Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Povestea unei bebeluse rare


Recommended Posts

nici nu stiu cum sa reactionez!...si eu am fost pacienta d-nei dr. Akad si alte 2 prietene ale mele si toate avem copii sanatosi care au fost vazuti echografic de ea.cel putin mie mi-a recunoscut urmele unor chisturi ovariene pe care le tratasem si se resorbisera(in alt oras,la alt medic),iar acum dupa 5-6 echo sa nu recunoasca o malformatie care ar trebui sa fie atat de evidenta...!am ramas muta!si totusi este cu adevarat o profesionista...nu stiu daca parintii ar trebui sa-si iroseasca timpul,banii si energia alergand prin tribunale,in loc sa le dedice dragei de Cristina si efortului de a concepe inca un copil,poate cu mai mult noroc.intamplarea este scrisa in cel mai subiectiv mod posibil(nici nu stiu daca ai putea fi altfel,martor fiind la drama unei persoane dragi),facand-o pe dr. sa para vrajitoarea cea rea...deci hai sa aruncam cu pietre in ea...!mai sunt si alte intrebari de pus:Luipetra spune ca b.b.ul nu a venit in momentul cel mai potrivit...daca mama puiului a urmat vreun tratament in momentul conceptiei(sau preconceptiei) sau a fost expusa la cine stie ce radiatii,noxe...fara sa stie ca e insarcinata? eu nu acuz pe nimeni...dar de ce atat de multi cauta vinovati acum cand lucrurile au ajuns oricum prea departe?si daca tot se insista de ce nu sunt luate in calcul toate variantele? eu am pierdut o sarcina in momentul in care toate analizele si echo si controalele aratau ca sarcina decurge perfect normal si am ajuns la concluzia ca sarcina e o loterie indiferent cate masuri ti-ai lua...daca nu e putin si voia lui Dumnezeu,degeaba...!asa ca le doresc parintilor multa putere si credinta in a-si creste puiul,sa-l ocroteasca cu toata dragostea lor,caci de asta are nevoie cel mai mult acum si poate mai tarziu vor afla ca astfel de situatii pot scoate dintr-un om tot ce are mai bun si nu se va limita la statutul de persoana handicapata.multa sanatate! virginia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da, Claudia, sunt de acord ca una din optiuni e sa aduci copilul pe lume, indiferent de cum este el. In fond, nimeni nu poate da garantii ca un copil nascut normal va evolua normal si va fi sanatos pana la o suta de ani. Si eu sunt impotriva avortului. Nu indraznesc sa ma gandesc care ar fi decizia mea in cazul in care as afla ca sarcina mea evolueaza prost. Sa fereasca Dumnezeu pe oricine de asemenea decizii! Cat despre ideea ca doctorita ar fi impotriva avortului hmm, ce sa zic. Eu personal nu am intalnit nici un ginecolog care sa fie impotriva avortului. Dar chiar sa admitem prin absurd ca ar fi asa, nu mi se pare nici o clipa ca ar avea vreun drept sa decida. Hotararea este in exclusivitate a parintilor; pentru ca ei sunt cei care se vor zbate pentru copila asta. Nu doctorita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Elena, imi pare nespus de rau pentru nepotelul tau si pentru cosmarul prin care ati trecut in lupta cu sistemul. Din pacate, asta este si parerea mea. Dar cred ca sunt lasa si nu am curajul sa ii spun Marianei ca isi risipeste fortele si ca nu va reusi sa obtina nimic. Undeva, in mine, mai exista totusi o urma de speranta ca mai sunt sanse ca lucrurile sa mearga firesc in tara asta. Desi vad ca nu am nici un motiv sa cred asta. Draga Virginia, ma bucur nespus ca bebe-ul tau si cei ai prietenelor tale sunt sanatosi si voinici. Dar nu vad cu ce e meritul dr. Copilasii vostri erau sanatosi, a fost sansa lor. Nu era nimic absolut de vazut echografic. Nu ai de unde sti daca doctorita s-a uitat daca bebe are maini, picioare si cap. Nu ai nici un motiv sa te indoiesti ca a facut-o, din moment ce ai nascut un copilas perfect sanatos. Dar inca o data, doctorita nu are nici un merit in asta. Exista milioane de femei pe lumea asta care nu isi supravegheaza sarcinile. Asta nu inseamna ca nu nasc copii sanatosi. Eu nu spun ca doctorita ar avea vreo vina in aparitia malformatiei, asa cum nu are nici un merit la o sarcina care evolueaza normal. Stiu ca lucrurile astea se intampla, ca sunt la voia hazardului, a geneticii si a lui Dumnezeu. Are vreo importanta si foloseste cuiva daca o culpabilizam pe mama? Nici macar ea nu se intreaba de ce s-a intamplat asa. Ar putea fi o mie de motive sau ar putea sa nu fie nici unul. Si eu am pierdut o sarcina care parea ca e ok si mi-am reprosat pana si aerul pe care l-am respirat; mi-am facut o mie de analize, cu cartea in mana, pana cand am reusit sa elimin toate posibilele cauze ale avortului spontan. Si crede-ma, sunt multe. Am acceptat foarte greu ca, vorba ta, daca nu vrea si Dumnezeu, degeaba faci tu tot ce depinde de tine. Deci nu asta e problema. Sa incercam deci sa fim obiectivi: datoria doctoritei era sa vada ca bebe-ul e malformat si sa o informeze pe mama. Atat. Mugurii membrelor inferioare se formeaza undeva intre ziua 28 si 30 de la conceptie. Ceva s-a intamplat atunci si nici cel mai super-priceput medic din lume nu ar fi putut schimba asta. Deci nimeni nu pretinde ca doctorita trebuia sa ii aduca Marianei pe lume un copil intreg. Dar, oricat m-as stradui, nu pot sa nu o acuz de superficialitate si lipsa de profesionalism. Daca era o malformatie a unui organ intern sau vreun sindrom genetic ultra-sofisticat, sa stii ca nu ii gaseam nici o vina. Este omeneste posibil sa gresesti. De altfel si statisticile arata asta. Dar...ea nu a vazut ca fatul NU ARE PICIOARE. Cum spuneau mai multe dintre fetele de pe forum si cum chiar tu recunosti: chiar pentru un neprofesionist, picioarele se vad cel mai bine:se misca, sunt destul de mari, plus ca stabilesti varsta gestationala masurand lungimea femurului. Parerea mea este ca dr. Akad nu s-a uitat deloc la picioruse; pentru ca daca s-ar fi uitat, mi se pare imposibil sa nu fi vazut asa ceva. Iar asta nu mi se pare a fi o dovada de profesionalism.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca traim in epoca aparatelor performante care pot depista malformatii si chiar anumite boli genetice.Din pacate insa astfel de cazuri se petrec cam peste tot.In Franta s-a intimplat ,un copil s-a nascut fara bratul sting,nimeni nu a vazut la ecograf ca nu are un brat!!!Parintii au dat doctorul in judecata,au cistigat si au obtinut reparatii materiale.Ceea ce au cerut ei si au cistigat,îi ajuta sa plateasca proteza copilului,care trebuie schimbata pe masura ce bebelusul creste. Din pacate,in Romania sansele de a obtine ceva sint foarte mici.E pacat ,pentru ca intotdeauna cei nevinovati sufera. ii doresc sanatate micutei,iar parintilor rabdare si putere sa duca pina la capat lupta pe care au inceput-o cu sistemul medical din Romania. Pupici Corina si Anna nazdravana!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se cam pare ca unele dintre noi pierdem esenta. Ce importanta are pentru datele problemei daca mama a facut sau nu cine stie ce tratament sau daca a avut parte de cine stie ce noxe. Indiferent de asta, doctorul trebuia sa vada malformatia. Spunea cineva aici ca in Franta s-a nascut un copil fara un brat. Oarecum,poti intelege ca statea intr-o pozitie ciudata, in care nu s-a observat ca nu il are, desi este putin probabil ca la toate echografiile sa stea copilul aiurea!! Dar, sa nu vezi ca lipseste femurul?!?!!? Dupa stiinta mea, si rog fetele care sunt de specialitate sa confirme sau sa infirme, prin masurarea femurului isi da seama doctorul de dezvoltarea copilului (lungime, greutate aproximativa). Cel putin asa mi s-a intimplat mie in sarcina. Si atunci, daca este asa, cum Dumnezeu sa nu vezi ca unul lipseste? Si daca l-ai masurat pe ala care, de bine de rau, era, cum ai dat verdictul "fat sanatos si bine dezvoltat" daca osul era malformat si nedezvoltat?!?!?!!?!?!? Foarte ciudat! Oricum, vina este exclusiv a doctoritei si, dupa parerea mea, nu trebuie lasata nepedepsita. Din cauza asta sunt atitea nenorociri intimplate prin spitale, pentru ca medicii nu au, mai nou, nici un fel de responsabilitate a actului medical. Pe ei nimeni nu ii sanctioneaza decit cu, cel mult 10% din salariu. Slava Domnului, mie nu mi s-a intimplat nimic grav din cauza doctorilor,insa, cu draga inima as sustine o initiativa de genul unei actionari in judecata, chiar la Haga, pentru ca aici este vorba de o protejare a acestor greseli - nimeni dintre cei in masura sa o faca nu au initiat introducerea malpraxis-ului in Codul penal. Cine ma cunoaste stie ca eu am o vorba:" Daca medicii ar fi pedepsiti pentru malpraxis, atunci sigur in puscarii ar fi mai multi medici decit borfasi de rind" Sa ma scuze "prietenele de forum" care sunt medici (sunt mai mult decit convinsa ca ele isi fac treaba cum trebuie), insa in ultima vreme, in Romania, nu prea mai exista medici din vocatie si pe care sa-i intereseze omul din fata lor. M-am infierbintat cam tare, dar e prea de tot! Anamaria si bb Andutzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luipetra, da, asa este, si eu am zis ca trebuia sa le spuna adevarul parintilor si decizia sa fie numai a lor. Iar chestia cu obtinutul protezelor este nemaipomenita! Daca s-ar putea obtine si in Romania...Multa sanatate si putere Cristinei! PS Nu-i asa ca micuta e o mica-dulce minune si parintii ei nici nu-si mai pot imagina viata fara ea? Si sunt sigura ca sunt si foarte mandrii de ea. Multa putere si lor, ca au mare nevoie! Si nu vreau sa semene a resemnare (si pe mine m-a enervat Miorita [:D]), dar a fost sa fie Cristina, nu? Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate, Anamaria-Livia. Cunosc atat de multe cazuri cu oameni nenorociti de doctori, ca as putea sa va povestesc pana maine.Stiti care e culmea ironiei? Ca nu am auzit de absolut nici un doctor care sa fie obligat sa raspunda in vreun fel pentru deciziile lui. Indiferent de cat de grava a fost situatia sau de cat de flagranta greseala. La fel ca in accidentele rutiere:mortul(respectiv pacientul) e intotdeauna vinovat! Ca s-a expus la noxe, ca a mancat ce nu trebuia, ca nu a pus intrebarile potrivite... Ce importanta are ca doctorul trebuia sa-si faca meseria?! Si pentru ca veni vorba: Mariana chiar nu a fost afectata de nimic care sa poata explica malformatia. Nu a fost iradiata, racita, intoxicata, nu a facut absolut nici un tratament in perioada respectiva. Ca ar trebui ca ceva sa se schimbe? Da, cred cu tarie ca ar trebui. Spunea cineva aici pe forum ca medicii platesc o asigurare de malpraxis. Asa este si chiar e o suma frumusica. Care teoretic ar trebui sa acopere "ghinioanele" asiguratului. Practic, eu una nu am auzit de nici un amarat de caz in care medicul sa fie condamnat pt. malpraxis si obligat sa plateasca daune. Nu am pretentia ca as fi atoatestiutoare si sper ca pur si simplu nu am auzit eu si ca un astfel de caz totusi exista in Ro.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...