Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PSORIAZIS-ul, boala grea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
prietena mea buna are.e foarte frumoasa si are chestia asta de cand era mica, din cate isi amintesc parintii nu stiu pe nimeni in familie care sa fi avut. dar cand e fericita, nu e stresata deloc ii trece , acum de vreo 2 ani de cand a intrat la facultate nu are chiar nimic, e oke.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Sotul meu are psoriazis si din aceasta cauza si lucrand in domeniul medicinei moleculare am citit articole legate de aceasta boala, m-am gandit chiar si cum s-ar putea studia pas cu pas si in detaliu cauzele bolii si cum ar fi un tratament eficace (m-am gandit si la gene theraphy dar inca trebuie multe ca asa ceva sa fie posibil fara riscuri majore si nu sunt inca studiate toate proteinele ce cauzeaza boala, desi se stiu deja clar genele)... Psoriazisul este o boale multigenica si autoimuna, adica e cauzata de mai multe gene localizate pe cromozomi diferiti, genele aceastea au mutatii care produc niste proteine "gresite" care actioneaza pe celulele pielii producand o inmultire excesiva a lor, asta cauzand inflamarea si descuamamrea caracteristice bolii (eruptiile solzoase). Intrucat sunt mai multe gene cu mutatii care cauzeaza boala aceasta ereditara nu se poate realiza cu tehnologia actuala si cunostiintele despre toate proteinele si mecanismele implicate in cauzarea bolii, un tratament efiace care sa asigure vindecarea eliminand cauzele bolii. Fiind o boala autoimuna, asta inseamna ca sistemul imunitar din diferite motive de exemplu stress sau alti factori environmentali stimuleaza continuu producerea acestor proteine care au ca efect boala in sine. Singurele tratamente ameliorante sunt empirice: dieta vegetariana "de purificare", expunerea la soare, creme antiiinflamatoare si cu acid salicilic... Bai de exemplu cu anumite saruri, cum ar fi la Marea Moarta... Razele ultraviolete produc mutatii in celulele pielii prin asta ameliorand proliferarea keratinocitelor. Ce am mai citit interesant si nu stiu cat e de adevarat eu nu vad nici o conexiune logica si stiintifica dar e totusi un fapt, a fost ca cei care au psoriazis cumva au cel mai scazut risc de a face cancer si mai ales cancer de piele, cu toate ca boala lor este una genetica! deci uite ca ar fi si un lucru bun.... va pupic si eu sunt pro orice ar merge fie tratament homeopat, fie naturist....[:D] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Modul de transmitere genetic, ereditar in cazul unei boli multigenice este diferit de cel clasic, de la bunici la fii, la nepoti etc, intrucat sunt mai multe gene si mai multi cromozomi implicati astfel ca cel care are boala va fi uimit ca nu are rude in jurul lui care sa o aiba, sau cel putin sa o manifeste... Evident ca fiind o boala ereditara nu se ia din rauri sau de la alti oameni....[:D] Raul in schimb (apa cine stie cat de murdara era si ce poluanti erau pe acolo...) poate fi un factor "enviromental" care sa ii declanseze sotului lui Nally raspunsul imunitar aberant sau sa fie doar o eczema urata si cronica, lucru care inclin sa cred ca e adevarat prin faptul ca mie mi se pare prea mare coincidenta ca si prietenul lui sa fi facut....[:D] Ideea cu analizele pt profilul imun mi se pare excelenta, eu nu stiu detalii despre asta insa. va pupic si muuuulta sanatate! allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by slakje
NALLY: Psoriazisul NU SE IA. este o boala pe fond genetic. tatal tau NU A LUAT psoriazisul din nici un rau. probabil are o eczema urata. tztztztz medicii astia tztztztz
nici eczema nu este contagioasa. este vorba tot de mostenire genetica, sistem imunitar etc. etc. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru lamuriri, STIU ca psoriazisul nu se ia, altfel de 3 ani de cand suntem impreuna s-ar fi manifestat si la mine boala!!!! Cand am spus ca "a luat" aceasta boala din rau ( greseala de exprimara a mea!!!) ma refeream ca de atunci a inceput sa se manifeste boala. Intradevar si mie mi s-a parut o coincienta cam mare ca si prietenul sa fi avut aceeasi manifestare.... dar am uitat sa va spun ca ei sunt veri de gr. 2 ( si cum la tara esti neam aproape cu tot satu'[hot]).... nu stiu daca are o prea mare importanta ca sunt neamuri sau nu! Nu stiu... nu cunosc f multe despre aceasta bola. V-am impartasit ce am putut afla de la sotul meu (caruia nu ii prea face placere subiectul si nu ii place sa-l dezvolte!).Ce am aflat mai mult despre boala a fost de pe internet si de la televizor!!! Mersi inca o data! Am sa urmaresc cu interes acest subiect pe forum! Multa sanatate la toata lumea! [gravi] si bebe-ul din burtica va pupica[pup] [:X] Nally
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NALLY pai nu-i nici o problema nu e o rusine nici sa ai boala nici sa nu ai informatii despre ea, da acuma e clar ca e psoisibil ca raul respectiv murdaria, poluarea sa le fi declansat la amandoi eruptiile. Despre eczeme eu nu stiu prea multe, deci e f probabil sa fie si astea ereditare, habar nu am, am citit doar despre psoriazis..[:D] sanatate ca e mai buna ca toate![pup] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Psoriazisul este o maladie din grupa colagenozelor...Nu se cunoaste tratament medical dar sunt ameliorari urmandu-se un tratament naturist.Exista in Formula As un reportaj in care dl.Marin Giurea din Piatra Olt a gasit explicatia pentru declansarea si tratarea colagenozelor!Se spune ca aceste boli autoimune apar atunci cand pe stare de stres puternic sistemul endocrin nu mai poate controla sistemul nervos si se elimina in organism o toxina puternica !El insusi a suferit de lupus diseminat si dupa 15 ani de cercetari a gasit leacul!Mergeti si cautati in arhiva revistei si veti gasi acolo raspunsurile ! BESTUTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...