Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Povestea unei bebeluse rare


Recommended Posts

Cumplit, cumplit de trist, nu am cuvinte... Sa le dea D-zeu putere parintilor sa reziste unei asemenea vieti...Sa-i dea D-zeu sanatate micutei si sansa sa poata avea o viata cat de cat normala (ma gandesc ca poate, undeva in lume, se va putea face o operatie, o proteza ceva, care sa o faca sa sufere mai putin...). Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Este cumplit ceea ce s-a intamplat si ceea ce-i mai rau este faptul ca nu-i singurul caz de culpa medicala.Auzim sau vedem in fiecare zi asemenea greseli ale unor asa zisi medici.Nici eu nu pot sa inteleg de ce pentru alte greseli platesti un pret, iar medicii raman nepedepsiti desi se joaca cu viata oamenilor.Si eu m-am lovit de neprofesionalismul unor medici, dar nici nu ma mir cand aud studenti la medicina care-si platesc examenele. Trebuie ca mamica bebelusei Cristina sa lupte si sa o dea in judecata pe doctorita.Noi suntem alaturi de ea macar cu gandul. Am cativa prieteni avocati, chiar si sora mea a fost cativa ani si o sa-i intreb cam ce se poate face. In ceea ce priveste opinia ta, Amuleta, poate ca parintii nu ar fi renuntat la copil nici daca ar fi aflat dinainte verdictul, dar macar puteau alege sau macar stiau la ce sa se astepte. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica care-i vina doctoritei? Vina este imensa, vina este ca a nenorocit o multime de oameni, ca din cauza neprofesionalismului ei, trebuie sa sufere oameni nevinovati, daca in acest caz nu a vazut ca fetita nu are picioare, ce sa mai vorbim de alte malformatii care nu se vad atat de usor?!?!? Mama fetitei trebuie sa lupte, pentru ca aceasta doctorita sa nu mai faca astfel de "ghinioane". Si atitudinea ei fata de situatia pe care a creat-o...of, Doamne, nici macar om nu-i poti spune, daramite profesionist... Multa sanatate bebelusei si multa putere parintilor. Sper din suflet ca fetita sa poata fi un copil cat mai normal... [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 6 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la ce o sa ajunga fetita sa intrebe o sa trebuiasca parintii sa aiba multa putere si raspunsuri potrivite,
quote:
care-i vina doctoritei, la urma-urmei ? Ca n-a recunoscut o malformatie care ar fi dus la avort,
dar dupa mine, da amulteta, da asta e vina doctoritei, ca dupa ani buni de teorie si practica, nu a reusit in 5-6 echo. cat i-a facut femeii sa recunoasca o malformatie. putea f. bine sa o recunoasca si parintii sa spuna:" e a nostra o vrem si asa!", dar asta trebuie sa fie decizia parintilor si nu a dr. dar, tot din alta perspectiva, atunci, fiindca fiecare prob. are mii de perspective: copilul cand ajunge sa constientizeze calumea si ba chiar sa intelegaga ce inseamna viata de handicapat( nu imi place cuv. asta)., atunci as vrea sa cred ca si ro. este cu catva pasi in fata, si daca intreaba atunci fetita: "...dar mamai , de ce nu i-i dat in judecata, iti dai seama, nu mi-au luat numai mie dr. la o viata normala, ci poate la alti mi de copii. poate erai tu purtatorul de cuv. al celorlalte mamici care nu isi permiteau !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare tare rau pentru fetita! Chiar daca va supara, am sa va spun si eu ceva. Poate doctorita respectiva este contra avortului. Greseala ei este ca nu a informat parintii, lasandu-le astfel lor decizia. Eu, daca as fi fost in locul mamei, as fi vrut sa stiu adevarul despre starea copilului meu. Dar un lucru stiu sigur, chiar daca doctorul mi-ar fi zis ca puiul meu are o malformatie, nu are picioare sau maini sau altceva (Doamne fereste, nu e de dorit nimanui) eu nu as fi putut face un avort, as fi facut copilul...si as fi luptat pentru ca el sa poata duce o viata cat mai normala. In speranta ca n-am suparat pe nimeni, [flo], Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc din suflet pentru toate gandurile voastre bune si pentru incurajari. Voi avea grija ca Mariana sa le primeasca. Ar fi multe probleme de discutat. De ce nu sunt medicii responsabili pentru ceea ce fac in Ro, este o intrebare la care nu am nici un raspuns. Citesc de aproximativ un an revista "Mami" si discutiile de pe forumul DC si constat ca ceea ce a patit prietena mea nu este decat unul din zecile de cazuri de aceeasi factura. Incepand cu felul in care esti tratata in maternitate, umilintele prin care esti silita sa treci, desi multe dintre noi platesc sume frumusele la asigurarile de sanatate, sunt convinsa, si terminand cu astfel de drame. Parerea mea este ca in Ro exista un fel de "conspiratie a tacerii" si a resemnarii, as mai adauga. Cred ca de vina e spiritul nostru mioritic (apropos, eu daca as avea vreo putere as interzice categoric balada "Miorita"), resemnarea asta tampita in fata nenorocirii, a nedreptatii de orice fel. Iti spui "asa a fost sa fie" si mergi mai departe. Iar daca te hotarasti totusi sa lupti, de multe ori esti privit ca o persoana "nelalocul tau". Mie mi se pare ca la noi ideea de a lupta pentru un drept al tau e privita ca ceva vulgar sau, in cel mai bun caz, ca o cauza pierduta... Revenind la subiect. Prietena mea e decisa sa lupte in justitie si pentru ca ea considera ca e un bun exemplu pentru multe alte situatii de acelasi fel. Tocmai pentru ca si ea, la randul ei, e medic. Pentru ca e timpul, poate, ca si in Ro, medicul sa fie preocupat de sfaturile si tratamentele pe care ti le da; poate ca e timpul sa se gandeasca ca daca te nenoroceste pe tine se nenoroceste pe el. Daca asa ceva s-ar fi intamplat intr-o tara civilizata, nu cred ca s-ar fi discutat care e vina medicului, ci cum poate fi el impiedicat sa mai greseasca. Eu am convingerea ca aceasta doctorita nu este nici la prima, nici la ultima gafa de acest gen si mi se pare important sa fie oprita. Din pacate, cum vad eu ca se misca lucrurile prin Ro, nu cred ca va pati mare lucru, asa cum nu au patit nici altii inaintea ei. Dar nici resemnarea mioritica nu mi se pare a fi calea de urmat. Referitor la ceea ce spuneai tu, Amuleta. Sa nu crezi ca Mariana nu si-a pus problema si din perspectiva asta. Cred ca decizia de a naste sau nu un copil cu probleme e cea mai grea decizie pe care trebuie sa o iei ca mama. Dar trebuie sa fie decizia ta. Sunt multe intrebari la care trebuie sa ai raspunsuri. Conteaza in ce lume aduci un astfel de copil. Conteaza daca iti permiti financiar sa ingrijesti un copil cu probleme. Trebuie sa te intrebi daca ii poti oferi macar intr-o oarecare masura o viata demna, nu un chin. Nici o clipa parintii fetitei nu isi pun problema ca viata lor s-a complicat. Ceea ce ii darama este ca, din pacate, in Ro, societatea nu ofera nici o sansa copiilor cu probleme. Nu exista posibilitate de ingrijire speciala, scoli speciale, nici macar rampe pentru scaunele cu rotile. Iar felul in care sunt ei priviti de ceilalti oameni, ei bine, nu mai are rost sa discutam. Desigur, conteaza f. mult si cum vor sti parintii sa o caleasca in fata rautatii lumii,conteaza si firea copilei, dar totusi obstacolele pe care le va avea de trecut sunt mari. Desigur, doctorita nu are nici o vina in aparitia malformatiei, dar rolul supravegherii echo a unei sarcini nu este sa stabileasca sexul copilului si ca medicul sa incaseze niste bani; faci echo pentru a vedea daca exista malformatii. Datoria medicului e sa le vada si sa te informeze. Mai departe e treaba ta. Dar cel putin poti face o alegere in cunostinta de cauza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citesc, recitesc si ma intreb cum de este posibil asa ceva? Te ingrozeste nu numai durerea acelor parinti ci si delasarea si indiferenta cu care isi practica meseria cei care ar trebui sa aiba grija de noi cei la care te duci cu incredere si cu sufletul deschis ( si niciodata cu buzunarele goale). Ma rog ca bunul Dumnezeu sa le dea putere acelor parinti si micutei sa-si accepte soarta. aprilutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, imi pare teribil de rau pentru biata fetita si pentru bietii parinti. Le doresc multa putere, multa rabdare si multa incredere in Dumnezeu. Din pacate insa as vrea sa iti spun ca prea multe sanse de succes nu va avea prietena ta in actiunea ei in instanta. Noi am incercat acest lucru la moartea nepotelului meu, si desi am parcurs tot circuitul legal, desi autopsia medicului legist ne dadea dreptate si confirma negru pe alb o greseala obstetricala provocatoare de moarte, desi parintii nepotelului meu au aparut in fata colegiului medicilor, decizia a fost ca nimeni nu e de vina. Si nici instanta nu a avut nimic de spus... probabil ca singura solutie o reprezinta pentru noi sa mergem la forurile europene, dar sora mea s-a saturat... a obosit... vrea sa isi lase trecutul in urma si pe baietelul ei sa se odihneasca in pace... Sa ma ierti daca nu va incurajez, dar cred ca ar trebui sa stii adevarul din partea cuiva care deja a incercat sa se lupte cu sistemul. Mult noroc si sa va ajute Dumnezeu! Elena & Maria Bucuria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...