Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PSORIAZIS-ul, boala grea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Tatal meu are psoriazis de multi ani. Stiu ca boala e cauzata de stres, in cele mai multe cazuri si bineinteles, de terenul propice, pe un sistem imunitar scazut. E pacatoasa, nu se vindeca, doar se amelioreaza. A incercat diverse tratamente, dar faptul ca nu tine regim nu-l ajuta cu nimic. Mancarimile sunt uneori insuportabile si se scarpina pana sangereaza. Expunerile la soare usuca ulceratiile si le micsoreaza dimensiunea. http://community.webshots.com/user/freediaro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sufar de Psoriazis, Este o boala dermatologica foarte urata si nesuferita![bang][bang] La mine e localizata la coate, pe fata ,pe scalp si in urechi. Reusesc sa o tin in"frau"cu LOCOID solutie dar cate o data parca nici asta nu-si mai face efectul[q][q] Ce mai.... e urata si ma-m saturat de ea!!! Va pup! [:X][:X][:X] Doina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

merg de citva timp la un medic homeopat care mi-a aratat in timpul primei noastre intilniri un album cu reusitele lui; sint acolo si cazuri de neurodermitis si de psoriazis, la copii si la adulti , ameliorate si chiar pot spune vindecate din moment ce de citiva ani nu au mai recidivat; un prieten al nostru, dignosticat cu psoriazis si neurodermitis cu multe tratamente alopate sau naturiste esuate face acum un tratament la acest medic; dupa mai multe incercari se pare ca e pe drumul cel bun; poate e o idee si pentru voi, traatmentul homeopat la un medic bun, cu experienta; multa sanatate voua si celor dragi iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine se implinesc 3 ani de cand nu a mai recidivat, boala. [:)] Si sper sa nu se intample ! Am avut psoriazis pe toata portiunea cotului drept. Am facut tratament(creme preparate la farmacie, raze ultaviolete, unguent Locoid, injectii locale cu Diprophos, cortizon sau hidrocortizon, xilina) timp de 9 luni. Drept urmare, cotul drept imi arata mai bine ca cel stang. Din cand in cand, imi verific coatele cu teama de a nu observa semnele bolii, iarasi. Am intrebat medicul ce poate sa imi spuna despre psoriazis ? De ce apare, se poate trata, se poate sa revina ? [?] Mi-a spus ca este o boala ce nu se poate trata, doar ameliora. Nu se cunosc exact cauzele, se presupune ca ar fi stresul sau carii netratate. Si mi-a mai zis ca daca ar sti mai multe, ar fi primit premiul Nobel pana acum. [:0] Nina & [copil] Nina-Cristina (2 ani in ianuarie) http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o buna prietena care are psoriazis.Era localizat la coate doar si tot timpul se facea cu unguent LocacortenTar,care i-a ameliorat foarte bine petele.Acum nu se mai gaseste acest unguent.Dupa ce a nascut(acum 8 luni)au disparut petele de pe coate si nu au mai aparut in alta parte.Oricum boala nu se vindeca,dar se amelioreaza si poate avea o evolutie buna.Poate se se decompenseze oricand,mai ales din cauza stresului.Am vazut forme urate de psoriazis pe tot corpul,chiar forme rebele.Nu se manifesta la toti la fel.Poti trai toata viata cu psoriazis si sa nu se decompenseze niciodata. Am auzit ca in farmacii au aparut tot felul de unguente pt.psoriazis,dar nu stiu cat de eficiente sunt,cred ca difera de la o persoana la alta si tratamentul. alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu are psoriazis. La inceput i-a aparut in cap, acum i-au aparut pete si pe frunte si in zona ochelarilor. Pana la 22 de ani nu a avut nimic, atunci a avut un accident de masina si, in urma socului, s-a declansat boala. A incercat tratamentul cu vitamine, diverse creme si un tratament homeopat, dar in urma tratamentului homeopat il durea ficatul, dupa ce a intrerupt tratamentul homeopat, l-a lasat si ficatul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este un juice si capsule numite Noni, care printre alte calitati se spune ca ar avea efect impotriva psoriasis-ului. Se recomanda mai mult peste (macril) si a se evita alimentele excitante ca: ciocolata, coca-cola. (din cate stiu eu) "Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns." Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...