Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

mic nodul sub brat


Recommended Posts

[help] Uite ca, acum in timp ce stateam pe net, am simtit o usoara durere sub brat. M-am palpat si am simtit un fel de nodul. Oare ce sa fie? Nu am timp sa ajung zilele acestea la medic. Adevarul este ca mi-a mai aparut, dar pe cand sa ajung la medic disparea (in cateva zile). Of, of, of! [pup] Cosmina, [dual] Diana-Maria & Amalia-Ioana http://community.webshots.com/user/amadia2002
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cosmi, daca tu nu alaptezi acum, e fff important sa ceri o mamografie. Asa chiar daca nodulii apar si dispar s-ar putea identifica o densitate diferita a tesuturilor. Multa sanatate. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit la fel,Cand fetita avea un an am simtit un nodul sub brat.M-am speriat de moarte.I-am spus mamei mele si ea mi-a facut masaj un pic si a cedat.Este f.dureros locul.Dupa o zi mi-a disparut.Le-am intrebat si pe fetele care aveau bb mic si ieseam impreuna in parc.Una dintre ele care numai alapta patise la fel ca mine.Deatunci numai am avut nimic . [pup] Gabi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Cosmi, daca ai mai facut si dispare, daca nu alaptezi, daca pielea pe deasupra se inroseste (adica daca nu e alba) si doare (chiar foarte tare) e foarte probabil sa fie Hidradenitis suppurativa. Oricum numai un doctor iti poate spune daca este intr-adevar sau nu. E foarte important sa faci macar o ecografie mamara (fara radiatiile mamografiei) ca sa vezi ce si cum. Daca e Hidradenitis suppurativa, desi numele suna ingrozitor, e pina la urma inrudita cu acneea. E o inflamatie a unei glande sudoripare, provocata de infundarea canalului. Te sfatuiesc totusi sa nu neglijezi pentru ca infectia se dezvolta foarte repede, nodulul poate creste uimitor de repede. Trebuie sa mergi la doctor, pentru ca la primele simptome se trateaza cu antiinflamatorii si chiar cu antibiotice. Te sfatuiesc totusi sa nu faci masaj, spre deosebire de chisturile provocate de lapte care trebuie drenat, hidroadenita (daca asa e in romana?) se agraveaza daca le misti prea mult (ca un cos la care umbli prea mult). Inca un sfat, pina nu trece incearca sa nu folosesti deodorant la subratul respectiv. Eu fac minunile astea de la orice fel de deodorant, fara discriminare, inclusiv de la cele hipoalergice. Si nu e de glumit, pentru ca ultima data a trebuit taiat pe viu [:)] ca sa iasa puroiul, asa ca daca este intr-adevar asta, trateaza repede sa nu creasca mult (se poate dubla de la o zi la alta). Nu vreau sa te ingrozesti, pt ca cel putin in cazul meu s-a rezolvat relativ usor, renuntind la deodorant. Si de doi ani nu am mai facut nici unul, desi faceam destul de des. Ca o alternativa la deodorant, cel putin pina iti trece (pt ca sintem femei si nu putem mirosi urit!) eu ma sterg de citeva ori pe zi cu servetele intime de la Carefree, nu au fost ele concepute pt asta, dar ne adaptam, ce sa facem! Te pup, si sa treaca repede! Gasesti mai multe informatii aici: http://www.emedicine.com/emerg/topic259.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hidrosadenita e in romana, am avut asa ceva cand eram prin scoala, aveam febra, am durea foarte tare locul la palpare si nici bratul nu-l mai puteam ridica. Medicul mi-a spus ca mi s-a tras de la o mica rana la un deget nebagata in seama. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un nodul sub brat, am presupus ca e un ganglion, am mers la chirurgie, am facut echo - mi s-a zis ca nu-i nimic grav. Dar ca: daca se inroseste, creste, doare - sa ma reinfiintez de urgenta la medicul chirurg. De asemenea, nu trebuie masat, apasat etc. Mergi la doctor, cel mai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai faceam noduli sub brat de la ras.Daca apasam cumva mai tare.Mai stiu inca doua persoane care au facut la fel.Erau durerosi dar ii lasam in pace si treceau de la sine.Mai mult vara ii faceam (dar numai cate unul o data) , pentru ca ma radeam si mai des. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut un asa nodul la sub-brat si ma durea foarte tare. La inceput nu l-am bagat in seama, dar cand in plina vara am facut febra foarte mare si aveam frisoane desi stateam cu soseste de lana in picioare mama m-a dus la medic si pe loc mi s-a facut o mica incizie...era numai puroi. Cauza mi s-a spus ca poate fi de la o infectie in urma raderii sau de la deodorantul folosit imediat dupa ras. Deci nu e de neglijat. Eu de atunci nu am mai avut nici o problema si nu mi-a mai aparut. Mihaela, 23 ani si puiul mic de 11 saptamani si 4 zile Dr Branescu, Polizu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Cosmi, se intampla destul de des din cauza deodorantului, mai ales daca folosesti din cel care inhiba transpiratia. Cum ti-au mai zis fetele, se infunda glanda sudoripara. Va trece de la sine daca schimbi deodorantul cu unul cu alcool, din cel clasic, sau daca chiar nu folosesti nimic timp de cateva zile. Sanatate, Boga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...