numesc maternity hosery, si care sunt facuti dintr-un fel de nylon special, foarte strans pe corp. dureaza 10 min sa-i iau pe mine, ca-s f stramti dar lucreaza de minune. din pacate nu ajuta si pt sani, dar cu un sutien adecvat, massaj si dusuri cu jet de apa se reduc considerabil nu stiu cum atzi putea voi din romania face rost de ciorapi respectiv, ca se dau si pe reteta si sunt pe ceva marimi in functie de nu stiu ce[?]dar poate poate, uite va dau un site: www.jobst.com Toate cele bune [berica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumim mult de tot! Eu si bebe[copil]! Am aflat multe lucruri noi, pe care nu le-am gasit in nici o alta sursa de informare! Multumesc Alina pentru link-ul dat!F. interesant ce am gasit pe el [dual] De luat in greutate nu am luat mult (10Kg). D-na doctor e f multumita de noi!Iar apa beau pana simt ca imi plesneste burta!Si asta ca cere organismul sau bebe...[cheers] E... poate ca asa a fost sa fie... sa raman cu niste medalii de la printisorul meu scump si drag!Nu se supara mami, si poate trai cu ele pe burtica![bang] [:D] Inca o data multam tuturor pentru sfaturile date! Va pupam dullllceee pe toate![dual] [pup] Nally
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stiu ca vergeturile nu dispar niciodata, chiar daca revii la greutatea anterioara sarcinii. Mie mi-au aparut desi nu m-am ingrasat mult in timpul sarcinii. Am luat doar 10Kg. Iar vergeturile nu s-au cunoscut pana nu am nascut. Am pe fese si putin pe pulpe in partea de sus (chiar in zonele de langa burta).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...