Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

gingii umflate si dureroase


Recommended Posts

De vreo 3-4 zile mi s-au umflat gingiile in jurul maselelor de minte de pe partea de jos. Numai acolo, in rest nu ma doare nimic. S-au umflat asa de tare ca au acoperit si un colt de masea, nu stiu cum sa spun, parca gingia a incalecat maseaua pe un colt (oricum maselele mele de minte sunt putin inclinate catre partea interioara a gurii). si sunt atat de dureroase la atingere incat am dificultai cand mestec. La fiecare mestecatura ma doare. De ieri s-a extins si la amigdale si cand apas pe ele ma dor. Nu le simt ca fiind mai mari, dar sunt dureroase cand apas pe ele. Vi s-a intamplat vreuneia dintre voi asa ceva? ce as putea sa fac sa scap de incomoditatea asta? Poate fi o problema importanta sau sa las sa treac ade la sine totul? Sa ma duc la stomatolog sau la medicul de familie? "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 6 sapt. DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Daca nu ai fi zis ceva si de amigdale as fi zis ca s-ar putea sa fie un atac de paradontoza. Du-te la medic si du-te si la la dentist, mai precis "hygienist". Se pare ca-n timpul sarcinii, mai ales in primul trimestru, hormonii se joaca cu noi. Deci pe scurt pot favoriza o brusca depunere de tartru si inflamarea gingiilor. Se poate rezolva printr-o curatare banala. Daca inflamatia se extinde se pierde din tesutul osos din jurul dintilor... si vai si amar. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, eu patesc frecvent chestia asta, am maselele de minte iesite in gingie (sunt formate complet dar nu pot sparge gingia pentru ca au crescut cas si se opresc in maseaua urmatoare, sunt crescute oblic). Du-te la dentist ca-ti pune el acolo o substanta ( nu stiu ce e dar sa-i spui ca esti gravida). Eu patesc asa de 3-4 ori pe an, ar trebui sa ma operez sa le scot, dar...... Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cand sunt insarcinata si eu am facut un soi de gingivita. E destul de dureroasa si imi curge sange din gingii cand ma spal pe dinti. Am intrebat stomatologul si mi-a spus ca e normal in timpul sarcinii sa patesti asa. Ca sa fiu sigura ca ma curat corect si cat mai bine folosesc ata de dintzigashi seara, o folosesc delicat sa nu ma ranesc si ma spal bine de tot...Am schimbat pasta de dintzi, de curand, pe una scumpa de tot si greu accesibila si parca parca s-a mai ameliorat gingivita mea. Totusi daca durerea si umflaturile ajung la amigdale, nu e de glumit...clar trebuie mers la doctor! pupici! Roxana, [gravi] 22 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa am patit si eu acum o luna.initial am crezut ca maseaua de minte a luat-o razna si m-am dus sa mi-o scot. Da de unde.Toate bune si frumoase.Doar atac de paradontoza.Mi-a facut o injectie, mi-a curatat dintii si mi-a pus acolo antibiotic. A trecut destul de repede. Fuga la dentist. Nu de alta, dar de la sine nu va trece si durerile de ganglioni sunt oribile. Multa sanatate[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor, ieri am fost la dentist ca deja in cursul zilei am mancat ca o babutza. Dupa ce ca mi-a disparut pofta de mancare, am si problema asta cu gingiile, e o "placere" sa mananc. Anca maselele mele de minte sunt iesite complet, dar acum gingia umflata a acoperit un colt de masea, ca si cand ar vrea s-o inveleasca. Medicul mi-a zis ca n-are ce sa-mi faca sa-mi treaca repede, periaj atent, ata dentara si apa de gura. Mi-a inceput o curatare a dintilor din zona unde aveam gingiile inflamate si a zis sa ma duc sa continue cu toti dintii sapt. viitoare. Bine-nteles ca nu mi-a facut anestezia, iar baiatu' lucra ca si cand eu nu aveam nervi. Am iesit de acolo cu dureri si mai mari de gingii, iar cand am ajus acasa am inceput si sa plang. Dar uite ca azi nu mai am dureri pe partea stanga, ci doar pe partea dreapta si parca nu asa de tare. Imi permite sa mananc mai usor. Medicul mi-a zis ca in perioada sarcinii trebuie facuta curatarea dintilor cam la fiecare 3 luni, apoi poti reveni din 6 in 6 luni pentru curatare. Gingii sangerande am si eu, iar la sarcina trecuta au fost si mai pronuntate. O sa cumpar Sensodine, face bine la dinti si gingii sensibile. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 6 sapt. DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...