Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PSORIAZIS-ul, boala grea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Se manifesta intr-un singur fel....eczeme de diferite feluri si forme, pe orice parte a corpului care uneori te mananca alteori nu. Depinde cat de intins este. Si atat. Mai exista niste complicatii asociate cu aceasta bola cum ar fi artrita psoriazica. Se pare ca pe portiunile afectate pielea se innoieste mult mai repede si determina aparitia cojilor. Eu am avut pe toate partile corpului, inca mai am pe coate, cap si unghii. Se pare ca este intr-o perioada de remisie. E adevarat ca si eu sunt mai calma si nu ma mai intereseaza asa de mult prezenta ei. Si eu am incercat gramezi de tratamente cu efecte temporare, inclusiv naturiste. Este o bola care deranjeaza mai mult prin aspectul neplacut, inestetic decat prin altceva. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am intrebat pt ca incep sa intru la banuieli.. am o problema cu pielea pe picioare, intre genunchi si glezna. mi se cojeste f repede, la cateva zile. ma dau cu crema si atunci incepe sa arate mai normal. altfel arata oribil. plus ca daca nu ma dau cu crema si mi se cojeste ma mananca ingrozitor de tare, ma scarpin pana imi da sangele... daca ma dau cu crema (lapte de corp) arata cat de cat normal... n-am fost inca la doctor ca vreau sa merg in Ro peste o luna dar m-ati bagat in sperieti.... nimeni din familia mea nu cred ca a avut asa ceva.. da se intinde si pe alte portiuni?? God!! tre sa merg la doctor!!!!!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am avut decat pe cotul drept, o eczema sub forma de coaja alba, iar cand coaja cadea aveam pielea rosietica. Nu ma deranja decat aspectul inestetic al cotului. Nu am avut mancarimi, desi medicul intotdeauna imi atragea atentia sa nu dau coaja jos, sa nu ma scarpin si imi verifica, intotdeauna, genunchii, zona salelor si capul, locuri unde s-ar forma psoriazisul. Se pare ca am avut o forma mai usoara si am tratat-o la timp. Nina & [copil] Nina-Cristina (2 ani in ianuarie) http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt posesoarea unei astfel de ciuperci. O am pe scalp. E din cauza stresului. Cand nu am perioade agitate ma lasa si ea mai moale. Nu poate fi vindecata decat ameliorata. Eu o tratez cu daivonex elocom si sampon Kertyol-S. Am avut-o acum cativa ani am ameliorat-o cu dermovate crema un chin va spun si apoi mi-a reaparut dupa 3 ani acum sunt iar in tratament. aura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mariailin
Rusinea dermatologiei - e celalalt nume al acestei boli. O am si eu si mama si bunica. Da' de ce intrebi Dana? Maria&Vladut
Mama are.A debutat cind a aflat de Vladutz(nu aveam o situatie familiala f. buna).Acum eu sufar f. mult si sunt stresata...asta este un factor si cum se mosteneste si genetic...factorul 2,PARCA INCEP SI EU SA AM MINCARIMI, NU STIU SIGUR. Danny mama & Vladutz fiul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Psoriazisul este o boala f urata! Se declanseaza in urma unui soc emotional, imunitate scazuta sau mostenire genetica! Nu am auzit pe cineva care sa se vindecat definitiv de ea! Sotul meu o are din copilarie, luand-o dintr-un rau unde se scalda vara. A luat-o impreuna cu un vecin! Cel mai urat se manifesta iarna, cand nu are posibilitatea de a sta la soare (iar de ultra violete i s-a acrit), si cand este stresat (ceea ce se intampla mai tot timpul!). Vara e cel mai fain anotimp, pentru ca il ajuta cel mai mult razele solare si apa sarata! In rest il trateaza cu un suc Noni (punand comprese pe zonele afectate), se mai unge cu un sampon care contine gudron. Nu are voie cioco, cola, prajeala, codimentat, acidulat, nu are voie carne de porc, ci numai peste si pui fierte,[xx(]...etc lista poate continua... Bineinteles ca nu respecta la litera regimul ( s-ar prabusi lumea!)! Mi-e mila de el, ca in timpul exploziei de manifestare a bolii, are f mari complexe, chiar si fata de mine! Cand ii apare nici la frizer nu se mai duce! A trbuit sa invat sa-l tund! Nu stiu ce curaj a avut de m-a lasat sa-i bag foarfeca in par prima data![:D] Multa sanatate tuturor !![cheers] Nally
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...