Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Povestea unei bebeluse rare


Recommended Posts

mai fetelor, stie careva dintre voi ce insemna sa nu ai un picior?? stiti careva cum e viata???nu ptr cei din jur,...ptr cel in cauza? nu vreau sa condam pe nimeni, desi mi-am pierdut fetita dintr-o eroare medicala.eu am multumit lui dzeu ca nu a trait decat sa fie un copil handicapat.nu din egoism.ci ptr ca e cel mai rau sa ai in fata ta o persoana care ptr tine inseamna totul si sa nu poti sa o ajuti. acum hai sa vb un pic pe subiect.in 2000 deci acum 4 ani tatalui meu, cel mai minunat tata din lume, i sa amputat un picior de sub genunchi.ce a insemnat asta ptr noi ca familie e greu de descris in cuvinte.operatii peste operatii,chinul din toata lumea, momentul in care a aflat ca nu ii mai poate fi salvat piciorul si asta la 45 de ani.si de atunci zilnic.da...e adevarat, financiar ptr noi nu a fost o problema, i-am facut o super proteza...si ....credeti ca asta rezolva totul??o proteza nu poate fi tinuta tot timpul.apoi...se mai ingrasa, mai slabeste...alta proteza, alta distractie.si ce simte tata...cine stie ...ce e in sufletul lui??noi am fost bucurosi ca a scapt cu viata si e langa noi, dar stiti de cate ori a incercat sa isi ia zilele???hotararea asta trebuia sa fie a parintilor.nu sunt de acord cu asta a fost...si mergem inainte.e adevarat si ca te bati cu morile de vant.poate fiecare ar trebui sa avem mai multa grija de noi.am cunoscut in spital o fata in luna a 5-a avea copilul dezvoltat ptr o luna,...toti dr au zis ca e ok,dar a avut avort spontan.era un copil malformat-nu avea cap.astia ar trebui impuscati.tatal meu e in situatia asta tot dintr-o eroare medicala.pana cand???ce incredere sa mai avem in medici...da...ok..nu sariti..nu toti sunt asa...dar ce cauta printre ei si astfel de specimene??? PTR PARINTI: sa va dea Dzeu putere multa multa.si multa sanatate si voua si la copil. puffy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul răspuns
E foarte trist !![q] Am auzit si eu de un caz (asemanator cu cel mentionat de puffy), era vorba de o doamna care mergea regulat la dr si i s-au facut mai multe ecografii..iar dr a zis ca fatul este normal. Cand a nascut..copilul era fara cap, iar femeii i s-a spus ca era deja mort. [bang]ar trebui trasi la raspundere acesti medici indolenti( caci numai banii sunt in capul lor, stiinta tot mai putina) Dana&bb Andy(1 an)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am spus de asigurarea de malpraxis, dar nu ca sa iau apararea doctoritei care a facut prostia; personal cred ca trebuie sa isi asume raspunderea. Eu pot sa spun ca m-a ferit Dumnezeu de belele medicale mari. Cat am fost in Romania am platit asigurari medicale de la 3 slujbe cate aveam si n-am primit in schimbul banilor nici macar o aspirina. Tata (care nu mai este printre noi) avea diabet; il duceam la controlul periodic; nu doresc nici dusmanilor sa mearga pe acolo, unde zeci de oameni amarati si bolnavi de diabet asteptau la coada sa intre in cabinetul unei doctorite, sa-i vada si sa le dea o reteta gratuita de pastile. Doctorita aia nu va pot povesti cum arata: fuma in cabinet primind pacientii, era nepieptanata si pot presupune si nespalata sau asa arata, cu unghii lungi si oja rosie sarita, ingrozitor si mai mult decat deprimant. Contra spaga nu mai stateai la coada si rar in viata mea m-am simtit asa ultimul om sa intru in fata tuturor amaratilor alora. Am prieteni medici care nu sunt deloc asa; cred si ca omul sfinteste locul. Am presupus ca atata timp cat unii se asigura impotriva culpei de malpraxis, exista si culpa. In locul parintilor Cristinei, eu as da doctorita in judecata, chiar si stiind din start ca e o lupta cu morile de vant din cauza minunatului sistem juridic romanesc. Sunt niste oameni care nu vor mai avea niciodata viata pe care au avut-o inainte de nasterea Cristinei si care nu merita asta. Ce sa faca, sa-si plimbe fetita cu carutul in timp ce pe langa ei trece doctorita-minune intr-o masina faina, cumparata eventual din banii norocoaselor care au nascut copii normali si i-au fost recunoscatoare? Stiu prea bine cat de dur e sentimentul ca te-a batut Dumnezeu; lor personal nu le trebuie o problema in plus, de acum au destule. Dar atata timp cat nimeni nu spune si nu face nimic, nu exista nici cea mai mica sansa ca ceva sa se schimbe, atat in sistemul medical cat si in cel juridic. Oare povestea nasterii Cristinei o fi aparut in vreun ziar?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca sist.juridic din R.e cam....dar sa nu-si piarda speranta. Pot sa va spun ca eu am castigat doua procese despre care toata lumea imi spunea ca e imposibil sa le castig! Deci se poate.... Parerea mea e ca doctorita respectiva trebuie sa plateasca!!!!! Trebuie sa plateasca pentru lacrimile varsate de parinti si pentru lacrimile pe care le va varsa mai tarziu copilul.... Eu as incepe printr-o campanie in presa (se stie ca daca opinia publica e pro un lucru, justitia nu poate sa fie contra!!!!) Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Llaura, nici o clipa nu m-am gandit ca ii iei apararea [}:)]. Sunt intru totul de acord cu tine si eu stiu f. bine cum merg lucrurile in sistemul sanitar. Stiu situatia diabeticilor si ii compatimesc din suflet; asa cum stiu situatia in multe alte specialitati; dar ce am putea face noi? Ceea ce ma doare teribil e sentimentul ca nimanui nu-i pasa de noi. Nici daca am fi asistati de stat nu cred ca am fi mai prost tratati. Traiesc un sentiment de neputinta care ma copleseste. Pana la intamplarea nefericita a prietenei mele, eram ferm convinsa ca locul meu e in Ro. Fac parte dintre romanii care nu se pot plange de mari neajunsuri materiale, profesional sunt "pe o linie" ca sa zic asa, am o familie si un sot care ma iubesc si au grija sa nu-mi lipseasca nimik. Nu gaseam mari motive sa emigrez, desi sotul meu insista de vreo trei ani; acum ma gandesc ca ar cam fi timpul sa o sterg. Cand vezi ca in tara ta toti iti rad in nas, ca oricata dreptate ai avea, mori cu ea in mana, ca peste tot pe unde te duci dai de neprofesionisti (nu ma refer doar la cazul medicilor, e valabil de la gunoier la prof. universitar), ca toti frate, absolut toti asteapta spaga si ca nici asa nu esti sigur intotdeauna ca rezolvi, sincer, mi se face lehamite. Scuze, am deviat de la subiect. Opinia publica este zero total pe aici, nimanui nu-i pasa si toti se feresc sa ia atitudine. Acum vreo trei-patru ani, o doctorita din Iasi a venit cu ideea de a strange semnaturi ca sa se renunte la obligatia de a plati asigurari de sanatate, ca si asa le platesti degeaba. A anuntat treaba asta in presa si a facut destul de multa reclama ideii. Stiti cate semnaturi a strans? Am auzit ca vreo zece. Probabil restul iesenilor erau multumiti de serviciile asigurate...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, ce grozavenii! Luipetra, mie imi vine sa fac o plecaciune in fatza prietenei tale! Pentru puterea si dragostea de care da dovada...sa-i ajute Dumnezeu! Fetita poate sa aiba un suflet minunat, poate avea o minte stralucita, poate fi foarte talentata la ceva, poate sa fie absolut comuna si merita sa vada soarele! Cat despre ceea ce vor primi parintii de la copil...asta ii va face sa uite de lacrimi si durere. Multa putere parintilor sa lupte cu toate cate le au impotriva! Daca-i putem ajuta cu ceva, spune! Multa sanatate! anto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

departe de mine gandul de a acuza sau scuza pe cineva,dar eu va spun ca i-am fost pacienta dr.Akad si am facut la ea 2 echo:una la 6 sapt.cand am descoperit sarcina si una la 12 sapt. cand mi-a aratat coloana vertebrala si craniu si membre...tot tacamul.daca spuneti ca nu s-a uitat la copil atunci la ce Doamne iarta-ma s-a uitat pe monitorul ala?si oare nu toate mamele cer sa vada si ele minunea ce creste in pantecele lor?ce i-o fi aratat Marianei?nu inteleg nimic dar stiu cu siguranta ca e un medic bun si atent(chiar si fara ploconeli,eu mi-am platit consultatia ca orice alt pacient,nici nu-i eram vreo cunostinta).nu am nimic de castigat in a o apara(de fapt dupa cele 2 echo nici nu ne-am mai vazut vreodata,caci am plecat definitiv din Iasi)dar mi se pare ca ea fost gasita drept tap ispasitor pt. un lucru de care singurul responsabil e destinul.cine e vinovat ca undeva intre ziua 28 si 30 s-a produs o mutatie care a declansat tot dezastrul?si daca mama era informata asupra acestui fapt avea oare dreptul de a pune capat unei vieti?cine poate raspunde?cine si-ar dori sa fie in locul unei mame care are de luat o astfel de decizie?cred ca pe undeva(chiar daca nu-i corect)Mariana a fost scutita de a lua ea aceasta hotarare.probabil s-ar fi intrebat toata viata ce s-ar fi intamplat daca ar fi luat decizia"X",indiferent pe care ar fi ales-o.dar discutiile noastre sunt oricum de prisos,caci indiferent de parerile noastre(iar eu personal le respect pe ale fiecaruia) parintii acestia au un drum anevoios de parcurs,ei sunt singurii care vor hotari la urma urmei daca o vor actiona in justitie pe dr.(umplandu-si sufletul de amaraciune si dezamagiri)si sunt singurii care vor duce greutatile in cresterea micutei Cristina.inca o data le doresc taria de a infrunta realitatea,multa rabdare si multa sanatate! virginia P.S. am citit mai inainte"povestea unei bebeluse rare",care a murit de cancer la ochi pe la 4 anisori.oare cine a fost vinovat...?cred ca sunt lucruri care ne depasesc,iar noi ca oameni suntem prea mici ca sa ni le explicam,daramite sa le rezolvam...putem doar sa le acceptam si sa traim cu ele...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga luipetra, stiu eu destul de bine cum sta treaba in Romania, ca am plecat numai de 5 luni, cam din aceeasi situatie...avem probleme destul de mari si multe si aici, insa un lucru il simt in fiecare zi, am scapat de teroarea arbitrariului..poate exagerez dar asa simt. Iar ce s-a intamplat cu aceasta femeie care-si vede copilasul de cateva zile fara picioare cam asta e, lovitura arbitrara, nemeritata, si in care din pacate societatea joaca rolul cel mai important.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea problema in acest caz nu este cine e vinovat pentru malformatia micutei, pentru ca aici treburile sunt clare: eroare genetica, arbitrat, destin, Dumnezeu sau ziceti-i cum vreti. Problema este ca aceasta viitoare mamica nu a fost anuntata de ceea ce urma s-o astepte. Mi se pare foarte putin scuzabil ca un medic ecograf nu poate depista o malformatie de o asemenea amploare si evidenta. Si da, este malpraxis. Bine zicea cineva ca erorile sunt scuzabile, dar mai putin in medicina. Acesti oameni stiau foarte bine in ce domeniu intra si care trebuie sa le fie dedicatia, stiau foarte bine ca au responsabilitati mult mai mari fata de un economist sau un matematician. Un slab profesionist nu trebuie neaparat sa dea chix cu toti pacientii pe care-i are. Bine-nteles ca sunt si pacienti care sunt foarte multumiti de serviciile acestei doamnei doctor, dar conteaza celelalate cazuri si in nici un caz nu poti judeca lucrurile punand in balanta “cate vieti a salvat si cate vieti a distrus”. Poate ca asta-i principul dupa care se ghideaza Ministerul Sanatatii, Asociatia Medicilor din Romania si Sistemul nostru de justitie, de nici un doctor nu pateste nimic dupa ce distruge anumite vieti. Nu condamn atat de mult greselile din lipsa de informare sau din oboseala sau mai stiu eu ce motive care apar in relatia medic-pacient, cat condamn greseala din ignoranta. Iar acesta este un caz de o ignoranta colosala. Spunea cineva ca poate era impotriva avorturilor si ca .... Cum poate un medic sa fie impotriva avorturilor daca la nastere le-a recomandat parintilor sa scape de micuta, a incercat sa-i determine sa semneze o hartie prin care sa-si abandoneze copilul? Numai impotriva avorturilor nu poate fi un astfel de medic. Ecograful tocmai de-aia a fost inventat, pentru a depista astfel de cazuri si eventual, acolo unde se poate, sa se intervina in corectarea greselilor pe care natura le face. Sunt de accord ca nu era absolut nimic care sa poata imbunatati situatia bebelusului, dar dupa parerea mea acest defect putea fi depistat la o varsta a fatului cand avortul s-ar fi putut face fara riscuri, cand mama ar fi putut alege. Dupa ce ai nascut o minune mica, nu cred ca mai poti alege. Daca cineva are vreun drept de a decide soarta unui fat in afara de Dumnezeu, atunci cu siguranta acea persoana e purtatoarea sarcinii. Era de datoria doctoritei sa observe o astfel de malformatie si sa o anunte pe mama. Sistemul medical romanesc si nu numai acorda mamei dreptul de a decide daca pastreaza un copil cu malformatii sau nu. Aceasta doctorita nu i-a acordat Marianei acest drept, a prelevat-o de dreptul ei de a decide. Asta e motivul pentru care trebuie acuzata aceasta doctorita. Problema este ca traim intr-un sistem social cu reguli, cu legi, iar ele sunt respectate doar cand se doreste. Virgil, poate ca ai ajuns la o concluzie buna ca sarcina e o loterie curata, suntem mii de femei care pierdem sarcini, cu toate speram ca e bine si ne trezim intr-o dimineata ca s-a terminat. Dar nu compara cazul tau de avort spontan cu situatia acestei femei. In cazul tau e ceva ce nu depinde de nimic altceva decat de natura, arbitrat sau Dumnezeu, nu depinde de noi, pe cand in cazul Marianei situatia a depins intr-o oarecare masura de aceasta doctorita. Lasand judecata lui Dumnezeu la o parte, lasand la o parte morala crestina, dpdv medical Mariana trebuia sa fie cea care decidea daca pastra bebelusul sau nu. Neanuntand-o pe mama de starea fatului, doctorita i-a eliminat din start posibilitatea de-a alege. De aici apare frustrarea acestor oameni. Cand stii ca Dumnezeu iti trimite un fulger din cer si te trazneste, nu comentezi atat de mult, te resemnezi si i te supui, dar cand stii ca un muncitor de pe schela arunca cu caramizi in jos pe strada, nu mai poti tace, nu te mai poti pleca si nu mai zici ca asta a fost voia Domnului. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 6 sapt. DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...